Προς το περιεχόμενο

Η Microsoft μπλοκάρει την ενημέρωση του Μαΐου στα Windows 10 σε πολλές συσκευές


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε κάθε περίπτωση, υπάρχει τρόπος να ενημερώσει κάποιος το λειτουργικό σύστημα.

Η Microsoft εμποδίζει την εγκατάσταση της τελευταίας ενημέρωσης στα Windows 10 σε ένα μεγάλο μέρος συσκευών. Αν και η αμερικανική εταιρία κυκλοφόρησε την ενημέρωση την προηγούμενη εβδομάδα, η Microsoft αναγνώρισε αθόρυβα ότι υπάρχουν ορισμένα γνωστά ζητήματα που εμποδίζουν την εγκατάσταση της ενημέρωσης σε αρκετούς υπολογιστές.

Η Microsoft έχει μία λίστα από 10 ζητήματα τα οποία εξετάζει και τα 9 από αυτά υποδεικνύουν θέματα συμβατότητας που σταματούν την ενημέρωση μέσω του Windows Update. Ένα από τα ζητήματα περιλαμβάνει απροσδόκητα σφάλματα ή επανεκκινήσεις σε συσκευές Always-On, όπως το Surface Pro 7 και το Surface Laptop 3.

Σε περίπτωση που η ενημέρωση δεν έχει ακόμη εγκατασταθεί στις συσκευές των χρηστών, είναι πολύ πιθανό είτε αυτές να αποκλείονται από τη Microsoft είτε να περιορίζονται από την ενημέρωση. Η Microsoft πρόσθεσε επίσης μία προειδοποίηση στο Windows Update το Σαββατοκύριακο για συσκευές που δεν είναι έτοιμες να ενημερωθούν.

Η τελευταία ενημέρωση αποκλείεται επίσης σε συστήματα με εφαρμογές ή παιχνίδια που χρησιμοποιούν το GameInput Redistributable. Η Microsoft δεν καθιστά σαφές ποιες εφαρμογές ή παιχνίδια το χρησιμοποιούν αλλά η εταιρία διαπίστωσε ότι αυτές οι εφαρμογές/παιχνίδια ενδέχεται να χάσουν τις λειτουργίες και το χειρισμό από το ποντίκι, μετά την ενημέρωση.

Η ιστοσελίδα The Verge προσπάθησε να εγκαταστήσει την ενημέρωση σε διάφορες συσκευές όπως το Surface Book 3, το Surface Laptop 3, το Surface Pro X, σε ένα gaming laptop αλλά και σε δύο desktop PC’s. Η ενημέρωση εγκαταστάθηκε με επιτυχία μέσω Windows Update μόνο στο Surface Pro 6.

Ωστόσο, το Windows Update δεν είναι ο μόνος τρόπος για να λάβει κάποιος την ενημέρωση. Μπορεί επίσης να την επιβάλλει μέσω του εργαλείου Update Assistant. Το εργαλείο αυτό παρακάμπτει οποιοδήποτε περιορισμό ακόμη και σε επηρεαζόμενα συστήματα. Σε κάθε περίπτωση, καλό θα ήταν κάποιος να περιμένει την ενημέρωση από το Windows Update και να μην επιχειρήσει μέσω του εργαλείου, αφού ενδέχεται να υπάρξουν προβλήματα.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 61
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Επισκέπτης

Νομίζω οτι έκαναν πολύ marketing με το WSL2 και έπρεπε να το πετάξουν νωρίς μη φύγει το hype. Εγώ το έχω σε ένα πισί απο day one και δεν μου έτυχε τίποτα ευτυχώς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τραγικες/τραγελαφικες  καταστάσεις  απο κατά τ αλλα ώριμο και σταθερό λειτουργικό  5 ετών..... Ευτυχώς που υπάρχουν ακομα επιλογές ( 7 με το bypass tool και 8.1)

  • Like 4
  • Confused 2
  • Sad 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν διαβάσετε την είδηση θα καταλάβετε, ότι η microsoft γνώριζε αυτά τα θέματα και στα συγκεκριμένα PCs ΔΕΝ σου δίνει την δυνατότητα να κάνει upgrade μέχρι να επιλυθούν και σου βγάζει το συγκεκριμένο μύνημα.

Το άρθρο λέει πως μπορείς εάν θες να το παρακάμψεις... αλλά μετά θα φταίει πάλι η microsoft...

 

 

  • Like 9
  • Thanks 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύς πόνος ρε παιδί μου. Τόσα χρόνια δεν μου έχει "σπάσει" pc με update των windows. Σε αντίθεση με mint, debian, fedora και πρόσφατα arch και manjaro(ότι χειρότερο). Κάθε φορά που ανοίγεις pc με linux είναι και μια έκπληξη. 

  • Like 8
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Ένα από τα ζητήματα περιλαμβάνει απροσδόκητα σφάλματα ή επανεκκινήσεις σε συσκευές Always-On, όπως το Surface Pro 7 και το Surface Laptop 3. "

Ούτε τα δικά της συστήματα δε μπορεί να υποστηρίξει 😛 (πρώην παθών surface pro 4)

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, alexisnik19911 είπε

Τραγικες/τραγελαφικες  καταστάσεις  απο κατά τ αλλα ώριμο και σταθερό λειτουργικό  5 ετών..... Ευτυχώς που υπάρχουν ακομα επιλογές ( 7 με το bypass tool και 8.1)

 

Και Windows 10 Enterprise LTSC

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...