Προς το περιεχόμενο

Αποταμίευση από τον μισθό


zodiacskipper

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα έχω σίγουρο εισόδημα για τα επόμενα 3 χρόνια... Βγάζω 800€ τον μήνα ..

Και σκέφτομαι να κάνω αποταμίευση.. 

Ο μισθός μου μπαίνει στον λογαριασμό μου στην τράπεζα Πειραιώς, 

Μπορώ να ανοίξω έναν έξτρα λογαριασμό και να στέλνω απευθείας 400€ κάθε μήνα με σκοπό κάποτε να αγοράσω ένα σπίτι ? 

Θα μπορώ να τα βγάλω οποιαδήποτε στιγμή θέλω όλα ώστε να προβώ στην αγορά του ακινήτου που θέλω ? 

Αν ξέρει κάποιος ας βοηθήσει ...

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 209
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μπορείς απευθείας μέσω της τράπεζας να κλειδώσεις ένα ποσό για τα δυο χρόνια και πάνω και να παίρνεις και κάποιο επιτόκιο αν θέλεις να το σπάσεις πριν τα 2 χρόνια και πάλι μπορείς αλλά δεν θα πάρεις το επιτόκιο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γίνεται στην Πειραιώς να ανοίξεις έναν αποταμιευτικό και να βάζεις όσα χρήματα θες η ακόμα και να στρογγυλοποιει κάθε αγορά σου και το ποσό της στρογγυλοποίησης κάθε μέρα να στο βάζει στον καταθετικό. Αυτόν μπορείς να μην τον συνδέσεις με χρεωστική και φυσικά όποτε θες μπορείς να βγάλεις λεφτά από αυτόν χωρίς πέναλτι κλπ. Είναι στην ουσία απλά ένας νέος λογαριασμός 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, marmagia είπε

Γίνεται στην Πειραιώς να ανοίξεις έναν αποταμιευτικό και να βάζεις όσα χρήματα θες η ακόμα και να στρογγυλοποιει κάθε αγορά σου και το ποσό της στρογγυλοποίησης κάθε μέρα να στο βάζει στον καταθετικό. Αυτόν μπορείς να μην τον συνδέσεις με χρεωστική και φυσικά όποτε θες μπορείς να βγάλεις λεφτά από αυτόν χωρίς πέναλτι κλπ. Είναι στην ουσία απλά ένας νέος λογαριασμός 

Ενδιαφέρον αυτό με τη στρογγυλοποίηση. Σαν τον κουμπαρά ένα πράγμα. Γίνεται ηλεκτρονικά ή πρέπει να πας σε κατάστημα άραγε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, zx1234r είπε

Ενδιαφέρον αυτό με τη στρογγυλοποίηση. Σαν τον κουμπαρά ένα πράγμα. Γίνεται ηλεκτρονικά ή πρέπει να πας σε κατάστημα άραγε?

Online γίνεται και η ενεργοποίηση της υπηρεσίας pay and save αλλά και του αποταμιευτικού λογαριασμού. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, asdfnikos είπε

Online γίνεται και η ενεργοποίηση της υπηρεσίας pay and save αλλά και του αποταμιευτικού λογαριασμού. 

Άντε ρε! Σούπερ! Να δω αν το έχει και η eurobank γιατί έχω τη μισθοδοσία εκεί και με βολεύει! Θενξ ε λοτ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, tsofras είπε

Το κοίταγα και εγώ εχθές στην Πειραιώς , έχει κάποιος κόστος συντήρησης αυτός ο λογαριασμός τον χρόνο ?

Αν εννοείς τους λογαριασμούς Αξίζει και διπλό ταμιευτήριο όχι. Αντίθετα δίνουν ένα "καλούτσικο" επιτόκιο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

400*36 μήνες = 14.400. να υποθέσω πως έχει ήδη ένα σεβαστό ποσό στην άκρη γιατί με τόσα λεφτά όχι σπίτι, ούτε τροχόσπιτο δε παίρνεις

  • Like 15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
4 λεπτά πριν, mylo είπε

400*36 μήνες = 14.400. να υποθέσω πως έχει ήδη ένα σεβαστό ποσό στην άκρη γιατί με τόσα λεφτά όχι σπίτι, ούτε τροχόσπιτο δε παίρνεις

Ήμουν έτοιμος να το πω αλλά λέω άστο μην του χαλάσω τα όνειρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, zodiacskipper είπε

Θα έχω σίγουρο εισόδημα για τα επόμενα 3 χρόνια... Βγάζω 800€ τον μήνα ..

Και σκέφτομαι να κάνω αποταμίευση.. 

Ο μισθός μου μπαίνει στον λογαριασμό μου στην τράπεζα Πειραιώς, 

Μπορώ να ανοίξω έναν έξτρα λογαριασμό και να στέλνω απευθείας 400€ κάθε μήνα με σκοπό κάποτε να αγοράσω ένα σπίτι ? 

Θα μπορώ να τα βγάλω οποιαδήποτε στιγμή θέλω όλα ώστε να προβώ στην αγορά του ακινήτου που θέλω ? 

Αν ξέρει κάποιος ας βοηθήσει ...

Ευχαριστώ

Αν τα καταφερεις να παρεις σπιτι στην Ελλαδα   και οχι στην Σομαλια με τον τροπο που περιγραφεις, μπορει να  διδασκεσαι στα οικονομικα πανεπιστημια ως οικονομικο θαυμα που αψηφα την λογικη !

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...