Προς το περιεχόμενο

Το Xbox Series X θα υποστηρίζει χιλιάδες παιχνίδια από τις προηγούμενες γενιές Xbox


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 hours ago, tsarouc said:

Για μένα δεν θα είναι συμβατότητα αν πρέπει να αγοράσεις τον τίτλο ξανά! Το απόλυτο για μένα που θα με έκανε να τσιμπήσω και να την αγοράσω ακόμη και εγώ που είμαι φανατικός πισακιας και γελάω με πσ5 και χβοχ κλπ θα ήταν αυτό. Να δώσει όλους τους τίτλους του χβοχ/360 εντελώς δωρεάν η εντελώς τυπικά έστω μέσα από κάποια μηνιαία συνδρομή να τα δίνει σαν δώρο και του xbox one να τα δίνει σε συμβολικές τιμές πολύ χαμηλά. 

Αλλά μάντεψε... Δεν πρόκειται να σας τα χαρίσει. Για αυτό συνεχίζω να είμαι πισακιας και δεν ασχολούμαι καν με κονσόλες. Αν και κάποτε ήμουν φανατικός και στις 2 πλατφόρμες. 

Δεν χρειάζεται να τον αγοράσεις ξανά. 

Αν δεν έχεις τον τίτλο τότε είναι που πρέπει να το αγοράσεις. Για πρώτη φορά, όχι ξανά. 

Στα PC έχουμε χαρισμένα όλα τα παλιά παιχνίδια? Να μπω να τα πάρω και εγώ. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 200
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Γαμαει το να εχει τεραστιο library απο day one. Εδω αλλοι πηρωνουν ποσα λεφτα να παρουν παλιες κονσολες για να παιξουν τα παλια games. 

Baldur's Gate Dark Alliance μονο ρε! Οποιος το εχει παιξει κοζαρει :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, kerkiraios80 είπε

Συμφωνώ αλλά μόνο στα γραφικά. Το βασικό πρόβλημα των παλιών παιχνιδιών είναι το game play. 

Εννοείς των νέων παιχνιδιών είναι το game play. :)

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, tsibosp είπε

Μην το θεωρείς να είσαι σίγουρος. Οι ίδιοι το έχουν δηλώσει και υπάρχει αυτό το σχέδιο από τότε που συμμετείχε στο διοικητικό συμβούλιο ο Gates. Θα αργήσει βέβαια ακόμη καθώς οι υποδομές μέχρι και σήμερα δεν είναι έτοιμες φυσικά. Από αυτή την γενιά δε ξέρω δλδ κιόλας αν πρέπει να θεωρούμε την MS και την Sony ανταγωνιστές πλέον. Έχουν 2 εντελώς διαφορετικές στρατηγικές. Η Ms το μόνο που θέλει είναι συνδρομητές στην υπηρεσία της γιαυτό άλλωστε και θα βγάλει και την πιο αδύναμη (φτηνή) κονσόλα και έχει ως προϋπόθεση οι τίτλοι να τρέχουν ανεξαιρέτως σε ΟΛΕΣ τις πλατφόρμες της (xbox 1 x, xbox series x, xbox series S, pc) εγκαθιστά δλδ ένα ενιαίο οικοσύστημα επίσημα φέτος με τα θετικά και τα αρνητικά του . Τεράστιο θετικό το accessibility και οι τρομερές προσφορές που θα είναι σε θέση να προσφέρει λόγω μεγάλου install Base, τεράστιο αρνητικό ότι η πιο δυνατή της κονσόλα series X θα είναι μόνιμα bottlenecked από την πιο αδύναμη καθιστώντας την ουσιαστικά σε ένα enchantment box. Η Sony αντίθετα ακολουθεί την πιο παραδοσιακή οδό και έχει ήδη δηλώσει ότι από την πρώτη Μερα θα έχει τίτλο που θα έχει σχεδιαστεί αποκλειστικά για το ps5 συν τους υπόλοιπους που θα έρθουν και θα εκμεταλευονται στο έπακρο το 100% της κονσόλας. Προσωπικά προτιμώ την στρατηγική της Sony. 

