Προς το περιεχόμενο

Το Xbox Series X θα υποστηρίζει χιλιάδες παιχνίδια από τις προηγούμενες γενιές Xbox


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 ώρες πριν, zoiskarl είπε

Για τα πρώτα δύο χρόνια από τότε που έγινε η συνέντευξη.Δλδ μέχρι τέλος του 21.To series s δεν υπάρχει σαν προιόν.Ακόμα τουλάχιστον.Και δεν ξέρουμε πως θα λειτουργεί και αν θα βγει γενικά.Δεν ξέρουμε σε τι κοινό θα απευθύνεται.Το ότι θα έχει,αν βγει,χαμηλότερα χαρακτηριστικά δεν σημαίνει ότι θα αλλάζει την εμπειρία χρήσης αρνητικά.Θα τρέχουν όπως πρέπει να τρέχουν στο sx και όπως πρέπει να τρέχουν στο ss.Γιατί να έχει bottleneck στο sx λόγω του ss?

Έχω την εντύπωση πως σταδιακά,και λόγω των κονσολών που θα βγουν,θα βλέπουμε και νέα requirements των παιχνιδιών όσον αφορά τον αποθηκευτικό χώρου που θα εγκαθίστανται.

Είπε για τουλάχιστον 2 χρόνια (δλδ πρακτικά 2+) από όταν θα βγει η κονσόλα, όχι από όταν έγινε η συνέντευξη. Το Series S έχει επιβεβαιωθεί σαν προϊόν, δεν έχει ανακοινωθεί ακόμη. Όλα τα specs του έχουν γίνει leak από πολλές πηγές, δεν νομίζω να κάνουν πια όλοι λάθος, απλά περιμένουμε την τυπική πλέον επιβεβαίωση από την ms. Φυσικά θα τρέχουν όπως πρέπει να τρέχουν στο sx αλλά υποτίθεται ότι ο ντόρος γίνεται σε αυτή τη γενιά για τους developers και ότι με τόσο καλά hardware θα σχεδιάζουν τους τίτλους σε άλλη βάση χωρίς τα bottlenecks των προηγούμενων γενεών. Η sony θα το πετύχει αυτό βγάζοντας τίτλους αποκλειστικά σχεδιασμένους για το ps5 και γιαυτό θα δούμε εκεί generation leap(το Γτ θεωρεις αρνητικό ότι δεν θα βγάζει πλέον αποκλειστικά για το ps4 δεν καταλαβαίνω, είναι η λογική συνέχεια των πραγμάτων, μόνο εσένα έχω δει να το λέει σαν αρνητικό). Η Ms είναι τρομερά δύσκολο να το κάνει αυτό στα όρια του ανεφικτου Γτ πάντα θα περιορίζεται από τον χαμηλότερο κοινό παρονομαστή είτε αυτό λέγεται one x, base xbox για τα πρώτα 2 χρόνια, είτε series S και low spec pc για την συνέχεια. Στο τελευταίο έχεις απόλυτο δίκιο σιγά σιγά θα σ λενε required ssd με Χ Read /write. Όπως και να έχει ο χρόνος θα δείξει, αυτή η γενιά θα είναι ωραία, στην προηγούμενη τα σάρωσε όλα η Sony τόσο άνετα που ήταν βαρετά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 200
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Brain damage είναι να πιστεύεις φανταστικά πράγματα επειδή έτσι βολεύει το διήγημα σου. Αν θέλετε να πιστέψουμε ότι ο δίσκος SSD του PS5 θα τρέχει καλύτερα την UE5 λόγω της ταχύτητας του τότε μην σας χαλάσουμε το μυθιστόρημα..θα χάσει σε πωλήσεις.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
19 ώρες πριν, Chocobo είπε

Eίναι exclusive ? Αγόρασεσ το μηχάνημα με σκοπό αυτό το game ? 

