Προς το περιεχόμενο

Η Apple διπλασίασε την τιμή της RAM στη βασική έκδοση MacBook Pro


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
2 ώρες πριν, georgepppo είπε

  σχεδιαστής είμαι και εγώ (3ds max, inventor,autocad,sketchup) και μια χαρά κάνω την δουλειά μου με ένα καλό ποντικάκι των 20 ευρώ, τι ακριβώς κάνει το magic καλύτερα ? 

δεν είναι ειρωνική η ερώτηση γιατί μπορεί να φανεί έτσι μέσα απο κείμενο απλά ρωτάω γιατί δεν γνωρίζω αν κάνει κάτι καλύτερα απο ένα κανονικό ποντίκι.

το αλουμίνιο δεν είναι τόσο ακριβό ,ένα καλό ασύρματο απο logitech 30 ευρώ έχει τα 100 ευρώ είναι πολλά για πληκτρολόγιο 

Με βολεύει αφάνταστα το ότι δεν έχει ροδέλα να σκρολάρεις ατέλειωτα, έχει gestures που βολεύουν άπειρα, απο τον browser στο κυριότερο: τα προγράμματα της Adobe.. Σε photoshop & illustrator ειδικά δεν μπορώ πλέον να επιστρέψω στο συμβατικό ποντίκι. Εσυ είσαι σε πιο τεχνικό σχέδιο οπότε ίσως και να είναι αχρείαστο, δεν έχω εμπειρία πέραν απο λίγο sketchup.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 172
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, WizeMan είπε

Εντάξει άλλα λόγια να αγαπιόμαστε.

1. Είσαι επαγγελματίας σχεδιαστής και κάνεις δουλειά με ένα απλό ποντικάκι των 20 ευρώ; Θα μου πεις ότι τον βολεύει τον καθένα αλλά εξαρτάται και από φόρτο δουλειάς, είδος των έργων που αναλαμβάνεις, ανάγκες κλπ αλλά το γεγονός ότι για σχεδιαστής παίρνεις το θέμα «ποντίκι» στο εντελώς χαλαρό εμένα προσωπικά με προβληματίζει.

2. Δεν μου απάντησες αν έχει capacitive multi point touch το ποντίκι των 20-30 ευρώ και να κάνεις navigate στο σύστημα σου με gestures χωρίς να κουνάς τον καρπό σου. 

3. Το αλουμίνιο να το πάρεις σε φύλλα από τον αλουμινά δεν είναι ακριβό αλλά να το κάνεις process σε ένα όμορφο και πιο στιβαρό από πλαστικό τελικό προϊόν είναι.

1) PC με ryzen 2200g έχω απλό PC σχετικά οκ βγάζει την δουλειά οκ, το ποντικάκι τόσα χρόνια το δουλεύω μου βγάζει την δουλειά,άλλωστε δεν βγάζω τόσα για να πεις ότι θα ρίξω 2-3 χιλιάρικα στο χαλαρό για PC και περιφεριακά.

2) αλλά είναι όντος τόσο σημαντικό ? εσύ σε τι προγράμματα το δουλεύεις γιατί απο όσο ξέρω απο αυτά που ανέφερα κανένα δεν τρέχει σε MAC αρα μιλάμε για εκ των πραγμάτων άλλη ειδικότητα , εσύ σε τι σχεδιάζεις και τι ?

3)Σιγά το αλουμίνιο, καπό αυτοκινήτου καινούριο 70 ευρώ έχει........ το πληκτρολογιάκι έστω και με πιο ακριβό υλικό κοστίζει τόσο ? μηχανολόγος είμαι σε εταιρεία με αντλίες έχω δουλέψει , εγώ σχεδίαζα βάσεις πιεστικών αλουμινένιες πολύ πιο φτηνές ήταν στην κατασκευή  μην αναφέρεις κάτι για κόστος αν δεν γνωρίζεις 😉  

  