Μόνο τα xbox game studios είναι "υποχρεωμένα" να βγάζουν παιχνίδια που θα παίζουν και στις παλαιότερες κονσόλες.Και αυτό θα γίνεται για ακόμα 1-1,5 χρόνο.Δεν θα υπάρχει bottleneck,τουλάχιστον σίγουρα όχι στο singleplayer.

Η sony απλά από φέτος σταματά να βγάζει exclusives για το ps4 μετά το ghosts.Πολύ καλό νέο για τους χρήστες του ps4 :P .

3 ώρες πριν, music_lover είπε

Ας τα πάρουμε με την σειρά. Η ψύχωση που αναφέρεις δεν είναι ψύχωση αλλά κίνητρο και εξηγούμαι: κανείς δεν είπε ότι οι αποκλειστικότητες είναι ο ένας και μοναδικός και ο κύριος λόγος πωλήσεων σε μια κονσόλα. Είναι όμως αυτό το επιπλέον κίνητρο για να αγοράσεις ένα συγκεκριμένο σύστημα. Η εταιρία σου δημιουργεί μέσω του "Only on Playstation" μύνημα την εντύπωση πως συμμετέχεις σε ένα ξεχωριστό σύστημα όπου μόνο εκεί μπορείς να παίξεις αποκλειστικά games, σου δίνει δλδ έναν επιπλέον λόγο να το αγοράσεις. Αφόυ αγοράσεις την κονσόλα έγινες πλέον πελάτης της και θα αγοράσεις ένα σωρό άλλα παιχνίδια τις πωλήσεις των οποίων δεν ανέφερες. Συνεπώς παραθέτοντας 5 (από τα 73) exclusives της sony απλά αποδεικνύεις ότι ο κόσμος πείσθηκε να αγοράσει 110 εκατομμύρια κονσόλες της sony για έναν επιπλέον λόγο. Και μάλιστα η πλεοφηφία αυτών των 73 exclusives δεν είναι παιχνίδια της σειράς αλλά 3Α τίτλοι. Την ίδια στιγμή από την άλλη μεριά είχες ένα σύστημα του οποίου τα games μπορούσες να παίξεις και στο pc και μάλιστα πολύ καλύτερα (καθότι οι gpu στα pc είναι πολύ δυνατότερες του xbox one), οπότε ποιός ήταν ο λόγος να αγοράσει κάποιος xbox? Τι κίνητρο είχε? Η ms αναγκάστηκε λόγω των χαμηλών πωλήσεων να δώσει όλα αυτά τα προνόμια στο game pass γιατί χωρίς αυτό θα πήγαινε για φούντο και αυτή είναι μια σκληρή πραγματικότητα. Πραγματικότητα είναι και το γεγονός πως οι καλύτερες επιδόσεις σε κονσόλα δεν αποτελούν αποκλειστικό λόγω επικράτησης στις πωλήσεις. Και εξηγούμαι: Τα πρώτα 3 χρόνια το ps4 ήταν δυνατότερο του xbox, τα επόμενα 3 όμως το xbox one x ήταν δυνατότερο του ps4 pro, αυτό όμως δεν εμπόδισε κανέναν να συνεχίζει να επιλέγει την κονσόλα της sony τα επόμενα χρόνια. Γιατί όπως έχουμε πει πολλάκις στο παρελθόν ο console gamer δεν σκέφτεται αποκλειστικά σαν τον pc gamer, δεν αποτελούν βασική και κύρια προτεραιότητα του οι επιδόσεις. Συμφωνώ ότι από ένα σημείο και μετά οι πωλήσεις συνδιάζονται με το τι έχουν αγοράσει οι περισσότεροι αφού ο ένας τραβάει τον άλλο. Είναι κομμάτι της ψυχολογίας και εκεί η sony δεν παίζεται εν αντιθέση με την ms που το βλέπει ψυχρά του στύλ "business as usual" αλλά είναι κάτι παραπάνω από αυτό. Ακόμα και στην επόμενη γενιά η sony εξακολουθεί να έχει το πάνω χέρι γιατί διαθέτει μια βάση 110 εκατομμυρίων πελατών που τους λέει "μπορείς να παίξεις όλη σου σχεδόν την βιβλιοθήκη του ps4 στο ps5" οπότε έλα και θα σου στείλω και ένα σωρό ακόμα 3A exclusives που δεν μπορείς να παίξεις πουθενά. Και ας είναι και 20% πιο αδύναμη η νέα της κονσόλα, θα μπορεί να παίξει 4k/60 με μια μικρή υποχώρηση στα γραφικά που για να την εντοπίσεις θα ψάχνεις αναλυτικά βίντεο του digital fountry..και σου ρωτάω, εγώ πχ σαν pc gamer σκέφτομαι ότι αν θέλω ποιότητα την έχω και στο pc, τι θα μου προσφέρει επιπλέον το xbox series x? Ποιό είναι το επιπλέον κίνητρο για την αγορά του? Μπορώ να έχω και το game pass και καλύτερες επιδόσεις και όλα τα παιχνίδια του νέου xbox, οπότε?

