Προς το περιεχόμενο

Η Apple διπλασίασε την τιμή της RAM στη βασική έκδοση MacBook Pro


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 172
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

27 λεπτά πριν, tsofras είπε

 

Εντάξει έχουν καταντήσει αηδία αυτά τα σχόλια

Εγώ θέλω να πάρω laptop ώς προγραμματιστής και για τις καθημερινές δουλειές .

Τα windows δεν με βολεύουν / τα σιχαίνομαι , οπότε κοίταγα για macbook pro 13 16Gb 512SSD

Έχει φτάσει του 2020 στα 2200ε , συγνώμη αλλά δεν θέλω να δώσω τόσα οπότε και δεν θα ψωνίσω

Και δεν το θέλω λόγω ψώνιου , πόσο μικρόμυαλοι είστε στην τελικοί όλοι εδω μέσα που κάνετε ακριβώς τα ίδια σχόλια? Πόσο δύσκολο είναι να καταλάβετε ότι υπάρχει κόσμος που τα αγοράζει για το λειτουργικό ?

Περί Apple , αν συνεχίσει αυτή την τιμολογιακή πολιτική , πρέπει σιγά σιγά ο κόσμος να αρχίσει να απέχει με τις βλακείς με τις ρόδες , την βάση κτλ. αλλά τουλάχιστον τα παραπάνω δεν είναι απαραίτητα όπως η RAM

ΚΑΝΕΙΣ ΜΑ ΚΑΝΕΙΣ δεν το αγοράζει για το λειτουργικό. Λέει ότι το αγοράζει για το λειτουργικό για να δικαιολογήσει την αγορά. 

  • Like 3
  • Thanks 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Vasilisxd είπε

Αλλουνού παπά.

Εγώ π.χ που χρησιμοποιώ iOS για την δουλειά μου , θα με βόλευε ένα Mac που θα είχε άμεσα όλες μου τις υπενθυμίσεις και σημειώσεις συγχρονισμένες και γενικά θα είχε άψογη συνεργασία με το iPhone. 

Ε ναι εννοείται με άλλο λογισμικό και άλλες συσκευές δεν μπορείς να τα κάνεις αυτά. 

Βγείτε από τις σπηλιές. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
21 λεπτά πριν, Bakxos είπε

Οι δικαιολογίες του τύπου ότι αγοράζω apple για το λογισμικό μου θυμίζει την παροιμία  θέλει η χήρα να κρυφτεί και η χαρά δεν την αφήνει.  

 

Αφου το λες εσύ έτσι θα ειναι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, tsarouc είπε

ΚΑΝΕΙΣ ΜΑ ΚΑΝΕΙΣ δεν το αγοράζει για το λειτουργικό. Λέει ότι το αγοράζει για το λειτουργικό για να δικαιολογήσει την αγορά. 

Σώπα ρε μαν , δλδ εγώ λέω ψέμματα ? Και όλοι οι υπόλοιποι που το υποστηρίζουν ?

Μην κοιτάμε τα 2 τελευταία χρόνια που άρχισε να κάνει κίνηση η MS με την ενσωμάτωση του Linux , πριν το Macos ήταν μονόδρομος αν ήθελες unix περιβάλλον native. Αν με τις αλλαγές που κάνει η MS υποστηρίξει και το vpn μέσα απο το Linux κάτι μπορεί να γίνει (θεωρητικά έρχεται σε επόμενα updates)

Σταματήστε να σχολιάζετε χωρίς να ξέρετε το work flow που έχει ο καθένας

Εγώ θέλω native υποστήριξη VPN σε τερματικά χωρίς να βάλω cygwin και ότι άλλο 3ο πρόγραμμα υπάρχει , πόσο δύσκολο είναι να το καταλάβετε ? Ήρθα εγώ να σας πώ γιατί χρησιμοποιείτε Windows ?

  • Like 7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη αλλά κατάλαβα καλά;

 

Στο ΑΝΑΝΕΩΜΕΝΟ macbook pro , έβαλε DDR μνήμες;;;;

Αν είναι αλήθεια....

 

 

χαχχαχαχχαχαχαχαχχαχαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Cosmo1a είπε

Φιλαράκι η επιλογή υπάρχει! Εάν εσύ προτιμάς να βλέπεις συγκεκριμένο περιβάλλον για να δουλέψεις είναι άλλο!
και εγώ στο χώρο εργασίας imac έχουμε και τα σκάμε καλά!

