Προς το περιεχόμενο

Windows XP....


xx1100

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια σύντομη εισαγωγή στο setting :

Ασχολούμαι ερασιτεχνικά με τη φωτογραφία και μου αρέσει να εκτυπώνω (😄) αρκετές φορές. 

Εχω λοιπόν - από παλιά - εναν Canon 9000pro καθως και έναν ... θερμικό Olympus p400. 😅 

Ναι, έχω ακομα αναλώσιμα απο το 2005 (προμήθεια χονδρικής). 

Ολα δούλευαν κανονικά μέχρι τα Windows 8. 

Με τον ερχομό των win10, έπρεπε να κρατήσω ένα παλιό pc με xp. 

Προχθές λοιπόν - για εναν αδιευκρίνιστο λόγο - το συγκεκριμένο μηχάνημα σταμάτησε να μπουτάρει λίγο μετά το splash screen των win xp. 

Χρησιμοποιωντας το Rufus 3.4, έφτιαξα ενα bootable στικακι αλλά.... φευ.... Με τπτ!!! 

Με default ρυθμίσεις φτάνω - στην καλύτερη - ως την οθόνη που βλέπω τα partitions, να δηλώνω εκεί που θέλω να γίνει η εγκατάσταση. Τα πράγματα κολλούν στο επομενο στάδιο, στην προσπαθεία του format του partition. 

Επειδή δεν έχω πλέον cd των ΧΡ ή VISTA (σε μένα είχαν δουλέψει μια χαρά), μπορεί να βοηθήσει κανείς;; 

Ευχαριστώ!!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν νομιζω τοσο παλιο συστημα να κανει boot απο usb , αμφιβαλω αν εχει η μητρικη τετοια επιλογη.

Ακομα εχω σε μια θηκη cd ενα δισκακι με ελληνικα XP.Μονο ετσι φοβαμαι θα κανεις κατι.

Επεξ/σία από leolipop
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει και νομίζω πως τα τελευταία τα εθχα περάσει ετσι.... Και προσπαθεί να το διαβάσει αλλά κολλάει... 

Με βάση ομως αυτό που λες, αναρωτιέμαι μήπως και το στικακι που βάζω (32αρι) είναι... too big. 

Θα δοκιμάσω και με μικρότερο (παλιότερο... με 1-2gb), επίσης, ενας φίλος μόλις μου έστειλε ενα λινκ.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κοίτα. Αφού περνάει το στάδιο της επιλογής partition τότε μπορεί να φταίει ή ο δίσκος ή το στικάκι ή ακόμα και η ram. Δοκίμασε με το iso που σου έστειλα σε cd για σιγουριά και αν κάνει πάλι τα ίδια τότε μάλλον τα έπαιξε ο δίσκος ή η μνήμη. Μπορείς να κατεβάσεις το hirens boot cd, να το μεταφέρεις σε cd ή usb και θα μπουτάρεις από αυτό. Στο κεντρικό μενού έχει το memtest. Τρέξτο και άστο να κάνει 2 κύκλους τουλάχιστον. Αν βγάλει κόκκινα τότε το (ή κάποιο) ντιμάκι έχει πεθάνει. Μετά έχει στο dos programs->hard disk tools το hdd sentinel. Τρέξτο και αυτό και δες αν η υγεία του δίσκου σου είναι 100%. Αν είναι χαμηλότερη τότε μπορεί να θέλει αλλαγή.

Επεξ/σία από micos000
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, micos000 είπε

Κοίτα. Αφού περνάει το στάδιο της επιλογής partition τότε μπορεί να φταίει ή ο δίσκος ή το στικάκι ή ακόμα και η ram. Δοκίμασε με το iso που σου έστειλα σε cd για σιγουριά και αν κάνει πάλι τα ίδια τότε μάλλον τα έπαιξε ο δίσκος ή η μνήμη. Μπορείς να κατεβάσεις το hirens boot cd, να το μεταφέρεις σε cd ή usb και θα μπουτάρεις από αυτό. Στο κεντρικό μενού έχει το memtest. Τρέξτο και άστο να κάνει 2 κύκλους τουλάχιστον. Αν βγάλει κόκκινα τότε το (ή κάποιο) ντιμάκι έχει πεθάνει. Μετά έχει στο dos programs->hard disk tools το hdd sentinel. Τρέξτο και αυτό και δες αν η υγεία του δίσκου σου είναι 100%. Αν είναι χαμηλότερη τότε μπορεί να θέλει αλλαγή.

Άρα - αν καταλαβαίνω καλά - πρέπει να ανοίξω το κουτί (f**k, ήθελα να το αποφύγω) και να αποσυνδεσω δίσκους, να βγλω μνημες & μπαταρία  ώστε να σβήσω τις "κακές εμπειρίες" και να κανω την όσο το δυνατόν πιο λιτή εγκατάσταση. 

Δεν ξερω, αν βοηθάει: το μηχάνημα εφαγε το κόλλημα αφού το συνέδεσα με άλλη οθόνη (με hd ανάλυση) και ύστερα ξανα πίσω στην δικιά του (1366x768). 

