Προς το περιεχόμενο

Η Apple διπλασίασε την τιμή της RAM στη βασική έκδοση MacBook Pro


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτή η εταιρία πάει να καταντήσει εντελώς γελοία κοροϊδεύει στη μουρη τους πελάτες τις οκ τους ψωροφαντασμενους το καταλαβαίνω αλλά έτσι ακόμα κ κάποιον που την θαύμαζε για το software της τον αποτρέπει να ασχοληθεί με τα προϊόντα της. 

4 ώρες πριν, Alexaras1991 είπε

Laptop του 2020 με DDR3. Έλεος 

 

Ναι αλλά είναι Apple 😁😁😁😁😁

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 172
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

1 ώρα πριν, tsofras είπε

Εραψα σε όλα τα προηγούμενα ποστς τους λόγους επιλογής λειτουργικού συστήματος , προφανώς δεν διάβασες κανένα απλά μπήκες να γράψεις την εξυπνάδα σου

Κάθεσαι και εξηγείς στον καθένα χαβαλέ εδώ μέσα που βλέπει νήμα για apple και πετάει τη μπαρούφα του, τους λόγους που έχεις mac. 

Και σου γράφουν, γιατί δεν βάζεις linux, windows, cp/m και ξερω'γω τί άλλο. 

Αδελφέ, στο βρόντο πάνε ό,τι και να γράψεις. 

Μην υπεραναλύεις, ο χαβαλές θα σε νικήσει. 

  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, raidenious είπε

Εντωμεταξύ οι RAM για τα MAC είναι ειδικές RAM. Δεν μπορείς να βάλεις απλή RAM για Laptop kingston, samsung κλπ...

 

 Σιγά μη βάζανε τις απλές του pc πως θα ρουφαγανε τα κορόιδα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, tsofras είπε

Και δεν το θέλω λόγω ψώνιου , πόσο μικρόμυαλοι είστε στην τελικοί όλοι εδω μέσα που κάνετε ακριβώς τα ίδια σχόλια? Πόσο δύσκολο είναι να καταλάβετε ότι υπάρχει κόσμος που τα αγοράζει για το λειτουργικό ?

Μα γιατί το λες αυτό; Αφού είναι γνωστό εδώ και χρόνια ότι το insomnia είναι γεμάτο από CEO, οικονομικούς αναλυτές, R&D μηχανικούς και ένα κάρο ακόμα γαλόνια που κουβαλάνε από την τεράστια εμπειρία τους που την μοιράζονται απλόχερα με εμάς τους κοινούς θνητούς. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, polaki είπε

 

Παιδιά το butterfly το έχετε χρησιμοποιήσει ποτέ ή απλά επειδή διαβάσατε κάπου στο internet ότι δεν είναι καλό το λέτε και εσείς?

Γιατί εγώ με macbook pro 2016 δεν έχω δει κανένα πρόβλημα, ίσα ίσα που σε σχέση με το προηγούμενο macbook pro του 2012 (που το έχω ακόμα άρα η σύγκριση είναι άμεση) είναι η μέρα με τη νύχτα... 

Ειλικρινά, χρησιμοποιήστε το πρώτα και μετά ελάτε να γράψετε κάτι.. no offence σε σένα προσωπικά, αλλά είναι να τρελένεσαι..

Εφοσον δε εβγαλε σε σενα κατι δεν υπαρχει προβλημα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, iwnas28 είπε

Εφοσον δε εβγαλε σε σενα κατι δεν υπαρχει προβλημα...

Έλα φίλε μου καταλαβαίνεις πολύ καλά τί εννοώ.. τί ποσοστό και με τί χρήση έβγαλε πρόβλημα, εδώ μέσα πόσοι το πάθανε, και υπό ποιές συνθήκες? Το ίδιο και με το "bendgate", πόσοι άπο όσους εσύ ξέρεις λύγισε ποτέ το τηλέφωνό τους? Στο iPhone 4 με το υποτιθέμενο πρόβλημα με το wifi/3g ή δεν ξέρω και εγώ τί, πόσους ΞΕΡΕΙΣ να είχαν θέμα με το τηλέφωνο? 