4 λεπτά πριν, ektorme είπε

Με βολεύει αφάνταστα το ότι δεν έχει ροδέλα να σκρολάρεις ατέλειωτα, έχει gestures που βολεύουν άπειρα, απο τον browser στο κυριότερο: τα προγράμματα της Adobe.. Σε photoshop & illustrator ειδικά δεν μπορώ πλέον να επιστρέψω στο συμβατικό ποντίκι. Εσυ είσαι σε πιο τεχνικό σχέδιο οπότε ίσως και να είναι αχρείαστο, δεν έχω εμπειρία πέραν απο λίγο sketchup.

photoshop δουλεύω για 5 βασικά πράγματα , κανένα texture σε 3ds κλπ κλπ δηλαδή στις 10 ώρες θα φάω 10 λεπτά συνολικά σε edit , illustrator έχω δουλέψει στο παρελθόν για δουλειά μια φορά που έκανα μια εργασία για έναν φοιτητή σε φροντιστήριο πέρα απο αυτά καθόλου.

το παλικάρι πιο πάνω λέει σχεδιαστής είναι αλλά δεν είναι όλοι το ίδιο , πχ αρχιτέκτονας 3ds max , για μηχανολογικά CAD , για γραφιστικά με photoshop κλπ , για ηλεκτρολογικά , για αυτοκίνητα , για αεροπλάνα χίλια δυο και με χίλια δυο προγράμματα. 

Επεξ/σία από georgepppo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, Bakxos είπε

Ε ναι εννοείται με άλλο λογισμικό και άλλες συσκευές δεν μπορείς να τα κάνεις αυτά. 

Βγείτε από τις σπηλιές. 

Τελικά μεγάλε Γκουρού , θα βγούμε από τις σπηλιές ? δεν απάντησες στο Post μου 

Πιστεύεις ότι υπάρχει συσκευή για δουλειά γραφείου που να το πλησιάζει σε δυνατότητες ; 

Οπότε ένα Mac που συνεννοείται αυτόματα με αυτή την συσκευή είναι πιστεύω μια πολύ καλή επιλογή.  

Που είναι το integration ανάμεσα σε Chrome OS και Pixel συσκευές ; Θα χαιρόμουν να δώσω 1000€ για ένα ChromeBook και ένα Pixel , παρά να σκάσω 2000€ + στην Apple. 

Επεξ/σία από Vasilisxd
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο αρθρογράφος είναι υπερβολικός όταν λέει οτι 8GB είναι μόνο για εργασίες όπως πλοήγηση στο internet, διαχείριση του e-mail ή χρήση εφαρμογών Office και τα 16 GB είναι μονόδρομος για τα υπόλοιπα. Καμία σχέση βασικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Exorgistis είπε

https://www.apple.com/uk/macbook-pro-13/specs/

Μαύρη ειναι η νύχτα στα βουνά.... ψάξτε στο Skroutz εσείς.....

DDR3-DDR3L-LPDDR3-Comparison.jpg

Όπου και να ψάξεις τα 200$ δεν βγαίνουν

44,99$

https://eshop.macsales.com/item/OWC/8566DDR3S8GB/?fullDetails

 

 

Επεξ/σία από Superuser3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Vasilisxd είπε

Τελικά μεγάλε Γκουρού , θα βγούμε από τις σπηλιές ? δεν απάντησες στο Post μου 

Πιστεύεις ότι υπάρχει συσκευή για δουλειά γραφείου που να το πλησιάζει σε δυνατότητες ; 

Οπότε ένα Mac που συνεννοείται αυτόματα με αυτή την συσκευή είναι πιστεύω μια πολύ καλή επιλογή.  

Που είναι το integration ανάμεσα σε Chrome OS και Pixel συσκευές ; Θα χαιρόμουν να δώσω 1000€ για ένα ChromeBook και ένα Pixel , παρά να σκάσω 2000€ + στην Apple. 

Κοίτα με αρέσει να εκτίθεστε συνεχώς.  Γιατί δεν έχετε καν το θάρρος να πείτε Ναι γουστάρω το δαγκωμενο μήλο και τέλος. 

