Προς το περιεχόμενο

Windows XP PC 2.0 (Ultra Fast AGP Platform)


tanasen01

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όχι και πολύ retro το συγκεκριμένο σύστημα από άποψη hardware αλλά προορίζεται αποκλειστικά για Windows XP και φωνάζει από μακρυά ότι είναι φτιαγμένο στα '00s και άρα θεωρείται πλέον ξεπερασμένο. Σχεδίαζα καιρό τώρα να αναβαθμίσω το WinXP PC που είχα στήσει και είχα παρουσιάσει εδώ, γιατί 1) ο Pentium 4 δεν με ικανοποιούσε σε απόδοση και η HD4650 μάλλον ήταν too much για τέτοια πλατφόρμα και 2) μου είχε χαρίσει ένας συγγενής ένα case το οποίο όλως τυχαίως ήταν το ίδιο ακριβώς με αυτό που είχα την περίοδο 2004-2008. Είναι ένα κλασικό (TurboX) Chieftec Dragon το οποίο ήταν σε μέτρια κατάσταση, αλλά προσπάθησα κάπως να το συνεφέρω με ένα φρέσκο βαψιματάκι. Βαριά και στιβαρή κατασκευή (αντέχει και κλωτσιές όπως φαίνεται από το τελευταίο πλαστικό της γρίλιας κάτω :D )με ελάχιστο airflow όμως και μηδενικό χώρο για cable management. 

spacer.pngspacer.png

[Θα μπορούσα να πω πως το PC αυτό αντιπροσωπεύει το "what if" αν είχα αποφασίσει να μην πουλήσω ολόκληρο τον πύργο μου το 2008, αλλά κρατούσα τα βασικά και αναβάθμιζα cpu/μητρική και gpu.]  

Επόμενο κομμάτι η μητρική. Ψάχνοντας στις αγγελίες βρήκα σε τιμή ευκαιρίας μια Asrock 775i65G Rev.2.03 (κυκλοφόρησε το 2006) σε άριστη κατάσταση (τo φοβερό με αυτή τη μητρική είναι ότι έχει το 865 intel chipset το οποίο είναι πλήρως συμβατό με Windows98). Είχε πάνω έναν Pentium D 915 , αλλά η μητρική έχει υποστήριξη και για Core2 επεξεργαστές με το τελευταίο bios. Μετά από έρευνα είδα ότι οι επεξεργαστές με FSB στα 1066MHz χρειάζονται μνήμη DDR με CL2.5 (σπάνιες) και ΒCLK overclock για να δουλέψουν σε αυτή τη μητρική και πολλές φορές όχι με σταθερότητα. Οπότε αγόρασα από ebay τον ταχύτερο επεξεργαστή με FSB στα 800ΜΗz, τον Pentium E5800 (Wolfdale) στα 3.2GHz. Αυτό είναι και το νεότερο part του build αφού βγήκε σε κυκλοφορία τέλος του 2010 και ήταν και ο τελευταίος επεξεργαστής που βγήκε για το socket 775. Έκανα και ένα BCLK overclock στα 3.6GHz έτσι για τη φάση, αλλά δεν σκοπεύω να το κρατήσω (παρόλο που είναι πολύ κρύο το αποτέλεσμα, ακόμα και με την stock-like ψύκτρα που έχω πάνω). RAM έβαλα ένα set 2x1GB Kingston DDR 400ΜHz CL3 οι οποίες έτρεξαν χωρίς πρόβλημα και στα 450MHz με το overclock.

