Προς το περιεχόμενο

Η Apple διπλασίασε την τιμή της RAM στη βασική έκδοση MacBook Pro


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 λεπτά πριν, WizeMan είπε


Γιατί να είναι η χρήση Apple ένδειξη πλούτου και να μην είναι πχ μια QLED τηλεόραση ή ένα Dell των 2500€ (ναι υπάρχουν και ακριβά Dell, Lenovo δεν το ξέρες; 😮 )

Επίσης τι σχέση έχει το gadget-άκιας με το τι υπολογιστή ή κινητό έχεις; Συγκρίνεις μήλα με μπανάνες. 

  δεν έχει να λέει η οικονομική κατάσταση , εδώ ο άλλος πωλητής είναι φίλος μου με 650 μισθό και έχει το αιφονάκι του το καινούριο.

εγώ πάντως τα ρίχνω στο αμάξι για κινητό 90 και πολλά είναι :P  

15 λεπτά πριν, WizeMan είπε

 


Καλά οι τιμές είναι τραγικές στα περιφερειακά αλλά είχα το Magic Mouse 10 χρόνια και ο λόγος που το άλλαξα ήταν επειδή μετά από τόσα χρόνια χαλάρωσε ο διακόπτης on off και έκλεινε μόνο του. Μετά από 10 χρόνια.

Έχω το Magic Keyboard 10 χρόνια και θριαμβεύει ακόμα.

και πάλι όσο αξιόπιστα και να ναι μιλάμε για h/w pc , όχι για θερμοσίφωνα που θα τον κρατήσεις 30 χρόνια.

και εγώ έχω ένα microsoft keyboard του 30άρικου καμια 15 χρόνια ένα slim desk και ακόμα ρολόι δουλεύει δεν έχει να λέει και έχει φάει καφέδες πλύσιμο με νερό όλο και στέγνωσε και το ξαναέβαλα και τέτοια. 

τα ποντίκια ρημάζω ότι και αν πάρω γιατί πατάω συνέχεια το ροδάκι για τα 3d προγράμματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 172
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

1 λεπτό πριν, georgepppo είπε

  δεν έχει να λέει η οικονομική κατάσταση , εδώ ο άλλος πωλητής είναι φίλος μου με 650 μισθό και έχει το αιφονάκι του το καινούριο.

εγώ πάντως τα ρίχνω στο αμάξι για κινητό 90 και πολλά είναι :P  

και πάλι όσο αξιόπιστα και να ναι μιλάμε για h/w pc , όχι για θερμοσίφωνα που θα τον κρατήσεις 30 χρόνια.

και εγώ έχω ένα microsoft keyboard του 30άρικου καμια 15 χρόνια ένα slim desk και ακόμα ρολόι δουλεύει δεν έχει να λέει και έχει φάει καφέδες πλύσιμο με νερό όλο και στέγνωσε και το ξαναέβαλα και τέτοια. 

τα ποντίκια ρημάζω ότι και αν πάρω γιατί πατάω συνέχεια το ροδάκι για τα 3d προγράμματα.


Είναι bluetooth το πληκτρολόγιο; Είναι αλουμινένιο; Απλά σε ρωτάω για να καταλάβεις ότι δε μπορούμε να συγκρίνουμε την τιμή με ένα πλαστικό.

Επίσης το ποντίκι έχει multitouch interface στην επιφάνεια του με υποστήριξη gestures στο λειτουργικό σύστημα (δεν έχει ροδέλα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, trib είπε

Τα 8GB RAM είναι επαρκή για εργασίες όπως πλοήγηση στο internet, διαχείριση του e-mail ή χρήση εφαρμογών Office. Αν όμως ο χρήστης ελπίζει να χρησιμοποιήσει το MacBook Pro για οτιδήποτε άλλο που απαιτεί περισσότερους πόρους, όπως γραφική σχεδίαση ή επεξεργασία βίντεο, η αναβάθμιση στα 16GB είναι μονόδρομος.

 

Nope. Έχω το προηγούμενο 13άρι με 8 gb Ram και δουλεύω μια χαρά Premiere και ελαφρύ Photoshop. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, panoulix είπε

Δε ξέρω αυτό αν βοηθάει και σε τί επίπεδο φυσικά, γιατί οι ανάγκες σου μπορεί να είναι συγκεκριμένες οπότε ίσως να απαντάω με υποθετικά, γιατί δε τις γνωρίζω.

https://www.androidauthority.com/best-reminder-apps-for-android-654628/

Οι ανάγκες μου είναι ξεκάθαρες.

