Προς το περιεχόμενο

Η Apple διπλασίασε την τιμή της RAM στη βασική έκδοση MacBook Pro


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

21 λεπτά πριν, nasos74 είπε

 

Δεν υπάρχει κανένα όριο, μια εταιρεία διαμορφώνει τις τιμές της σύμφωνα με το demand που έχει και τις ευθύνες της απέναντι στους μετόχους της. Ο αγοραστής επιλέγει, η εταιρεία προσφέρει. 

Και τα κορόιδα πληρώνουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 172
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 minutes ago, Superuser3 said:

Και τα κορόιδα πληρώνουν

 

Βρε μην γίνεστε προσβλητικοί, ο καθένας πληρώνει ότι τον ευχαριστεί!!! Άλλος πληρώνει αμάξια, γυναικές, ρούχα, hobby ktl. Έτσι είναι η ανθρώπινη ψυχολογία και έτσι λειτουργεί η αγορά. Δεν είναι θέμα σωστού ή λάθους, άρα δεν παίρνει κριτική. 

 

Αν βρίσκω κάτι ακριβό τότε απλά δεν το αγοράζω ή αγοράζω κάτι εναλλακτικό. Στο συγκεκριμένο πάντως που συζητάμε, όντως η Apple το ξεχείλωσε. Αυτό όμως ας το κρίνουν οι υποφήφιοι αγοραστές της. Προσωπικά μου είναι αδιαφορό όπως όλα τα προιόντα της.

Επεξ/σία από nasos74
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, nasos74 είπε

Το μήλο δεν σημαίνει αυτόματα και καλύτερο, ούτε σε software, ούτε σε hardware.   

Πολλές φορές μάλιστα είναι ακριβώς το ΑΝΤΙΘΕΤΟ σε σχέση με τα χρήματά του, ανάλογα με το τί δουλειά θέλει να κάνει κάποιος!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, nasos74 είπε

Δεν υπάρχει κανένα όριο, μια εταιρεία διαμορφώνει τις τιμές της σύμφωνα με το demand που έχει και τις ευθύνες της απέναντι στους μετόχους της. Ο αγοραστής επιλέγει, η εταιρεία προσφέρει. 

Προφανως αλλα απο τον αγοραστη δεν πρεπει να μπει καποιο οριο στο μεχρι τι τιμες πρεπει να πληρωνει για καποιο προιον ειδικα οταν υπαρχει αλλου 600% φθηνοτερα? Αν πανε 10000 ατομα και δωσουν 200 ευρω τσαμπα για 8GB ram το 2020 το 2021 θα της παει στα 300 ευρω και δεν θα εχει αδικο. Το ιδιο δεν γινεται και με τα κινητα? Μια τεραστια αγορα που οι τιμες θα επρεπε να ειναι πολυ χαμηλα λογου ανταγωνισμου και ομως βλεπουμε καθε χρονο να ανεβαινουν κατακορυφα χωρις κανενα απολυτως λογο. Δεν πρεπει καποια στιγμη ο καταναλωτης να αποκτησει συνειδηση για αυτα που αγοραζει? Δεν μιλαω για αυτους που τα βρηκαν ετοιμα και δεν ξερουν πως βγαινει το χρημα και αγοραζουν οτι να ναι αλλα για αυτους που βαζουν 100 δοσεις η περνουν δανεια οι οποιοι πραγματικα ειναι παρα πολλοι. Οι εταιριες καλα κανουν ο κοσμος ειναι το θεμα τι κανει για την τσεπη του? Εχει ξεφτιλιστει λιγο το χρημα τα τελευταια χρονια σε καθε segment η οχι?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Η μνήμη οσο παλιώνει τόσο αυξάνεται η τίμη της.  Δεν ξέρω βέβαια αν αυτό δικαιολογεί τον διαπλασιαμό της τιμής. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, alphay είπε

Η μνήμη οσο παλιώνει τόσο αυξάνεται η τίμη της.  Δεν ξέρω βέβαια αν αυτό δικαιολογεί τον διαπλασιαμό της τιμής. 

Δεν ισχυει αυτο για τις DDR4 μεχρι να βγουν οι DDR5. Τελος 2017 οι 16GB ram 3200 ειχαν πανω απο 200 ευρω. Σημερα εχουν 75 ευρω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως κάτοχος mac, είχα και iMac και MacBook Pro, αναγκάστηκα μετά από πολλά χρόνια να γυρίσω πίσω στα PC. Θα μπορούσα να έχω πάρει πάλι mac με τόσα λεφτά που έδωσα για το PC, αλλά δεν βρήκα τίποτα από το τωρινό line up που να δικαιολογεί τα χρήματα που ζητάει, ειδικά στα iMac που απλά αναρωτιέσαι πως γίνεται πλέον να πουλάει μηχάνημα με 8GB RAM κοντά στα 3 χιλιάρικα ευρώ.

