Προς το περιεχόμενο

Το Xbox Series X θα υποστηρίζει χιλιάδες παιχνίδια από τις προηγούμενες γενιές Xbox


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
2 ώρες πριν, SIP1995 είπε

Τι να πω, εγώ ένα Days Gone 2 θέλω να παίξω, άντε και κάνα Last of Us.....που σιγά μην αγοράσω το PS5 για 2-3 παιχνίδια, θα πάω σε έναν φίλο που θα το πάρει και θα παίξω, όπως αντίστοιχα και εγώ που θα πάρω το Series X, θα μπορεί και αυτός να παίξει όποια αποκλειστικά παιχνίδια και αν βγουν. 

Δεν είναι όλος ο κόσμος εσυ και ο φίλος σου...

τι άλλο θα διαβάσουμε εδώ μέσα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 200
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

7 λεπτά πριν, music_lover είπε

Το σχόλιο μου βασίζεται στην λογική του ότι ο gamer θέλει να παίζει παντού, τα πάντα. Θέλει να μην χάνει τίποτα όσον αφορά την δυνατότητα επιλογής τίτλων. Ακόμα και ο κατεξοχήν pc gamer το χάνει αυτό λόγω της πολιτικής της sony με τις αποκλειστικότητες. Οπότε θα πάει να αγοράσει και μια κονσόλα, ε μάντεψε ποια θα είναι αυτή..πάνω σε αυτήν την λογική, η ms με το xbox είναι απλά σαν να σου λέει, να πάρε ένα pc με σχήμα ορθογώνιο. Μα τι να το κάνω λες, έχω ήδη pc..θα μου πείς δεν έχουν όλοι pc, λάθος γιατί σε κάθε σπίτι σχεδόν υπάρχει ένα pc, απλά δεν είναι gaming, μπορεί να γίνει όμως με την προσθήκη μιας gpu (υπό προϋποθέσεις φυσικά που αφορούν το υπόλοιπο hardware), όλα ξεκινούν όμως με την ιδέα ότι υπάρχει ήδη ένας υπολογιστής στο σπίτι και ο καθένας μας επιλέγει πως θα τον χρησιμοποιήσει, οπότε αρχικά όλοι είμαστε εν δυνάμει αρχικά pc gamers και μετά console gamers. Σε αυτήν την λογική βασίζεται ο συλλογισμός μου, μπορεί να κάνω και λάθος. Το σίγουρο είναι πως sony και ms έχουν 2 εκ διαμέτρου αντίθετες πολιτικές και ο χρόνος ίσως δείξει ποιος έχει δίκαιο.

Υπάρχει και αυτός ο gamer που αναφέρεσαι αλλά δεν είναι η πλειοψηφία.Το gaming είναι hobby και ως hobby ο καθένας ασχολείται σε διαφορετικά επίπεδα.Σε κάθε σπίτι μπορεί να υπάρχει pc ναι,αλλά δεν είναι όλα για αναβάθμιση,και συγκριτικά με τις νέες κονσόλες,δεν είναι και πιο φτηνό,ανάλογα πάντα με το επίπεδο ενασχόλησης.Είναι πιο οικονομικό να πάρεις κονσόλα και να παίζεις σε 4k,με τα μειονεκτήματα του,και άλλο να αγοράζεις κάρτες γραφικών και cpu για έχεις το ίδιο αποτέλεσμα,και σίγουρα καλύτερο ανάλογα την αγορά,στο pc.Η πλειοψηφία των υπάρχων pc βρίσκονται σε γραφείο και όχι στο σαλόνι σε 40+ οθόνη για να παίζεις αραχτός από τον καναπέ.Μπορείς να το κάνεις και με pc αλλά τότε πας για αγορά pc αποκλειστικά για τον χώρο αυτό.Επίσης δεν είναι όλοι γνώστες pc hardware ή δεν θέλουν να ασχοληθούν και απλά παίρνουν κάτι έτοιμο,και καλό συνάμα,το συνδέουν,κατεβάζουν update και παίζουν.