Αρχικά δεν έχουν όλοι pc,δεν έχουν όλοι τούμπανο pc και δεν θέλουν όλοι να παίζουν σε pc.Με εκνευρίζει και μένα μερικές φορές γτ έχει μακράν καλύτερη βιβλιοθήκη παιχνιδιών και δεν πληρώνεις online.Είναι το ίδιο δίλημμα laptop και σταθερού.Το θέμα είναι οι επιλογές.Σου δίνει την δυνατότητα να επιλέξεις τι θες να αγοράσεις και δεν σε περιορίζει  σε οικοσύστημα μόνο και μόνο για να παίζεις τα exlusives :P Δες τι γράφει ο καθένας πχ στα σχόλια εδώ.Σε κάποιους δεν παίζουν σημασία τα exclusives,σε άλλους το bc.Το ότι δεν προσφέρει κάτι σε εσένα δεν σημαίνει ότι δεν προσφέρει γενικά.Και στην τελική τι κονσόλα τι pc πελάτης της ms θα γίνεις.Δεν νομίζω ότι τους νοιάζει που παίζεις παρά να παίζεις τα παιχνίδια τους και να χρησιμοποιείς τις υπηρεσίες τους.

Επίσης το install base της προηγούμενης γενιάς δεν φέρνει αυτόματα την υπεροχή στην επόμενη πχ ps2-ps3 xbox-xbox360.Σίγουρα θα βοηθήσει πάντως.

Αυτό με την ψυχολογία sony και ms δεν το κατάλαβα.Έχεις την ms που εδώ και 2-3 χρόνια έχει γίνει consumer friendly για να φτιάξει τις μ@λ@κίες του παρελθόντος με gamepass,bc,smart delivery.Εννοείται ότι υπάρχει πιθανότητα να το botchάρει πάλι αλλά μέχρι στιγμής δεν δείχνει αυτό.

43 λεπτά πριν, bahamut_zero είπε

Φιλε μου εσυ δεν παιζεσαι γιατι δεν ασχοληθηκες με το να καταλαβεις τι εγραψα αλλα πεταχτηκες να μου την πεις.

αν ηταν μια ακομα Υπηρεσια δεν θα ελεγα τπτ, αλλα ειναι η μονη υπηρεσια που προς το παρον πλασαρει.

Και τελος παντων την αποψη μου εγραψα. Εγω θα παρω ps5 εσυ xbox κι θα μαστε ολοι χαρουμενοι στο τελος της ημερας. 