Αλλά η επιλογή συνεχίζει να υπάρχει!

Native επιλογή για το workflow της δουλειάς μου επειδή συνδέομαι σε linux μηχανήματα δεν υπάρχει

Είτε Macos , είτε linux σε laptop που να ξέρεις οτι παίζουν όλα

Αλλιώς Windows με third parties applications

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, tsarouc είπε

ΚΑΝΕΙΣ ΜΑ ΚΑΝΕΙΣ δεν το αγοράζει για το λειτουργικό. Λέει ότι το αγοράζει για το λειτουργικό για να δικαιολογήσει την αγορά. 

Δεν έχεις δίκιο το λειτουργικό είναι που ξεχωρίζει. Εγώ γράφω και συγχρονίζει με τη μια σε όλα τα ταμπλετ τηλέφωνα κτλπ που είναι σημαντικό. Και δεν χρειάζεται να κλείνει όπως στα windows για update στα ξαφνικα.Οπως επισης συστημα που σε αφηνει ξεκρεμαστο. Φυσικα επειδη εισαι προγραμματιστης θα παρεις windows χωρις να χρειαζεσαι περιφερειακα κτλπ. Λογικο ειναι να μη δωσεις 2200 για νεο λαπτοπ. Αυτο ειναι και θεμα με τους φορους εδω περα,,.. Εγω προτιμησα μεταχειρισμενο για πολυ λιγοτερα. Δυστυχως ειναι πλεον αρκετα ακριβα για τα ελληνικα δεδομενα. Το λειτουργικο τα σπαει στην τελικη. Περιορισμενο αλλα καλυτερο απο windows. Ο καθε ενας στο τομεα του...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Bakxos είπε

Οι δικαιολογίες του τύπου ότι αγοράζω apple για το λογισμικό μου θυμίζει την παροιμία  θέλει η χήρα να κρυφτεί και η χαρά δεν την αφήνει.  

Το ότι το λειτουργικό βέβαια τα σπάει και μόνο αν το χρησιμοποιήσεις 1 μήνα θα καταλάβεις τη διαφορά δεν χωράει καν αμφισβήτηση, δηλαδή αν είναι να αμφισβητήσετε και αυτό δεν έχει νόημα η συζήτηση. Και αναφέρω 1 μήνα χρήσης για να φύγεις λίγο από τη συνήθεια των windows. 

Έχω 3 συσκευές Apple και πολλές φορές επιστρέφω στα Windows για να κάνω κάποια πράγματα που έχω συνηθίσει πιο εύκολα, πιο γρήγορα σε ότι έχει να κάνει με τη δουλειά μου. Αλλά το να αμφισβητούμε το ότι κάποιος το θέλει για το λειτουργικό είναι τελείως αφελές. 

Όσον αφορά τώρα στη μνήμη, δυστυχώς η φάση με τα 8GB έχει κουράσει. Πράγματι όπως είπε και κάποιος άλλος δε νοείται να το ονομάζεις PRO αυτό το μοντέλο, η entry level επιλογή είναι και θα έπρεπε να ονομάζεται σκέτο macbook. Αλλά ξέχασα, σκέτο macbook έχουν ένα ultra portable που μοιάζει με το Air. Αλλά δεν είναι το Air, γιατί το Air είχε μια ζωή και χτες τη χειρότερη οθόνη σε laptop (άνετα συναγωνιζόταν η οθόνη της μηχανήματα 300€) και φέτος που του έβαλε σοβαρή οθόνη δεν ξέρεις αν πρέπει να πάρεις το Air, ή το Macbook. Οπότε ναι, κάπου εδώ τα έμπλεξε. Δεν θα τη δικαιολογούμε σε όλα εμείς οι Apple fans. 

Σίγουρα μέσα στο ίδιο το λειτουργικό τα 8GB δεν έχουν την αίσθηση των 8GB σε Windows μηχάνημα γιατί γίνεται πολύ καλύτερη διαχείριση, αλλά πλέον στα λεφτά που ζητάνε πρέπει πραγματικά να αρχίσουν να πηγαίνουν στα 16GB. Στην τελική ακρίβυνε το 50€ τη standard έκδοση και δώσε 16GB, να "μοιραστούμε" το κόστος. 