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι ναι ένας gamer θέλει να παίζει παντού τα πάντα αλλά δεν αντιπροσωπεύει ολόκληρο το σύνολο.Σίγουρα ένα pc δεν είναι μόνο για gaming οπότε ανεβάζει την αξία του να έχεις gaming pc.Αλλά η κονσόλα κατεξοχήν ήταν,όταν είχα,ένα μηχάνημα να παίζεις local multiplayer με άλλα άτομα κάτι που στο pc και δεν καθίσταται τόσο βολικό και δεν υπάρχει σε πολλά casual παιχνίδια,πέρα των φίφα,μπάσκετ,racing και τα συναφή.Σε εσένα που ασχολείσαι και έχεις και χρόνο και λεφτά να διαθέσεις ο συνδυασμός pc και ps ή nintendo είναι ιδανικός.ότι και να πάρεις η ms για να βγάζει τα παιχνίδια της στο pc έχει δει ότι έχει κέρδος και έτσι οπότε όλοι μας είμαστε ευχαριστημένοι.

Προσωπικά είμαι κατά των exclusives κονσολών,συγκεκριμένα κατά της υπάρξης exclusives σε αυτές όταν έχουν ίδιες απαιτήσεις σε περιφερειακά για να πετύχεις την ίδια εμπειρία.Μου φαίνεται βλακεία να δώσω 300+ και από την νέα γενιά 500+ για να πάρω μια κονσόλα για να παίξω τα exclusives της.Για μένα προσωπικά η πολιτική της ms με συμφέρει γτ έχω παίξει fh4,sot και mcc στο pc με ελάχιστα χρήματα,κάτι που δεν θα έκανα αν δεν είχα την δυνατότητα αυτή.Μακάρι και η σόνυ να φέρει ακόμα περισσότερα exclusives στο steam για να έχουν την δυνατότητα να τα ευχαριστηθούν ακόμα περισσότεροι.Δεν έχει σημασία ποιος έχει δίκαιο.Σημασία έχει να υπάρχει ανταγωνισμός γτ στο τέλος εμείς βγαίνουμε νικητές.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, panossar95 said:

Δεν καταλαβαίνω όσοι έχουμε κονσόλες γιατί θα πρέπει να χαιρόμαστε εάν οι νέες κονσόλες παίζουν τα προηγούμενα παιχνίδια

Δηλαδή αυτός είναι ο σκοπός?

Το θέμα είναι να βγουν νέοι τίτλοι, εφόσον υπάρχει καινούργια κονσόλα, και να δούμε κάτι διαφορετικό όσο γίνεται.

Επίσης, δεν ξέρω αν το βλέπω εγώ έτσι, αλλά να ξαναπαίξω ένα παιχνίδι που έχω ήδη τελειώσει, πολύ δύσκολα έως πότε από ότι θυμάμαι.

Ακόμα και τα dark souls/bloodborn/nioh που είναι τα αγαπημένα μου, δεν τα έχω ξαναπαίξει 2η φορά. Ναι οκ, μπορείς να κάνει πολλά επιπλέον πράγματα, αλλά όταν κάτι το τελειώνεις, το τελειώνεις.

Ας επενδύσουν οι εταιρείες με τις κονσόλες σε νέα παιχνίδια και όσο γίνεται διαφορετικά, και μην μας πλασάρουν σαν θετικό ότι υποστηρίζονται παλιά παιχνίδια

 

Από την άλλη μεριά, είναι και αυτοί που ίσως δεν είχαν ποτέ κονσόλα οπότε ίσως να θέλουν να παίξουν κάποια πιο παλιά παιχνίδια. Εκεί οκ, αξίζει


Γούστα είναι αυτά. Εγώ στο PC (όπου υπάρχει εύκολα αυτή η δυνατότητα) επισκέπτομαι εκ νέου παλαιά games που έχω παίξει. Μου αρέσει αυτή η (εν μέρει retro) εμπειρία. Το προτιμώ μάλιστα σε κάποιες περιπτώσεις από το να παίξω νέα games.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμβατότητα προς τα πίσω αποτελεί πάντα την ενδεδειγμένη λύση αν και οι απαιτήσεις σε υλικό με νέα παιχνίδια αυξάνονται όλο και περισσότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Ώριμε, θα ζοριστούμε να επιλέξουμε ...είμαι έτοιμος πάντως μετά από PlayStation για την αλλαγή...