Ρε τι ψυχωση ειναι αυτα τα exclusive. Ρε μεγαλε αν εσυ εδωσες 400 ευρω για 1-2 games δικαιωμα σου. Δεν ειναι ολος ο κοσμος τοσο φανατισμενος

15 ώρες πριν, DarthGRE είπε

Ρε κοίτα να δεις που μπήκα να διαβάσω thread για το bc του Series X και έχω διαβάσει σε μια διαγώνια ανάγνωση πιο πολλές φορές τις λέξεις "PS4", "exclusives",  "installation base" και τέτοια.

Μιλάμε για τερματική ηλιθιότητα, να δίνεις στον καταναλωτή μια υπηρεσία που κάποτε πλήρωνε για να έχει, και να σου το παίζει βαρύ πεπόνι.

ΡΕ ΟΥΡΤ

ΔΕΝ

ΕΙΝΑΙ

ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ

ΝΑ

ΠΑΙΞΕΙΣ 

ΠΑΛΙΑ

ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ.

Αυτο συμβαινει γιατι οι fans του PS4 ειναι οι Apple fans του gaming. Τυφλη υποταγη σε οτι πει η μαμα SONY. Εχω ακουσει και διαβασει απο PS fans οτι η σαβουρα το The Order που το τελειωνεις σε 3 ωρες ειναι ισαξιο με το Witcher και οτι αν εβγαινε στο XBOX θα ηταν game of the year. Δεν βγαζεις ακρη με τον τυφλωμενο. Και μονο που τα βλεπεις να ασχολουνται περισσοτερο με το να θαβουν την αλλη πλευρα παρα να παιζουν με την επιλογή τους αρκει. Λες και εχουν μετοχες. Λες και εμενα πχ που προτιμω το ΧΒΟΧ δεν με συμφερει σαν καταναλωτη να ειναι δυνατο το PS4. Μην ασχολεισαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, NamelessDead είπε

Ρε τι ψυχωση ειναι αυτα τα exclusive. Ρε μεγαλε αν εσυ εδωσες 400 ευρω για 1-2 games δικαιωμα σου. Δεν ειναι ολος ο κοσμος τοσο φανατισμενος

Αυτο συμβαινει γιατι οι fans του PS4 ειναι οι Apple fans του gaming. Τυφλη υποταγη σε οτι πει η μαμα SONY. Εχω ακουσει και διαβασει απο PS fans οτι η σαβουρα το The Order που το τελειωνεις σε 3 ωρες ειναι ισαξιο με το Witcher και οτι αν εβγαινε στο XBOX θα ηταν game of the year. Δεν βγαζεις ακρη με τον τυφλωμενο. Και μονο που τα βλεπεις να ασχολουνται περισσοτερο με το να θαβουν την αλλη πλευρα παρα να παιζουν με την επιλογή τους αρκει. Λες και εχουν μετοχες. Λες και εμενα πχ που προτιμω το ΧΒΟΧ δεν με συμφερει σαν καταναλωτη να ειναι δυνατο το PS4. Μην ασχολεισαι

Είναι ένα μέτριο παιχνίδι το the order και καλά θα κάνει κάποιος να το αποφύγει κυρίως λόγω του βαρετού gameplay του, όχι γιατί τελειώνει σε 7 ώρες το main story και 8μιση με τα extras (και όχι 3 ώρες που ανέφερες αλλά δε βαριέσαι λεπτομέρειες..). Έχει indie διαμάντια που κρατούν λιγότερο και είναι παιχνιδάρες. Εκτός φυσικά αν σου αρέσει να σου βάζουν βαρετά side missions για να ξεχειλώσουν την διάρκεια του παιχνιδιού και να δικαιολογήσουν μέρος της τιμής του.

Επεξ/σία από music_lover
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
3 λεπτά πριν, music_lover είπε

Είναι ένα μέτριο παιχνίδι το the order και καλά θα κάνει κάποιος να το αποφύγει κυρίως λόγω του βαρετού gameplay του, όχι γιατί τελειώνει σε 3 ώρες. Έχει indie διαμάντια που κρατούν λιγότερο και είναι παιχνιδάρες. Εκτός φυσικά αν σου αρέσει να σου βάζουν βαρετά side missions για να ξεχειλώσουν την διάρκεια του παιχνιδιού και να δικαιολογήσουν μέρος της τιμής του.

