Προς το περιεχόμενο

Το Xbox Series X θα υποστηρίζει χιλιάδες παιχνίδια από τις προηγούμενες γενιές Xbox


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, NickTG είπε

Έχεις βάλει και δεν έβρισκες ποιοτικά παιχνίδια να παίξεις? 

Εγώ ας πούμε παίζω το Red Dead Redemption 2 τώρα με το game pass. Πιάνει στα ποιοτικά αυτό? 

Eίναι exclusive ? Αγόρασεσ το μηχάνημα με σκοπό αυτό το game ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 200
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Just now, zoiskarl said:

Η ειρωνεία σε έλλειψη επιχειρημάτων...Μια χαρά δυνατό είναι ακόμα το ps4.Δες τα γραφικά σε last of us 2 και ghosts.Θα μπορούσε να το στηρίξει για λίγο καιρό ακόμα βγάζοντας τα νέα παιχνίδια για την κονσόλα αυτή σε 1080p έναντι των 4k που θα βγάζει στο ps5.Παίρνεις μια πρόταση μόνο και σχολιάζεις αυτή χωρίς να προσφέρεις τίποτα.

Τι επιχείρημα ακριβώς θες? 

Μιλάμε για κονσόλα 7 ετών με μια χαρά υποστήριξη. Πόσα χρόνια θα το υποστηρίζει? Πόσο λίγο καιρό ακόμα? Και γιατί λίγο και όχι πολύ?

Όποτε και να σταματήσει θα βρεθεί κάποιος να λέει να το υποστηρίξει λίγο ακόμα. 

Αρκεί η δική σου προσφορά στο θέμα δεν χρειάζεται άλλη. 

3 minutes ago, Chocobo said:

Eίναι exclusive ? Αγόρασεσ το μηχάνημα με σκοπό αυτό το game ? 

Τι σχέση έχει αν είναι exclusive?

Μίλησες για game pass και ποσότητα μόνο κάτι το οποίο δεν ισχύει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, NickTG είπε

Τι επιχείρημα ακριβώς θες? 

Μιλάμε για κονσόλα 7 ετών με μια χαρά υποστήριξη. Πόσα χρόνια θα το υποστηρίζει? Πόσο λίγο καιρό ακόμα? Και γιατί λίγο και όχι πολύ?

Όποτε και να σταματήσει θα βρεθεί κάποιος να λέει να το υποστηρίξει λίγο ακόμα. 

Αρκεί η δική σου προσφορά στο θέμα δεν χρειάζεται άλλη. 

Τι σχέση έχει αν είναι exclusive?

Μίλησες για game pass και ποσότητα μόνο κάτι το οποίο δεν ισχύει. 

Διάβασε όλο το κείμενο και μην σπαταλάσ το χρόνο μου.Αμα είναι να πιάνουμε μια παράγραφο απο 10 για να κάνουμε παράθεση δν βγάζουμε άκρη.

Εγώ αγοράζω κονσόλα για τα exclusives , τα multiplatform τύπου RDR2 είναι extras που μπορώ να παίξω και αλλού καλύτερα κιόλας.Δεν είναι selling point για μένα(και για πολλούς εκατομμύρια ακόμα όπως δείχνουν τα νούμερα)

Αν τώρα θές να το πάς απο exclusives που ήταν η αρχική μου παράθςση σε ποιος πάιζει πιο φτηνά τότε μπράβο κέρδισες.Εμένα δεν με απασχολεί που παίζεις με 10 ευρώ το μήνα,με 5 ή τσάμπα.

Στο τέλος εγώ παίζω 15 που εσύ δεν μπορείς να παίξεις και εσύ παίζεις 2.

Επεξ/σία από Chocobo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, NickTG είπε

Τι επιχείρημα ακριβώς θες? 

Μιλάμε για κονσόλα 7 ετών με μια χαρά υποστήριξη. Πόσα χρόνια θα το υποστηρίζει? Πόσο λίγο καιρό ακόμα? Και γιατί λίγο και όχι πολύ?

Όποτε και να σταματήσει θα βρεθεί κάποιος να λέει να το υποστηρίξει λίγο ακόμα. 

Αρκεί η δική σου προσφορά στο θέμα δεν χρειάζεται άλλη. 

Τι σχέση έχει αν είναι exclusive?

