Προς το περιεχόμενο

Ντόναλντ Τραμπ: Ξεκίνησε πόλεμο με τα κοινωνικά δίκτυα [Ενημέρωση]


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, CarbonFibre είπε

...Ναι, έχω το δικαίωμα να πω όποια μπαρούφα θέλω και δεν θα πρέπει να έχεις δικαίωμα να με φιμώσεις. Μπορείς φυσικά όπως σε κάθε πολιτισμένο διάλογο να δώσεις πηγές και επιχειρήματα ώστε να αντικρούσεις την άποψή μου αλλά όχι να τη φιμώσεις.

Προφανώς ελευθερία λόγου δεν σημαίνει ότι έχεις δικαίωμα να απειλείς. 

Προφανώς όμως, πρέπει να έχω το δικαίωμα - κατα προτεραιότητα μάλιστα - να ζητήσω αποζημίωση αν αποδεδειγμένα ψεύδεται κάποιος και θίγονται τα συμφέροντά μου, η προσωπικότητά μου, κλπ...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 170
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Eloy είπε

Προφανώς όμως, πρέπει να έχω το δικαίωμα - κατα προτεραιότητα μάλιστα - να ζητήσω αποζημίωση αν αποδεδειγμένα ψεύδεται κάποιος και θίγονται τα συμφέροντά μου, η προσωπικότητά μου, κλπ...

Προφανώς.

Υπάρχει η δικαιοσύνη να κρίνει για αυτά τα θέματα. Οχι κάποια ιδιωτική εταιρεία.

Επεξ/σία από CarbonFibre
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 minutes ago, CarbonFibre said:

Προφανώς.

Υπάρχει η δικαιοσύνη να κρίνει για αυτά τα θέματα. Οχι κάποια ιδιωτική εταιρεία.

Δηλαδη το insomnia δεν πρεπει να δικαιούται να σβηνει ποστς; πρεπει να φωνάξουμε τον εισαγγελέα για mod?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, KoreanW είπε

Τί διαστρέβλωση!
Το ανάποδο επιχειρείται, κοινωνικά δίκτυα λογοκρίνουν, πολιτικοποιούνται και λειτουργούν ως εργαλεία πολιτικοποίησης.
Αντί να είναι ουδέτερα και αμερόληπτα.

Τα κοινωνικά δίκτυα δεν είναι ΜΜΕ. Τα κοινωνικά δίκτυα είναι αρένα με κοινό και μονομάχους τους ίδιους τους χρήστες. Πως να είναι αμερόληπτα και ουδέτερα; Είναι σαν να λέμε ότι η κουβέντα στο καφενείο πριν μερικές δεκαετίες θα έπρεπε να είναι ουδέτερη. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, kostasgpa είπε

Διάβασες εσύ τι έγραψα; Ο άνθρωπος είναι νεκρός, κανένα δικαστήριο εις τον αιώνα τον άπαντα δεν θα τον κλείσει φυλακή ή θα τον βγάλει έξω. Είναι στο χώμα, τέλος. Η αναφορά σε αυτόν ότι δεν υπάρχουν ενδείξεις από το δικαστήριο είναι αθώωση, ηθικά.

Άρα ποιος φταίει? Άτιμη κοινωνία. Είναι όλα Συνομωσία των κυβερνήσεων για να μας κοντρολαρουν.

ο Μιλόσεβιτς ζει και νοίκιασε σπίτι με τον Έλβις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Que sera sera είπε

Δηλαδη το insomnia δεν πρεπει να δικαιούται να σβηνει ποστς; πρεπει να φωνάξουμε τον εισαγγελέα για mod?

Αν θες την προσωπική μου άποψή μου , δεν θα έπρεπε να έχει το δικαίωμα να σβήνει ποστς χωρίς κάποιο εξόφθαλμα νομικό λόγο. Ο νόμος τους δίνει αυτή τη στιγμή αυτό το δικαίωμα και προφανώς είναι στην ευχέρειά τους και το δέχομαι απόλυτα.