Είναι μια ακόμα τσάμπα υπηρεσία που θα έρχεται με το κουτί.Θα μπορούσαν απλά να το αφήσουν σε bc χωρίς τα enchancements αλλά σου δίνουν και κάτι παραπάνω.Μαζί με αυτήν την υπηρεσία σου πλασάρει και το hdr για τα παλιά παιχνίδια και το smart delivery για να μην αγοράζεις ξανά ίδια παιχνίδια τώρα με την νέα γενιά.Κράζεις κάτι,και δικαίωμα σου είναι,που ξέρουμε εμφάνιση,χαρακτηριστικά,3rd party παιχνίδια,υπηρεσίες και σε ένα μήνα και τα exclusives,ενώ λες ότι θα πάρεις ps5 γνωρίζοντας μόνο το χειριστήριο και τα χαρακτηριστικά.Ξαναλέω καλά κάνεις,αλλά δεν δίνει βάθος στον λόγο σου και στα επιχειρήματα που δεν αναφέρεις πουθενά. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, replicalost είπε

Γαμαει το να εχει τεραστιο library απο day one. Εδω αλλοι πηρωνουν ποσα λεφτα να παρουν παλιες κονσολες για να παιξουν τα παλια games. 

Baldur's Gate Dark Alliance μονο ρε! Οποιος το εχει παιξει κοζαρει :D

Champions of Norrath ηταν καλυτερο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Το κάθε game συνεχίζει και υπάρχει για πούλημα. Ειδικά σε πολλά από αυτά δεν βγήκε και πιο νέο για να πεις ότι πήραν αυτό. Οπότε γιατί να μην το βάλει σε όλη την βάση;

 Αν τα οι μισες πωλήσεις απο τα exclusive ειναι ταυτόχρονα και system sellers(bundles) μπορεις να καταλαβεις τη διαφορά; 

Αν το Uncharted 4 εκανε το 70% των πωλήσεων του στον πρώτο μηνα κυκλοφορίας του και τοτε ειχαν πουληθει 50m PS4 και λογω Uncharted 4 πουλήθηκαν ακομα 3-4m PS4 καταλαβαίνεις πως τα exclusives ανέβασαν την εγκατεστημένη βαση; 

Αν το Uncharted εκανε το υπόλοιπο 30% των πωλήσεων του στα χρόνια που ακολούθησαν ολο και καποιος θα πήρε την κονσόλα για αυτό. Πάλι ανεβαίνει η εγκατεστημένη βαση. 

Ηρθε ο άλλος, μετα Χριστόν προφήτης πηρε οτι νούμερα βρηκε, τα εβαλε στο μπλέντερ, εβγαλε ποσοστά και μας πλασαρει την "θεωρία" του. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, klarinogroom said:

ειμαι παιδι του psx δεν ασχολιόμουν με περίεργες κονσόλες :P
Aλλά και πάλι.. πόσους τίτλους έβγαλε για κάθε κονσόλα? να έβγαλε 200-300 τίτλους? τις χιλιάδες δεν τις πιάνει και πάλι

Με μια αναζήτηση μερικά δευτερόλεπτα στο Google μπορείς πολύ εύκολα να δεις πόσα είναι τα παιχνίδια. 

Για να βοηθήσω είναι τα παιχνίδια του 360 και του πρώτου xbox που παίζουν ήδη στο One και όλα τα παιχνίδια του One. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, zoiskarl είπε

Μόνο τα xbox game studios είναι "υποχρεωμένα" να βγάζουν παιχνίδια που θα παίζουν και στις παλαιότερες κονσόλες.Και αυτό θα γίνεται για ακόμα 1-1,5 χρόνο.Δεν θα υπάρχει bottleneck,τουλάχιστον σίγουρα όχι στο singleplayer.

Η sony απλά από φέτος σταματά να βγάζει exclusives για το ps4 μετά το ghosts.Πολύ καλό νέο για τους χρήστες του ps4 :P .