Μίλησες για game pass και ποσότητα μόνο κάτι το οποίο δεν ισχύει. 

Υπάρχει διαφορά να σταματάς υποστήριξη πριν βγει κάτι καινούργιο και όταν πια δεν είναι τεχνολογικά δυνατό.

Δυστυχώς όχι μόνο αρνείσαι να προσφέρεις κάτι,συνεχίζεις την ειρωνεία και δεν έχω όρεξη να απαντώ σε τοίχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, zoiskarl είπε

Προσωπικά διαφωνώ.Μειώνεις τον χώρο που ανταγωνίζεσαι με άλλα παιχνίδια κλειδώνοντας τα μόνο σε μια πλατφόρμα.Production values υπάρχουν και εκτός των exclusives πχ witcher3 άρα το επιχείρημα σου είναι άτοπο.Δεν έχουν γίνει gaas αλλά έχουν γίνει όλα action games..

Το να μην είναι exclusive δεν σημαίνει ότι θα γίνει gaas ή θα έχει mct,loot boxes κτλπ.Η πολιτική και οι αποφάσεις της εκάστοτε εταιρίας θα το αποφασίσουν αυτό(και πάλι δες witcher3).Ναι πολλά έχουν πάρει τον δρόμο αυτό αλλά αυτό δεν είναι καθολικά αρνητικό.Ο τρόπος που τα τοποθετείς όλα αυτά σε ένα παιχνίδι διαφέρει από παιχνίδι σε παιχνίδι και από εταιρεία σε εταιρεία.Και εγώ είμαι κατά των microtransactions και των loot boxes αλλά υπάρχουν και καλά παραδείγματα αυτών.

Δεν έχουν όλοι χρόνο ή διάθεση να παίξουν στο 100% ένα παιχνίδι ή να φαρμάρουν αντικείμενα.Μου φαίνεται και μένα βλακεία αυτό αλλά καταλαβαίνω πως έχουν μια έλξη οι πολιτικές αυτές.Όσο η προσθήκη αυτών δεν επηρεάζει αρνητικά την εμπειρία του παιχνιδιού τότε το στηρίζω(ελάχιστες περιπτώσεις βέβαια).Αν το gameplay για να βγάλω κάτι είναι βαρετό και επαναλαμβανόμενο και αυτό το κάτι μου το πουλάς σαν loot box ή mcts τότε ναι είναι βλακεία.

χωρις το exclusivity δεν υπαρχουν οι κονσολες....η βιομηχανια θα πηγαινε προς τα pc, στα pc υπαρχει πειρατεια...οποτε οι εταιρειες θα πηγαιναν σε gaas λογικες...που θα το καναν ετσι και αλλιως γιατι ειναι greedy, αλλα τωρα τουλαχιστον υπαρχει ενα αντιβαρο γιατι οι κονσολες εχουν αλλους greedy τροπους να μας τα παιρνουν (ps plus,gold) και τουλαχιστον δεν επηρεαζεται τοσο το gaming κομματι...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, Chocobo said:

Διάβασε όλο το κείμενο και μην σπαταλάσ το χρόνο μου.Αμα είναι να πιάνουμε μια παράγραφο απο 10 για να κάνουμε παράθεση δν βγάζουμε άκρη.

Εγώ αγοράζω κονσόλα για τα exclusives , τα multiplatform τύπου RDR2 είναι extras που μπορώ να παίξω και αλλού καλύτερα κιόλας.Δεν είναι selling point για μένα(και για πολλούς εκατομμύρια ακόμα όπως δείχνουν τα νούμερα)

Αν τώρα θές να το πάς απο exclusives που ήταν η αρχική μου παράθςση σε ποιος πάιζει πιο φτηνά τότε μπράβο κέρδισες.Εμένα δεν με απασχολεί που παίζεις με 10 ευρώ το μήνα,με 5 ή τσάμπα.

Στο τέλος εγώ παίζω 15 που εσύ δεν μπορείς να παίξεις και εσύ παίζεις 2.

Αν δεν θες να σπαταλας από τον υπερπολυτιμο χρόνο σου ( :lol: ) μην γράφεις πράγματα που δεν ισχύουν. 

Έγραψες λοιπόν πως το game pass είναι για ποσότητα ενώ δεν ισχύει. Τόσο απλό. Το αν είναι exclusives ή multiplatforms τα παιχνίδια αυτά λίγη σημασία έχει. 