Το macOS είναι ναι μεν εξαιρετικό, αλλά όποιος δεν μπορεί να δει ότι οι υπολογιστές της Apple έχουν πέσει σε ποιότητα ενώ ανέβηκαν σε τιμή τότε εθελοτυφλεί. Κάποτε τα specs τους ήταν πολύ καλύτερα, τα  μηχανήματα τους δεν χάλαγαν με τίποτα, ήταν best in class, τα κράταγες για πάνω από 5 χρόνια, και οι τιμές, αν και υψηλές, αντικατόπτριζαν την ποιότητα. Πλέον τα specs είναι για κλάματα, οι τιμές στον Θεό, για να πάρεις ένα κάπως καλό μηχάνημα θέλεις πάνω από 2000 ευρώ, και προσευχεσαι να μην πάθει τίποτα εκτός εγγύησης.

Δεν γνωρίζω για το καινούργιο το 16αρι, αλλά η γενιά που βγήκε από το 2016 και μετά είναι απλά μπάχαλο. Το ότι σε μερικούς δεν έτυχε δεν σημαίνει ότι δεν υπήρχε πρόβλημα με τα συγκεκριμένα μηχανήματα, για αυτό εξάλλου βγήκε και το πρόγραμμα αντικαταστάσης πληκτρολογίου. Αλλά πέρα από αυτό, όταν καταφέρνεις με τις τακτικές σου να διώχνεις πελάτες που σε στήριζαν χρόνια τότε σίγουρα κάτι κάνεις λάθος. Με το να ανεβάζεις και άλλο τις τιμές απλά θα χάνεις και άλλους.

Προσωπικά τα μόνα που θα συνεχίσω να αγοράζω από Apple, όποτε χρειάζεται αλλαγή, είναι iPhone και iPad, και αυτά πάντα με την προυπόθεση ότι δεν θα ρίξει την ποιότητα τους. Διαφορετικά πάντα θα υπάρχουν εναλλακτικές, όσο και να με βολεύει ένα λειτουργικό αν το hardware δεν δικαιολογεί σε μεγάλο βαθμό την τιμή απόκτησης μιας συσκευής δεν έχει νοήμα η αγορά της.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, jimmakosapple είπε

Πολλά χρόνια χρήστης της Apple σχεδόν σε όλα της τα προϊόντα. Το οικοσύστημα της απλά δουλεύει απροβλημάτιστα και έχει καταφέρει να "δεσμεύσει" τον εκάστοτε χρήστη με αυτή την ευκολία του. Προ κρίσης τα έσκαγα για τα προϊόντα της, πλέον δεν μπορώ να την ακολουθήσω τιμολογιακά αλλά επίσης δεν μπορώ να αλλάξω και λειτουργικό για πολλούς και διάφορους λόγους. Επίσης με την τιμολογιακή πολιτική της, το έχει ξεφτιλίσει τα τελευταία χρόνια όσο δεν πάει. 

Έτσι στράφηκα στο Hackintosh όσον αφορά τους υπολογιστές και μακάρι να υπήρχε και ανάλογο project για το iOS στα τηλέφωνα. 

Ναι, είμαι από αυτούς που δεν τους ενδιαφέρει το μηλαράκι απλά για το μηλαράκι, αλλά για το λειτουργικό της. 

 

Συγνώμη, μιας και δεν είμαι χρήστης του "οικοσυστήματος", αλλά αυτό το "δουλεύει απροβλημάτιστα" είναι καθαρή προπαγάνδα, και κοστίζει χρήμα σε αδαείς που θα πάνε να αγοράσουν. Χθες σε κλήση είπαμε να δοκιμάσουμε το Webex. Μετά από λίγα λεπτά, ΚΑΙ ΟΙ 2 συμμετέχοντες που είχαν υπολογιστή της apple εξαφανίστηκαν για 15 λεπτά. Από το skype μάθαμε ότι και στους 2 το λειτουργικό κράσαρε, και έκαναν επανεκκίνηση.

Το έχω ξαναγράψει, το macOS είναι κακογραμμένο και τρύπιο. Φυσικά και σε κάποιους αρέσει, αλλά μην μας φλομώνετε στο ψέμα ότι "δουλεύει". "Δουλεύει" σαφώς χειρότερα από τα άλλα 2.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι να βαλεις extra RAM σε Apple, αφου το OSX κανει θαυματα και δουλευει με hardware δεκαετιας πιο γρηγορα απο οτι το PC του φιλου του ξαδερφου του μπατζανακη? 