Δηλαδή μην τα τραγικοποιούμε τα πράγματα χωρίς λόγο, και ένα dell που είχα έκανε σαν jumbo jet από την πρώτη εβδομάδα, τί πάει να πει αυτό ότι όλα τα dell είναι μπάχαλα? Ε οκ πήγα service μου άλλαξαν μια πάστα ή τί σκατά κάνανε δεν ξέρω και δεν με ενδιαφέρει και δεν ξαναακούστηκε. 1200€ το Dell εντωμεταξύ εταιρικό.. Ο άλλος ήρθε τις προάλλες σε ένα meetup και μου λέει είχε πρόβλημα το keyboard του ΕΠΕΙΔΗ είναι butterfly και όταν το άνοιξε είχε μέσα από τρίμματα τυρόπιτας μέχρι τον δίσκο της Φαιστού. Ε sorry αλλά αυτός καλά να πάθει αν δε σέβεται το μηχάνημά του. Όταν η σκόνη έχει κρυσταλλώσει πάνω και η οθόνη δεν φαίνεται από τις δαχτυλιές, ε δεν μπορώ να σε πάρω σοβαρά συγνώμη κιόλας.

Έχεις μηχάνημα 1500 € και του συμπεριφέρεσαι λες και είναι το τραπέζι του σπιτιού σου.. και στις αγγελίες ακόμα βλέπεις σπασμένες οθόνες, γωνίες γδαρμένες, μέχρι και πλήκτρα που λείπουν. Και σου λέει ο άλλος "άψογο εκτός από τα σημαδάκια που βλέπετε που δεν επηρεάζουν τη χρήση του", τί λες ρε φίλε σοβαρά? Όταν το έχεις γδαρμένο λες και έπαιζε η γάτα σου? (EDIT: attached φωτό..)

Το ότι παίρνεις Apple και δίνεις και 5000€ εγώ θα πω αν πάρεις το τέρμα τούμπανο, δε σημαίνει ότι μπορείς να τρως τυρόπιτες από πάνω του, ούτε να γράφεις με λιγδιασμένα δάχτυλα από τις πίτσες και τα τζατζίκια. Του έχει πέσει του άλλου 9 φορές κάτω το AirPod και βγαίνει και λέει "τις μισές φορές δεν συγχρονίζει"... 

Τα έβαλα όλα σε ένα κουβά επίτηδες γιατί ότι αναφέρεται σε Apple είναι λες και πρέπει να έχει αντοχές από υλικό της nasa. Σεβαστείτε πρώτα το hardware σας και μετά ας κάνουμε κουβέντα. 

Τα ίδια λέω και στους "τα windows κολλάνε ιούς". Όχι δεν κολλάνε τα Windows ιό, ΕΣΥ κολλάς ιό. Σεβάσου το λειτουργικό σου, ΜΑΘΕ να το χρησιμοποιείς όπως πρέπει και όχι λες και είναι πορτατίφ "άναψε-σβήσε" και μετά ας κάνουμε κουβέντα για το ποιό λειτουργικό είναι πιο ασφαλές...

 

EDIT: Είναι σε άψογη κατάσταση εκτός από αυτό πάνω αριστερά...  ROFLMAO..... Μήπως φταίει και εδώ η Apple που δεν έκανε το τζάμι της οθόνης άθραυστο σαν τα τζάμια της Alphabank στη μετά-Δεκέμβριος2008 εποχή????

image.png.5c216997a4d0e3de94ccf07c39c61220.png

Επεξ/σία από polaki
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κακό είναι ότι μπαίνουμε να γράψουμε τη γνώμη μας 5-10 άτομα που τα έχουμε δουλέψει (το macOS και τα Windows) για επαγγελματικό λόγο και πετάγεται ο Τάκης από τη Μαγούλα που κάθε 3μηνο κάνει defrag στον SSD να μας πει και την κουβέντα του. Λες και πάμε στα Starbucks το 2020 και αράζουμε με τις ώρες να νιώσουμε κάποιοι flexάροντας ένα logo που έχει βρωμίσει πιο πολύ και από της Jordan.