spacer.png

Tα parts που κράτησα από το προηγούμενο PC ήταν, το τροφοδοτικό Allied 435W (το οποίο σκοπεύω να αλλάξω με ένα καινούριο για προφανείς λόγους), το card reader για το οποίο είχα και ασημένια πρόσοψη, o ένας WD 80GB IDE HDD (μάλλον θα αλλαχθεί και αυτός με έναν WD Raptor 250GB), το front panel της SoundBlaster X-Fi Platinum (αφού η κάρτα παρέδωσε πνεύμα και αγοράστηκε αντικαταστάτρια ευτυχώς σε καλή τιμή από ebay) και αρχικά την XFX Radeon HD4650 AGP. Και λέω "αρχικά" γιατί την περασμένη βδομάδα βρήκα σε φοβερή τιμή την κάρτα γραφικών που ήθελα εδώ και χρόνια:

spacer.png spacer.png

Την Sapphire Radeon HD3850 AGP με 512MB GDDR3! Κυκλοφόρησε τέλος του 2007 και είναι η δυνατότερη κάρτα που βγήκε ποτέ για την AGP 8x θύρα. Όπως και οι δύο προηγούμενες γενιές Radeon, έτσι κι εδώ υπάρχει στο πίσω μέρος το bridge chip που αποτελεί έναν μετατροπέα PCI-e to AGP. Γρήγορη αλλά ζεστή και θορυβώδης... H κάρτα ήθελε καθάρισμα και νέα πάστα, αλλά κατά τα άλλα είναι σε άριστη κατάσταση. Driver κράτησα τον ίδιο που είχα στην 4650 και είναι ο Catalyst 12.1 AGP Hotfix.

spacer.png

 

Τα υπόλοιπα κομμάτια του build είναι ένα DVD-RW IDE και ένας Transcend 32GB SSD για το λειτουργικό. Λειτουργικό, φυσικά τα Windows XP SP3.

Πάμε και σε μερικά benchmarks: 

3DMark 03

spacer.png

3DMark 05

spacer.png

3DMark 06

spacer.png

Doom 3 1280x1024 Ultra

spacer.png

F.E.A.R. 1280x1024 High

spacer.png

GTA IV 1024x768 Medium

spacer.png

Quake III Arena 1024x768 Maxed Out

spacer.png

Kαι κάποια ακόμα: X2 The Threat (104fps @1280x1024 Ultra), Half Life 2 (έπαιζα πριν λίγο σε 1280x1024 Very High με 2xMSAA και έβλεπα πάνω από 200fps) και εγκατέστησα και έναν πιο μοντέρνο τίτλο το Dirt3 το οποίο σε 1280x1024 σε Low Settings έδωσε 60+fps. Άλλα παιχνίδια που έχουν εγκατασταθεί μέχρι στιγμής είναι το Far Cry, το NFS Underground 2, το Freelancer, το Star Wars Battlefront 1, το Unreal Tournament 2004, το GTA San Andreas, το Stalker: Call of Pripyat και σκοπεύω να βάλω το Crysis, το Far Cry 2, το Bioshock, το Fallout New Vegas και βλέπουμε :) .

Υ.Γ. και μια φωτό από το εσωτερικό (ελπίζω με ένα καινούριο τροφοδοτικό και αντικατάσταση του IDE δίσκου με έναν SATA κάπως να γίνει καλύτερα)

spacer.png

 

Επεξ/σία από tanasen01
  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία παρουσίαση. Αν και δεν είναι πολύ retro PC με i965 chipset (θα είναι όμως πολύ σύντομα), το κουτί είναι κλασικό - δεν ξέρω αν ήταν η μπεζ, πρώτη βερσιόν και το έβαψες, γιατί κυκλοφόρησε αργότερα εκτός από μαύρο, μέχρι και σε λαχανί - ζουζουνί 😃. Σε αυτό το κουτί ωραία θα ήταν μια μεγάλη motherboard full ATX με πχ 915, 925 chipset (ή 845/865 αλλά πας σε P4). Όρεξη να έχεις, θα ήθελα να έβλεπα ότι άλλο κάνεις στο μέλλον. Καλή συνέχεια!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, CyanBlue είπε

Ωραία παρουσίαση. Αν και δεν είναι πολύ retro PC με i965 chipset (θα είναι όμως πολύ σύντομα), το κουτί είναι κλασικό - δεν ξέρω αν ήταν η μπεζ, πρώτη βερσιόν και το έβαψες, γιατί κυκλοφόρησε αργότερα εκτός από μαύρο, μέχρι και σε λαχανί - ζουζουνί 😃. Σε αυτό το κουτί ωραία θα ήταν μια μεγάλη motherboard full ATX με πχ 915, 925 chipset (ή 845/865 αλλά πας σε P4). Όρεξη να έχεις, θα ήθελα να έβλεπα ότι άλλο κάνεις στο μέλλον. Καλή συνέχεια!