αέρα παλικάρια έρχονται τα τερατάκια και είναι πολλά υποσχόμενα ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Solatorobo είπε

Γιατί τι σχέση έχει πότε βγήκε το παιχνίδι με το πόσο καλό είναι;Θες να μου πεις οτι το Xenogears ή το Metal Gear Solid του psone δεν αξίζει να τα παίξει κάποιος σήμερα;

Χανεις το νοημα στο τι ειπα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, zoiskarl είπε

 

Προσωπικά είμαι κατά των exclusives κονσολών,συγκεκριμένα κατά της υπάρξης exclusives σε αυτές όταν έχουν ίδιες απαιτήσεις σε περιφερειακά για να πετύχεις την ίδια εμπειρία.Μου φαίνεται βλακεία να δώσω 300+ και από την νέα γενιά 500+ για να πάρω μια κονσόλα για να παίξω τα exclusives της.Για μένα προσωπικά η πολιτική της ms με συμφέρει γτ έχω παίξει fh4,sot και mcc στο pc με ελάχιστα χρήματα,κάτι που δεν θα έκανα αν δεν είχα την δυνατότητα αυτή.Μακάρι και η σόνυ να φέρει ακόμα περισσότερα exclusives στο steam για να έχουν την δυνατότητα να τα ευχαριστηθούν ακόμα περισσότεροι.Δεν έχει σημασία ποιος έχει δίκαιο.Σημασία έχει να υπάρχει ανταγωνισμός γτ στο τέλος εμείς βγαίνουμε νικητές.

απο την αλλη, χωρις το exclusivity που δινουν οι κονσολες, δε θα βλεπαμε αυτα τα production values στα παιχνιδια της σονι και τα παιχνιδια θα ειχαν γινει ολα gaas, γεματα με microtransactions, loot boxes, season pass και δε συμμαζευεται...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, tsibosp είπε

Δεν σε πιάνω τι εννοείς ! Μονο τα xbox studios και τα στούντιο που έχουν αγοράσει κάτω από την ομπρέλα αυτή θα μπορούσαν να βγάλουν κάτι αποκλειστικά για το Series X, όλοι οι άλλοι είναι multiplatform ούτως ή άλλως. Για τα πρώτα 2 τουλάχιστον χρόνια είπε ο Spencer ότι οι τίτλοι θα βγαίνουν για όλα συμπεριλαμβανομενων των last gen και μετά τα 2 χρόνια μόνο για series x και series S. To series S θα έχει λίγο παρακάτω από τα μισά specs του ps5 που είναι ήδη πιο αδύναμο από series X. Πως ακριβώς δεν θα γίνεται bottleneck από την πιο αδύναμη κονσόλα ή από τα low specs pc? Η Sony πάντα αυτό κάνει Γτ να αλλάξει τώρα στρατηγική; Τα specs του ps4 είναι κάτι παραπανω από αρχαία πλέον, εδώ ήταν μέτρια προς κακά όταν είχε πρωτοβγεί. 

Για τα πρώτα δύο χρόνια από τότε που έγινε η συνέντευξη.Δλδ μέχρι τέλος του 21.To series s δεν υπάρχει σαν προιόν.Ακόμα τουλάχιστον.Και δεν ξέρουμε πως θα λειτουργεί και αν θα βγει γενικά.Δεν ξέρουμε σε τι κοινό θα απευθύνεται.Το ότι θα έχει,αν βγει,χαμηλότερα χαρακτηριστικά δεν σημαίνει ότι θα αλλάζει την εμπειρία χρήσης αρνητικά.Θα τρέχουν όπως πρέπει να τρέχουν στο sx και όπως πρέπει να τρέχουν στο ss.Γιατί να έχει bottleneck στο sx λόγω του ss?

Έχω την εντύπωση πως σταδιακά,και λόγω των κονσολών που θα βγουν,θα βλέπουμε και νέα requirements των παιχνιδιών όσον αφορά τον αποθηκευτικό χώρου που θα εγκαθίστανται.

