Προς το περιεχόμενο

Η Apple διπλασίασε την τιμή της RAM στη βασική έκδοση MacBook Pro


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η Apple αύξησε τις τιμές για το base μοντέλο του MacBook Pro για λόγους εσωτερικού ανταγωνισμού. Θα έκανε την αγορά του MacBook Pro με τις 4 thunderbolt λιγότερη δελεαστική. Κατά τα άλλα στα τελευταία MacBook Pro και να γεμίσει η μνήμη δεν καταλαβαίνεις διαφορά στο performance. Απλώς στα 16gb το μηχάνημα συνεχίζει να είναι αθόρυβο με περισσότερο φόρτο εργασίας. 

Η Apple προσφέρει καλύτερα χαρακτηριστικά στην ίδια τιμή. Στο base μοντέλο ανέβασε τον SSD στα 256 και το μοντέλος με τις 4 thunderbolt ξεκινάει με 16 RAM. 

Μην τα ισοπεδώνουμε όλα. Η Apple αναπτύσσει και ένα λειτουργικό σύστημα με μεγάλη συμβατότητα σε εφαρμογές που υπάρχουν σε windows και αρκετά αποκλειστικά προγράμματα. Όλοι οι άλλοι παιρνουν έτοιμο το λειτουργικό από την Microsoft και ασχολούνται μόνο με το hardware. Τα 100 - 200 ευρώ που ζητάει παραπάνω από τον ανταγωνισμό δεν ειναι τίποτα σε αυτά που προσφέρει. Φυσικά και το macOS είναι ο κύριος λόγος για να πάρει κανείς MacBook. 

58 λεπτά πριν, ektorme είπε

Τελικά μονο εμένα βόλεψε το butterfly ε?? 😂

Έχω pro του 2018. Η αίσθηση του butterfly ειναι καλύτερη από τα μοντέλα του 2015. Και να χαλάσουν το επισκευάζει η Apple δωρεάν ακόμα και αν το μηχάνημα πάει εκτός εγγύησης. Γενικά αγνόησε το κράξιμο που γίνεται στην Apple γιατί υπαρχει λόγος που γίνεται αυτό. Ο ανταγωνισμός επενδύει σε αυτό το κράξιμο γιατί θέλει να αποδειξει ότι το προιόν του ειναι καλύτερο από Mac. Ο κόσμος δεν σκέφτεται ότι του λέει ένας youtuber το δέχεται χωρίς επεξεργασία.

 

 

Επεξ/σία από medidia
  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 172
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

25 λεπτά πριν, panoulix είπε

Το να βάλεις Linux ας πούμε σε συμβατό λάπτοπ , δεν?

Το έγραψα και αυτό σε σχόλιο , δοκίμασα στο Dell που είχα που ήταν και 100% συμβατό

Καλό το linux , το έχω και στο μηχάνημα της δουλειάς εδώ και 10 χρόνια και παίζει απροβλημάτιστα

Στο σπίτι όμως που θέλεις να κάνεις και κάτι παραπάνω , να έχεις ms office , outlook γιατί δεν παίζουν και 100% σωστά τα openoffice , thunderbird με επαφές , meetings , γραφήματα , κάποια συγκεκριμένα προγράμματα σχεδιασμού λογισμικού

Έχει αλλάξει και το ύφος της δουλειάς μου πλέον και αρχίζει να μην με καλύπτει το λογισμικό που υπάρχει στο linux , οπότε η αμέσως καλύτερη επιλογή είναι το MacOS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς το base 8th gen, 256gb ssd +16 gb ram πουλάει περισσότερο από το intel 10th gen, 512ssd, 16gb και αυξάνει την τιμή στα 16Gb για να κάνει ασύμφορη την αγορά του base +xtra ram...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφορά σε κείμενο

Τα 8GB RAM είναι επαρκή για εργασίες όπως πλοήγηση στο internet, διαχείριση του e-mail ή χρήση εφαρμογών Office. Αν όμως ο χρήστης ελπίζει να χρησιμοποιήσει το MacBook Pro για οτιδήποτε άλλο που απαιτεί περισσότερους πόρους, όπως γραφική σχεδίαση ή επεξεργασία βίντεο, η αναβάθμιση στα 16GB είναι μονόδρομος.