Ευχαριστώ! i865 είναι το chipset, το ίδιο δηλαδή με προηγούμενης γενιάς (Pentium 4) γι΄αυτό και παίρνει μόνο DDR μνήμες. Είναι μια από αυτές τις ιδιαίτερες μητρικές τερατουργήματα που είχαν βγει εκεί γύρω στο 2006, όταν γινόταν η μετάβαση από AGP σε PCI-E και από Pentium4 σε Core2. Υπάρχει και μια μητρική, η Dual VSTA με ένα ιδιαίτερο chipset το i880 που υποστηρίζει και AGP και PCI-E! To κουτί ήταν γκρι-ασημί original. Αυτό που είχα εγώ πριν 15 χρόνια ήταν μπλε, γενικά είχε βγει σε όλες τις αποχρώσεις :D 

40 λεπτά πριν, CyanBlue είπε

Όρεξη να έχεις, θα ήθελα να έβλεπα ότι άλλο κάνεις στο μέλλον.

Όρεξη έχω, χρόνο δεν έχω :) οπότε τσέκαρε προς το παρόν στο gallery ό,τι έχω κάνει στο παρελθόν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα συγκεκριμένα allied τροφοδοτικά είναι αθάνατα! Το σχολείο μου είχε τέτοια στους υπολογιστές του και μετά από 15 χρόνια συνεχούς χρήσης δεν τα τίναξε κανένα. Ξεβίδωσα μερικά και σε κανένα δεν είχε σκάσει ούτε ένας πυκνωτής. Το μόνο τους πρόβλημα είναι ότι μετά από τόσα χρόνια τα τυλίγματα ξεκίνησαν να βγάζουν ένα πολύ ψηλό σφύριγμα που απλά ενοχλεί στα αυτιά, χωρίς να επηρεάζει τη λειτουργία τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, TeoG13 είπε

Τα συγκεκριμένα allied τροφοδοτικά είναι αθάνατα! Το σχολείο μου είχε τέτοια στους υπολογιστές του και μετά από 15 χρόνια συνεχούς χρήσης δεν τα τίναξε κανένα. Ξεβίδωσα μερικά και σε κανένα δεν είχε σκάσει ούτε ένας πυκνωτής. Το μόνο τους πρόβλημα είναι ότι μετά από τόσα χρόνια τα τυλίγματα ξεκίνησαν να βγάζουν ένα πολύ ψηλό σφύριγμα που απλά ενοχλεί στα αυτιά, χωρίς να επηρεάζει τη λειτουργία τους.

Το συγκεκριμένο έχει χρησιμοποιηθεί λίγο και πάντα σε δευτερεύοντα pc. Οπότε οι πυκνωτές του είναι άθικτοι. Απλά θέλω να το αλλάξω γιατί δουλεύει τώρα με αντάπτορα για PCI-E και όπως φαίνεται και στη φωτό, δεν υπάρχει διαθέσιμο molex για να βάλω 3pin αντάπτορα για τον ανεμιστήρα πίσω. Συν ότι θέλω να βάλω άλλον ένα ανεμιστήρα στο πλάι, να φυσάει την 3850. Επίσης από ισχύ είναι οριακά. Το bclk overclock που είχα δοκιμάσει αρχικά με την 4650, τώρα με την 3850 κρασάρει. Οπότε όλα τα ρολόγια στοκ με το allied...

Επίσης σκέφτομαι να βάλω μια Arctic Accelero στην 3850 γιατί η ψύκτρα της Sapphire είναι απλά ανεπαρκής, αφού 80ρίζει για πλάκα σε gaming (90C μετά από 10 λεπτά Furmark είναι απαράδεκτο νούμερο).