Δεν ξέρω πόσο advanced user είναι ο καθένας σας και ούτε μπορώ να απαντάω στου καθενός τις απαιτήσεις.  Στη δουλειά μου Έχω apple από iphone μέχρι ipad και mac . Στη προσωπική μου ζωή η επιλογή μου είναι σαφέστατα αλλά συστήματα και κάνω τα πάντα άνετα και ωραία.  Όταν λέω τα πάντα αυτά που με αφορούν.  Θες με 3rd part app θες με ενσωματωμένα προγράμματα κάνω τα πάντα δεν μου λείπει τπτ. Οκ να συμφωνήσω ότι το integration της apple δεν το έχει κανένα αλλά όχι με τα άλλα δεν μπορείς να κάνεις δουλειά.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

''η αύξηση των $100 πιθανότατα θα αποτρέψει τους υποψήφιους αγοραστές τόσο από την αναβάθμιση''

Μπα μη το λες.Ετσι και αλλιως προβατα ειναι θα τρεξουν να κανουν την αναβαθμιση.Αντε και σε κανα 6μηνο αλλα 100 δολαρια πανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, possiz είπε

Πολύ ελαφρύ θα είναι. 8gb έχουν πλέον τα κινητά.

Που σημαίνει ότι κάτι πηγαίνει πολύ λάθος με τα Android κινητά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Superuser3 είπε

Όπου και να ψάξεις τα 200$ δεν βγαίνουν

44,99$

https://eshop.macsales.com/item/OWC/8566DDR3S8GB/?fullDetails

ΨΑΞΕ ΓΙΑ LPDDR3 ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑ DDR3.... ΗΜΑΡΤΟΝ! ΕΧΕΙ ΓΡΑΦΤΕΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 10 ΦΟΡΕΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, Bakxos είπε

Το ότι έγραψες όλο αυτό το σεντόνι για να αποδείξεις την ανωτερότητα της apple . Εμένα μου φτάνει. Κάποτε τα apple boys απαντούσαν με δύο γραμμές τώρα χρειάζονται σεντόνια για να δικαιολογήσουν τα αδικαιολόγητα.  

Το κακό με τους περισσότερους από εσάς είναι ότι νομίζετε ότι εμείς οι υπόλοιποι δεν έχουμε ή δεν δουλεύουμε σε apple. 

Αυτό και μόνο για μένα λέει πολλά πράγματα. 

Ποιά ανωτερότητα φίλε, είσαι με τα καλά σου? Στο μισό μου ποστ ΚΡΑΖΩ την Apple πρώτα για τις επιλογές στα μοντέλα που ούτε η ίδια δεν ξέρει που απευθύνονται και πόσο χάλια οθόνη είχε το Air (macbook 12άρι vs Air), αλλά και για τα 16GB RAM που χρεώνει όχι +200, αλλά τα +100 κράζω και λέω ότι είναι γυφτιά που εν έτει 2020 ζητάνε λεφτά για τα 16GB όταν κοστολογούν το laptop 1500. 

Επίσης αναφέρω ότι ΠΑΡΟΛΟ που έχω 3 συσκευές (άρα ναι, είμαι apple fan), χρησιμοποιώ πολύ συχνά τα Windows επειδή στη δουλειά μου με βολεύουν περισσότερο. Παίζει να μην υπάρχει πιο αντικειμενικός apple fan από εμένα σε όλο το forum με τόσο κράξιμο που έχω ρίξει!!! Στο ένα και μοναδικό που είμαι πάντα υπέρ είναι το λειτουργικό (ναι αυτό που ώρες ώρες ακόμα και εμένα ΔΕΝ με βολεύει σε σχέση με τα windows), τίποτα άλλο!!!

Θα μου πεις για σεντόνι, ούτε καν το διάβασες είμαι σίγουρος...!

Επεξ/σία από polaki
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
27 λεπτά πριν, polaki είπε

Ποιά ανωτερότητα φίλε, είσαι με τα καλά σου? Στο μισό μου ποστ ΚΡΑΖΩ την Apple πρώτα για τις επιλογές στα μοντέλα που ούτε η ίδια δεν ξέρει που απευθύνονται και πόσο χάλια οθόνη είχε το Air (macbook 12άρι vs Air), αλλά και για τα 16GB RAM που χρεώνει όχι +200, αλλά τα +100 κράζω και λέω ότι είναι γυφτιά που εν έτει 2020 ζητάνε λεφτά για τα 16GB όταν κοστολογούν το laptop 1500. 