Χρειάζομαι υπενθυμίσεις για διαφορά αντικείμενα που βρίσκονται στην συσκευή  μου , όπως μια φωτό , μια σελίδα , ένα e-mail , ένα sms , μια επαφή , μια σημείωση κλπ. 

Προς το παρόν δεν υπάρχει εφαρμογή που το κάνει αυτό γι’αυτό ρωτάω για λύσεις που πιθανόν έχουν δώσει κατασκευαστές όπως Samsung , Huawei , Xiaomi κλπ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
26 λεπτά πριν, georgepppo είπε

  δεν έχει να λέει η οικονομική κατάσταση , εδώ ο άλλος πωλητής είναι φίλος μου με 650 μισθό και έχει το αιφονάκι του το καινούριο.

εγώ πάντως τα ρίχνω στο αμάξι για κινητό 90 και πολλά είναι :P  

και πάλι όσο αξιόπιστα και να ναι μιλάμε για h/w pc , όχι για θερμοσίφωνα που θα τον κρατήσεις 30 χρόνια.

και εγώ έχω ένα microsoft keyboard του 30άρικου καμια 15 χρόνια ένα slim desk και ακόμα ρολόι δουλεύει δεν έχει να λέει και έχει φάει καφέδες πλύσιμο με νερό όλο και στέγνωσε και το ξαναέβαλα και τέτοια. 

τα ποντίκια ρημάζω ότι και αν πάρω γιατί πατάω συνέχεια το ροδάκι για τα 3d προγράμματα.

Καταλαβαίνεις όμως ότι τίποτα από αυτά δεν είναι αντικειμενικά έτσι? Εσύ όπως είπες προτιμάς να τα ρίξεις στο αμάξι, ο άλλος προτιμάει να τα ρίξει στον υπολογιστή, ο άλλος σε ρούχα ή ταξίδια. Όλα είναι υποκειμενικά. Επίσης το mouse της apple είναι άλλη ιστορία ειδικά για σχεδιαστές φίλε μου. Αλλα περιφερειακα τα έχει στο θεό, προσωπικά το mouse της το βρίσκω νορμάλ για αυτό που είναι, δεν έχω βολευτεί κανένα αλλο ποντικι τοσο πολύ (ως σχεδιαστής στο λέω). Σε κάθε θέμα της apple καταλήγουμε να λέμε τα αυτονόητα, ο καθένας επιλέγει με βάσει τις ανάγκες του που θα δώσει τα λεφτά του, οι δικές σου ανάγκες διαφέρουν προφανώς και κινείσαι ανάλογα, οι δικές μου το ίδιο, όπως και των υπολοίπων, δεν θα μπω να σου την πω όμως για αυτό ούτε να σε χαρακτηρίσω. (δεν αναφέρομαι σε εσένα, προς αποφυγή παρεξηγήσεων ;) )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, WizeMan είπε


Γιατί να είναι η χρήση Apple ένδειξη πλούτου και να μην είναι πχ μια QLED τηλεόραση ή ένα Dell των 2500€ (ναι υπάρχουν και ακριβά Dell, Lenovo δεν το ξέρες; 😮 )

Επίσης τι σχέση έχει το gadget-άκιας με το τι υπολογιστή ή κινητό έχεις; Συγκρίνεις μήλα με μπανάνες. 


Καλά οι τιμές είναι τραγικές στα περιφερειακά αλλά είχα το Magic Mouse 10 χρόνια και ο λόγος που το άλλαξα ήταν επειδή μετά από τόσα χρόνια χαλάρωσε ο διακόπτης on off και έκλεινε μόνο του. Μετά από 10 χρόνια.

Έχω το Magic Keyboard 10 χρόνια και θριαμβεύει ακόμα.

 

Δεν γινεται να λογιζεσαι ως gadgetakias εχοντας αποκλειστικα non-modifiable μηχανηματα. Απλά δεν γινεται.

Η επιδερμιδικη προσεγγιση των μηχανηματων απο τους περισσοτερους, που δε γνωριζουν δυνατοτητες specs και επομενως τιμες, καθιστα το μηλο, σχεδον, τη μονη ''ασφαλη'' ενδειξη ακριβου μηχανηματος. Αυτο λεω. Κι αυτος ειναι και απο τις σημαντικοτερες παραμετρους που λαμβανουν οι πελατες της apple υπ'οψιν. Πλακα εχει το ειρωνικο σχολιο/emoji...δεδομενου παντα του pc που το κοιταω.