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Κάποιες αλλαγές στο project:

spacer.png

Άλλαξα τροφοδοτικό με ένα σχεδόν καινούριο Corsair CX430.

Άλλαξα τον ανεμιστήρα του cpu cooler με έναν από μια Deepcool Gamma Archer, γιατί ο παλιός έκανε θόρυβο.

Τοποθετήθηκε για game drive ένας WD VelociRaptor 250GB στη θέση του παλιού IDE δίσκου.

Αντικατέστησα την blower ψύκτρα της HD3850 με μια Arctic Accelero L2 Plus. Εδώ όμως υπήρχε θέμα με τον ανεμιστήρα της καθώς δεν χωρούσε και έβρισκε στην X-Fi. Οπότε έγινε μια μόντα με ένα ανεμιστηράκι gpu πάνω στη ψύκτρα και άλλο ένα case fan από το πλάι...

spacer.png

Και πλέον οι θερμοκρασίες της κάρτας γραφικών είναι σε normal επίπεδα, αφού στο FurMark σταθεροποιείται στους 75C μετά από 20 λεπτά (εκεί που πριν δεν τόλμαγα να το αφήσω πάνω από 10 αφού είμαι σίγουρος ότι θα έβλεπα πάνω από 100C).

Ας συνεχίσω λοιπόν μια δουλειά που είχα αφήσει στη μέση

spacer.png

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι πρέπει για την 3850 η ψύκτρα ! Έφτιαξα και εγώ πριν από μερικές μέρες ένα συστηματάκι socket 775 για την 3850 με την μητρική asrock dual vsta και έναν core 2 duo που σκέφτομαι να τον αλλάξω με core 2 quad 6600. Είναι από τις μητρικές που έχουν agp και pci express θύρα ! Μπορώ να το παρουσιάσω αν συμβαδίζει με τους κανόνες του club βεβαίως βεβαίως ...

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, Rendar είπε

Ότι πρέπει για την 3850 η ψύκτρα ! Έφτιαξα και εγώ πριν από μερικές μέρες ένα συστηματάκι socket 775 για την 3850 με την μητρική asrock dual vsta και έναν core 2 duo που σκέφτομαι να τον αλλάξω με core 2 quad 6600. Είναι από τις μητρικές που έχουν agp και pci express θύρα ! Μπορώ να το παρουσιάσω αν συμβαδίζει με τους κανόνες του club βεβαίως βεβαίως ...

Εγώ πάντως θα ήθελα να το παρουσιάσεις! Η dual vsta είναι ο ορισμός του τερατουργηματος :D . Ο Quad θα βοηθήσει σε πιο μοντέρνα παιχνίδια που εκμεταλλεύονται πάνω από δύο πυρήνες. Αλλιώς αν στοχεύεις σε ΧΡ παιχνίδια μέχρι το πολύ 2010 πήγαινε για τον ταχύτερο C2D που υπάρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντωμεταξυ -εκτος και δεν θυμαμαι σωστα τωρα- η 3850 σιγουρα εχει & τις στανταρ
τρυπες
: για να δεχθει ολες εκεινες -πειτε με Zalman!- τις aftermarket vga ψυκτρες 😀
Μαλιστα καποιες εταιρειες (π.χ. Gigabyte, Sapphire) τις εδιναν με τον VF700 επανω:
news_gigabyte_rv670.jpg
obrazek

3 ώρες πριν, tanasen01 είπε

Η dual vsta είναι ο ορισμός του τερατουργηματος :D .

Τι να εχουν γινει ολες εκεινες που ειχαν πουληθει τοτε? 🥳 Καποτε εδω γινοταν διαρκως συζητησεις
για αυτες σαν πολυεργαλεια (ημι)αναβαθμισης εκεινη την εποχη! Ενω εβγαιναν περισσοτερα modded
bios: για ολα εκεινα τα υπερμοντελα -καθως δεν ηταν μονο ενα, χα!- κι απο σαλιγκαρια μετα τη βροχη! 
😀

