Προς το περιεχόμενο

Η Apple διπλασίασε την τιμή της RAM στη βασική έκδοση MacBook Pro


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, polaki είπε

Έλα φίλε μου καταλαβαίνεις πολύ καλά τί εννοώ.. τί ποσοστό και με τί χρήση έβγαλε πρόβλημα, εδώ μέσα πόσοι το πάθανε, και υπό ποιές συνθήκες? Το ίδιο και με το "bendgate", πόσοι άπο όσους εσύ ξέρεις λύγισε ποτέ το τηλέφωνό τους? Στο iPhone 4 με το υποτιθέμενο πρόβλημα με το wifi/3g ή δεν ξέρω και εγώ τί, πόσους ΞΕΡΕΙΣ να είχαν θέμα με το τηλέφωνο? 

Δηλαδή μην τα τραγικοποιούμε τα πράγματα χωρίς λόγο, και ένα dell που είχα έκανε σαν jumbo jet από την πρώτη εβδομάδα, τί πάει να πει αυτό ότι όλα τα dell είναι μπάχαλα? Ε οκ πήγα service μου άλλαξαν μια πάστα ή τί σκατά κάνανε δεν ξέρω και δεν με ενδιαφέρει και δεν ξαναακούστηκε. 1200€ το Dell εντωμεταξύ εταιρικό.. Ο άλλος ήρθε τις προάλλες σε ένα meetup και μου λέει είχε πρόβλημα το keyboard του ΕΠΕΙΔΗ είναι butterfly και όταν το άνοιξε είχε μέσα από τρίμματα τυρόπιτας μέχρι τον δίσκο της Φαιστού. Ε sorry αλλά αυτός καλά να πάθει αν δε σέβεται το μηχάνημά του. Όταν η σκόνη έχει κρυσταλλώσει πάνω και η οθόνη δεν φαίνεται από τις δαχτυλιές, ε δεν μπορώ να σε πάρω σοβαρά συγνώμη κιόλας.

Έχεις μηχάνημα 1500 € και του συμπεριφέρεσαι λες και είναι το τραπέζι του σπιτιού σου.. και στις αγγελίες ακόμα βλέπεις σπασμένες οθόνες, γωνίες γδαρμένες, μέχρι και πλήκτρα που λείπουν. Και σου λέει ο άλλος "άψογο εκτός από τα σημαδάκια που βλέπετε που δεν επηρεάζουν τη χρήση του", τί λες ρε φίλε σοβαρά? Όταν το έχεις γδαρμένο λες και έπαιζε η γάτα σου? (EDIT: attached φωτό..)

Το ότι παίρνεις Apple και δίνεις και 5000€ εγώ θα πω αν πάρεις το τέρμα τούμπανο, δε σημαίνει ότι μπορείς να τρως τυρόπιτες από πάνω του, ούτε να γράφεις με λιγδιασμένα δάχτυλα από τις πίτσες και τα τζατζίκια. Του έχει πέσει του άλλου 9 φορές κάτω το AirPod και βγαίνει και λέει "τις μισές φορές δεν συγχρονίζει"... 

Τα έβαλα όλα σε ένα κουβά επίτηδες γιατί ότι αναφέρεται σε Apple είναι λες και πρέπει να έχει αντοχές από υλικό της nasa. Σεβαστείτε πρώτα το hardware σας και μετά ας κάνουμε κουβέντα. 

Τα ίδια λέω και στους "τα windows κολλάνε ιούς". Όχι δεν κολλάνε τα Windows ιό, ΕΣΥ κολλάς ιό. Σεβάσου το λειτουργικό σου, ΜΑΘΕ να το χρησιμοποιείς όπως πρέπει και όχι λες και είναι πορτατίφ "άναψε-σβήσε" και μετά ας κάνουμε κουβέντα για το ποιό λειτουργικό είναι πιο ασφαλές...

 

EDIT: Είναι σε άψογη κατάσταση εκτός από αυτό πάνω αριστερά...  ROFLMAO..... Μήπως φταίει και εδώ η Apple που δεν έκανε το τζάμι της οθόνης άθραυστο σαν τα τζάμια της Alphabank στη μετά-Δεκέμβριος2008 εποχή????

image.png.5c216997a4d0e3de94ccf07c39c61220.png

Εγώ είχα πρόβλημα με το iPhone 4s με άφιξη του ios7 αν θυμάμαι καλά. Με το που έκανα το update, γριζαρε η επιλογή του WiFi.

