Προς το περιεχόμενο

Αποταμίευση από τον μισθό


zodiacskipper

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, BackFromHell είπε

ΥΓ. Καταλαβαίνω οτι είναι πολύ δύσκολο να πείσω τον Έλληνα για τα παραπάνω αφού για καμία 30ρια χρόνια έμαθε να παίρνει δάνεια άνευ προυποθέσεων και φυσικά να μη πληρώνει μία σε τόκους. Ε όταν έχει γαλουχηθεί έτσι ένα μεγάλο ποσοστό οικογενειών, άντε μετά να εξηγήσεις οτι το να συζητάς για δάνειο χωρίς να πληρείς καμία προυπόθεση είναι αυθαίρετο...

Πάμε ανάποδα λοιπόν για την εποικοδομητικη συζήτηση και τον αντίλογο που ζήτησες. 

Αφήνουμε στην άκρη το δικό μου σενάριο που ένας χαμηλόμισθος θα καταφέρει να πάρει ένα στεγαστικό. Ας υποθέσουμε ότι όπως λες εσύ είναι επιστημονική φαντασία. Και ούτε για πλάκα πρέπει να περάσει καν την πόρτα της τράπεζας. Και αυτό που λέω είναι τελείως λάθος. 

Ποιος είναι ο αντίλογος; Όλοι οι χαμηλόμισθοι στην Ελλάδα, που τυχαίνει να είναι και πάρα πολλοί, θα αγοράσουν σπίτι cash? Θα ήθελα να τον ακούσω από εσένα. 

Γιατί για να αλλάξει σπίτι ένας υψηλόμισθος και να αγορασει ένα μεγαλύτερο, πρέπει να βρει αγορά να πουλήσει το παλιό του. 

Επεξ/σία από gthe
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 209
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, gthe είπε

Πάμε ανάποδα λοιπόν για την εποικοδομητικη συζήτηση και τον αντίλογο που ζήτησες. 

Αφήνουμε στην άκρη το δικό μου σενάριο που ένας χαμηλόμισθος θα καταφέρει να πάρει ένα στεγαστικό. Ας υποθέσουμε ότι όπως λες εσύ είναι επιστημονική φαντασία. Και ούτε για πλάκα πρέπει να περάσει καν την πόρτα της τράπεζας. 

Ποιος είναι ο αντίλογος; Όλοι οι χαμηλόμισθος στην Ελλάδα θα αγοράσουν μόνο σπίτι cash? Θα ήθελα να τον ακούσω από εσένα. 

Γιατί για να αλλάξει σπίτι ένας υψηλόμισθος και να αγορασει ένα μεγαλύτερο, πρέπει να βρει αγορά να πουλήσει το παλιό του. 

Δεν έχω καταλάβει τι απάντηση αποζητάς από εμένα ακριβώς, αλλά με 20.000 στην άκρη στην σημερινή Ελλάδα, ΔΕΝ μπορείς να κάνεις σκέψη για αγορά σπιτιού εκτός αν συντρέχουν μια σειρά από άλλες προυποθέσεις (αυτές του στεγαστικού) που είναι πολλές και δεν μας έχει πει κάτι ο ts για αυτές. Δεν είναι επειδή το λέω εγώ, είναι επειδή...αυτή είναι η πραγματικότητα όταν κλείνουν οι στρόφυγγες των τραπεζών.

Αν κάποιος αυτής της οικονομικής ισχύος (δηλαδή 5.000 αποταμιεύσης/ετος) έχει αυτοσκοπό να πάρει σπίτι μέσα σε  3 χρόνια, τότε θα του έλεγα με κάθε ειλικρείνια οτι πλανάται πλάνην οικτράν, πρέπει να το πάρει αλλιώς και άμεσα κιόλας.

Τι σημαίνει το "πάρτο αλλιώς;". Σημαίνει οτι με 5.000/χρόνο δεν παίρνεις καλά-καλά ούτε αμάξι μικρής κατηγορίας στην 3ετία, πώς γίνεται να σκέφτεσαι το σπίτι; Σημαίνει επίσης άμεσες οικονομικές αλλαγές . Συνδυαστικά τουλάχιστον δύο ή περισσότερα από τα παρακάτω:

1. Βρες δουλειά με τουλάχιστον διπλάσιο μισθό σε θέση μη αναλώσιμη και σε εργοδότη με όνομα (αυτό ανοίγει όντως πόρτες για δανειοδοτήσεις)

2. Ξεκίνα δεύτερη δουλειά για να αυξηθούν οι αποταμιεύσεις

3. Μείωσε κι άλλο τα έξοδα σου για να αυξηθούν οι αποταμιεύσεις

4. Πούλα περιουσιακά στοιχεία για να συγκεντρώσεις περισσότερα μετρήτά

Αλλιώς απλά πάρε απόφαση οτι το υπάρχον πλάνο σου με χρονικό ορίζοντα 3ετίας κατά πάσα πιθανότητα δεν βγαίνει και άλλαξε το, πχ κάντο 10ετια-ούτε ο πρώτος, ούτε ο τελευταίος είσαι που μόχθησε και στερήθηκε τόσα χρόνια για αγορά κατοικίας. Για αγορά κατοικίας μιλάμε...