To προβλημα (δεν μιλαω συγκεκριμενα για σενα) με καποιους ειναι οτι τα 1st party της Sony δεν ειναι δωρα στην ανθρωποτητα που αν δεν τα ειχαμε θα ημασταν 300 χρονια πισω culturally. Το Uncharted ειναι ενα απιστευτα διασκεδαστικό παιχνιδι, με υπεροχη ιστορια αλλα ειναι απλα ενα 3rd person action. Και προσωπικα οπως ειπα το Horizon για παραδειγμα, ειναι ενα πανεμορφο παιχνιδι αλλα παντελως αδιαφορο. Και τι να κανουμε ρε παιδια δεν ειμαστε ολοι fan girls του Kojima να κατεβαζουμε αμασητη οτι μπουρδα του κατεβει στο μυαλο. Τα ιδια ισχυουν για MS και Nintendo. Το point μου δεν ειναι πως το PS4 ειναι κακη κονσολα. Αλλά οτι καπου πρεπει να χαλαρωσουμε και οι μεν και οι δεν. Ειναι απλα παιχνιδια. Οπως δεν θα βρισω τον καθε Χ χρηστη επειδη προτιμαει iPhone/Barcelona/PS4 αντι για Android/Real/Xbox ετσι και περιμενω να μην προσπαθουν οι αλλοι να με βγαλουν ασχετο και οτι δεν ξερω απο gaming επειδη δεν θεωρώ το God of War το καλυτερο παιχνιδι στο multiverse.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, NamelessDead είπε

To προβλημα (δεν μιλαω συγκεκριμενα για σενα) με καποιους ειναι οτι τα 1st party της Sony δεν ειναι δωρα στην ανθρωποτητα που αν δεν τα ειχαμε θα ημασταν 300 χρονια πισω culturally. Το Uncharted ειναι ενα απιστευτα διασκεδαστικό παιχνιδι, με υπεροχη ιστορια αλλα ειναι απλα ενα 3rd person action. Και προσωπικα οπως ειπα το Horizon για παραδειγμα, ειναι ενα πανεμορφο παιχνιδι αλλα παντελως αδιαφορο. Και τι να κανουμε ρε παιδια δεν ειμαστε ολοι fan girls του Kojima να κατεβαζουμε αμασητη οτι μπουρδα του κατεβει στο μυαλο. Τα ιδια ισχυουν για MS και Nintendo. Το point μου δεν ειναι πως το PS4 ειναι κακη κονσολα. Αλλά οτι καπου πρεπει να χαλαρωσουμε και οι μεν και οι δεν. Ειναι απλα παιχνιδια. Οπως δεν θα βρισω τον καθε Χ χρηστη επειδη προτιμαει iPhone/Barcelona/PS4 αντι για Android/Real/Xbox ετσι και περιμενω να μην προσπαθουν οι αλλοι να με βγαλουν ασχετο και οτι δεν ξερω απο gaming επειδη δεν θεωρώ το God of War το καλυτερο παιχνιδι στο multiverse.

Δλδ αν κάποιος εκφράσει διαφορετική άποψη από την δική σου, υποχρεωτικά το κάνει γιατί προσπαθεί να σε πείσει για κάτι? Δεν παίξει δλδ απλά να λέει την γνώμη του? Βρίσκεις το Horizon αδιάφορο, βρίσκω το Horizon πολύ ενδιαφέρον, προσπαθώ να σε πείσω για το ενδιαφέρον του? Δεν νομίζω. Απλά μου άρεσε. Ορισμένοι το κάνουν ναι, αλλά μην τσουβαλιάζεται, γιατί αυτό κάνετε (όχι προσωπικά εσύ), όντας προκατειλημμένοι, τσουβαλιάζεται ανθρώπους πετώντας πέρα δώθε επίθετα, πολλές φορές υποτιμητικά. Όλοι gamers είμαστε. Απλά έχουμε διαφορετικά γούστα.

Επεξ/σία από music_lover
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά το BC δεν είναι μόνο για να παίξετε ξανά από την αρχή τίτλους που μπορεί να έχετε τελειώσει.