Τώρα για το λύγισμα δεν έχω θέμα με το 7plus διότι έβαλαν πιο σκληρό υλικό. Στα 6/6s ήταν το θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 172
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
53 λεπτά πριν, paolo.catti είπε

Επειδή διακρίνω μια ειρωνία δεν θέλω να συνεχίσω τη συζήτηση μαζί σου θα το τελειώσω εδώ και στην τελική δεν θα κάτσω να σχολιάζω και να ειρωνεύομαι ανθρώπους με βάση την επιλογή που κάνουν όσο αναφορά ηλεκτρονικούς υπολογιστές γιατί καταντάει γελοίο. Τώρα όσο αναφορά το νόημα λυπάμαι που στο λέω αλλά μια χαρά ξεκάθαρο είναι το μήνυμα μου και ευανάγνωστο. 

Τη συζήτηση μαζί μου δε θες να τη συνεχίσεις γιατί δεν έχεις πραγματικά επιχειρήματα να παραθέσεις μάλλον. Αλλιώς μια χαρά κατέβασες ολόκληρη παράγραφο ως σχόλιο...

Επεξ/σία από panoulix
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Arkin είπε

Τα ιδια δεν γραφοταν και για iphone οταν ακομα ειχε 256 ram οταν το android ειχε 1GB? Στο Iphone 12 ετοιμαζονται να βαλουν 6GB ram παρακαλω. Ολα τα λειτουργικα θελουν ram οταν εχουν πανω τους πολλες λειτουργιες. Απλα καποτε το ios εκανε 5 πραγματα για αυτο δεν ηθελε παραπανω ram. Σημερα που εχει εξελιχθει και εχει φτασει το android σε features βαζουν και αναλογη ram. Κατι αντιστοιχο ειναι και στα mac. 16GB εχω στον υπολογιστη και παει σφαιρα. 4GB στο android tablet και 3GB στο android κινητο που επισης πανε σφαιρα και κανουν τα παντα. 2020 εχουμε ας ξεφυγουμε λιγο απο τα διαφορα κλισε των παλιοτερων χρονων. Πχ τα Samsung εκρηγνυνται η τα iphone λυγιζουν η το ios δουλευει σφαιρα με 256mb ram η οτι το android θελει 12gb ram για να δουλεψει σωστα. Κλισε που καποια στιγμη πρεπει να αφησουμε πισω μας με μελη του insomnia συζηταω οχι με την γειτονισσα που εχει 3310. 

Σαρκαστικος ημουν ρε φιλε, νομιζα οτι ο ξαδερφος του μπατζανακη θα με εδινε 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Vasilisxd είπε

Αν έχει κανένας απάντηση στο παρακάτω , αλλάζω σε Android σήμερα και σταματάω να σκέφτομαι και αγορά MacBook.

 

Δε ξέρω αυτό αν βοηθάει και σε τί επίπεδο φυσικά, γιατί οι ανάγκες σου μπορεί να είναι συγκεκριμένες οπότε ίσως να απαντάω με υποθετικά, γιατί δε τις γνωρίζω.

https://www.androidauthority.com/best-reminder-apps-for-android-654628/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολοι οι Researchers & Developers από τα ΤΕΛ της Κάτω Ραχούλας συγκρίνουν τις LPDDR4X με τις DDR3 και DDR4 που έχουν στα TURBO-X τους.
Ελλάδα: Η χώρα που όποιος έχει περισσότερα από άλλους, αμέσως είναι και κατώτερος....... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, nasos74 είπε

Βρε μην γίνεστε προσβλητικοί, ο καθένας πληρώνει ότι τον ευχαριστεί!!! Άλλος πληρώνει αμάξια, γυναικές, ρούχα, hobby ktl. Έτσι είναι η ανθρώπινη ψυχολογία και έτσι λειτουργεί η αγορά. Δεν είναι θέμα σωστού ή λάθους, άρα δεν παίρνει κριτική. 

Αν βρίσκω κάτι ακριβό τότε απλά δεν το αγοράζω ή αγοράζω κάτι εναλλακτικό. Στο συγκεκριμένο πάντως που συζητάμε, όντως η Apple το ξεχείλωσε. Αυτό όμως ας το κρίνουν οι υποφήφιοι αγοραστές της. Προσωπικά μου είναι αδιαφορό όπως όλα τα προιόντα της.