Μήπως λέει κατι αυτό; 

 

Δεν είμαι τωρα στο χώρο του μηχανήματος.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, xx1100 είπε

Δεν ξερω, αν βοηθάει: το μηχάνημα εφαγε το κόλλημα αφού το συνέδεσα με άλλη οθόνη (με hd ανάλυση) και ύστερα ξανα πίσω στην δικιά του (1366x768). 

Μήπως λέει κατι αυτό; 

Μπα, δεν μπορεί να φταίει κάτι τέτοιο. Αν ήταν αυτό θα μπορούσες να μπεις σε ασφαλή λειτουργία τουλάχιστον. Δεν είπες όμως αν μπορείς να μπεις σε ασφαλή λειτουργία.

 

2 ώρες πριν, xx1100 είπε

Χρησιμοποιωντας το Rufus 3.4, έφτιαξα ενα bootable στικακι αλλά.... φευ.... Με τπτ!!! 

Με default ρυθμίσεις φτάνω - στην καλύτερη - ως την οθόνη που βλέπω τα partitions, να δηλώνω εκεί που θέλω να γίνει η εγκατάσταση.

Με αυτό εννοείς ότι άφησες τις default ρυθμίσεις στο rufus; Αν στο partition scheme ήταν gpt τότε πρέπει να το ξανακάνεις σε mbr. Το cd όμως είναι πιο απλό γιατί δεν έχει τέτοια κόλπα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, micos000 είπε

... 

Με αυτό εννοείς ότι άφησες τις default ρυθμίσεις στο rufus; Αν στο partition scheme ήταν gpt τότε πρέπει να το ξανακάνεις σε mbr. Το cd όμως είναι πιο απλό γιατί δεν έχει τέτοια κόλπα.

Νομίζω πως δοκίμασα αμφότερες τις επιλογές. Με το rufus ειχα πςρασει επιτυχώς τα 10αρια σε ~10 pc. 

========

Update λοιπόν: με την βοήθεια του @micos000, τα περίπλοκα έγιναν απλά. Πολλά respect!!!

Με το iso του + cdburn, έκανα ενα καινούργιο dvd με win xp σε ~20'. 

Αποσυνδεσα τον εναν δισκο και αφησα μια ram.

Boot απο το dvd, και... ΘΑΎΜΑ!! Η εγκατάσταση προχώρησε κανονικά 

Στη συνέχεια, μπηκαν ξανά όλες οι ram (4 x 512) και ο 2ος δίσκους. Ολα καλα και ολα σταθερα!

Ύστερα, πέρασμα του cd εγκατάστασης (χαχαχα, πόσον καιρό ειχα να το κανω αυτό;;) κι ο εκτυπωτής αναγνωριστηκε άμεσα και χωρίς κολλήματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ σου προτείνω να κάνεις ένα memtest όπως και να 'χει με το hirens. Τουλάχιστον θα είσαι σίγουρος για τις μνήμες και δεν θα σε κρεμάσει στα καλά καθούμενα αν κάποιο ντιμάκι είναι προβληματικό.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, micos000 είπε

Εγώ σου προτείνω να κάνεις ένα memtest όπως και να 'χει με το hirens. Τουλάχιστον θα είσαι σίγουρος για τις μνήμες και δεν θα σε κρεμάσει στα καλά καθούμενα αν κάποιο ντιμάκι είναι προβληματικό.

Ναι, έχεις δίκιο, θα τις τσεκάρω εντός των ημερών 👍

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για μενα κανε ενα τεστακι τις μνημες. Μια μια ομως. Γιατι αν τις εχεις ολες επανω δεν θα ξερεις ποια εχει το προβλημα, αν σου πεταξει καποιο σφαλμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, jumaru99 είπε

Νομίζω πως ένα VM με XP θα ήταν η καλύτερη λύση, μιας και η χρήση του συγκεκριμένου μηχανήματος είναι συγκεκριμένη. Σκέψου το σαν λύση.

Εχω δοκιμάσει αλλά δεν εχω καταφέρει να το κανω να δουλέψει (αλλά προφανώς δεν είμαι παρά ενας - ισως - προχωρημένος χρήστης).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλημέρα και καλό μήνα

Λόγω ενός προγράμματος 2002 κάτι έκδοσης ... ψάχνω να βρω windows xp (SP1) , ή windows 2000 ...

είχα μια σελίδα κάποτε που έβρισκα και κατέβαζα τα ISO , αλλά δεν την είχα αποθηκεύσει , εαν έχει καποιος κάποιο λίνκ θα το εκτιμούσα , ευχαριστώ πολύ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 1/8/2020 στις 10:05 ΠΜ, terry308 είπε

Καλημέρα και καλό μήνα

Λόγω ενός προγράμματος 2002 κάτι έκδοσης ... ψάχνω να βρω windows xp (SP1) , ή windows 2000 ...

είχα μια σελίδα κάποτε που έβρισκα και κατέβαζα τα ISO , αλλά δεν την είχα αποθηκεύσει , εαν έχει καποιος κάποιο λίνκ θα το εκτιμούσα , ευχαριστώ πολύ 

https://the-eye.eu/public/MSDN/Windows XP/

 

en_winxp_sp1.iso

Απλα ειναι αγγλικες εκδοσεις. Δεν ξερω αν αυτο θα σε ενοχλησει. Ειναι καθαρα isos.

Επεξ/σία από Alex-V
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...