2 λεπτά πριν, logistoulis είπε

Φίλε το switch έχει exclusives για αυτό έριξε στα αυτιά στο Xbox και οι πωλήσεις που κάνουν τα δικά της exclusive δεν παίζουν είναι πολλά μιλ και σε πανηψηλες τιμές δεν είναι όπως το ps4 που ξεπουλήσει τον πάτο του με εκπτώσεις

Στο switch χρυσοπληρωνεις και λες και ευχαριστώ

Άρα το επιχείρημα σου με τα exclusives είναι άκυρο

Το ps4 βέβαια δεν πέρασε το Xbox μόνο για τα exclusive είναι ένα σωρό λόγοι όπως η μεγαλύτερη ποικιλία τίτλων γενικά (και από pc), οι καλύτερες τιμές αλλά και η γενικότερη της προσέγγιση προς τους παίκτες σε αντίθεση με την ms που συνεχίζει να μη θέλει να βάλει μυαλό σε πολλούς τομείς

Η Σόνυ θα ξεκινήσει με τεράστιο προβάδισμα στην επόμενη γενιά, αν η μσ δεν κάνει κάτι με τα στούντιο που αγόρασε θα είναι δύσκολα τα πράγματα

Έχει το ps μεγαλύτερη ποικιλία τίτλων από το pc?Έχει καλύτερη προσέγγιση προς του παίκτες σε αντίθεση με την ms?Δεν υφίστανται αυτά που λες.

Η ms μετά το φιάσκο του one έχει γίνει τόσο consumer friendly όσο δεν ήταν ποτέ.Και δεν είναι μόνο λόγω του one.Γενικά σαν εταιρία έχει αλλάξει πάρα πολύ τα τελευταία χρόνια όσον αφορά την αντιμετώπιση της προς τους καταναλωτές(εννοείται ότι δεν είναι αγία και ότι έχει δρόμο ακόμα και πολύ πιθανόν να ξανακάνει μλκς στο μέλλον).Ασχολήσου καλύτερα με την σόνυ που θα παρατήσει 110 εκ χρήστες ps4 και θα βγάζει exclusives μόνο για το ps5.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, zoiskarl said:

Ασχολήσου καλύτερα με την σόνυ που θα παρατήσει 110 εκ χρήστες ps4 και θα βγάζει exclusives μόνο για το ps5.

Τι προτείνεις? Να συνεχίσει μετά από τόσα χρόνια να βγάζει για το PS4? Δεν το στήριξε αρκετά? 

Τι να πουν και τα τόσα εκατομμύρια χρηστών PS2. Έπρεπε να βγάζει ακόμα για αυτό. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, zoiskarl είπε

Για τα πρώτα δύο χρόνια από τότε που έγινε η συνέντευξη.Δλδ μέχρι τέλος του 21.To series s δεν υπάρχει σαν προιόν.Ακόμα τουλάχιστον.Και δεν ξέρουμε πως θα λειτουργεί και αν θα βγει γενικά.Δεν ξέρουμε σε τι κοινό θα απευθύνεται.Το ότι θα έχει,αν βγει,χαμηλότερα χαρακτηριστικά δεν σημαίνει ότι θα αλλάζει την εμπειρία χρήσης αρνητικά.Θα τρέχουν όπως πρέπει να τρέχουν στο sx και όπως πρέπει να τρέχουν στο ss.Γιατί να έχει bottleneck στο sx λόγω του ss?

Έχω την εντύπωση πως σταδιακά,και λόγω των κονσολών που θα βγουν,θα βλέπουμε και νέα requirements των παιχνιδιών όσον αφορά τον αποθηκευτικό χώρου που θα εγκαθίστανται.

Έχει το ps μεγαλύτερη ποικιλία τίτλων από το pc?Έχει καλύτερη προσέγγιση προς του παίκτες σε αντίθεση με την ms?Δεν υφίστανται αυτά που λες.

Η ms μετά το φιάσκο του one έχει γίνει τόσο consumer friendly όσο δεν ήταν ποτέ.Και δεν είναι μόνο λόγω του one.Γενικά σαν εταιρία έχει αλλάξει πάρα πολύ τα τελευταία χρόνια όσον αφορά την αντιμετώπιση της προς τους καταναλωτές(εννοείται ότι δεν είναι αγία και ότι έχει δρόμο ακόμα και πολύ πιθανόν να ξανακάνει μλκς στο μέλλον).Ασχολήσου καλύτερα με την σόνυ που θα παρατήσει 110 εκ χρήστες ps4 και θα βγάζει exclusives μόνο για το ps5.