Αρχικά δεν έχουν όλοι pc,δεν έχουν όλοι τούμπανο pc και δεν θέλουν όλοι να παίζουν σε pc.Με εκνευρίζει και μένα μερικές φορές γτ έχει μακράν καλύτερη βιβλιοθήκη παιχνιδιών και δεν πληρώνεις online.Είναι το ίδιο δίλημμα laptop και σταθερού.Το θέμα είναι οι επιλογές.Σου δίνει την δυνατότητα να επιλέξεις τι θες να αγοράσεις και δεν σε περιορίζει  σε οικοσύστημα μόνο και μόνο για να παίζεις τα exlusives :P Δες τι γράφει ο καθένας πχ στα σχόλια εδώ.Σε κάποιους δεν παίζουν σημασία τα exclusives,σε άλλους το bc.Το ότι δεν προσφέρει κάτι σε εσένα δεν σημαίνει ότι δεν προσφέρει γενικά.Και στην τελική τι κονσόλα τι pc πελάτης της ms θα γίνεις.Δεν νομίζω ότι τους νοιάζει που παίζεις παρά να παίζεις τα παιχνίδια τους και να χρησιμοποιείς τις υπηρεσίες τους.

Επίσης το install base της προηγούμενης γενιάς δεν φέρνει αυτόματα την υπεροχή στην επόμενη πχ ps2-ps3 xbox-xbox360.Σίγουρα θα βοηθήσει πάντως.

Αυτό με την ψυχολογία sony και ms δεν το κατάλαβα.Έχεις την ms που εδώ και 2-3 χρόνια έχει γίνει consumer friendly για να φτιάξει τις μ@λ@κίες του παρελθόντος με gamepass,bc,smart delivery.Εννοείται ότι υπάρχει πιθανότητα να το botchάρει πάλι αλλά μέχρι στιγμής δεν δείχνει αυτό.

Είναι μια ακόμα τσάμπα υπηρεσία που θα έρχεται με το κουτί.Θα μπορούσαν απλά να το αφήσουν σε bc χωρίς τα enchancements αλλά σου δίνουν και κάτι παραπάνω.Μαζί με αυτήν την υπηρεσία σου πλασάρει και το hdr για τα παλιά παιχνίδια και το smart delivery για να μην αγοράζεις ξανά ίδια παιχνίδια τώρα με την νέα γενιά.Κράζεις κάτι,και δικαίωμα σου είναι,που ξέρουμε εμφάνιση,χαρακτηριστικά,3rd party παιχνίδια,υπηρεσίες και σε ένα μήνα και τα exclusives,ενώ λες ότι θα πάρεις ps5 γνωρίζοντας μόνο το χειριστήριο και τα χαρακτηριστικά.Ξαναλέω καλά κάνεις,αλλά δεν δίνει βάθος στον λόγο σου και στα επιχειρήματα που δεν αναφέρεις πουθενά. 

 

