Προς το περιεχόμενο

WD My Book Thunderbolt Duo/ Failing enclosure ?


arianos16

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερίζω την παρέα μετά από αρκετό καιρό!

 Έχει ο συγκάτοικος τον δίσκο του τίτλου που απ'οτι έμαθα δούλευε κανονικά καιρό πριν. Ο δισκός δεν βρισκόταν σε λειτουργία για αρκετό καιρό και προσπάθησε να τον συνδέσει αλλά έβαλε ένα 20V adapter αντί για 12 που θέλει κανονικά και του πήρε λίγη ώρα να καταλάβει ότι κάτι πάει λάθος. Έκτοτε ο δίσκος δεν συνδέεται πουθενά, δοκιμάσαμε διαφορετικά τροφοδοτικά, διαφορετικά καλώδια, διαφορετικά PC αλλά τίποτα.

 Σκέφτηκα οτι ίσως να τα έπεξε ο Controller εσωτερικά και με την αγορά ενός ίδιου REV. κτλπ θα ήταν μια απλή αλλαγή casing και έτοιμο αν δεν κάνω λάθος. Ο χρόνος όμως δεν είναι με το μέρος μας γιατί χρειάζεται access στα drives για κάτι project δουλειάς (Ας μην αναφερθούμε παρακαλώ στον μπακαλίστικο τρόπο αποθήκευσης δεδομένων κτλπ κτλπ). Μια σημαντική πληροφορία που δεν θυμάται είναι αν οι δίσκοι είναι στημένοι σε RAID.

 Ποιός είναι ο ιδανικότερος τρόπος για να μπορέσουμε να βγάλουμε τα αρχεία από τους δίσκους? Πήγε το παλικάρι να τα συνδέσει απευθείας στο PC αλλά τον απέτρεψα διότι πίστεψα ότι υπάρχει η πιθανότητα τα Windows να καταστρέψουν τα partiotion table των δίσκων και μετά καληνύχτα. Αν δεν συνιστάται οποιαδίποτε προσπάθεια για να πάρουμε δεδομένα πίσω, μπορούμε έστω να τσεκάρουμε αν είναι οι δίσκοι για αρχή είναι ασφαλείς και τρέχουν κανονικά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φίλε μου καλημέρα, έχω controller απο mybook duo (no thunderbolt) παραλίγο να το πετάξω, θες να στο στείλω; τσαμπέ.

τωρα σχετικά με το recovery σε pc, καλά τον προέτρεψες αλλα θα δόσω 100% πιθανότητα να δουλέψει αν ήταν Mirror (RAID 1).

Επεξ/σία από SiLeNtOne--
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα φίλε.

Καταρχήν ευχαριστώ για την προσφορά σου αλλά βρισκόμαστε Λονδίνο, πιστεύεις οτι υπάρχει πιθανότητα να δούλευε αυτό όμως? Αν δεν σου κάνει κόπο να τον κρατήσεις 3-4 μέρες ακόμα να δω αν βγάζουμε κάποια άκρη εδώ και θα σε ενημερώσω.

Για το Mirror to φαντάστηκα αλλά σε περίπτωση που ειναι Zero τότε τι γίνεται? Δεν υπάρχει κάποιος τρόπος να κάνω mount τα drives? Για αρχή μόνο σε τι κατάσταση βρίσκονται οι δίσκοι και οτι δουλεύουν με καίει.

 

 

 

Νομίζω οτι βρήκα τι είδους RAID τρέχει το σύστημα καθώς έριχνα πάλι μια ματία στο User Manual.
 

  Quote

 

Disk Drive Formats Your My Book Thunderbolt Duo dual-drive storage device is initially formatted with HFS+J partitions and configured as a striped RAID disk array (RAID 0).

In the RAID configurations, both drives are formatted with a single HFS+J partition for Mac OS X operating systems.

 

In the JBOD configuration, each drive can be reformatted as either:

• HFS+J for Mac computers

• exFAT for running Windows operating systems on Mac computers

 


Ο δίσκος όντως έτρεχε σε Mac οικοσύστημα και με αυτά που έχω ακούσει αμφιβάλλω αν κάποιος έκανε φορματ και μπήκε και στην διαδικασία να αλλάξει το Set up

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικα αν μιλάμε για 2 ίδιους δίσκους μάλλον είναι raid 0 και θα σχηματίζουν ένα δίσκο που θα είναι περίπου σε χωρητικότητα το άθροισμα τους. Δεν θυμάται τι χωρητικότητα είχε ο φίλος σου? 

Επίσης για να διαβάσει τους σκληρούς θα πρέπει να τους ξανά ενώσει σε raid 0 λογικά. Αυτό δεν ξέρω κατά ποσό μπορεί να γίνει σε pc χωρίς να γίνει διαγραφή των δεδομένων ή ακόμη σε ίδιο μηχάνημα- enclosure. Καλύτερα να ρωτήσετε την WD.

Μήπως μπορείτε να μάθετε αν είναι software raid και όχι hardware raid. Αν είναι software raid ίσως να τους διαβάσετε σε mac.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 31/5/2020 στις 9:36 ΠΜ, arianos16 είπε

Καλημέρα φίλε.

Καταρχήν ευχαριστώ για την προσφορά σου αλλά βρισκόμαστε Λονδίνο, πιστεύεις οτι υπάρχει πιθανότητα να δούλευε αυτό όμως? Αν δεν σου κάνει κόπο να τον κρατήσεις 3-4 μέρες ακόμα να δω αν βγάζουμε κάποια άκρη εδώ και θα σε ενημερώσω.

Για το Mirror to φαντάστηκα αλλά σε περίπτωση που ειναι Zero τότε τι γίνεται? Δεν υπάρχει κάποιος τρόπος να κάνω mount τα drives? Για αρχή μόνο σε τι κατάσταση βρίσκονται οι δίσκοι και οτι δουλεύουν με καίει.

Νομίζω οτι βρήκα τι είδους RAID τρέχει το σύστημα καθώς έριχνα πάλι μια ματία στο User Manual.
 

  Quote

Disk Drive Formats Your My Book Thunderbolt Duo dual-drive storage device is initially formatted with HFS+J partitions and configured as a striped RAID disk array (RAID 0).

In the RAID configurations, both drives are formatted with a single HFS+J partition for Mac OS X operating systems.

In the JBOD configuration, each drive can be reformatted as either:

• HFS+J for Mac computers

• exFAT for running Windows operating systems on Mac computers


Ο δίσκος όντως έτρεχε σε Mac οικοσύστημα και με αυτά που έχω ακούσει αμφιβάλλω αν κάποιος έκανε φορματ και μπήκε και στην διαδικασία να αλλάξει το Set up

Φίλε μου γεια σου και πάλι, μπορείς με ένα μηχάνημα Linux να εξωμοιώσεις το raid 0, αλλα το 0 δέν θα ήταν επιλεγμένο, το ακούω πολύ χαζό σαν επιλογή σε NAS.

Εγώ στην θέση σου θα αντιγραφα με DD τον δίσκο σε άλλον δίσκο ή σε αρχείο, restore σε νέο δίσκο και μετά δοκιμή. Έτσι θα καταλάβεις εαν έχεις να κάνεις με raid 0, ή θα δείς τα αρχεία.

Γενικά θα σου πρότεινα μακρυά απο WD mybook, κοίτα τί εχουν οι Synology, QNAP, με αυτά έχω βρεί την υγειά μου!

Επεξ/σία από SiLeNtOne--
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...