 

Η πραγματικότητα δεν είναι ακριβώς έτσι.
Το macos κάνει καλή διαχείριση μνήμης, εαν δεν έχεις κάποιο πρόγραμμα με σοβαρά memory leaks, τότε τα 8 GB RAM είναι υπεραρκετά για απλή πλοήγηση, email, office, photoshop, indesign, illustrator, affinity photo κτλ.
Σίγουρα θα γίνει καλύτερα η δουλειά σου με παραπάνω RAM αλλά μονόδρομος ΔΕΝ είναι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tsofras είπε

 

Εντάξει έχουν καταντήσει αηδία αυτά τα σχόλια

Εγώ θέλω να πάρω laptop ώς προγραμματιστής και για τις καθημερινές δουλειές .

Τα windows δεν με βολεύουν / τα σιχαίνομαι , οπότε κοίταγα για macbook pro 13 16Gb 512SSD

Έχει φτάσει του 2020 στα 2200ε , συγνώμη αλλά δεν θέλω να δώσω τόσα οπότε και δεν θα ψωνίσω

Και δεν το θέλω λόγω ψώνιου , πόσο μικρόμυαλοι είστε στην τελικοί όλοι εδω μέσα που κάνετε ακριβώς τα ίδια σχόλια? Πόσο δύσκολο είναι να καταλάβετε ότι υπάρχει κόσμος που τα αγοράζει για το λειτουργικό ?

Περί Apple , αν συνεχίσει αυτή την τιμολογιακή πολιτική , πρέπει σιγά σιγά ο κόσμος να αρχίσει να απέχει με τις βλακείς με τις ρόδες , την βάση κτλ. αλλά τουλάχιστον τα παραπάνω δεν είναι απαραίτητα όπως η RAM

Επίσης έχουν καταντήσει αηδία αυτά τα σχόλια τύπου "θέλω mac γιατί δεν με βολεύουν τα Windows". Πες θέλω Mac γιατί έτσι γουστάρω.
Αλλιώς πήγαινε σε Linux που είναι και free (αφού σιχαίνεσαι τα windows και αφού το λειτουργικό είναι το πρόβλημα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Tiramolas είπε

Επίσης έχουν καταντήσει αηδία αυτά τα σχόλια τύπου "θέλω mac γιατί δεν με βολεύουν τα Windows". Πες θέλω Mac γιατί έτσι γουστάρω.
Αλλιώς πήγαινε σε Linux που είναι και free (αφού σιχαίνεσαι τα windows και αφού το λειτουργικό είναι το πρόβλημα).


Μπορεί να πει "θέλω mac γιατί δε με βολέυουν τα windows και τα (sic) linux" :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Tiramolas είπε

Επίσης έχουν καταντήσει αηδία αυτά τα σχόλια τύπου "θέλω mac γιατί δεν με βολεύουν τα Windows". Πες θέλω Mac γιατί έτσι γουστάρω.
Αλλιώς πήγαινε σε Linux που είναι και free (αφού σιχαίνεσαι τα windows και αφού το λειτουργικό είναι το πρόβλημα).

Σου είναι πολύ δύσκολο να βάλεις στο μυαλό σου ότι κάποιον δεν τον βολεύουν τα windows για τις δουλειές που κάνει ε ?

Τα σχόλια μου για το linux τα έχω γράψει ήδη

Πριν μπείς να γράψεις ένα ποστ μάθε τουλάχιστον σε ποιον απευθύνεσαι , έγραψα σε όλα τα προηγούμενα ποστς τους λόγους επιλογής λειτουργικού συστήματος , προφανώς δεν διάβασες κανένα απλά μπήκες να γράψεις την εξυπνάδα σου

Τεσπα για άλλη μία φορά , όλα αυτά τα ποστ είναι για να τα σχολιάσεις κανα 2 φορές και μετά να αποχωρίσεις (βασικά συνήθως το αποφεύγω αλλά μερικές φορές πέφτω στην παγίδα και σχολιάζω)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Tiramolas είπε

Επίσης έχουν καταντήσει αηδία αυτά τα σχόλια τύπου "θέλω mac γιατί δεν με βολεύουν τα Windows". Πες θέλω Mac γιατί έτσι γουστάρω.
Αλλιώς πήγαινε σε Linux που είναι και free (αφού σιχαίνεσαι τα windows και αφού το λειτουργικό είναι το πρόβλημα).