Το σχόλιο μου βασίζεται στην λογική του ότι ο gamer θέλει να παίζει παντού, τα πάντα. Θέλει να μην χάνει τίποτα όσον αφορά την δυνατότητα επιλογής τίτλων. Ακόμα και ο κατεξοχήν pc gamer το χάνει αυτό λόγω της πολιτικής της sony με τις αποκλειστικότητες. Οπότε θα πάει να αγοράσει και μια κονσόλα, ε μάντεψε ποια θα είναι αυτή..πάνω σε αυτήν την λογική, η ms με το xbox είναι απλά σαν να σου λέει, να πάρε ένα pc με σχήμα ορθογώνιο. Μα τι να το κάνω λες, έχω ήδη pc..θα μου πείς δεν έχουν όλοι pc, λάθος γιατί σε κάθε σπίτι σχεδόν υπάρχει ένα pc, απλά δεν είναι gaming, μπορεί να γίνει όμως με την προσθήκη μιας gpu (υπό προϋποθέσεις φυσικά που αφορούν το υπόλοιπο hardware), όλα ξεκινούν όμως με την ιδέα ότι υπάρχει ήδη ένας υπολογιστής στο σπίτι και ο καθένας μας επιλέγει πως θα τον χρησιμοποιήσει, οπότε αρχικά όλοι είμαστε εν δυνάμει αρχικά pc gamers και μετά console gamers. Σε αυτήν την λογική βασίζεται ο συλλογισμός μου, μπορεί να κάνω και λάθος. Το σίγουρο είναι πως sony και ms έχουν 2 εκ διαμέτρου αντίθετες πολιτικές και ο χρόνος ίσως δείξει ποιος έχει δίκαιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλά μπράβο για αυτή την κίνηση η MS έχει 1-2 χρόνια που τρέχει με 100 και ο στόχος τους που είναι να γίνει το brand Xbox ότι και τα Windows από το 1990 έως σήμερα δείχνει πιο ρεαλιστικός από ποτέ.Εχω Game Pass σε PC και Οne και σκέφτομαι συνεχώς ότι κλέβω εκκλησία,χρησιμοποιώ τους τελευταίους 3 μήνες Xcloud και κάθε φορά λέω δεν γίνεται να παίζω sea of thieves από το κινητό,και όμως γίνεται!(100mbps το λιγότερο και Vpn για σέρβερ από Αγγλία,η Ελλάδα δεν υποστηρίζεται ακόμα)Η υπηρεσία δεν είναι τέλεια ακόμα φυσικά,κάποια παιχνίδια είναι τόσο laggy που είναι unplayable αλλά είναι σίγουρο ότι στην επίσημη κυκλοφορία θα έχει διορθωθεί.Εχει την πιο δυνατή κονσόλα ξανά στο κομμάτι του hardware,λογικά θα έχει ξανά το καλύτερο χειριστήριο,την καλύτερη Online εμπειρία οπότε το μόνο που της μένει για να πετύχει τον στόχο της είναι να βγάλει 3(τρία) exclusive single player game AAA και να μην ξεκινήσει τις αυτοκτονικές τάσεις του τύπου always online κτλπ. για να κάνει τους ουδέτερους να μην την επιλέξουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, valkon είπε

Με πολύ ενδιαφέρον περιμένουμε τις τελικές τιμές. Εκεί χάσανε  το ps3 και το xbox one. 

Ανα γειά σου, οι τιμές θα παίξουν ίσως τον μεγαλύτερο ρόλο και για αυτό τις καθυστερούνε τόσο πολύ, μην ξεχνάμε ότι ο πλανήτης βγήκε από μια κρίση του 2009 και ξαναμπήκε σε μια άλλη λόγω της πανδημίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
18 ώρες πριν, bahamut_zero είπε

ετσι! Θα δωσετε 500+€ για την πιο δυνατη κονσολα εκει εξω, για να παιζετε παιχνιδια 15 ετιας ;

και το πουλανε και σαν win/win και ο κοσμος τσιμπαει.

δεν βαζει μυαλο η Microsoft να βγαλει κανενα παιχνιδι της προκοπης. Της λειπει η gaming κουλτουρα και γι αυτο για εμενα προσωπικα θα ναι παντα τριτη (εκτος κι αν επιστρεψει ποτε η sega και γινει τεταρτη).

Γιατί τι σχέση έχει πότε βγήκε το παιχνίδι με το πόσο καλό είναι;Θες να μου πεις οτι το Xenogears ή το Metal Gear Solid του psone δεν αξίζει να τα παίξει κάποιος σήμερα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, zoiskarl είπε

Μόνο τα xbox game studios είναι "υποχρεωμένα" να βγάζουν παιχνίδια που θα παίζουν και στις παλαιότερες κονσόλες.Και αυτό θα γίνεται για ακόμα 1-1,5 χρόνο.Δεν θα υπάρχει bottleneck,τουλάχιστον σίγουρα όχι στο singleplayer.

Η sony απλά από φέτος σταματά να βγάζει exclusives για το ps4 μετά το ghosts.Πολύ καλό νέο για τους χρήστες του ps4 :P .