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, TheDevilMayCare είπε

Εντωμεταξυ -εκτος και δεν θυμαμαι σωστα τωρα- η 3850 σιγουρα εχει & τις στανταρ
τρυπες
: για να δεχθει ολες εκεινες -πειτε με Zalman!- τις aftermarket vga ψυκτρες 😀
Μαλιστα καποιες εταιρειες (π.χ. Gigabyte, Sapphire) τις εδιναν με τον VF700 επανω:
news_gigabyte_rv670.jpg
obrazek

Τι να εχουν γινει ολες εκεινες που ειχαν πουληθει τοτε? 🥳 Καποτε εδω γινοταν διαρκως συζητησεις
για αυτες σαν πολυεργαλεια (ημι)αναβαθμισης εκεινη την εποχη! Ενω εβγαιναν περισσοτερα modded
bios: για ολα εκεινα τα υπερμοντελα -καθως δεν ηταν μονο ενα, χα!- κι απο σαλιγκαρια μετα τη βροχη! 
😀

 

Εγώ την δικιά μου την βρήκα σε αγγελία στο insomnia, πήγαινε πακέτο με σύστημα που έτρεχε windows 10 και είχε και ssd επάνω !

Το μοντέλο λέγεται 4core dual vsta

Κάτι άλλο περίεργο είναι ότι βλέπω παντού ότι υποστηρίζει cpu 65 nm, ενώ εμένα έχει επάνω έναν core 2 duo e7400 (45nm) και τον βλέπει κανονικά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επαναλαμβανω υπηρχαν αρκετα -αν οχι απιστευτα πολλα- modded bios!!
😋
Οσο θυμαμαι μαλιστα τα περισσοτερα βρισκονταν σε...Γερμανικα forum.

Πραγματι, και με τη βοηθεια του wayback machine internet archive:
https://web.archive.org/web/20110719114902/http://pctreiber.net/2006/howto-biosflash-asrock-motherboards.html
https://web.archive.org/web/20100919135629/http://pctreiber.net/asrock-bios-downloads?did=103
😎
https://www.vogons.org/download/file.php?id=23778

https://www.vogons.org/viewtopic.php?t=47702

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Missed me?

spacer.pngspacer.png

Ήρθε η ώρα για overclocking. Φυσικά μιλάω μόνο για BCLK OC αφού μόνο αυτό μου επιτρέπει η μητρική. Όσο για την HD3850 αυτή δυστυχώς δεν μπορεί να κλοκαριστεί αφού η AGP θύρα είναι κλειδωμένη (άλλος ένας περιορισμός της περίεργης μητρικής της Asrock - εδώ θα ήταν χρήσιμο ίσως ένα bios mod). 

To ανώτερο σταθερό overclock που πέτυχα με τον E5800 ήταν 240ΜΗz bus speed, δηλαδή 3.83GHz. Για να το πετύχω αυτό ρύθμισα τη μνήμη στα 266MHz αλλιώς στα 400 και στα 333MHz δεν μπούταρε καν. Εδώ ίσως αν είχα μνήμες rated με CL2.5 να είχα καλύτερο tolerance. Aπό τα 266MHz η μνήμη πάντως πήγε με το bclk oc στα 320ΜΗz, με timings 2-3-3-6. H βελτίωση ήταν εμφανής όπως φαίνεται και στα παρακάτω benchmarks:

spacer.png

spacer.png

spacer.png

spacer.png

Dirt 3 (1080p - Low/Medium Car Reflections)

spacer.png

Quake 3 1024x768

spacer.png

Tomb Raider 2013 (1080p Low)

spacer.png

(και μια για σύγκριση με το σύστημα του Rendar) 1680x1050 Medium

spacer.png

Στην τελική με το overclock το σύστημα κέρδισε περίπου ένα +3% performance boost.

spacer.png

 

Επεξ/σία από tanasen01
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτες οι μητρικες -και γενικοτερα οσες- εχουν χαμηλο fsb wall θελουν επεξεργαστη με το
μεγαλυτερο δυνατο πολλαπλασιαστη => επομενως δεν εχεις και πολλες επιλογες μετα..!😑

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Δημιουργία νέου...