Όταν κάτι που έχει 50$ το πληρώνεις 200$ τι είναι?

https://www.skroutz.gr/s/5690713/HyperX-Impact-8GB-DDR3-2133MHz-HX321LS11IB2K2-8.html

17 λεπτά πριν, Exorgistis είπε

Ολοι οι Researchers & Developers από τα ΤΕΛ της Κάτω Ραχούλας συγκρίνουν τις LPDDR4X με τις DDR3 και DDR4 που έχουν στα TURBO-X τους.
Ελλάδα: Η χώρα που όποιος έχει περισσότερα από άλλους, αμέσως είναι και κατώτερος....... 

https://www.amazon.com/Kingston-Technology-HyperX-2133MHz-HX321LS11IB2/dp/B00UVOVV12

Δες πόσο κάνει η μνήμη 8Gb που τη χρεώνει 200$ να μας το αναλύσεις

 

Επεξ/σία από Superuser3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Darthvader είπε

Προφανώς το base 8th gen, 256gb ssd +16 gb ram πουλάει περισσότερο από το intel 10th gen, 512ssd, 16gb και αυξάνει την τιμή στα 16Gb για να κάνει ασύμφορη την αγορά του base +xtra ram...

νομίζω οτι η αύξηση στην τιμή συμβαίνει είτε για τον λόγο που λεει ο Darthvader ή γιατί το λαπτοπ δεν πουλάει και επειδή η apple σαν η κατ εξοχήν εταιριάρα γνωρίζει την διακύμανση των πωλήσεών της όπως το καρδιογράφημα ο καρδιολόγος και ξέρει ποσο θα τραβήξει το μοντέλο παγιδεύει αυτούς που ήδη το αγόρασαν γιατί ξέρει οτι θα χρειαστούν 100% την περισσότερη μνήμη οπότε θα την αγοράσουν θέλουν δεν  θέλουν, και θα βγάλει κέρδος/απόσβεση της χασούρας απο εκεί , δεν ξέρω εγώ πάντως έχω μάθει να βλέπω την Apple σαν εταιρία που με βλέπει σαν αντίπαλο και προσπαθώ να δώ που θα μου δημιουργήσει πρόβλημα ή θα με scamάρει γιατι είμαι υποψήφιος αγοραστής apple products

Επεξ/σία από ethereum
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 minutes ago, Exorgistis said:

Ολοι οι Researchers & Developers από τα ΤΕΛ της Κάτω Ραχούλας συγκρίνουν τις LPDDR4X με τις DDR3 και DDR4 που έχουν στα TURBO-X τους.

Γιατί όποιος δεν έχει Mac, έχει Turbo-X προφανώς.

Και φυσικά είναι τόσο πιο γαμάτες οι LPDDR4X που αξίζει ένας διπλασιασμός της τιμής τους στα ξαφνικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, paolo.catti said:

Επειδή διακρίνω μια ειρωνία δεν θέλω να συνεχίσω τη συζήτηση μαζί σου θα το τελειώσω εδώ και στην τελική δεν θα κάτσω να σχολιάζω και να ειρωνεύομαι ανθρώπους με βάση την επιλογή που κάνουν όσο αναφορά ηλεκτρονικούς υπολογιστές γιατί καταντάει γελοίο. Τώρα όσο αναφορά το νόημα λυπάμαι που στο λέω αλλά μια χαρά ξεκάθαρο είναι το μήνυμα μου και ευανάγνωστο

* όσον αφορά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, Exorgistis είπε

Ολοι οι Researchers & Developers από τα ΤΕΛ της Κάτω Ραχούλας συγκρίνουν τις LPDDR4X με τις DDR3 και DDR4 που έχουν στα TURBO-X τους.
Ελλάδα: Η χώρα που όποιος έχει περισσότερα από άλλους, αμέσως είναι και κατώτερος....... 

Το Mac χρησιμοποιεί lpddr3e 2133Mhz τι σχέση έχουν οι lpddr4x?

Επεξ/σία από Superuser3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Superuser3 είπε

Το Mac χρησιμοποιεί lpddr3e 2133Mhz τι σχέση έχουν οι lpddr4x?

https://www.apple.com/uk/macbook-pro-13/specs/

37 λεπτά πριν, Superuser3 είπε

Όταν κάτι που έχει 50$ το πληρώνεις 200$ τι είναι?

https://www.skroutz.gr/s/5690713/HyperX-Impact-8GB-DDR3-2133MHz-HX321LS11IB2K2-8.html

https://www.amazon.com/Kingston-Technology-HyperX-2133MHz-HX321LS11IB2/dp/B00UVOVV12

Δες πόσο κάνει η μνήμη 8Gb που τη χρεώνει 200$ να μας το αναλύσεις

Μαύρη ειναι η νύχτα στα βουνά.... ψάξτε στο Skroutz εσείς.....