Υπάρχουν πολλοί που έτυχε να μην είχαν την ευκαιρία να παίξουν ορισμένα παιχνίδια που ήθελαν. Είναι πολύ σημαντικό να μπορούν να το κάνουν με μία μόνο κονσόλα κάτω από την TV και με μοντέρνο hw που μπορεί να προσφέρει καλύτερη εμπειρία από το original.

Και δεν νομίζω ότι η ύπαρξη ενός πολύ καλού BC system σημαίνει αυτόματα ότι δεν θα κάνουν focus σε καινούργιους τίτλους. Το αντίθετο μάλιστα. Δεν θα υπάρχει νόημα ύπαρξης των ξεχωριστών "Remasters" τα οποία και χρόνο τρώνε από τον dev αντί να κάτσει να ασχοληθεί με κάτι καινούργιο, και χρεώνονται κάποιες φορές σε τιμές full price νέων κυκλοφοριών. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι εκπληκτικό το πώς γίνεται εδώ μέσα ό,τι μα ό,τι και να μας δώσουν να υπάρχει κόσμος να γκρινιάζει. 

Πριν χρόνια, κράζατε ΟΛΟΙ επειδή δεν κάνανε τις "next gen" κονσόλες συμβατές με προηγούμενα games. Ακόμα θυμάμαι που κράζανε κάποιοι γιατί λέει δεν θα μπορούσαν να παίξουν το Black Flag και το Battlefied 4 στο PS4 το οποίο θα έβγαινε κάνα μήνα μετά το launch των παιχνιδιών αυτών. Τελικά τους είχε μέσα κουπόνι που με 10€ μπορούσαν να αγοράσουν ΚΑΙ την έκδοση για PS4, αλλά όταν τους το έγραψα εγώ αυτό εδώ λέγανε σιγά μην ξαναπληρώσουμε, έπρεπε να το δίνει δωρεάν (όχι, ΕΣΥ έπρεπε να περιμένεις να το πάρεις για ps4 αντί για ps3 αν γούσταρες).

Τώρα έρχεται λοιπόν η MS, και λέει πάρτε backwards compatibility και οι μισοί κράζουν.. λες και τους υποχρέωσε κανείς να παίξουν τα παλιά. 

Amazing πραγματικά...

Πολύ καλή κίνηση. Στο online η MS δεν παίζεται.

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 ώρα πριν, music_lover είπε

Δλδ αν κάποιος εκφράσει διαφορετική άποψη από την δική σου, υποχρεωτικά το κάνει γιατί προσπαθεί να σε πείσει για κάτι? Δεν παίξει δλδ απλά να λέει την γνώμη του? Βρίσκεις το Horizon αδιάφορο, βρίσκω το Horizon πολύ ενδιαφέρον, προσπαθώ να σε πείσω για το ενδιαφέρον του? Δεν νομίζω. Απλά μου άρεσε. Ορισμένοι το κάνουν ναι, αλλά μην τσουβαλιάζεται, γιατί αυτό κάνετε (όχι προσωπικά εσύ), όντας προκατειλημμένοι, τσουβαλιάζεται ανθρώπους πετώντας πέρα δώθε επίθετα, πολλές φορές υποτιμητικά. Όλοι gamers είμαστε. Απλά έχουμε διαφορετικά γούστα.

Oχι δεν κατάλαβες. Οπως πολυ σωστά λες ολοι gamers ειμαστε. Αλλα αν κοιτάξεις σχεδον σε καθε θεμα οι ps gamers προσπαθουν να μας πεισουν για το ποσο κακο ειναι .... οτιδηποτε δεν ειναι ps4. To PC ειναι πανακριβο και optimised. To Switch ειναι αδυναμο. Το xbox δεν εχει παιχνιδια. Το κινητο ειναι για αχρηστους. Ολα εχουν μειονεκτηματα εκτος απο το δημιουργημα της sony που πρεπει να πεσουμε να προσκυναμε πουν εχουμε την τυχη να μας κανει τιμη να μας το πουλαει. Καλά κανεις και σ΄αρεσει το Horizon. Οπως ειπα αλλωστε δεν μιλουσα για σενα. Αλλά σε ενα θεμα για το BC του XBOX εχουμε 10 σελιδες fanboys να προσπαθουν να μας πεισουν οτι αν παιξουμε gamepass και οχι god of war θα ειμαστε υπανθρωποι που κραταμε το ανθρωπινο ειδος πισω. Ε οχι ρε παιδια. Δικαιωμα σας να παιζετε Play. Μεινετε σε αυτο και μην πρηζετε μπαλες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
3 ώρες πριν, NamelessDead είπε