Επισης δεν εχω δει ατομα να κυκλοφορουν με τηλεορασεις στο δρομο/γραφειο κτλ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, DTsuras είπε

Εγώ είχα πρόβλημα με το iPhone 4s με άφιξη του ios7 αν θυμάμαι καλά. Με το που έκανα το update, γριζαρε η επιλογή του WiFi.

Τώρα για το λύγισμα δεν έχω θέμα με το 7plus διότι έβαλαν πιο σκληρό υλικό. Στα 6/6s ήταν το θεμα.

Όχι στο 4 υπήρχε το πρόβλημα γιατί η κεραία του ήταν πολύ κοντά στη μία από τις γωνίες και υπό συνθήκες ακούμπαγε. 

Αυτό που περιγράφεις είναι άλλο, το οποίο ομολογουμένως δεν είχα ακούσει ποτέ. 

Σίγουρα υπάρχουν κάποια προβλήματα όπως σε όλες τις συσκευές. Αλλά (χωρίς να τις αμφισβητώ) έχει σημασία να δούμε πρωτίστως τί ποσοστό των χρηστών το παθαίνει, και στη συνέχεια τί κάνει η εταιρεία για να το διορθώσει. Απ'τη στιγμή που αναγνώρισε το όποιο θέμα (εγώ δεν το είχα) στα butterfly και το φτιάχνει δωρεάν, όλα καλά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 λεπτά πριν, sweez είπε

Δεν γινεται να λογιζεσαι ως gadgetakias εχοντας αποκλειστικα non-modifiable μηχανηματα. Απλά δεν γινεται.

Η επιδερμιδικη προσεγγιση των μηχανηματων απο τους περισσοτερους, που δε γνωριζουν δυνατοτητες specs και επομενως τιμες, καθιστα το μηλο, σχεδον, τη μονη ''ασφαλη'' ενδειξη ακριβου μηχανηματος. Αυτο λεω. Κι αυτος ειναι και απο τις σημαντικοτερες παραμετρους που λαμβανουν οι πελατες της apple υπ'οψιν. Πλακα εχει το ειρωνικο σχολιο/emoji...δεδομενου παντα του pc που το κοιταω.

Επισης δεν εχω δει ατομα να κυκλοφορουν με τηλεορασεις στο δρομο/γραφειο κτλ. 

Είμαι χρήστης Mac MacBook iPhone iPad εδώ και 12 χρόνια αλλά ασχολούμαι με ηλεκτρονικά κυκλώματα, τηλεπικοινωνίες, Arduino, έχω κάθε λογής ηλεκτρονικό εξάρτημα / gadget και ασχολούμαι με τον ένα η τον άλλο τρόπο καθημερινά με την τεχνολογία. Δεν θεωρούμαι tinkerer ή gadget-άκιας;

Επεξ/σία από WizeMan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Zus είπε

Nope. Έχω το προηγούμενο 13άρι με 8 gb Ram και δουλεύω μια χαρά Premiere και ελαφρύ Photoshop. 

Πολύ ελαφρύ θα είναι. 8gb έχουν πλέον τα κινητά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ektorme είπε

Καταλαβαίνεις όμως ότι τίποτα από αυτά δεν είναι αντικειμενικά έτσι? Εσύ όπως είπες προτιμάς να τα ρίξεις στο αμάξι, ο άλλος προτιμάει να τα ρίξει στον υπολογιστή, ο άλλος σε ρούχα ή ταξίδια. Όλα είναι υποκειμενικά. Επίσης το mouse της apple είναι άλλη ιστορία ειδικά για σχεδιαστές φίλε μου. Αλλα περιφερειακα τα έχει στο θεό, προσωπικά το mouse της το βρίσκω νορμάλ για αυτό που είναι, δεν έχω βολευτεί κανένα αλλο ποντικι τοσο πολύ (ως σχεδιαστής στο λέω). Σε κάθε θέμα της apple καταλήγουμε να λέμε τα αυτονόητα, ο καθένας επιλέγει με βάσει τις ανάγκες του που θα δώσει τα λεφτά του, οι δικές σου ανάγκες διαφέρουν προφανώς και κινείσαι ανάλογα, οι δικές μου το ίδιο, όπως και των υπολοίπων, δεν θα μπω να σου την πω όμως για αυτό ούτε να σε χαρακτηρίσω. (δεν αναφέρομαι σε εσένα, προς αποφυγή παρεξηγήσεων ;) )

  σχεδιαστής είμαι και εγώ (3ds max, inventor,autocad,sketchup) και μια χαρά κάνω την δουλειά μου με ένα καλό ποντικάκι των 20 ευρώ, τι ακριβώς κάνει το magic καλύτερα ? 