 

Αν πχ ο Μάκης βρίσει τον Αλέκο στο σουπερ μάρκετ , ο Διευθυντής του Σουπερ Μάρκετ λέει μιας και είστε στο δικό μου μαγαζί σας επιβάλω εγώ ποινή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 minute ago, CarbonFibre said:

Αν πχ ο Μάκης βρίσει τον Αλέκο στο σουπερ μάρκετ , ο Διευθυντής του Σουπερ Μάρκετ λέει μιας και είστε στο δικό μου μαγαζί σας επιβάλω εγώ ποινή;

Αν η ποινή είναι να σε βγάλει από το μαγαζί του ναι. Κάτι αντίστοιχο είναι και το ban από ένα forum.

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι έχει πάρει φωτιά για τον Μιλόσεβιτς, δεν το περίμενα. Και αθώος να κυρηχθηκε από το ένα δικαστήριο παρωδία, δεν λέει κάτι. Σε έναν εμφύλιο γίνονται φρικαλεότητες εκατέρωθεν, το να δικάζεις μόνο την μια πλευρά είναι μεροληπτικό. Μόνοι οι Σέρβοι ήταν κακοί για αυτό τους επιθετικάν οι Αμερικάνοι για να αποκαταστήσουν την τάξη, άσχετα αν την πλήρωσε αθώος κοσμακης... Αυτό θέλουν να πιστεύετε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Thresh είπε

Αν η ποινή είναι να σε βγάλει από το μαγαζί του ναι. Κάτι αντίστοιχο είναι και το ban από ένα forum.

Το έχει αυτό το δικαίωμα  ο διευθυντής του Σουπερ Μαρκετ όμως; Αν το απαντήσει κάποιος νομικός καλύτερα γιατί εκεί τελειώνουν οι νομικές μου γνώσεις. :D

Ίσως ήταν κακό το παράδειγμα της εξύβρισης που έδωσα.

Η ένστασή μου είναι το ban για πολιτικές απόψεις και ελευθερία του λόγου. Οχι για εξύβριση προφανώς. Δεν έχω προσωπικά δει κάτι τέτοιο στο insomnia.

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, vastegial_74 είπε

Τα κοινωνικά δίκτυα δεν είναι ΜΜΕ. Τα κοινωνικά δίκτυα είναι αρένα με κοινό και μονομάχους τους ίδιους τους χρήστες. Πως να είναι αμερόληπτα και ουδέτερα; Είναι σαν να λέμε ότι η κουβέντα στο καφενείο πριν μερικές δεκαετίες θα έπρεπε να είναι ουδέτερη. 

δεν είναι κουβέντα στο καφενείο μόνο, από τη στιγμή που ιδιώτες και ιδιωτικές εταιρείες αποφασίζουν σε ποιον θα δώσουν βήμα και ποιον όχι

 

καλό είναι να υπάρχει νόμοθεσία που να επιτρέπει την πολυφωνία στο ιντερνετ , ο,τι βλακεία και αν θέλει να πει ο καθένας

 

αυτό που κάνουν google, facebook κτλ να προσπαθούν  να ελέγχουν το τι πληροφορία θα διαδέται δεν με βρίσκει σύμφωνο, έχουν υπερβολικά μεγάλη δύναμη που πρέπει να ελέγχεται μέχρι ένα σημείο, αυτός είναι ο ρόλος του κράτους στην τελική 

βέβαια μπορεί να υπάρχει και ο κρατικός έλεγχος δεν διαφωνώ, αλλά πιστεύω πως υπάρχει και κάποια ισορροπία που μπορεί να επιτευχθεί 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ας τα κλείσει μια ώρα αρχύτερα! Ζούσαμε πριν από αυτά, θα μπορέσουμε να επιβιώσουμε και χωρίς αυτά...

Πλέον δεν είναι social media αλλά χώρος προώθησης των social justice warriors...(που ουσιαστικά προσπαθούν να επιβαλλουν "την λογική τους").

Εξαλλου, τι χαλιεστε? Πάλι ο Τραμπ θα ξαναβγεί γιατι ο αντιπαλός του εχει πισω τον Σορος...ξέρετε, αυτόν που επιδίωξε να πουλήσουμε το όνομα "Μακεδονια" και το πετυχε...

