Προς το περιεχόμενο

Εργασια απο το σπιτι και εφορια

TdMike

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα, εχω πιασει δουλεια ως freelancer σε μια εταιρεια με εδρα την Αμερικη και εχω πολυ καλα εσοδα 1300+ε τον μηνα. ειμαι δυο μηνες στην δουλεια και προσπαθω να τα δηλωσω. Εχω μιλησει με 4 λογιστες, καποιοι με ειπαν οτι θα δινω το 60% σε φορους εφκα κτλ, αλλοι με ειπαν θα δινω το 35% περιπου, αλλοι με ειπαν δεν με συμφερει να το κανω κτλ. 

Οι πληρωμες γινονται μεσω paypal και τα βγαζω μεσω μιας καρτας της revolut οπως με προτειναν απο την εταιρεια αλλα φοβαμαι οτι καποια στιγμη το κρατος θα ψαξει το paypal Μου και την revolut και θα μπλεξω.

Καποιος που ασχολειτε διαδυκτιακα και πληρωνετε ως freelancer Μπορει να με διαφωτισει μηπως και βρω μια λυση η καποιον καλο λογιστη?

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες
  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • 4 μήνες μετά...

Θα ανακινήσω λίγο αυτό το θέμα καθώς βρίσκομαι σε μια παρόμοια κατάσταση.

Έχω ξανακούσει για τον borderless λογαριασμό της TransferWise. Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι το εξής:

1. Γνωρίζετε αν όσα θα μπαίνουν στον αμερικάνικο λογαριασμό της TransferWise σε δολλάριο θα φαίνονται στην ελληνικό εφορία; Άρα θα πρέπει να δηλώνονται;

2. Ή μήπως θα πρέπει να δηλώνω όσα θα στέλνω από την TW σε ελληνικό λογαριασμό;

3. Η TW αναλαμβάνει όλες τις μετατροπές νομισμάτων καθώς και ένα μικρό fee για την μεταφορά σε ελληνικό λογαριασμό. Γνωρίζετε αν οι ελληνικές τράπεζες θα εμφανίσουν έξτρα χρεώσεις για την αποδοχή του εμβάσματος;

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Στις 29/10/2020 στις 2:01 ΜΜ, dimxr είπε

Θα ανακινήσω λίγο αυτό το θέμα καθώς βρίσκομαι σε μια παρόμοια κατάσταση.

Έχω ξανακούσει για τον borderless λογαριασμό της TransferWise. Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι το εξής:

1. Γνωρίζετε αν όσα θα μπαίνουν στον αμερικάνικο λογαριασμό της TransferWise σε δολλάριο θα φαίνονται στην ελληνικό εφορία; Άρα θα πρέπει να δηλώνονται;

2. Ή μήπως θα πρέπει να δηλώνω όσα θα στέλνω από την TW σε ελληνικό λογαριασμό;

3. Η TW αναλαμβάνει όλες τις μετατροπές νομισμάτων καθώς και ένα μικρό fee για την μεταφορά σε ελληνικό λογαριασμό. Γνωρίζετε αν οι ελληνικές τράπεζες θα εμφανίσουν έξτρα χρεώσεις για την αποδοχή του εμβάσματος;

3 ναι οι ελληνικές τράπεζες χρεώνουν έξοδα για εισερχόμενο έμβασμα.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όχι μόνο χρεώνουν για εισερχόμενο έμβασμα αλλά έχουν και χειρότερη ισοτιμία οι ελ τράπεζες από ότι revolut (δεν ξέρω τι γίνετε με το brexit), TransferWise  κτλ.

Επεξ/σία από Havik
Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...

Με την περιήγησή σας στο insomnia.gr, αποδέχεστε τη χρήση cookies που ενισχύουν σημαντικά την εμπειρία χρήσης.