Προς το περιεχόμενο

Η Apple διπλασίασε την τιμή της RAM στη βασική έκδοση MacBook Pro


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 172
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Στο MacBook Pro 13inch του 2017 που έχω για να κάνω τα 8 GB 16, μου ζήτησαν (και έδωσα 😢 ) 264€ αν δεν κάνω λάθος. Μάλλον από χρυσό ήταν τι να πω. Το θέμα είναι ότι αν συνειδητά επιλέγεις το συγκεκριμένο μηχάνημα, θα βασανιστείς αν δεν κάνεις την όποια αναβάθμιση χρειάζεται. Εκεί ποντάρουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Thresh είπε

Ahem, αυτές είναι 1066mhz (PC8500), η Apple βάζει 2133mhz (PC17000).

Επίσης είναι DDR3 κι όχι LPDDR3e.

https://www.ebay.com/itm/Kingston-32GB-4x8GB-LPDDR3-SDRAM-mit-1867-MHz-fuer-iMac-27-ab-Oktober-2015/363004960582?hash=item5484c81f46:g:rO8AAOSwzMFezY78

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν καποιος εχει παρακολουθησει τον Louis Rossmann, ξερει.

 

Επισης, το laptop στο οποιο αναφερεται το αρθρο εχει soldered ram, οποτε links με τιμες ram ειναι ακυρα.

Επεξ/σία από dimitrisz123
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, polaki είπε

Ποιά ανωτερότητα φίλε, είσαι με τα καλά σου? Στο μισό μου ποστ ΚΡΑΖΩ την Apple πρώτα για τις επιλογές στα μοντέλα που ούτε η ίδια δεν ξέρει που απευθύνονται και πόσο χάλια οθόνη είχε το Air (macbook 12άρι vs Air), αλλά και για τα 16GB RAM που χρεώνει όχι +200, αλλά τα +100 κράζω και λέω ότι είναι γυφτιά που εν έτει 2020 ζητάνε λεφτά για τα 16GB όταν κοστολογούν το laptop 1500. 

Επίσης αναφέρω ότι ΠΑΡΟΛΟ που έχω 3 συσκευές (άρα ναι, είμαι apple fan), χρησιμοποιώ πολύ συχνά τα Windows επειδή στη δουλειά μου με βολεύουν περισσότερο. Παίζει να μην υπάρχει πιο αντικειμενικός apple fan από εμένα σε όλο το forum με τόσο κράξιμο που έχω ρίξει!!! Στο ένα και μοναδικό που είμαι πάντα υπέρ είναι το λειτουργικό (ναι αυτό που ώρες ώρες ακόμα και εμένα ΔΕΝ με βολεύει σε σχέση με τα windows), τίποτα άλλο!!!

Θα μου πεις για σεντόνι, ούτε καν το διάβασες είμαι σίγουρος...!

 

Το ότι το λειτουργικό βέβαια τα σπάει και μόνο αν το χρησιμοποιήσεις 1 μήνα θα καταλάβεις τη διαφορά δεν χωράει καν αμφισβήτηση, δηλαδή αν είναι να αμφισβητήσετε και αυτό δεν έχει νόημα η συζήτηση. Και αναφέρω 1 μήνα χρήσης για να φύγεις λίγο από τη συνήθεια των windows

Δικά σου λόγια είναι!!!

Κατά τα άλλα ποια υπεροχή.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/6/2020 στις 11:11 ΠΜ, tsofras είπε

 

Εντάξει έχουν καταντήσει αηδία αυτά τα σχόλια

Εγώ θέλω να πάρω laptop ώς προγραμματιστής και για τις καθημερινές δουλειές .

Τα windows δεν με βολεύουν / τα σιχαίνομαι , οπότε κοίταγα για macbook pro 13 16Gb 512SSD

Έχει φτάσει του 2020 στα 2200ε , συγνώμη αλλά δεν θέλω να δώσω τόσα οπότε και δεν θα ψωνίσω

Και δεν το θέλω λόγω ψώνιου , πόσο μικρόμυαλοι είστε στην τελικοί όλοι εδω μέσα που κάνετε ακριβώς τα ίδια σχόλια? Πόσο δύσκολο είναι να καταλάβετε ότι υπάρχει κόσμος που τα αγοράζει για το λειτουργικό ?

Περί Apple , αν συνεχίσει αυτή την τιμολογιακή πολιτική , πρέπει σιγά σιγά ο κόσμος να αρχίσει να απέχει με τις βλακείς με τις ρόδες , την βάση κτλ. αλλά τουλάχιστον τα παραπάνω δεν είναι απαραίτητα όπως η RAM


Είμαι στην ίδια φάση και εγώ, τα χρήματα που ζητά η Apple απλός δεν βγαίνουν Ελλάδα, πρόσφατα έπιασα στα χέρια μου ένα λάπτοπ της Xiaomi, σαφώς το σασί του ήταν χαμηλότερης ποιότητας αλλά έτρεχε ρολόι και όπως βλέπω και στο νετ τρέχει hackintosh ρολόι αλλάζοντας μόνο την Wifi κάρτα. Σε σχέση με τα macbook έχει αρκετά πλεονεκτήματα όπως 2η pci-e για 2ο nvme δίσκο, αρκετά δυνατότερο hardware στα μισά χρήματα και στα αρνητικά του είναι το fhd panel του που βγάζει όμορφα μεν χρώματα αλλά δεν πιάνει το HiDPI που έχουν τα MacBooks σε καμία περίπτωση. Η μπαταρία του φάνηκε να αντέχει και το σύστημα ψύξης του είναι σχεδόν copy 1:1 με τα Macbook (όπως και σχεδόν ολόκληρο το λάπτοπ)

Εγώ πλέον θα πάω προς τα εκεί, αν θες ρίψε μια ματιά.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασα πως η Apple δικαιολόγησε στο Verge την κίνηση αυτή ως "διορθωτική" έτσι ώστε να εξισωθεί με το κόστος αναβάθμισης στα άλλα μοντέλα της. Ως προωθητική ενέργεια του βασικού της μοντέλου για ένα μόνο μικρό διάστημα μπορεί να έχει ένα νόημα αλλά αν σκεφτείς την τιμολογιακή πολιτική που ακολουθεί η εταιρία τα τελευταία χρόνια τότε η μόνη εξήγηση που δίνω ως Mac user είναι πως έχουν αποφασίσει να υπερκοστολογούν τα πάντα και να συμπαρασύρουν τις υπόλοιπες εταιρίες σε ένα παιχνίδι από το οποίο μόνο αυτή και κανά δυο ακόμα μπορούν να επιβιώσουν ως brands. H παντελώς αλλοπρόσαλη, για εμάς, πολιτική που ακολουθούν, υποψιάζομαι πως είναι προσχεδιασμένη και μακροπρόθεσμη. Αισθάνομαι πως δοκιμάζουν την "πίστη" των πελατών της, μέχρι που αντέχουν να την ακολουθήσουν σε αυτό το ράλι τιμών και ακατανόητων αποφάσεων. Υπάρχει και μια ελάχιστη πιθανότητα να έγινε λάθος στην τιμολόγηση αλλά όταν μιλάμε για Apple, ακόμα και αυτό δεν ακούγεται πολύ καθησυχαστικό. Μπορεί να μην είναι τόσο σημαντικό το θέμα αλλά ότι και να κάνει η Apple, ο Cook μας τη δίνει στα νεύρα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...