Ρε τι ψυχωση ειναι αυτα τα exclusive. Ρε μεγαλε αν εσυ εδωσες 400 ευρω για 1-2 games δικαιωμα σου. Δεν ειναι ολος ο κοσμος τοσο φανατισμενος

Αυτο συμβαινει γιατι οι fans του PS4 ειναι οι Apple fans του gaming. Τυφλη υποταγη σε οτι πει η μαμα SONY. Εχω ακουσει και διαβασει απο PS fans οτι η σαβουρα το The Order που το τελειωνεις σε 3 ωρες ειναι ισαξιο με το Witcher και οτι αν εβγαινε στο XBOX θα ηταν game of the year. Δεν βγαζεις ακρη με τον τυφλωμενο. Και μονο που τα βλεπεις να ασχολουνται περισσοτερο με το να θαβουν την αλλη πλευρα παρα να παιζουν με την επιλογή τους αρκει. Λες και εχουν μετοχες. Λες και εμενα πχ που προτιμω το ΧΒΟΧ δεν με συμφερει σαν καταναλωτη να ειναι δυνατο το PS4. Μην ασχολεισαι

Τα fanboys θα είναι πάντα fanboys δυστυχώς..! Επίσης εγώ κάνω και τον εξής συνειρμό, οτι το XBOX θα πέσουν να το τρολάρουν και να το κράξουν οτιδήποτε και αν κάνει (είτε επιτυχημένο είτε πατάτα) ακριβώς όπως και την Apple.. Δεν ξέρω τι προβλήματα έχουν κάποιοι, δεν σε καλύπτει, ΜΗΝ το πάρεις, για ποιο λόγο να το παρουσιάσεις άχρηστο? (που έτσι και το έβγαζε ο ανταγωνισμός πρώτος θα έλεγαν άλλα!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, ektorme είπε

Τα fanboys θα είναι πάντα fanboys δυστυχώς..! Επίσης εγώ κάνω και τον εξής συνειρμό, οτι το XBOX θα πέσουν να το τρολάρουν και να το κράξουν οτιδήποτε και αν κάνει (είτε επιτυχημένο είτε πατάτα) ακριβώς όπως και την Apple.. Δεν ξέρω τι προβλήματα έχουν κάποιοι, δεν σε καλύπτει, ΜΗΝ το πάρεις, για ποιο λόγο να το παρουσιάσεις άχρηστο? (που έτσι και το έβγαζε ο ανταγωνισμός πρώτος θα έλεγαν άλλα!)

Fanboys υπάρχουν ακόμα και σε γελοίες "κόντρες" τύπου BMW vs Merc, Ιταλία vs Γερμανία (πάλι στα αυτοκίνητα), Brasil vs Argentina για τους λίγο πιο παλιούς στο ποδόσφαιρο.. και γενικά δεν τους πιάνεις πουθενά. 

Έχοντας και τις 2 κονσόλες, ειλικρινά δεν καταλαβαίνω καμία διαφορά στο gaming, τολμάω να πω ότι το controller του ΧΒΟΧ είναι κλάσεις ανώτερο από του PS4, το οποίο PS4 έχει χάλια value for money PS+ ενώ της MS είναι φοβερό το πόσο καλό value for money είναι.

Απ'την άλλη σίγουρα το PS4 έχει κάποια exclusive που τα σπάνε. Until Dawn, God of War, Last of us και φυσικά Uncharted. Απ'την άλλη το Forza Motorsport είναι και αυτό πάρα πολύ αξιόλογο όπως και το Gears of War αλλά και το Halo για όσους ενδιαφέρονται για τέτοια games. Προσωπικά τα "space" fps δεν με κέρδισαν ποτέ, οπότε και δεν ασχολήθηκα ποτέ μαζί τους, αλλά δεν παύουν να είναι πολύ αξιόλογα. 