δεν είναι ειρωνική η ερώτηση γιατί μπορεί να φανεί έτσι μέσα απο κείμενο απλά ρωτάω γιατί δεν γνωρίζω αν κάνει κάτι καλύτερα απο ένα κανονικό ποντίκι.

 

2 ώρες πριν, WizeMan είπε


Είναι bluetooth το πληκτρολόγιο; Είναι αλουμινένιο; Απλά σε ρωτάω για να καταλάβεις ότι δε μπορούμε να συγκρίνουμε την τιμή με ένα πλαστικό.

Επίσης το ποντίκι έχει multitouch interface στην επιφάνεια του με υποστήριξη gestures στο λειτουργικό σύστημα (δεν έχει ροδέλα)

το αλουμίνιο δεν είναι τόσο ακριβό ,ένα καλό ασύρματο απο logitech 30 ευρώ έχει τα 100 ευρώ είναι πολλά για πληκτρολόγιο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιχαθηκα τα windows πριν καμια 5ετια. Απο τοτε dualboot με Manjaro. Ακόμα τα κράταω μονο για gaming. 

Δεν είχα καμια σχέση με apple μέχρι που μου εδωσαν macbook pro 2018 στη δουλεια. Για το αντικείμενο μου το macos είναι τελειο. Μου θυμίζει Linux το υποιο υπέρ αγαπω....μαζί με τα κουσουρια του (όπως εχουν ολα τα os)

Παρ ολ αυτά δεν μπορω να δώσω 2000 ευρω (δεν μπορω να κανω σοβαρη δουλεια με το basic) απτην τσέπη μου για προσωπική χρηση. Εχω τη οικονομικη δυνατοτητα αλλα δεν μου παει. Γι αυτο εχω linux στο δικο μου πισι.

Αν ομως εβγαζα λεφτα απ αυτο οπως πολλοι εδω μεσα θα το εκανα.Ευτυχώς το παρέχει η εταιρια.

Όπως και να έχει παρ όλη την ποιότητα τους (όχι παντα) οι τιμες πολλές φορες ψιλό ξεφεύγουν. Και πέρα απτά τυφλά brand fan boys όσοι αγοράζουν συνειδητά προϊόντα apple κατακρίνουν τέτοιες κινήσεις.

Οσον αφορα στο πληκτρολόγιο. Χθες παρέλαβα macbook pro 13 μοντέλο 2020. Το scissor είναι κλάσεις ανώτερο απτό καταραμένο το butterfly. Πέραν των προβλημάτων η αίσθηση είναι μέρα με τη νύχτα.

My 2 cents.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, georgepppo είπε

  σχεδιαστής είμαι και εγώ (3ds max, inventor,autocad,sketchup) και μια χαρά κάνω την δουλειά μου με ένα καλό ποντικάκι των 20 ευρώ, τι ακριβώς κάνει το magic καλύτερα ? 

δεν είναι ειρωνική η ερώτηση γιατί μπορεί να φανεί έτσι μέσα απο κείμενο απλά ρωτάω γιατί δεν γνωρίζω αν κάνει κάτι καλύτερα απο ένα κανονικό ποντίκι.

το αλουμίνιο δεν είναι τόσο ακριβό ,ένα καλό ασύρματο απο logitech 30 ευρώ έχει τα 100 ευρώ είναι πολλά για πληκτρολόγιο 

Εντάξει άλλα λόγια να αγαπιόμαστε.

1. Είσαι επαγγελματίας σχεδιαστής και κάνεις δουλειά με ένα απλό ποντικάκι των 20 ευρώ; Θα μου πεις ότι τον βολεύει τον καθένα αλλά εξαρτάται και από φόρτο δουλειάς, είδος των έργων που αναλαμβάνεις, ανάγκες κλπ αλλά το γεγονός ότι για σχεδιαστής παίρνεις το θέμα «ποντίκι» στο εντελώς χαλαρό εμένα προσωπικά με προβληματίζει.