Στην τελευταία πρόταση μου τα χαλάς και δείχνεις προκατάληψη, αν η sony ήθελε να εγκαταλείψει 110 εκατομμύρια χρήστες ps4 δεν θα τους έδινε την δυνατότητα να παίξουν τους τίτλους του ps4 στο ps5, τόσο απλά..και πολύ καλά κάνει κατά την γνώμη μου που θα βγάλει τα exclusives μόνο στο ps5 γιατί έτσι θα το βοηθήσει να πουλήσει περισσότερα κομμάτια και θα εκμεταλλευτεί την δύναμη του μηχανήματος και τις νέες δυνατότητες της για να παράγει καλύτερα παιχνίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, xavier είπε

απο την αλλη, χωρις το exclusivity που δινουν οι κονσολες, δε θα βλεπαμε αυτα τα production values στα παιχνιδια της σονι και τα παιχνιδια θα ειχαν γινει ολα gaas, γεματα με microtransactions, loot boxes, season pass και δε συμμαζευεται...

Προσωπικά διαφωνώ.Μειώνεις τον χώρο που ανταγωνίζεσαι με άλλα παιχνίδια κλειδώνοντας τα μόνο σε μια πλατφόρμα.Production values υπάρχουν και εκτός των exclusives πχ witcher3 άρα το επιχείρημα σου είναι άτοπο.Δεν έχουν γίνει gaas αλλά έχουν γίνει όλα action games..

Το να μην είναι exclusive δεν σημαίνει ότι θα γίνει gaas ή θα έχει mct,loot boxes κτλπ.Η πολιτική και οι αποφάσεις της εκάστοτε εταιρίας θα το αποφασίσουν αυτό(και πάλι δες witcher3).Ναι πολλά έχουν πάρει τον δρόμο αυτό αλλά αυτό δεν είναι καθολικά αρνητικό.Ο τρόπος που τα τοποθετείς όλα αυτά σε ένα παιχνίδι διαφέρει από παιχνίδι σε παιχνίδι και από εταιρεία σε εταιρεία.Και εγώ είμαι κατά των microtransactions και των loot boxes αλλά υπάρχουν και καλά παραδείγματα αυτών.

Δεν έχουν όλοι χρόνο ή διάθεση να παίξουν στο 100% ένα παιχνίδι ή να φαρμάρουν αντικείμενα.Μου φαίνεται και μένα βλακεία αυτό αλλά καταλαβαίνω πως έχουν μια έλξη οι πολιτικές αυτές.Όσο η προσθήκη αυτών δεν επηρεάζει αρνητικά την εμπειρία του παιχνιδιού τότε το στηρίζω(ελάχιστες περιπτώσεις βέβαια).Αν το gameplay για να βγάλω κάτι είναι βαρετό και επαναλαμβανόμενο και αυτό το κάτι μου το πουλάς σαν loot box ή mcts τότε ναι είναι βλακεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, NamelessDead είπε

Οπως ειπα. Οι περισσοτεροι στα "tech forums" εχουν μια περίεργη ψύχωση με τα exclusives. Αν πραγματικά θεωρείτε οτι αυτά κρίνουν το νικητή είστε βαθιά νυχτωμένοι. Ας δούμε μερικά παραδείγματα.

Η κονσόλα που κέρδισε αυτή την γενιά είναι το PS4. Σύμφωνα με στοιχεία του venturebeat, στις 12 Μαίου του 2020 ξεπέρασε τα 110.000.000 συστήματα. Ας δούμε λοιπον τα περιβοητα exclusives της Sony.

God of War - 10.000.000

Grand Turismo Sport - 8.000.000

Uncharted 4 - 16.000.000

Spiderman - 13.000.000

Horizon Zero Dawn - 10.000.000

To πλεον μοσχοπουλημενο PS4 exclusive, πούλησε 16.000.000 κομμάτια σε ενα συστημα με εγκατεστημένη βάση χρηστών 110.000.000. Είναι και αργά ποσο ποσοστό ειναι; 14% Το κορυφαιο, μοναδικό,. ανεπαναληπτο exclusive δεν το αγορασαν το 86% των χρηστών της κονσολας. 

Πάμε τώρα στην χαμένη της γενιάς. Την MS που οι βλακείες της, είχαν ως αποτελεσμα να την περάσει ακόμα και το Switch. Πρόσφατα το Game Pass ξεπέρασε τους 10.000.000 συνδρομητές. Αν πάρουμε την φθηνότερη εκδοση (σκετη συνδρομή για κονσολα) είμαστε στα 100.000.000 ευρώ τον μήνα μονο απο συνδομές Game Pass. Βάλτε ποσα δινουν και οι συνδρομες Gold. 