Μια είδηση άχρηστη και ανούσια για τα Ελληνικά δεδομένα....

Επεξ/σία από manousos82003
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, logistoulis είπε

δεν είναι κουβέντα στο καφενείο μόνο, από τη στιγμή που ιδιώτες και ιδιωτικές εταιρείες αποφασίζουν σε ποιον θα δώσουν βήμα και ποιον όχικαλό είναι να υπάρχει νόμοθεσία που να επιτρέπει την πολυφωνία στο ιντερνετ , ο,τι βλακεία και αν θέλει να πει ο καθένας

αυτό που κάνουν google, facebook κτλ να προσπαθούν  να ελέγχουν το τι πληροφορία θα διαδέται δεν με βρίσκει σύμφωνο, έχουν υπερβολικά μεγάλη δύναμη που πρέπει να ελέγχεται μέχρι ένα σημείο, αυτός είναι ο ρόλος του κράτους στην τελική 

βέβαια μπορεί να υπάρχει και ο κρατικός έλεγχος δεν διαφωνώ, αλλά πιστεύω πως υπάρχει και κάποια ισορροπία που μπορεί να επιτευχθεί 


Αποφασίζει το twitter σαν πλατφόρμα σε ποιον θα δώσει βήμα; Δλδ ποιον κόβει το twitter εξαρχής; Έχει αρνηθεί ποτέ σε κανέναν να ανοίξει λογαριασμό με βάση πολιτικές πεποιθήσεις, αν είναι κοντός, ψηλός, ανάλογα εθνικότητας κτλ; Γιατί κάνει ακριβώς αυτό που ορίζεται σαν "ελεύθερη έκφραση" και δίνει σε όλους βήμα ανεξαιρέτως χωρίς καμία διάκριση. Το ίδιο κάνει και το fb, το insomnia κτλ. Δλδ ο hal απαγόρευσε σε κανέναν να ποστάρει εδώ εξαρχής;

Αυτό που κάνει το twitter και οι παρόμοιες πλατφόρμες είναι ΑΝ κάποια tweets παραβιάζουν τους κανόνες του, τα κόβει. Ότι θα έκανε δλδ ο καθένας στο μαγαζί του αν έμπαινε μέσα ένας και φώναζε και έβριζε, θα τον έβγαζε έξω. Και αυτό τα δίκτυα κοινωνικής δικτύωσης το κάνουν πάρα πολύ καλά σε σχέση με το μέγεθος τους.

Δλδ που εκφράζει κάποιος την άποψη του πιο "ελεύθερα" χωρίς λογοκρισία, σε κάποιο δίκτυο κοινωνικής δικτύωσης ή σε τηλεοπτικό κανάλι/εφημερίδα (τα κλασσικά δλδ μέσα);

 

Επεξ/σία από gthe
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
33 minutes ago, CarbonFibre said:

Το έχει αυτό το δικαίωμα  ο διευθυντής του Σουπερ Μαρκετ όμως; Αν το απαντήσει κάποιος νομικός καλύτερα γιατί εκεί τελειώνουν οι νομικές μου γνώσεις. :D

Ίσως ήταν κακό το παράδειγμα της εξύβρισης που έδωσα.

Η ένστασή μου είναι το ban για πολιτικές απόψεις και ελευθερία του λόγου. Οχι για εξύβριση προφανώς. Δεν έχω προσωπικά δει κάτι τέτοιο στο insomnia.

Αν μιλάμε για τον ιδιοκτήτη ενός μαγαζιού γιατί όχι? 

Μην κοιτάς μόνο για πολιτικές απόψεις, πχ σκέψου το να έχεις έρθει σε ένα χώρο ιδιοκτησίας μου, να σου έχω πει ότι για να μπεις δεν θα φοράς παπούτσια, να έχεις συμφωνήσει και μετά να μην το τηρείς. Δεν έχω δικαίωμα να σε διώξω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά αυτός ο τύπος έχει ούμπαλα.

Άιντε τώρα να μαζεύονται σιγούλια - σιγούλια και κάτι hoaxes, όπως και ο εσμός των μισθωμένων τρολς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...