2. Δεν μου απάντησες αν έχει capacitive multi point touch το ποντίκι των 20-30 ευρώ και να κάνεις navigate στο σύστημα σου με gestures χωρίς να κουνάς τον καρπό σου. 

3. Το αλουμίνιο να το πάρεις σε φύλλα από τον αλουμινά δεν είναι ακριβό αλλά να το κάνεις process σε ένα όμορφο και πιο στιβαρό από πλαστικό τελικό προϊόν είναι.

 

Επεξ/σία από WizeMan
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, polaki είπε

Το ότι το λειτουργικό βέβαια τα σπάει και μόνο αν το χρησιμοποιήσεις 1 μήνα θα καταλάβεις τη διαφορά δεν χωράει καν αμφισβήτηση, δηλαδή αν είναι να αμφισβητήσετε και αυτό δεν έχει νόημα η συζήτηση. Και αναφέρω 1 μήνα χρήσης για να φύγεις λίγο από τη συνήθεια των windows. 

Έχω 3 συσκευές Apple και πολλές φορές επιστρέφω στα Windows για να κάνω κάποια πράγματα που έχω συνηθίσει πιο εύκολα, πιο γρήγορα σε ότι έχει να κάνει με τη δουλειά μου. Αλλά το να αμφισβητούμε το ότι κάποιος το θέλει για το λειτουργικό είναι τελείως αφελές. 

Όσον αφορά τώρα στη μνήμη, δυστυχώς η φάση με τα 8GB έχει κουράσει. Πράγματι όπως είπε και κάποιος άλλος δε νοείται να το ονομάζεις PRO αυτό το μοντέλο, η entry level επιλογή είναι και θα έπρεπε να ονομάζεται σκέτο macbook. Αλλά ξέχασα, σκέτο macbook έχουν ένα ultra portable που μοιάζει με το Air. Αλλά δεν είναι το Air, γιατί το Air είχε μια ζωή και χτες τη χειρότερη οθόνη σε laptop (άνετα συναγωνιζόταν η οθόνη της μηχανήματα 300€) και φέτος που του έβαλε σοβαρή οθόνη δεν ξέρεις αν πρέπει να πάρεις το Air, ή το Macbook. Οπότε ναι, κάπου εδώ τα έμπλεξε. Δεν θα τη δικαιολογούμε σε όλα εμείς οι Apple fans. 

Σίγουρα μέσα στο ίδιο το λειτουργικό τα 8GB δεν έχουν την αίσθηση των 8GB σε Windows μηχάνημα γιατί γίνεται πολύ καλύτερη διαχείριση, αλλά πλέον στα λεφτά που ζητάνε πρέπει πραγματικά να αρχίσουν να πηγαίνουν στα 16GB. Στην τελική ακρίβυνε το 50€ τη standard έκδοση και δώσε 16GB, να "μοιραστούμε" το κόστος. 

Τώρα το αν ο άλλος το παίρνει εν έτει 2020 για να το παίζει μόστρα όπως λέτε δεν ξέρω από που προκύπτει αυτό, εκτός αν κάνετε ντου στα σπίτια του κόσμου για να δείτε τί χρησιμοποιεί. 

Σε όλη τη συζήτηση αναφερόμαστε ΠΑΝΤΑ στα entry level μοντέλα, γιατί έχουμε δείξει πολλές φορές ότι στα high end υπάρχουν και κάτι Dell που πουλάς νεφρό. Βέβαια η λογική σας είναι ότι όποιος θέλει Dell είναι πραγματικός επαγγελματίας (σε τί άραγε?) ενώ όποιος τα δώσει για ένα Macbook pro 16'' είναι μόστρα.... 

Το ότι έγραψες όλο αυτό το σεντόνι για να αποδείξεις την ανωτερότητα της apple . Εμένα μου φτάνει. Κάποτε τα apple boys απαντούσαν με δύο γραμμές τώρα χρειάζονται σεντόνια για να δικαιολογήσουν τα αδικαιολόγητα.  

Το κακό με τους περισσότερους από εσάς είναι ότι νομίζετε ότι εμείς οι υπόλοιποι δεν έχουμε ή δεν δουλεύουμε σε apple. 

Αυτό και μόνο για μένα λέει πολλά πράγματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...