Τα περίφημα και ανεπαναληπτα exclusives του PS4 ίσα που ξεπερνανε τις συνδρομές του Game Pass. Και αυτά αγοράζονται μια φορά. Το Game Pass πληρώνεις καθε μηνα.

Πάμε τώρα στο third party. Στην λίστα με τα 50 παιχνιδια με τις μεγαλύτερες πωλήσεις στην ιστορία παρατηρούμε ενα περιεργο πρα΄γμα. Yπάρχει ΜΟΛΙΣ ΕΝΑ exclusive της Sony. Το Last of Us. Και μαλιστα με πωλήσεις να μετράνε απο 2 κονσολες. Αφαιροντας απο την λιστα παιχνιδια οπως το Tetris και το Wii Sports (που τα εδινε με την κονσολα) βλεπουμε αποκλειστικα 3rd party τιτλους. 

Επειδή λοιπον έγραψα πολλά. Η τεράστια πλειοψηφια αγοράζει με βάση 2 πραγματα. Πρώτον την δυναμη της κονσολας και δευτερον ποια εχουν οι περισσοτεροι. Και εξηγουμαι. Αν το Series X ειναι 2 φορές ισχυροτερο απο το PS5 και μπορει να βγαλει 4K 60 ενω το PS5 οχι θα κερδισει το Xbox. Θα ειναι ισχυροτερο, θα εχει το Game Pass και τελος. Αν οι κονσολες ειναι ισαξιες τότε ναι. Εχει πολλές ελπιδες το PS5 γιατι ο πελάτης θα εχει τα third party με τον ιδιο τροπο που παιζουν στο X + τα sony exclusives σαν κερασακι. 

Το λεω λοιπον ξανα. Χαλαρώστε λιγο με τα exclusives. Η σημασία τους ειναι ελάχιστη για την μεγαλύτερη πλειοψηφια των παιχτων.  

Η MS με το One εκανε βλακειες. Εμεινε πισω και μετα δεν γινοταν να το καλύψει. Πλεον δειχνει να σοβαρευεται. Εχει φτιάξει μια κονσολα πολυ δυνατή, εχει αγοράσει ενα σκασμο ταλαντουχα studios. Θεωρώ πως ειναι στο χερι της. Εχει τα λεφτά να δωσει απιστευτη ωθηση στα δικα της studio να βγαλουν μεγαλα triple a games. Να δειξει σε αυτους τους λιγους που τα θεωρουν τοσο σημαντικα οτι να και εγω εχω. Εχει την οικονομική ανεση να βγαλει την κονσολα σε χαμηλότερη τιμή απο το PS5 και μετά απο 2-3 μηνες να χτυπησει και ενα Series S για οσους δεν ειναι hardcore και να κάνει πολύ μεγαλη ζημια. Εχει το Game Pass, που προσωπικά θεωρώ οτι ειναι το μοναδικο system seller στην βιομηχανια. Εχει το Ultimate που με 15 ευρω το μηνα εχεις Game Pass σε PC και Xbox καθώς και Gold. Και ερχεται και το X Cloud που θεωρητικά θα βαλει το brand name Xbox σε οτιδηποτε υπαρχει στον κοσμο και εχει οθονη. 

Δεν μπορώ να ξερω αν η Microsoft θα κερδισει την γενια. Αυτο που είμαι σιγουρος ομως ειναι οτι αυτη την φορα θα εχουμε μεγαλη μαχη. Και αυτο ειναι καλο για εμας σαν gamers, ασχετα με ποια κονσολα τελικά θα επιλεξουμε

Σωστά όσα λές όμως αφήνεις πολλά κενα.

Αν εγώ πάρω το ps4 πχ με σκοπό να παίξω LOU,GOW και Uncharted θεωρούμε στο 14% όπως αυτόσ που το αγόρασε μόνο για το GOW πχ ? Αν πάρουμε 10 άτομα , και ο 1ος το αγόρασε για gow , o 2ος για Uncharted , ο 3ος για last of us , ο 4ος για FFXV κλπ κλπ το ποσοστό είναι ακόμα 14% ???  Έχουμε 5 στους 10 που το αγόρασαν για exclusive οπότε 50%....Οπότε μη λέμε ότι θέλουμε

Το 14% είναι ένα τεράστιο νούμερο και απορω πως δεν το καταλαβένετε μερικοί.