Η αναβαθμιση ειναι για το πρεστιζ μονο και δεχομαι να την πληρώσω αναλόγως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, petasis είπε

Συγνώμη, μιας και δεν είμαι χρήστης του "οικοσυστήματος", αλλά αυτό το "δουλεύει απροβλημάτιστα" είναι καθαρή προπαγάνδα, και κοστίζει χρήμα σε αδαείς που θα πάνε να αγοράσουν. Χθες σε κλήση είπαμε να δοκιμάσουμε το Webex. Μετά από λίγα λεπτά, ΚΑΙ ΟΙ 2 συμμετέχοντες που είχαν υπολογιστή της apple εξαφανίστηκαν για 15 λεπτά. Από το skype μάθαμε ότι και στους 2 το λειτουργικό κράσαρε, και έκαναν επανεκκίνηση.

Το έχω ξαναγράψει, το macOS είναι κακογραμμένο και τρύπιο. Φυσικά και σε κάποιους αρέσει, αλλά μην μας φλομώνετε στο ψέμα ότι "δουλεύει". "Δουλεύει" σαφώς χειρότερα από τα άλλα 2.

Καποια πραγματα δεν αλλαζουν ποτε. Τα τρυπια windows και τα απροσπελαστα mac. Το τρυπιο android και το απροσπελαστο ios. Ποσο θολη οπτικη εχουν αρκετοι γιατι ετσι τους ειπε καποτε καποιος. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Mikel696 είπε

Εγω πριν για προσωπική χρήση το έλεγα... Φυσικά κ αν βαλλεις hackintosh κ έχεις επιχείρηση θα πέσει προστιμο από το ΣΔΟΕ εδώ τρως για σπασμένα προγράμματα δεν θα θας πρόστιμο για σπασμένο λειτουργικό; 

Εννοείται πως έχει και κάποια θετικά αποκλείεται να δίνεις 2000€ και να μην εχει!!! Ο Καθενας έχει διαφορετικές απόψεις σε ολους αρέσουν τα Windows σε άλλους τα Linux σε άλλους τα Mac!!! Απλός είπα ποιο είναι το σωστό για εμένα και τι θα έκανα!!! 

 

Να πώ την αλήθεια δεν έχω διαβάσει την άδεια χρήσης του λειτουργικού της apple, αλλά πριν χρόνια που το έτρεχα σε VM, το είχα κατεβάσει από το site της apple, όπως και το xcode. Δεν χρειαζόταν να σπάσεις τίποτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, DisRaptor είπε

Γιατι να βαλεις extra RAM σε Apple, αφου το OSX κανει θαυματα και δουλευει με hardware δεκαετιας πιο γρηγορα απο οτι το PC του φιλου του ξαδερφου του μπατζανακη? 

Η αναβαθμιση ειναι για το πρεστιζ μονο και δεχομαι να την πληρώσω αναλόγως

Τα ιδια δεν γραφοταν και για iphone οταν ακομα ειχε 256 ram οταν το android ειχε 1GB? Στο Iphone 12 ετοιμαζονται να βαλουν 6GB ram παρακαλω. Ολα τα λειτουργικα θελουν ram οταν εχουν πανω τους πολλες λειτουργιες. Απλα καποτε το ios εκανε 5 πραγματα για αυτο δεν ηθελε παραπανω ram. Σημερα που εχει εξελιχθει και εχει φτασει το android σε features βαζουν και αναλογη ram. Κατι αντιστοιχο ειναι και στα mac. 16GB εχω στον υπολογιστη και παει σφαιρα. 4GB στο android tablet και 3GB στο android κινητο που επισης πανε σφαιρα και κανουν τα παντα. 2020 εχουμε ας ξεφυγουμε λιγο απο τα διαφορα κλισε των παλιοτερων χρονων. Πχ τα Samsung εκρηγνυνται η τα iphone λυγιζουν η το ios δουλευει σφαιρα με 256mb ram η οτι το android θελει 12gb ram για να δουλεψει σωστα. Κλισε που καποια στιγμη πρεπει να αφησουμε πισω μας με μελη του insomnia συζηταω οχι με την γειτονισσα που εχει 3310. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Arkin είπε

Καποια πραγματα δεν αλλαζουν ποτε. Τα τρυπια windows και τα απροσπελαστα mac. Το τρυπιο android και το απροσπελαστο ios. Ποσο θολη οπτικη εχουν αρκετοι γιατι ετσι τους ειπε καποτε καποιος. 

 

Μπορείς να τρέξεις Webex στον υπολογιστή σου με macOS, και να θαυμάσεις. Αν αφήσεις και λίγη δουλίτσα χωρίς να την έχει σώσει, θα το χαρείς περισσότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...