Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή φοράς πόρτας ψυγείου


johnieXoX

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω αγοράσει από τον Κωτσόβολο ένα ψυγείο lg. Το έχω παραλάβει από αρχές Μαρτίου όμως τώρα θα μπει σε λειτουργία. Όμως πρέπει να αλλάξει η φορά ανοίγματος της πόρτας. Έχει τύχει σε κανέναν? Μίλησε με το μαγαζί που το αγόρασε ή με την αντιπροσωπεία της εταιρείας? Ξέρετε αν υπάρχει χρέωση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι ευκολο να το αλλαξεις. απλος ξεβιδωνεις τις βιδες απο την πορτα , βγαζεις τις λαστιχενιες ή πλαστικες ταπες απο την αλλη μερια και τοποθετης τον μηχανισμο ,βιδωνεις και τελειωσες

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχουν όλα τα ψυγεία τη δυνατότητα αλλαγής φοράς της πόρτας. Έψαξες αν είναι εφικτό ? Δεν είναι δύσκολο πάντως, την αλλάζεις και ο ίδιος.

Κατα 99% θα υπάρξει χρέωση απο τη στιγμή που δεν τους είπες να στην αλλάξουν όταν στο έφεραν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, nikos032 είπε

Δεν έχουν όλα τα ψυγεία τη δυνατότητα αλλαγής φοράς της πόρτας. Έψαξες αν είναι εφικτό ? Δεν είναι δύσκολο πάντως, την αλλάζεις και ο ίδιος.

Κατα 99% θα υπάρξει χρέωση απο τη στιγμή που δεν τους είπες να στην αλλάξουν όταν στο έφεραν.

Ναι, η φορά αλλάζει, αυτό είναι δεδομένο. Έχει και εξαρτήματα μέσα για την αλλαγή. Τώρα όταν το έφεραν ποιος να την άλλαζε? Ο οδηγός και ο βοηθός του? Απλά επειδή είναι καινούργιο το ψυγείο, έλεγα να μην το κάνω μόνος μου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 minutes ago, johnieXoX said:

Ναι, η φορά αλλάζει, αυτό είναι δεδομένο. Έχει και εξαρτήματα μέσα για την αλλαγή. Τώρα όταν το έφεραν ποιος να την άλλαζε? Ο οδηγός και ο βοηθός του? Απλά επειδή είναι καινούργιο το ψυγείο, έλεγα να μην το κάνω μόνος μου..

είναι πραγματικά εξαιρετικά εύκολο, όπως περιγράφει και ο φιλος από πανω... δες και κανά βίντεο στο youtube, π.χ. αυτό

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, johnieXoX είπε

Ναι, η φορά αλλάζει, αυτό είναι δεδομένο. Έχει και εξαρτήματα μέσα για την αλλαγή. Τώρα όταν το έφεραν ποιος να την άλλαζε? Ο οδηγός και ο βοηθός του? Απλά επειδή είναι καινούργιο το ψυγείο, έλεγα να μην το κάνω μόνος μου..

Όχι, το αναφέρεις κατα την παραγγελία και στην αλλάζουν αυτοί με το που στο φέρουν ή την αλλάζουν στο κατάστημα και στο φέρνουν έτοιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, johnieXoX είπε

Έχω αγοράσει από τον Κωτσόβολο ένα ψυγείο lg. Το έχω παραλάβει από αρχές Μαρτίου όμως τώρα θα μπει σε λειτουργία. Όμως πρέπει να αλλάξει η φορά ανοίγματος της πόρτας. Έχει τύχει σε κανέναν? Μίλησε με το μαγαζί που το αγόρασε ή με την αντιπροσωπεία της εταιρείας? Ξέρετε αν υπάρχει χρέωση?

Στο βιβλιαράκι με τις οδηγίες θα λέει και πώς να αλλάξεις την φορά της πόρτας.

Είναι πολύ πιο εύκολο από όσο νομίζεις.

Σκέψου ότι την άλλαξε η κόρη μου όταν ήταν φοιτήτρια χωρίς καν να ρωτήσει πώς να το κάνει!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ μίλησα με το μαγαζί που το αγόρασα αφού μου το έφεραν και μου είπαν να καλέσω την τεχνική υποστήριξη, κλείσαμε ραντεβού και ήρθαν και το έκαναν εκείνοι (samsung). Απλά ήταν μες στις πρώτες 10 μέρες που ισχύει κάτι για την τεχνική υποστήριξη, ότι αν υπάρχει κάποιο θέμα πρέπει να το επιδιορθώσουν..

Ίσως να μιλήσεις μαζί τους και να τους πεις ότι λόγω καραντίνας δεν μίλησες νωρίτερα; Στο κάτω κάτω πριν 2 βδομάδες ανοίξαν πάλι τα  εμπορικά καταστήματα.