Για πές πόσο έχουν πουλήσει τα Xbox exclusives : Forza 2.5 million απο 50million consoles  , Gears 2.5 million...To gta V είναι το most selling video game για το xbox με 8million και με ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ απο τα exclusives xbox (τα μισά δηλαδή απο το uncharted που είναι exclusive παρακαλώ) τη στιγμή που gta v πλέον παίζεις και στη τοστιέρα.

Βάλτε gamepass να χορτάσετε ποσότητα οκ.

Εγώ έχω λίγες ώρες τις οποίες θα διαθέσω στη ποιότητα.Games της μάζας τα παίζω στο PC και τσάμπα αν είμαι τόσο γύφτος που δεν μπορώ να διαθέσω 20-30 ευρώ για τα χόμπι μου και την απόλαυση μου..Δεν χρειάζομαι Χίκουτο και 100 games που δεν θα παίξω ούτε τα 10.

Eιλικρινά δεν είμαι πλούσιος , αλλά μόνο κάποιος εντελώς μίζερος αγοράζει κονσόλα με το σκεπτικό να δώσει λίγα ευρώ για να έχει πολλά games.Για μένα είναι απόλαυση και θα δώσω τα χρήματα όπως πάρα πολλοί άλλοι εκεί που θέλουμε να παίξουμε κάτι συγκεκρημένο.

Πολλοί την πήραν και χωρίς να τα παίξουν ΑΠΛΑ επειδή στο μέλλον θα έχουν την δυνατότητα αυτή.Όπως όταν κάποιος πέρνει ένα 4Χ4,μπορεί να μην χρειαστεί και ποτέ αλλά καλό είναι να υπάρχει :P 

Επεξ/σία από Chocobo
  • Confused 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, Chocobo said:

Βάλτε gamepass να χορτάσετε ποσότητα οκ.

Έχεις βάλει και δεν έβρισκες ποιοτικά παιχνίδια να παίξεις? 

Εγώ ας πούμε παίζω το Red Dead Redemption 2 τώρα με το game pass. Πιάνει στα ποιοτικά αυτό? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, NickTG είπε

Τι προτείνεις? Να συνεχίσει μετά από τόσα χρόνια να βγάζει για το PS4? Δεν το στήριξε αρκετά? 

Τι να πουν και τα τόσα εκατομμύρια χρηστών PS2. Έπρεπε να βγάζει ακόμα για αυτό. 

Η ειρωνεία σε έλλειψη επιχειρημάτων...Μια χαρά δυνατό είναι ακόμα το ps4.Δες τα γραφικά σε last of us 2 και ghosts.Θα μπορούσε να το στηρίξει για λίγο καιρό ακόμα βγάζοντας τα νέα παιχνίδια για την κονσόλα αυτή σε 1080p έναντι των 4k που θα βγάζει στο ps5.Παίρνεις μια πρόταση μόνο και σχολιάζεις αυτή χωρίς να προσφέρεις τίποτα.

 

10 λεπτά πριν, music_lover είπε

Στην τελευταία πρόταση μου τα χαλάς και δείχνεις προκατάληψη, αν η sony ήθελε να εγκαταλείψει 110 εκατομμύρια χρήστες ps4 δεν θα τους έδινε την δυνατότητα να παίξουν τους τίτλους του ps4 στο ps5, τόσο απλά..και πολύ καλά κάνει κατά την γνώμη μου που θα βγάλει τα exclusives μόνο στο ps5 γιατί έτσι θα το βοηθήσει να πουλήσει περισσότερα κομμάτια και θα εκμεταλλευτεί την δύναμη του μηχανήματος και τις νέες δυνατότητες της για να παράγει καλύτερα παιχνίδια.

 Μπράβο έβαλε bc.Κάτι που έπρεπε να θεωρείται δεδομένο το 2020.Πάντα τα πρώτα exclusives κάθε γενιάς δεν εκμεταλλέυονται στο 100% των δυνατοτήτων τις κονσόλες και θα μπορούσε να το εκμεταλλευτεί αυτό γτ έχει μεγαλύτερο κοινό σε ps4.Είμαι προκατειλημμένος προς τα exclusives όχι προς την sony.

Δεν έχω λόγο να ασχοληθώ παραπάνω γτ και δεν με ενδιαφέρει και δεν έχει να κάνει με το θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...