Προς το περιεχόμενο

Αναζητηση για αγορα κινητου με τον χαμηλοτερο δεικτη sar


NinjaMan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω το Hisense c30 αυτη την στιγμη και περα απο το οτι ειναι το τελειο κινητο εκπεμπει τεραστια ακτινοβολια, τοσο πολυ που σε ποναει το σωμα αμα το εχεις διπλα σου ακομα και σε λειτουργια πτησης οπως εγω. Κατα ταλλα θελω να εχει ιντερνετ και blue light filter αν γινεται αλλιως βαζω εγω και τελος να μου πειτε αν πρεπει να ειναι αδιαβροχο γιατι μου αρεσει να το καθαριζω συχνα με azax. Α και να αντεχει στις πτωσεις. Αυτα. Περιμενω τις προτασεις σας και φυσικα αυτα που θα εχουν την χαμηλοτερη εκπομπη ακτινοβολιας. Δεν με ενδιαφερει η καμερα.

Επεξ/σία από NinjaMan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν σε πονάει το σώμα σου ίσως θα ήταν καλή ιδέα να πας να κάνεις γενικές εξετάσεις και ψάχνεις μετά για κινητό χωρίς ραδιενέργεια…

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, NinjaMan είπε

Εχω το Hisense c30 αυτη την στιγμη και περα απο το οτι ειναι το τελειο κινητο εκπεμπει τεραστια ακτινοβολια, τοσο πολυ που σε ποναει το σωμα αμα το εχεις διπλα σου ακομα και σε λειτουργια πτησης οπως εγω. Κατα ταλλα θελω να εχει ιντερνετ και blue light filter αν γινεται αλλιως βαζω εγω και τελος να μου πειτε αν πρεπει να ειναι αδιαβροχο γιατι μου αρεσει να το καθαριζω συχνα με azax. Α και να αντεχει στις πτωσεις. Αυτα. Περιμενω τις προτασεις σας και φυσικα αυτα που θα εχουν την χαμηλοτερη εκπομπη ακτινοβολιας. Δεν με ενδιαφερει η καμερα.

1) Δεν μιλάμε για ραδιενεργεια αλλα ακτινοβολια απο τις ραδιοσυχνότητες του κινητου

2) Δυστυχως με τον τροπο μετρησης που υπαρχει σημερα μεγαλύτερο SAR δεν σημαινει παντα και χειροτερο κινητο. Για να καταλαβουμε: Το SAR που ειναι η αποροφηση της ραδιο-ακτινοβολιας απο τους ιστους μετριεται βαζοντας το καθε κινητό να λειτουργεί στην μέγιστη δυνατή απο αυτό ένταση εκπομπής. Ναι, αλλα όλα τα κινητα δεν εχουν την ιδια δυναμη στην ενταση της εκπομπης τους. Σε αναλογια για να το καταλαβεις, ειναι σαν να μετράς την κατανάλωση ενος αυτοκινήτου με τέρμα γκάζι και μετά να συγκρίνεις ολα τα αυτοκινητα με βάση την μέγιστη καταναλωσή τους και μόνο. Ας πουμε οτι το ενα εχει τελική 180χλμ/ω και το αλλο εχει τελική 260χλμ την ώρα. Σαφεστατα το δευτερο θα καταναλώνει στην τελική του περισσοτερο καυσιμο απο το πρωτο στην τελική του παντα. Αυτο δεν σημαινει απαραιτητα ομως ότι το δευτερο αυτοκινητο οταν θα παει με 180χλμ/ω και αυτο θα καταναλωνει περισσοτερο καυσιμο απο το πρωτο. Ειναι πολυ πιθανο εαν τρεξω το δυνατοτερο αυτοκινητο σε χαμηλοτερη ταχυτητα (180χλ/ω) να καταναλώσει λιγοτερο καυσιμο απο το πρωτο μιας και θα ζοριστει λιγοτερο στο 60% ενω το πρωτο θα παει τερμα γκαζι. Αντιστοιχα ειναι και στα κινητα. Οι τιμες του SAR δυστυχως δεν ειναι αμεσα συγκρισιμες μεταξύ τους και απο μονες τους δεν λενε παντα την αληθεια.

3) Κινητά με 5G να ξερετε ότι σαφεστατα θα εκπεμπουν περισσοτερο και αυτο ειναι το μεγαλο σημερινο προβλημα με το 5G. Στην ουσια πιο πολυ να φοβαστε τις κεραιες του 5G που θα ειναι και πολλες αναγκαστικα και διπλα στα σπιτια σας παρα τα κινητα σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει οπωσδήποτε να σε δει γιατρός άμα

10 ώρες πριν, NinjaMan είπε

σε ποναει το σωμα αμα το εχεις διπλα σου ακομα και σε λειτουργια πτησης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/6/2020 στις 3:37 ΠΜ, NinjaMan είπε

...εκπεμπει τεραστια ακτινοβολια, τοσο πολυ που σε ποναει το σωμα αμα το εχεις διπλα σου ακομα και σε λειτουργια πτησης οπως εγω.....

Συγνωμη, και ολο τα θάρρος, αλλα το παραπανω δεν ισχύει

Σε λειτουργια πτησης η οποιαδηποτε συσκευη παυει εντελώς να εκπεμπει ραδιοκύμματα. Αυτος ειναι αλλωστε και ο σκοπος της λειτουργειας πτήσης ώστε τα ραδιοκυμματα των κινητων να μην δημιουργουν προβληματα στις συχνοτητες των ηλεκτρονικων συστηματων των αεροπλανων!!!