Δεν σε πιάνω τι εννοείς ! Μονο τα xbox studios και τα στούντιο που έχουν αγοράσει κάτω από την ομπρέλα αυτή θα μπορούσαν να βγάλουν κάτι αποκλειστικά για το Series X, όλοι οι άλλοι είναι multiplatform ούτως ή άλλως. Για τα πρώτα 2 τουλάχιστον χρόνια είπε ο Spencer ότι οι τίτλοι θα βγαίνουν για όλα συμπεριλαμβανομενων των last gen και μετά τα 2 χρόνια μόνο για series x και series S. To series S θα έχει λίγο παρακάτω από τα μισά specs του ps5 που είναι ήδη πιο αδύναμο από series X. Πως ακριβώς δεν θα γίνεται bottleneck από την πιο αδύναμη κονσόλα ή από τα low specs pc? Η Sony πάντα αυτό κάνει Γτ να αλλάξει τώρα στρατηγική; Τα specs του ps4 είναι κάτι παραπανω από αρχαία πλέον, εδώ ήταν μέτρια προς κακά όταν είχε πρωτοβγεί. 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, NamelessDead είπε

Οπως ειπα. Οι περισσοτεροι στα "tech forums" εχουν μια περίεργη ψύχωση με τα exclusives. Αν πραγματικά θεωρείτε οτι αυτά κρίνουν το νικητή είστε βαθιά νυχτωμένοι. Ας δούμε μερικά παραδείγματα.

Η κονσόλα που κέρδισε αυτή την γενιά είναι το PS4. Σύμφωνα με στοιχεία του venturebeat, στις 12 Μαίου του 2020 ξεπέρασε τα 110.000.000 συστήματα. Ας δούμε λοιπον τα περιβοητα exclusives της Sony.

God of War - 10.000.000

Grand Turismo Sport - 8.000.000

Uncharted 4 - 16.000.000

Spiderman - 13.000.000

Horizon Zero Dawn - 10.000.000

To πλεον μοσχοπουλημενο PS4 exclusive, πούλησε 16.000.000 κομμάτια σε ενα συστημα με εγκατεστημένη βάση χρηστών 110.000.000. Είναι και αργά ποσο ποσοστό ειναι; 14% Το κορυφαιο, μοναδικό,. ανεπαναληπτο exclusive δεν το αγορασαν το 86% των χρηστών της κονσολας. 

Πάμε τώρα στην χαμένη της γενιάς. Την MS που οι βλακείες της, είχαν ως αποτελεσμα να την περάσει ακόμα και το Switch. Πρόσφατα το Game Pass ξεπέρασε τους 10.000.000 συνδρομητές. Αν πάρουμε την φθηνότερη εκδοση (σκετη συνδρομή για κονσολα) είμαστε στα 100.000.000 ευρώ τον μήνα μονο απο συνδομές Game Pass. Βάλτε ποσα δινουν και οι συνδρομες Gold. 

Τα περίφημα και ανεπαναληπτα exclusives του PS4 ίσα που ξεπερνανε τις συνδρομές του Game Pass. Και αυτά αγοράζονται μια φορά. Το Game Pass πληρώνεις καθε μηνα.

Πάμε τώρα στο third party. Στην λίστα με τα 50 παιχνιδια με τις μεγαλύτερες πωλήσεις στην ιστορία παρατηρούμε ενα περιεργο πρα΄γμα. Yπάρχει ΜΟΛΙΣ ΕΝΑ exclusive της Sony. Το Last of Us. Και μαλιστα με πωλήσεις να μετράνε απο 2 κονσολες. Αφαιροντας απο την λιστα παιχνιδια οπως το Tetris και το Wii Sports (που τα εδινε με την κονσολα) βλεπουμε αποκλειστικα 3rd party τιτλους. 