Κατά τ'άλλα όπως λένε είναι εύκολη διαδικασία, κάτι που μπορείς να κάνεις μόνος σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, η φάση έχει ως εξής, η lg σου αλλάζει δωρεάν την φορά στον πρώτο μήνα της αγοράς. Από κει και πέρα η χρέωση είναι 59 € μέσω της general service που σε προωθεί η lg. Ο Κωτσόβολος για την ίδια υπηρεσία χρεώνει 24,90 €.

Θα δω τις οδηγίες και κάνα βιντεάκι και θα αποφασίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, johnieXoX είπε

Λοιπόν, η φάση έχει ως εξής, η lg σου αλλάζει δωρεάν την φορά στον πρώτο μήνα της αγοράς. Από κει και πέρα η χρέωση είναι 59 € μέσω της general service που σε προωθεί η lg. Ο Κωτσόβολος για την ίδια υπηρεσία χρεώνει 24,90 €.

Θα δω τις οδηγίες και κάνα βιντεάκι και θα αποφασίσω.

Αν δεν το «κατέχεις» το άθλημα με κατσαβίδια κλπ εργαλεία τότε καλύτερα να αφήσεις να το κάνει κάποιος που γνωρίζει.

24,90 είναι η χρέωση, δεν το λές και παράλογο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, dpolal είπε

Αν δεν το «κατέχεις» το άθλημα με κατσαβίδια κλπ εργαλεία τότε καλύτερα να αφήσεις να το κάνει κάποιος που γνωρίζει.

24,90 είναι η χρέωση, δεν το λές και παράλογο.

Το κατέχω το άθλημα.. γενικά πιάνουν τα χέρια μου, απλά επειδή θα χρειαστεί να το σηκώσω για να αλλάξω τον μεντεσέ της κάτω πόρτας και είναι και καινούργιο, σκέφτομαι την ταλαιπωρία.. τα 24,90 € λογικότατη χρέωση είναι, αν βγάλεις ΦΠΑ και βενζίνες κάνα 10 € βγάνει η αμοιβή.. αλλά από την άλλη γιατί να μη τα φάω σε sushi? :P

Θα το κοιτάξω παραπάνω και θα αποφασίσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, johnieXoX είπε

Το κατέχω το άθλημα.. γενικά πιάνουν τα χέρια μου, απλά επειδή θα χρειαστεί να το σηκώσω για να αλλάξω τον μεντεσέ της κάτω πόρτας και είναι και καινούργιο, σκέφτομαι την ταλαιπωρία.. τα 24,90 € λογικότατη χρέωση είναι, αν βγάλεις ΦΠΑ και βενζίνες κάνα 10 € βγάνει η αμοιβή.. αλλά από την άλλη γιατί να μη τα φάω σε sushi? :P

Θα το κοιτάξω παραπάνω και θα αποφασίσω

Επειδή το έχω κάνει, δεν είναι τίποτα, αλλά όντως θέλει χοντρικά 1ωρίτσα δουλειά και 2 άτομα για να σηκώσουν το ψυγείο (το γέρνεις βασικά προς τα πίσω και ο ένας κρατάει και ο άλλος ξεβιδωνει) για τον κάτω μεντεσέ. 25 είναι οκ τιμή.

Επεξ/σία από gthe
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, gthe είπε

Επειδή το έχω κάνει, δεν είναι τίποτα, αλλά όντως θέλει χοντρικά 1ωρίτσα δουλειά και 2 άτομα για να σηκώσουν το ψυγείο (το γέρνεις βασικά προς τα πίσω και ο ένας κρατάει και ο άλλος ξεβιδωνει) για τον κάτω μεντεσέ. 25 είναι οκ τιμή.

 

1 λεπτό πριν, squib είπε

εάν έχει οθονη ενδείξεων στη πόρτα ή άλλο μηχανισμό καλό είναι να στο κάνει τεχνικός. 

Συμφωνώ απόλυτα.

Το πρόβλημα δεν είναι πώς θα ξεβιδώσεις την ή τις πόρτες του ψυγείου αλλά πώς θα της κρατήσεις για να μην πέσουν αν είσαι μόνος σου.
Το ψυγείο δεν είναι συσκευή που μπορείς να την ξαπλώσεις για να κάνεις δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, dpolal είπε

Συμφωνώ απόλυτα.

Το πρόβλημα δεν είναι πώς θα ξεβιδώσεις την ή τις πόρτες του ψυγείου αλλά πώς θα της κρατήσεις για να μην πέσουν αν είσαι μόνος σου.
Το ψυγείο δεν είναι συσκευή που μπορείς να την ξαπλώσεις για να κάνεις δουλειά.

δεν είναι κάτι απλά βάζεις ελαφρα τις πάνω βίδες και μετά τις κάτω. Κλειστές οι πόρτες και δε πάνε πουθενά. Έχω αλλάξει κανα δυο φορές μόνος μου . Σε ψυγείο όμως με led ενδείξεις κλπ φώναξα τεχνικό ώστε να μη χαλάσω κάτι πχ καλωδιοταινία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...