Εαν πραγματικα το πιστευεις αυτο τοτε πρεπει να σε δει γιατρος σιγουρα.

Και παλι ακομη κι αν ειναι σε λειτουργια το οποιοδηποτε τηλεφωνο με το SAR στο Θεο ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να σε ποναει οτιδηποτε που να ωφειλεται σε αυτο! Ειναι απλα η ιδεα σου. Σε καθε περιπτωση συμβουλεψου σοβαρο γιατρο.

Για να εχεις βλαβες απο τα ραδιοκυμματα του κινητού σου θα πρεπει να περασουν δεκαετιες χρησης για να σου δημιουργησει προβλημα στους ιστους. Ακομη και ραδιενεργό να ήταν και παλι θα υπηρχε μια ανοχη με τα συμπτωματα να εμφανιζονται σε βαθος χρονου. Ξαναδες λιγο το θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε σε νιωθω και εγω στο λυκειο τσακωνομουνα με τους πισω μου γιατι κολλαγαν το κινητο στην πλατη μου για να μην τους βλεπει ο καθηγητης...τους το πα μια τους το πα δυο τους εξηγησα οτι δεν παιζουμε με την υγεια...ε την τριτη φορα τους καρφωσα στον καθηγητη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τεχνολογικο φορουμ ειναι εδω; Μαλλον θα παω σε καμια εκκλησια για να συζητησω για το ηλεκτρομαγνητικο φασμα, αφου στο τεχνολογικο φορουμ συζητανε για ασπιδες προστασιας, ραδιενεργεια και σωματικους πονους απο το κινητο.
Ο, Μι, Τζι σε τι κοσμο ζουμε;

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τόσες μαζεμένες βλακείες έχει καιρό να διαβάσω.

1ο)ΔΕΝ εκπέμπεται ραδιενέργεια είτε από κινητά είτε από κεραίες. Μιλάμε για ΜΗ ιονίζουσες συχνότητες, που έχουμε δεδομένα 30+ χρόνων και ΔΕΝ επηρεάζουν την ανθρώπινη υγεία.

2)Το 5G ΔΕΝ θα χει περισσότερη ακτινοβολία αλλά ΜΙΚΡΟΤΕΡΗ, ο λόγος είναι πως οι κεραίες θα πυκνώσουν, πρώτον επειδή η διασπορά του σήματος θα ναι μικρότερη παρότι θα μεγαλώσει ο όγκος της πληροφορίας που θα μπορεί να μεταφερθεί.

3)ΟΛΕΣ οι μετρήσεις που υπάρχουν δείχνουν πως τα όρια ακτινοβολίας είτε από κεραίες είτε από τα κινητά είναι πολύ κάτω από τα ασφαλή όρια που έχουν θεσπιστεί. Τα περί sar λοιπόν είναι λίγο αστεία να τα συζητάμε. Ακόμα όμως και στην περίπτωση που δεν πείθεστε χρησιμοποιείστε τα hands free σας, 1 μέτρο μακριά από το κεφάλι σας το τηλέφωνο μειώνει την ακτινοβολία που δέχεστε κατά 90%.

Μια ενδιαφέρουσα προσπάθεια που ξεκίνησε πριν λίγο καιρό από μια ομάδα επιστημόνων και μηχανικών είναι και η πιο κάτω, στην 1η μας εκπομπή ασχοληθήκαμε ακριβώς με το 5G. Μπορείτε να ρίξετε μια ματιά.

Science Hoaxes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
17 ώρες πριν, safridia είπε


Ο, Μι, Τζι σε τι κοσμο ζουμε;

Σε τι κόσμο θα φέρουμε τα παιδιά μας, Νίκο Τσιαμτσίκα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Η μπογιά θα πρέπει να μπλοκάρει πομπούς τηλεόρασης και Ραδιοφώνου FM και AM. 

Πιστεύω ένα καταφύγιο στα 12 μέτρα βάθος είναι οκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, omitziz είπε

Η μπογιά θα πρέπει να μπλοκάρει πομπούς τηλεόρασης και Ραδιοφώνου FM και AM. 

Πιστεύω ένα καταφύγιο στα 12 μέτρα βάθος είναι οκ

Για την περίπτωση του φίλου μας τα 12 μέτρα δεν αρκούν. Χρειάζεται καταφύγιο ειδικής κατασκευής κάτι σαν πυρηνικό καταφύγιο, πολλά μέτρα κάτω απο την γή, και ειδικότερα με προδιαγραφές ΝΑΤΟ stanag MIL-NCL-5830, που έχουν τα πυρηνικά καταφύγια, εκεί νομίζω πως θα βρεί την ηρεμία του. Για περισσότερες πληροφορίες π.χ. κοστος κατασκευης, ανάδοχοι κατασκευστές κτλ, ας μου στείλει inbox μηνυμα, θα τον ...κατατοπίσω κατάλληλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, omitziz είπε

Η μπογιά θα πρέπει να μπλοκάρει πομπούς τηλεόρασης και Ραδιοφώνου FM και AM. 

Πιστεύω ένα καταφύγιο στα 12 μέτρα βάθος είναι οκ

H TV εχει εξωτερική κεραια ρε συ!

Δεν κανω πλακα. Στην περιπτωση που εστω και για ψυχολογικους λογους θελει να προστατευτει η λυση ειναι αυτη. Καταργεις τα παντα μεσα στο σπιτι και βαφεις εσωτερικα ή εξωτερικα με EMF paint.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...