DDR3-DDR3L-LPDDR3-Comparison.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, panoulix είπε

Κάπου έχασα το νόημα μεταξύ των παραπάνω προτάσεων που εμπεριέχουν άλλες τόσες μέσα, χωρίς σημεία στίξης κλπ.

Επί της ουσίας (και χωρίς να προσπαθώ να αναλύσω μια συντακτική σούπα ανάκατων προτάσεων), εξακολουθώ να έχω απορία σε ΤΙ ακριβώς δε τον καλύπτει ένα λάπτοπ με linux αν:

1) Δεν προγραμματίζει σε iOS,

2) Προγραμματίζει σε iOS και στήσει το αντίστοιχο VM

3) Δε θέλει μηχάνημα με Windows.

 

Περιμένω λοιπόν τη δική σου "σωστή" επιχειρηματολογία, οπότε αν μου διαφεύγει κάτι, να  μπορέσω έτσι να εμπλουτίσω τις γνώσεις μου.

 
1. Όλα είναι θέμα προτιμήσεων. Το επιχείρημά σου είναι του στυλ «Τι δεν καλύπτει κάποιον ένα Cinquecento που καλύπτει ένα Lexus» (από πλευράς development και content creation τουλάχιστον). Εκ πείρας να σου πω εκτός από iOS / macOS developers οι στάνταρ επιλογές που βλέπω από συναδέλφους είναι κατά κόρον Apple και μετά Dell ιδιαίτερα σε devops που παίζουν μπάλα σε Linux.

2. iOS / MacOS Development και γενικώς παντός τύπου σοβαρό development σε VM είναι προβληματικό και αντιπαραγωγικό (εκτός από μη natively συμβατό)

 

 

Επεξ/σία από WizeMan
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν πιο premium pc σε υλικά και design από της apple, υπάρχουν ακόμα και πιο premium brands απο την apple, υπάρχουν pc σαφως καλύτερων δυνατοτητων απο της apple και επομενο ειναι να υπαρχει κριτικη δεδομενου πως τα ανωτερω τα βρισκεις σε τιμες ισες η ελαφρώς μεγαλυτερες/μικροτερες των apple. Ωστοσο, οσο το μηλο χρησιμοποιειται απο την πλειονοτητα ως ενδειξη ''πλουτου'' (!!!???), οι πωλησεις δεν θα αλλαξουν οσο και να ανεβαινει το κοστος.

* Μεγαλύτερο ανέκδοτο κι απο την τιμολογιακη πολιτικη οσοι αυτοπροσδιοριζονται ως tech-fans/gadgetakides δουλευοντας μονο apple

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, sweez είπε

Υπάρχουν πιο premium pc σε υλικά και design από της apple, υπάρχουν ακόμα και πιο premium brands απο την apple, υπάρχουν pc σαφως καλύτερων δυνατοτητων απο της apple και επομενο ειναι να υπαρχει κριτικη δεδομενου πως τα ανωτερω τα βρισκεις σε τιμες ισες η ελαφρώς μεγαλυτερες/μικροτερες των apple. Ωστοσο, οσο το μηλο χρησιμοποιειται απο την πλειονοτητα ως ενδειξη ''πλουτου'' (!!!???), οι πωλησεις δεν θα αλλαξουν οσο και να ανεβαινει το κοστος.

* Μεγαλύτερο ανέκδοτο κι απο την τιμολογιακη πολιτικη οσοι αυτοπροσδιοριζονται ως tech-fans/gadgetakides δουλευοντας μονο apple


Γιατί να είναι η χρήση Apple ένδειξη πλούτου και να μην είναι πχ μια QLED τηλεόραση ή ένα Dell των 2500€ (ναι υπάρχουν και ακριβά Dell, Lenovo δεν το ξέρες; 😮 )

Επίσης τι σχέση έχει το gadget-άκιας με το τι υπολογιστή ή κινητό έχεις; Συγκρίνεις μήλα με μπανάνες. 

6 λεπτά πριν, georgepppo είπε

Εδω χρεωνει 100 ευρω ποντικι και πληκτρολογιο (εκαστο) στη ραμ θα κολλησει


Καλά οι τιμές είναι τραγικές στα περιφερειακά αλλά είχα το Magic Mouse 10 χρόνια και ο λόγος που το άλλαξα ήταν επειδή μετά από τόσα χρόνια χαλάρωσε ο διακόπτης on off και έκλεινε μόνο του. Μετά από 10 χρόνια.

Έχω το Magic Keyboard 10 χρόνια και θριαμβεύει ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...