Τώρα το αν ο άλλος το παίρνει εν έτει 2020 για να το παίζει μόστρα όπως λέτε δεν ξέρω από που προκύπτει αυτό, εκτός αν κάνετε ντου στα σπίτια του κόσμου για να δείτε τί χρησιμοποιεί. 

Σε όλη τη συζήτηση αναφερόμαστε ΠΑΝΤΑ στα entry level μοντέλα, γιατί έχουμε δείξει πολλές φορές ότι στα high end υπάρχουν και κάτι Dell που πουλάς νεφρό. Βέβαια η λογική σας είναι ότι όποιος θέλει Dell είναι πραγματικός επαγγελματίας (σε τί άραγε?) ενώ όποιος τα δώσει για ένα Macbook pro 16'' είναι μόστρα.... 

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, armatron είπε

Δεν έχεις δίκιο το λειτουργικό είναι που ξεχωρίζει. Εγώ γράφω και συγχρονίζει με τη μια σε όλα τα ταμπλετ τηλέφωνα κτλπ που είναι σημαντικό. Και δεν χρειάζεται να κλείνει όπως στα windows για update στα ξαφνικα.Οπως επισης συστημα που σε αφηνει ξεκρεμαστο. Φυσικα επειδη εισαι προγραμματιστης θα παρεις windows χωρις να χρειαζεσαι περιφερειακα κτλπ. Λογικο ειναι να μη δωσεις 2200 για νεο λαπτοπ. Αυτο ειναι και θεμα με τους φορους εδω περα,,.. Εγω προτιμησα μεταχειρισμενο για πολυ λιγοτερα. Δυστυχως ειναι πλεον αρκετα ακριβα για τα ελληνικα δεδομενα. Το λειτουργικο τα σπαει στην τελικη. Περιορισμενο αλλα καλυτερο απο windows. Ο καθε ενας στο τομεα του...

Ακριβώς , απλά δεν είναι καλή λύση το μεταχειρισμένο γιατί έχει μόνο με butterfly keyboards ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, raidenious είπε

Εντωμεταξύ οι RAM για τα MAC είναι ειδικές RAM. Δεν μπορείς να βάλεις απλή RAM για Laptop kingston, samsung κλπ...

μια χαρά μπορείς, ποιος τα λέει αυτά;

Σε 3 macbook έχουμε βάλει κοινές του εμπορίου και δουλεύουν μια χαρά. Αν θες πάντως για να είσαι σίγουρος υπάρχουν και "for mac" μνήμες στο εμπόριο λίγο πιο ακριβές, αλλά από το να πάρεις από apple απευθείας πάλι φθηνότερα είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, tsofras είπε

Ακριβώς , απλά δεν είναι καλή λύση το μεταχειρισμένο γιατί έχει μόνο με butterfly keyboards ....

Αστα έχω πάρει του 2016...κ τελευταία άρχισε κάποιο θεματάκι... με ένα πλήκτρο... Μεγάλο φαιλ...Αν και κοίταξα και τα προηγούμενα είχαν θέματα περισσότερα από τα καινούργια....

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

100ευρω για το ιδιο προιον σε οτιδηποτε αλλο θα ειχε γινει πολεμος αλλα οι χρηστες apple το βρισκουν φυσιολογικο. no comment

ισως εχει καινουρια εξωτερικα υλικα κατασκευης για να αντεχει στις υψηλες θερμοκρασιες...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

2 λεπτά πριν, tsofras είπε

Ακριβώς , απλά δεν είναι καλή λύση το μεταχειρισμένο γιατί έχει μόνο με butterfly keyboards ....

Παιδιά το butterfly το έχετε χρησιμοποιήσει ποτέ ή απλά επειδή διαβάσατε κάπου στο internet ότι δεν είναι καλό το λέτε και εσείς?

Γιατί εγώ με macbook pro 2016 δεν έχω δει κανένα πρόβλημα, ίσα ίσα που σε σχέση με το προηγούμενο macbook pro του 2012 (που το έχω ακόμα άρα η σύγκριση είναι άμεση) είναι η μέρα με τη νύχτα... 

Ειλικρινά, χρησιμοποιήστε το πρώτα και μετά ελάτε να γράψετε κάτι.. no offence σε σένα προσωπικά, αλλά είναι να τρελένεσαι..

  • Like 4
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...