Υπάρχουν σαφώς fanboy της Apple που το μεγαλύτερο ποσοστό είναι παντελώς άσχετοι με το αντικείμενο και τα αγοράζουν επειδή έχουν χρήμα, των οποίων η γνώμη προσωπικά με αφήνει αδιάφορο. Αλλά ρε άνθρωποι, μπαίνουν άτομα που σας λένε ότι ζουν από το μηχάνημα που κουβαλάνε καθημερινά και δουλεύουν σε αυτό και λέτε ότι βρίσκουν αφορμές να δικαιολογήσουν ότι πήραν Mac; Μάθετε να φιλτράρετε αυτά που διαβάζετε. 

  • Like 4
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Το ios δεν είναι windows ούτε android για να έχεις τις ίδιες απαιτήσεις σε ραμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
6 λεπτά πριν, ChimairaX είπε

Το ότι μερικοί υποστηρίζετε και βρίσκετε λόγους για να δικαιολογήσετε $200 8GB μνήμη δεν το χωράει ο νούς μου.

Είδες πουθενά ένα σχόλιο - ΕΝΑ - να δικαιολογεί τα 200$?? Στις υπόλοιπες, γνωστές, μπαρούφες που γράφονται απαντάμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, aromeo said:

Το κακό είναι ότι μπαίνουμε να γράψουμε τη γνώμη μας 5-10 άτομα που τα έχουμε δουλέψει (το macOS και τα Windows) για επαγγελματικό λόγο και πετάγεται ο Τάκης από τη Μαγούλα που κάθε 3μηνο κάνει defrag στον SSD να μας πει και την κουβέντα του. Λες και πάμε στα Starbucks το 2020 και αράζουμε με τις ώρες να νιώσουμε κάποιοι flexάροντας ένα logo που έχει βρωμίσει πιο πολύ και από της Jordan.

Υπάρχουν σαφώς fanboy της Apple που το μεγαλύτερο ποσοστό είναι παντελώς άσχετοι με το αντικείμενο και τα αγοράζουν επειδή έχουν χρήμα, των οποίων η γνώμη προσωπικά με αφήνει αδιάφορο. Αλλά ρε άνθρωποι, μπαίνουν άτομα που σας λένε ότι ζουν από το μηχάνημα που κουβαλάνε καθημερινά και δουλεύουν σε αυτό και λέτε ότι βρίσκουν αφορμές να δικαιολογήσουν ότι πήραν Mac; Μάθετε να φιλτράρετε αυτά που διαβάζετε. 

 

Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου, απλά να μην ξεχνάμε ότι υπάρχουν "τρελά" fanboys του Value for Μoney στο insomnia που δαιμονοποιούν οτιδήποτε είναι έξω από τα όρια της τσέπης τους και αυτό συμβαίνει  σε όλες τις συζητήσεις προσβάλοντας μάλιστα τους εκάστοτε κατόχους. 

 

Σε κάθε περίπτωση θα αναφέρω εκ νέου, πως αρκετοί Apple Users (είτε MacOS or iOS) χαρακτηρίζονται από ένα ελιτισμό, που δεν δικαιολογείται στην πράξη. Το μήλο δεν σημαίνει αυτόματα και καλύτερο, ούτε σε software, ούτε σε hardware.   

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα 32GB RAM DDR4 3200MHZ ξεκινανε απο τα 133 ευρω απο καλες εταιριες. Πως γινεται να πουλιουνται τα 8GB στα 200 δεν το καταλαβαινω. Μιλαμε για μια διαφορα 600% επανω στην τιμη μιας και στα 32GB βγαινει 35 ευρω τα 8GB Ram. Οκ να βγαλεις κερδος αλλα ολα εχουν και ενα οριο.

Screenshot_1.png

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 minutes ago, Arkin said:

Τα 32GB RAM DDR4 3200MHZ ξεκινανε απο τα 133 ευρω απο καλες εταιριες. Πως γινεται να πουλιουνται τα 8GB στα 200 δεν το καταλαβαινω. Μιλαμε για μια διαφορα 600% επανω στην τιμη μιας και στα 32GB βγαινει 35 ευρω τα 8GB Ram. Οκ να βγαλεις κερδος αλλα ολα εχουν και ενα οριο.

Screenshot_1.png

 

Δεν υπάρχει κανένα όριο, μια εταιρεία διαμορφώνει τις τιμές της σύμφωνα με το demand που έχει και τις ευθύνες της απέναντι στους μετόχους της. Ο αγοραστής επιλέγει, η εταιρεία προσφέρει. 

Επεξ/σία από nasos74
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...