Επειδή λοιπον έγραψα πολλά. Η τεράστια πλειοψηφια αγοράζει με βάση 2 πραγματα. Πρώτον την δυναμη της κονσολας και δευτερον ποια εχουν οι περισσοτεροι. Και εξηγουμαι. Αν το Series X ειναι 2 φορές ισχυροτερο απο το PS5 και μπορει να βγαλει 4K 60 ενω το PS5 οχι θα κερδισει το Xbox. Θα ειναι ισχυροτερο, θα εχει το Game Pass και τελος. Αν οι κονσολες ειναι ισαξιες τότε ναι. Εχει πολλές ελπιδες το PS5 γιατι ο πελάτης θα εχει τα third party με τον ιδιο τροπο που παιζουν στο X + τα sony exclusives σαν κερασακι. 

Το λεω λοιπον ξανα. Χαλαρώστε λιγο με τα exclusives. Η σημασία τους ειναι ελάχιστη για την μεγαλύτερη πλειοψηφια των παιχτων.  

Η MS με το One εκανε βλακειες. Εμεινε πισω και μετα δεν γινοταν να το καλύψει. Πλεον δειχνει να σοβαρευεται. Εχει φτιάξει μια κονσολα πολυ δυνατή, εχει αγοράσει ενα σκασμο ταλαντουχα studios. Θεωρώ πως ειναι στο χερι της. Εχει τα λεφτά να δωσει απιστευτη ωθηση στα δικα της studio να βγαλουν μεγαλα triple a games. Να δειξει σε αυτους τους λιγους που τα θεωρουν τοσο σημαντικα οτι να και εγω εχω. Εχει την οικονομική ανεση να βγαλει την κονσολα σε χαμηλότερη τιμή απο το PS5 και μετά απο 2-3 μηνες να χτυπησει και ενα Series S για οσους δεν ειναι hardcore και να κάνει πολύ μεγαλη ζημια. Εχει το Game Pass, που προσωπικά θεωρώ οτι ειναι το μοναδικο system seller στην βιομηχανια. Εχει το Ultimate που με 15 ευρω το μηνα εχεις Game Pass σε PC και Xbox καθώς και Gold. Και ερχεται και το X Cloud που θεωρητικά θα βαλει το brand name Xbox σε οτιδηποτε υπαρχει στον κοσμο και εχει οθονη. 

Δεν μπορώ να ξερω αν η Microsoft θα κερδισει την γενια. Αυτο που είμαι σιγουρος ομως ειναι οτι αυτη την φορα θα εχουμε μεγαλη μαχη. Και αυτο ειναι καλο για εμας σαν gamers, ασχετα με ποια κονσολα τελικά θα επιλεξουμε

Φίλε το switch έχει exclusives για αυτό έριξε στα αυτιά στο Xbox και οι πωλήσεις που κάνουν τα δικά της exclusive δεν παίζουν είναι πολλά μιλ και σε πανηψηλες τιμές δεν είναι όπως το ps4 που θα ξεπουλήσει τον πάτο του με εκπτώσεις

Στο switch χρυσοπληρωνεις το 50αρικο+ και λες και ευχαριστώ που σου έκαναν τη τιμή να σου δώσουν να παίξεις

 

Άρα το επιχείρημα σου με τα exclusives είναι άκυρο από πολλές απόψεις

Το ps4 βέβαια δεν πέρασε το Xbox μόνο για τα exclusive είναι ένα σωρό λόγοι όπως η μεγαλύτερη ποικιλία τίτλων γενικά (και από pc), οι καλύτερες τιμές (και από pc) αλλά και η γενικότερη της προσέγγιση προς τους παίκτες σε αντίθεση με την ms που συνεχίζει να μη θέλει να βάλει μυαλό σε πολλούς τομείς

Η Σόνυ θα ξεκινήσει με τεράστιο προβάδισμα στην επόμενη γενιά, αν η μσ δεν κάνει κάτι με τα στούντιο που αγόρασε θα είναι δύσκολα τα πράγματα

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...