Επίσης αναφέρω ότι ΠΑΡΟΛΟ που έχω 3 συσκευές (άρα ναι, είμαι apple fan), χρησιμοποιώ πολύ συχνά τα Windows επειδή στη δουλειά μου με βολεύουν περισσότερο. Παίζει να μην υπάρχει πιο αντικειμενικός apple fan από εμένα σε όλο το forum με τόσο κράξιμο που έχω ρίξει!!! Στο ένα και μοναδικό που είμαι πάντα υπέρ είναι το λειτουργικό (ναι αυτό που ώρες ώρες ακόμα και εμένα ΔΕΝ με βολεύει σε σχέση με τα windows), τίποτα άλλο!!!

Θα μου πεις για σεντόνι, ούτε καν το διάβασες είμαι σίγουρος...!

Βρε δεν βγάζεις άκρη, θέλουν το δικό τους να ακούσουν, με το στανιό όλα άχρηστα τα προϊοντα της, μην τους το χαλάς! Αυτοι ξέρουν..! (Φαίνεται και απο τα σχόλια τους το πόσο ξέρουν..!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
9 hours ago, Superuser3 said:

Όπου και να ψάξεις τα 200$ δεν βγαίνουν

44,99$

https://eshop.macsales.com/item/OWC/8566DDR3S8GB/?fullDetails

Ahem, αυτές είναι 1066mhz (PC8500), η Apple βάζει 2133mhz (PC17000).

Επίσης είναι DDR3 κι όχι LPDDR3e.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
21 ώρες πριν, petasis είπε

 

Συγνώμη, μιας και δεν είμαι χρήστης του "οικοσυστήματος", αλλά αυτό το "δουλεύει απροβλημάτιστα" είναι καθαρή προπαγάνδα, και κοστίζει χρήμα σε αδαείς που θα πάνε να αγοράσουν. Χθες σε κλήση είπαμε να δοκιμάσουμε το Webex. Μετά από λίγα λεπτά, ΚΑΙ ΟΙ 2 συμμετέχοντες που είχαν υπολογιστή της apple εξαφανίστηκαν για 15 λεπτά. Από το skype μάθαμε ότι και στους 2 το λειτουργικό κράσαρε, και έκαναν επανεκκίνηση.

Το έχω ξαναγράψει, το macOS είναι κακογραμμένο και τρύπιο. Φυσικά και σε κάποιους αρέσει, αλλά μην μας φλομώνετε στο ψέμα ότι "δουλεύει". "Δουλεύει" σαφώς χειρότερα από τα άλλα 2.

 

21 ώρες πριν, petasis είπε

 

Μπορείς να τρέξεις Webex στον υπολογιστή σου με macOS, και να θαυμάσεις. Αν αφήσεις και λίγη δουλίτσα χωρίς να την έχει σώσει, θα το χαρείς περισσότερο.

 

Απάλευτος είσαι φίλε. Μπαίνεις σε κάθε thread για macOS και γράφεις πως το λειτουργικό είναι τρύπιο, έτσι γενικά και αόριστα (ενώ δεν είσαι χρήστης όπως λες), πράγμα το οποίο είναι μεγάλο ψέμα και σε έχω προκαλέσει σε άλλο thread να το αποδείξεις και απλά σώπασες (...) έρχεσαι εδώ σε άσχετο topic να πεις μια από τα ίδια με παράδειγμα ένα third party app για video conferencing που ζητάει Administrator priveleges για να εγκατασταθεί (και να εγκαταστήσει ποιος ξέρει τι) και ω, τι έκπληξη, είναι προφανώς κακογραμμένο και γονάτισε τον υπολογιστή. Δεν παει να είναι και της Cisco, το app που ενώ δεν έχει κανέναν λόγο ζητάει Admin password για να εγκατασταθεί και να τρέξει είναι κακογραμμένο ή έχει άλλους πιο σκιώδεις λόγους που το κάνει αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...