Να μας λέτε εκ των προτέρων ρε παιδιά τι θέλετε να λέμε και να αγοράζουμε, να ξέρουμε και εμείς οι δύσμοιροι.. Τι να σας πω, πραγματικά, μόνο επειδή τα γουστάρω και επειδή είμαι ψώνιο μπορεί να τα θέλω, το να με βολεύει δεν παίζει καν σαν επιλογή, επειδή δεν βολεύει εσάς. 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, panoulix είπε

Το να βάλεις Linux ας πούμε σε συμβατό λάπτοπ , δεν?

Μόνο που το να βάλεις Linux σε συμβατό λαπτοπ δεν σου δίνει την δυνατότητα να μπορείς τα τρέξεις προγράμματα όπως Xcode μιας και αναφερθήκαμε σε προγραμματιστές που σου δίνουν τη δυνατότητα να προγραμματίσεις για συσκευές iOS γιατί αν αυτή είναι η δουλειά σου τότε αναγκαστικά θα το πάρεις! Δεν συμφωνώ με την τιμολογιακή πολιτική της Apple σχεδόν ποτέ αλλά δεν είναι και πανάκεια το Linux καθώς επίσης δεν είναι και επιχείρημα αυτό. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλά χρόνια χρήστης της Apple σχεδόν σε όλα της τα προϊόντα. Το οικοσύστημα της απλά δουλεύει απροβλημάτιστα και έχει καταφέρει να "δεσμεύσει" τον εκάστοτε χρήστη με αυτή την ευκολία του. Προ κρίσης τα έσκαγα για τα προϊόντα της, πλέον δεν μπορώ να την ακολουθήσω τιμολογιακά αλλά επίσης δεν μπορώ να αλλάξω και λειτουργικό για πολλούς και διάφορους λόγους. Επίσης με την τιμολογιακή πολιτική της, το έχει ξεφτιλίσει τα τελευταία χρόνια όσο δεν πάει. 

Έτσι στράφηκα στο Hackintosh όσον αφορά τους υπολογιστές και μακάρι να υπήρχε και ανάλογο project για το iOS στα τηλέφωνα. 

Ναι, είμαι από αυτούς που δεν τους ενδιαφέρει το μηλαράκι απλά για το μηλαράκι, αλλά για το λειτουργικό της. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, raidenious είπε

Εντωμεταξύ οι RAM για τα MAC είναι ειδικές RAM. Δεν μπορείς να βάλεις απλή RAM για Laptop kingston, samsung κλπ...

μια χαρα κανονικες μνήμες είναι, κάντε μια ελάχιστη αναζήτηση στο google

π.χ. μνήμες για mac mini 2018

https://9to5mac.com/2018/11/20/how-to-upgrade-ram-2018-mac-mini-video/

αναφέρει στο κείμενο

''Upgrading the RAM in the 2018 Mac mini isn’t what I would call simple, but it can be done relatively easily with a little patience and know-how. Apple uses standard SO-DIMM modules for the memory in the Mac mini, meaning you can buy RAM at a much cheaper price and install it yourself.''

 

32 gb ram

https://www.amazon.com/Crucial-16GBx2-PC4-21300-SODIMM-260-Pin/dp/B071H38422/ref=as_li_ss_tl?ie=UTF8&qid=1542485906&sr=8-2&keywords=so-dimm+2666+ddr4&linkCode=sl1&tag=bnjm-20&linkId=f3c17980822139325d7dc9b4c863a01c&language=en_US

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω πριν για προσωπική χρήση το έλεγα... Φυσικά κ αν βαλλεις hackintosh κ έχεις επιχείρηση θα πέσει προστιμο από το ΣΔΟΕ εδώ τρως για σπασμένα προγράμματα δεν θα θας πρόστιμο για σπασμένο λειτουργικό; 

Εννοείται πως έχει και κάποια θετικά αποκλείεται να δίνεις 2000€ και να μην εχει!!! Ο Καθενας έχει διαφορετικές απόψεις σε ολους αρέσουν τα Windows σε άλλους τα Linux σε άλλους τα Mac!!! Απλός είπα ποιο είναι το σωστό για εμένα και τι θα έκανα!!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...