Αν έπρεπε να έχω ΜΙΑ κονσόλα, για τους λόγους των exclusives θα ήταν το PS4. Αλλά το τελευταίο 12μηνο για κάθε μία ώρα που παίζω PS4 έχω παίξει άλλες 5 από XBOX ακριβώς λόγω του gamepass...

Επεξ/σία από polaki
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
4 λεπτά πριν, polaki είπε

Fanboys υπάρχουν ακόμα και σε γελοίες "κόντρες" τύπου BMW vs Merc, Ιταλία vs Γερμανία (πάλι στα αυτοκίνητα), Brasil vs Argentina για τους λίγο πιο παλιούς στο ποδόσφαιρο.. και γενικά δεν τους πιάνεις πουθενά. 

Έχοντας και τις 2 κονσόλες, ειλικρινά δεν καταλαβαίνω καμία διαφορά στο gaming, τολμάω να πω ότι το controller του ΧΒΟΧ είναι κλάσεις ανώτερο από του PS4, το οποίο PS4 έχει χάλια value for money PS+ ενώ της MS είναι φοβερό το πόσο καλό value for money είναι.

Απ'την άλλη σίγουρα το PS4 έχει κάποια exclusive που τα σπάνε. Until Dawn, God of War, Last of us και φυσικά Uncharted. Απ'την άλλη το Forza Motorsport είναι και αυτό πάρα πολύ αξιόλογο όπως και το Gears of War αλλά και το Halo για όσους ενδιαφέρονται για τέτοια games. Προσωπικά τα "space" fps δεν με κέρδισαν ποτέ, οπότε και δεν ασχολήθηκα ποτέ μαζί τους, αλλά δεν παύουν να είναι πολύ αξιόλογα. 

Αν έπρεπε να έχω ΜΙΑ κονσόλα, για τους λόγους των exclusives θα ήταν το PS4. Αλλά το τελευταίο 12μηνο για κάθε μία ώρα που παίζω PS4 έχω παίξει άλλες 5 από XBOX ακριβώς λόγω του gamepass...

Συμφωνώ σε όλα. Και ισχύει αυτό για το controller, προσωπικά ακόμη και τα παλιά controller του PS με βόλευαν περισσότερο απο τα τωρινά τους, ειδικότερα τα joystick.
Συνολικά εγώ ανάμεσα στις 2 προς XBOX είμαι, αλλά φυσικά θα ήθελα να παίξω κάποια exclusives του PS, οπως Last of Us & Uncharted. Τα υπόλοιπα, με 1-2 εξαιρέσεις με αφήνουν αδιάφορο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, music_lover είπε

Να έχεις δώσει 500 ευρώ για το Series X που θα παίζει 4K με HDR στα 60 και 120fps τις παιχνιδάρες τύπου RDR2 και να κάθεσαι να παίζεις παιχνίδια 2 γενιές πίσω με gaming mechanics του 2000,αξία ανεκτίμητη..γιατί οκ θα γίνουν καλύτερα στα γραφικά αλλά οι μηχανισμοί δεν αλλάζουν αν η εταιρία δεν κάνει remaster. Καλή η νοσταλγία παιδιά αλλά μέχρι εκεί. 

Wait.. Το ότι θα είναι backwards compatible μία κονσόλα σημαίνει ακριβώς αυτό... ότι θα ΜΠΟΡΕΙΣ να παίξεις RDR2, ενώ αν δεν ήταν backwards compatible δεν θα μπορούσες ΚΑΝ... 