Τιμή δεν ανέφερα πουθενά. Εσύ έχεις κολλήσει εκεί. Σίγουρα πάντως δεν μου βγαίνει φθηνά το gaming. 

Εκεί με τα νούμερα στο τέλος κάπου με έχασες. Σίγουρα δεν εννοείς τα exclusives του PS4 αφού μια χαρά τα παίζω στο PS4 μου. 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, zoiskarl είπε

 

Έχει το ps μεγαλύτερη ποικιλία τίτλων από το pc?Έχει καλύτερη προσέγγιση προς του παίκτες σε αντίθεση με την ms?Δεν υφίστανται αυτά που λες.

Η ms μετά το φιάσκο του one έχει γίνει τόσο consumer friendly όσο δεν ήταν ποτέ.Και δεν είναι μόνο λόγω του one.Γενικά σαν εταιρία έχει αλλάξει πάρα πολύ τα τελευταία χρόνια όσον αφορά την αντιμετώπιση της προς τους καταναλωτές(εννοείται ότι δεν είναι αγία και ότι έχει δρόμο ακόμα και πολύ πιθανόν να ξανακάνει μλκς στο μέλλον).Ασχολήσου καλύτερα με την σόνυ που θα παρατήσει 110 εκ χρήστες ps4 και θα βγάζει exclusives μόνο για το ps5.

Σε σύγχρονους τίτλους φυσικά και έχει αρκετά μεγαλύτερη ποικιλία και μιλάς με ένα άτομο που έχει στη διάθεσή του όλα τα οικοσυστήματα στην ουσία (δεν έχω xbox μόνο λόγω pc)

Η ms στη συνείδηση των περισσότερων αμφιβάλλω πολύ ότι έχει γίνει consumer friendly, αφού ακόμα επιμένει στις υπηρεσίες και επιμένει υπερβολικά

 

Βέβαια το ίδιο κάνει και η Σόνυ, αλλά η Σόνυ τουλάχιστον σου πουλάει και το παραμύθι ότι σκέφτεται τον παίκτη επενδύοντας σε τίτλους

Είναι τρελό μάρκετινγκ το θέμα τίτλοι και δικαίως βέβαια

Όσο για το ps5 είναι δεδομένο ότι θα τρέχει τα παιχνίδια του 4 πράγμα που είναι αρκετά σημαντικό για τον πρώτο άντε δεύτερο χρόνο της κυκλοφορίας

Στη συνέχεια θα είναι αδιάφορο είναι η αλήθεια (και η πραγματικότητα, πόσοι ασχολούνται σήμερα με τίτλους από το 360 πχ και πόσοι είναι αυτοί τελοσπαντων; )

Επεξ/σία από logistoulis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 minutes ago, zoiskarl said:

Υπάρχει διαφορά να σταματάς υποστήριξη πριν βγει κάτι καινούργιο και όταν πια δεν είναι τεχνολογικά δυνατό.

Δυστυχώς όχι μόνο αρνείσαι να προσφέρεις κάτι,συνεχίζεις την ειρωνεία και δεν έχω όρεξη να απαντώ σε τοίχο.

Είπαμε αρκεί η δική σου μεγάλη προσφορά στο θέμα. Δεν χρειάζεται άλλη. 

Τεχνολογικά δυνατό θα ήταν να βγαίνουν και στο PS3 κάποια καινούρια παιχνίδια όμως δεν πάει έτσι. 

Το PS4 μια χαρά υποστήριξη είχε. Ούτως ή άλλως λογικά οι υπόλοιπες εταιρείες θα συνεχίσουν να βγάζουν για αυτό παιχνίδια. 

Από τη στιγμή που βγαίνει καινούριο hardware είναι λογικό και αναμενόμενο η εταιρεία να μεταφέρει την υποστήριξη για τα μεγάλα παιχνίδια εκεί. 

 

@Chocobo

Σε βλέπω μπερδεμένο. Αν δεν καταλαβαίνεις κάτι μπορείς να ρωτήσεις να στο εξηγήσω. 

 

Επεξ/σία από NickTG
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζω για την στιγμη που θα βγει emulator τυπου pcsx2 που θα παίζει παιχνίδια του original Xbox. 

Πάλι καλά ζει η κονσολα μου ακόμα και οπότε εχω νοσταλγιες την αναβω. 

Ελπιζω να εχει βγει emulator πριν πεσει R. I. P. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, bahamut_zero είπε

ετσι! Θα δωσετε 500+€ για την πιο δυνατη κονσολα εκει εξω, για να παιζετε παιχνιδια 15 ετιας ;

και το πουλανε και σαν win/win και ο κοσμος τσιμπαει.

δεν βαζει μυαλο η Microsoft να βγαλει κανενα παιχνιδι της προκοπης. Της λειπει η gaming κουλτουρα και γι αυτο για εμενα προσωπικα θα ναι παντα τριτη (εκτος κι αν επιστρεψει ποτε η sega και γινει τεταρτη).

Koιτα, καλα τα λες, αλλα η συμβατοτητα με τις παλιες κονσολες, ειναι αρκετα σημαντικη υποθεση. ιΣως οχι γ σενα, αλλα γ παρα, μα παρα πολυ κοσμο. Νταξει, τωρα το να αγορασει καποιος XsX για να παιζει παλια games, τραγικο. Αλλα δε θα υπαρξουν τετοιοι. Θα το αγορασουν φυσικα για τα νεα games, Κ απο κει κ περα, το οτι θα μπορω εγω να βαλω το Gears 1 και να λιωσω με ακομη καλυτερα γραφικα, ε, ναι, ειναι κατι γαματο. Ξεκαθαρα. Θα δειξει ομως η πραξη. Γτ αλλο τα λογια...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να έχεις δώσει 500 ευρώ για το Series X που θα παίζει 4K με HDR στα 60 και 120fps τις παιχνιδάρες τύπου RDR2 και να κάθεσαι να παίζεις παιχνίδια 2 γενιές πίσω με gaming mechanics του 2000,αξία ανεκτίμητη..γιατί οκ θα γίνουν καλύτερα στα γραφικά αλλά οι μηχανισμοί δεν αλλάζουν αν η εταιρία δεν κάνει remaster. Καλή η νοσταλγία παιδιά αλλά μέχρι εκεί. Και εγώ νοσταλγώ Dino Crisis & Onimusha αλλά δεν θα κάτσω να τα ξαναπαίξω στο PS, προτιμώ ένα remaster για το PS5. Δεν ήταν γαμάτα τα remasters των Resident Evil από την Capcom? Κορυφαία θα έλεγα, ε παίξε εσύ την έκδοση τους του 1998 σε κονσόλα του 2020 με 12 teraflops δύναμη..θα μου πεις τι σε πειράζει ρε φίλε, ας το έχει, τζάμπα θα είναι, ναι οκ αλλά όπως προείπα η ms ξοδεύει πόρους και χρήμα για αυτήν την δυνατότητα λες και είναι gaming changer. Αλλά περί ορέξεως κολοκυθόπιτα, μπορεί ο άλλος να γουστάρει PS ή PS2 φάση εν έτη 2020 για λόγους νοσταλγίας, δεκτό αλλά μεγαλώσαμε και μαζί μας άλλαξε και το παιχνίδι, καλώς ή κακώς.

Επεξ/σία από music_lover
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, music_lover said:

αλλά δεν θα κάτσω να το ξαναπαίξω

Δεν έχουμε προλάβει βέβαια όλοι να παίξουμε τα παιχνίδια που θέλουμε. 

Εγώ για παράδειγμα έχω ακόμα παιχνίδια από το 360 και το One που θέλω να παίξω. Αν μπορώ χωρίς να έχω κάτω από την τηλεόραση και το 360 και το One και το Χ θα βολεύει. Επίσης θα πάω πιο γρήγορα στο καινούριο αντί να περιμένω αφού θα μπορώ να τα έχω όλα εκεί. 

Αντίστοιχα και με το PS5. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, NickTG είπε

Δεν έχουμε προλάβει βέβαια όλοι να παίξουμε τα παιχνίδια που θέλουμε. 

Εγώ για παράδειγμα έχω ακόμα παιχνίδια από το 360 και το One που θέλω να παίξω. Αν μπορώ χωρίς να έχω κάτω από την τηλεόραση και το 360 και το One και το Χ θα βολεύει. Επίσης θα πάω πιο γρήγορα στο καινούριο αντί να περιμένω αφού θα μπορώ να τα έχω όλα εκεί. 