Στα υπόλοιπα που λες έχεις δίκιο. Αλλά δεν μίλησε κανείς για 2 γενιές πίσω... Και επειδή το έζησα με το PS3->PS4, όταν βγήκε το PS4 είχαν μόλις κυκλοφορήσει 2 πολύ δυνατοί (για εμένα) τίτλοι, το Black Flag και το Battlefield 4.. Δεν θα με χάλαγε να ήταν συμβατό με αυτά, γιατί τα είχα ήδη πάρει για το PS3 αλλά δεν είχα προλάβει να τα χαρώ. Με αποτέλεσμα να έχω το PS4 αλλά να μην μπορώ να πουλήσω το PS3 γιατί τα 3 games που τότε έπαιζα (αυτά τα 2 + το Mafia) δεν ήταν συμβατά με το PS4...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, tsibosp είπε

Όλα τα specs του έχουν γίνει leak από πολλές πηγές, δεν νομίζω να κάνουν πια όλοι λάθος, απλά περιμένουμε την τυπική πλέον επιβεβαίωση από την MS

Οπως είχαν γίνει leak τα 16 TF του PS5?

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η κίνηση της ms προς το bc είναι σίγουρα προς την σωστή κατεύθυνση και θα ικανοποιήσει πολλούς φίλους της εταιρίας αλλά είναι περισσότερο μια προσπάθεια συγκράτησης της ήδη υπάρχουσας βάσης χρηστών της παρά προτροπής των χρηστών άλλης πλατφόρμας προς το μέρος της. Και εξηγούμαι, θα μπορείς να παίξεις κάθε παιχνίδι προηγούμενων γενεών της ms στο νέο xbox από την προτέρα βιβλιοθήκη σου (θεωρώ δύσκολα να δημιουργήσεις τώρα από την αρχή βιβλιοθήκη προηγούμενης γενιάς) αλλά αυτό προϋποθέτει ότι κάποια στιγμή στο παρελθόν ήσουν ή είσαι τώρα χρήστης της πλατφόρμας της δλδ είχες xbox360 ή xbox one s κτλ και συνεπώς τίτλους αυτών των κονσόλων. Τι γίνεται όμως με όσους δεν είχαν ποτέ xbox και συνεπώς δεν έχουν από το παρελθόν παλαιούς τίτλους της? Τίποτα..θα προσπεράσουν αυτήν την δυνατότητα τόσο απλά που την ίδια στιγμή κάποιοι άλλοι θα την εκθειάζουν για την επιλογή της. Λογικό? Λογικότατο.Το παράξενο που σας φαίνεται? Δέστε το ανάποδα, ας υποθέσουμε ότι η sony έρχεται και σου λέει με το PS5 μπορείς να παίξεις όλα τα ps1,ps2,ps3 και ps4 games αλλά εσύ ήσουν μια ζωή κάτοχος xbox και φυσικά δεν διαθέτεις καμία βιβλιοθήκη με games της, τι να σου κάνει το bc της sony? Τίποτα..αδιάφορο..θα ξεκινήσεις να αγοράζεις παιχνίδια του ps3 εν έτη 2020? Χλωμό..άντε το πολύ πολύ να πας και να αγοράσεις 5 τίτλους που άφησαν εποχή και αυτό ήταν..τυχεροί λοιπόν όσοι έχετε τέτοια βιβλιοθήκη και καλά κάνει και σας δίνει η ms αυτό το cool feature. Τι γίνεται με τους υπόλοιπους? Τίποτα..οι υπόλοιποι απλά ατύχησαν, ίσως στο μέλλον η sony να γίνει πιο φιλική (αν και δεν το βλέπω εκτός αν πιεστεί και μακάρι να τα πάει καλά η ms μπας και δούμε καλύτερες πολιτικές από τους γιαπωνέζους). Και πάνω σε αυτή την λογική ανέφερα κάποια στιγμή ότι η sony με τις αποκλειστικότητες προσπαθεί να πετύχει διπλό σκοπό δλδ και να κρατήσει την βάση των χρηστών της και να τραβήξει νέους πελάτες. Αυτό είπα αλλά ελάχιστοι το κατάλαβαν..Τώρα αν η γνώμη μου διαφωνεί με την δική σας, λυπάμαι αλλά αυτή είναι, δεν προσπαθώ να πείσω κανέναν να αγοράσει το οτιδήποτε, στο κάτω κάτω ποιος είμαι εγώ που θα σας πω τι να κάνετε? Κουβέντα κάνουμε να περνάει η ώρα..

Επεξ/σία από music_lover
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...