Αντίστοιχα και με το PS5. 

Γιατί μας αφήνουν σε ησυχία οι εταιρίες να τα παίξουμε? Ανά τακτά διαστήματα βομβαρδιζόμαστε με βίντεο και διαφημίσεις νέων τίτλων και νέων modes και updates, τι να πρωτοπαίξουμε οι άμοιροι? Αν κάτσω να γράψω πόσα ακόμα games έχω στα σχέδια να παίξω στο άμεσο μέλλον, θα καταλάβεις ότι δεν έχω χρόνο ούτε να ξυθώ..τώρα πχ παίζω days gone, μετά last of us 2, μετά ghost of thusima κτλ κτλ και τελειωμό δεν έχουν.

Επεξ/σία από music_lover
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε κοίτα να δεις που μπήκα να διαβάσω thread για το bc του Series X και έχω διαβάσει σε μια διαγώνια ανάγνωση πιο πολλές φορές τις λέξεις "PS4", "exclusives",  "installation base" και τέτοια.

Μιλάμε για τερματική ηλιθιότητα, να δίνεις στον καταναλωτή μια υπηρεσία που κάποτε πλήρωνε για να έχει, και να σου το παίζει βαρύ πεπόνι.

ΡΕ ΟΥΡΤ

 

33 λεπτά πριν, music_lover είπε

Να έχεις δώσει 500 ευρώ για το Series X που θα παίζει 4K με HDR στα 60 και 120fps τις παιχνιδάρες τύπου RDR2 και να κάθεσαι να παίζεις παιχνίδια 2 γενιές πίσω με gaming mechanics του 2000,αξία ανεκτίμητη..γιατί οκ θα γίνουν καλύτερα στα γραφικά αλλά οι μηχανισμοί δεν αλλάζουν αν η εταιρία δεν κάνει remaster. Καλή η νοσταλγία παιδιά αλλά μέχρι εκεί. Και εγώ νοσταλγώ Dino Crisis & Onimusha αλλά δεν θα κάτσω να τα ξαναπαίξω στο PS, προτιμώ ένα remaster για το PS5. Δεν ήταν γαμάτα τα remasters των Resident Evil από την Capcom? Κορυφαία θα έλεγα, ε παίξε εσύ την έκδοση τους του 1998 σε κονσόλα του 2020 με 12 teraflops δύναμη..θα μου πεις τι σε πειράζει ρε φίλε, ας το έχει, τζάμπα θα είναι, ναι οκ αλλά όπως προείπα η ms ξοδεύει πόρους και χρήμα για αυτήν την δυνατότητα λες και είναι gaming changer. Αλλά περί ορέξεως κολοκυθόπιτα, μπορεί ο άλλος να γουστάρει PS ή PS2 φάση εν έτη 2020 για λόγους νοσταλγίας, δεκτό αλλά μεγαλώσαμε και μαζί μας άλλαξε και το παιχνίδι, καλώς ή κακώς.

ΔΕΝ

 

ΕΙΝΑΙ

 

ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ

 

ΝΑ

 

ΠΑΙΞΕΙΣ 

 

ΠΑΛΙΑ

 

ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, DarthGRE είπε

Ρε κοίτα να δεις που μπήκα να διαβάσω thread για το bc του Series X και έχω διαβάσει σε μια διαγώνια ανάγνωση πιο πολλές φορές τις λέξεις "PS4", "exclusives",  "installation base" και τέτοια.

Μιλάμε για τερματική ηλιθιότητα, να δίνεις στον καταναλωτή μια υπηρεσία που κάποτε πλήρωνε για να έχει, και να σου το παίζει βαρύ πεπόνι.

ΡΕ ΟΥΡΤ

ΔΕΝ

ΕΙΝΑΙ

ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ

ΝΑ

ΠΑΙΞΕΙΣ 

ΠΑΛΙΑ

ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ.

ΟΥΤΕ

ΤΡΕΧΕΙ

ΤΙΠΟΤΑ

ΠΟΥ

ΘΑ

ΜΠΟΡΕΙΣ

ΝΑ

ΤΟ

ΚΑΝΕΙΣ

ΜΕ

ΤΟ

ΝΕΟ

XBOX

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...