Αλλιώς μείνε στο νοίκι, μια χαρά είναι κατ'εμέ. Το εννοώ και δεν το λέω καθόλου υποτημητικά. Ευελιξία και μηδέν υποχρεώσεις (πχ συντήρηση, φορολόγηση κλπ). Κυρίως όμως, ευελιξία. Βλέπω πχ συναδέλφους που σπαταλάνε στο δρόμο καθημερινά 3 ώρες για να έρθουν δουλειά. Άσε τις βενζίνες που τους κοστίζουν όσο ένα... νοίκι. Κι όταν τους ρωτάω γιατί δεν έρχονται να μείνουν πιο κοντά στο χώρο εργασίας η απάντηση είναι "ε μα εκεί είναι το σπίτι μου". Και γιατί δεν νοικιάζεις εδώ κοντά; "ε και το σπίτι μου τι θα το κάνω;". Δηλαδή είναι σιδηροδέσμιοι του σπιτιού τους, χάνουν 3 ώρες ποιοτικού χρόνου καθημερινά, μειώνουν την ποιότητα ζωής τους, απλώς επειδή έχουν τη λογικη του "ένα κεραμύδι πάνω από το κεφάλι μου" και δεν έχουν καμία άλλη επιλογή. Φυσικά το νοίκι έχει και μειονεκτήματα ουκ'ολίγα, αλλά προσωπικά δεν το θεωρώ τόσο δαιμονοποιημένο όσο το θεωρούν στην Ελλάδα, ούτε και θεωρώ την ιδιοκατοίκηση αυτοσκοπό... Αλλά για έναν που οικονομικά δεν του βγαίνει  (νούμερα είναι, τι να κάνουμε, αν δε βγαίνουν, ΔΕΝ βγαίνουν τα ρημάδια), νοίκι και πάλι νοίκι.

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φίλε με 20χιλιαρικα βρίσκεις διαμέρισμα σε περιοχές όπως τα Πατήσια  αλλά εάν έχεις ανάγκη σε 2 χρόνια με 14.400που θα έχεις βάλει στην άκρη συν ότι έχεις ήδη στην άκρη βρίσκεις εύκολα στη περιοχή που σου είπα.Επισης δεν μου αρέσει που μερικά σχόλια κοροϊδεύουν αντί να βοηθήσουν εγώ 23 είμαι και προσπαθώ να σε βοηθήσω ελπίζω όσοι σε δουλεύουν να μην είναι μεγαλύτεροι από εμένα γιατί θα είναι κρίμα.Βεβαια ηλικια  δεν έχει σχέση με την ωριμότητα.

Επεξ/σία από jerry banana
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, BackFromHell είπε

Αν κάποιος αυτής της οικονομικής ισχύος (δηλαδή 5.000 αποταμιεύσης/ετος) έχει αυτοσκοπό να πάρει σπίτι μέσα σε  3 χρόνια, τότε θα του έλεγα με κάθε ειλικρείνια οτι πλανάται πλάνην οικτράν, πρέπει να το πάρει αλλιώς και άμεσα κιόλας.

Τι σημαίνει το "πάρτο αλλιώς;". Σημαίνει οτι με 5.000/χρόνο δεν παίρνεις καλά-καλά ούτε αμάξι μικρής κατηγορίας στην 3ετία, πώς γίνεται να σκέφτεσαι το σπίτι; Σημαίνει επίσης άμεσες οικονομικές αλλαγές . Συνδυαστικά τουλάχιστον δύο ή περισσότερα από τα παρακάτω:

1. Βρες δουλειά με τουλάχιστον διπλάσιο μισθό σε θέση μη αναλώσιμη και σε εργοδότη με όνομα (αυτό ανοίγει όντως πόρτες για δανειοδοτήσεις)

2. Ξεκίνα δεύτερη δουλειά για να αυξηθούν οι αποταμιεύσεις

3. Μείωσε κι άλλο τα έξοδα σου για να αυξηθούν οι αποταμιεύσεις

4. Πούλα περιουσιακά στοιχεία για να συγκεντρώσεις περισσότερα μετρήτά

Αλλιώς απλά πάρε απόφαση οτι το υπάρχον πλάνο σου με χρονικό ορίζοντα 3ετίας κατά πάσα πιθανότητα δεν βγαίνει και άλλαξε το, πχ κάντο 10ετια-ούτε ο πρώτος, ούτε ο τελευταίος είσαι που μόχθησε και στερήθηκε τόσα χρόνια για αγορά κατοικίας. Για αγορά κατοικίας μιλάμε...

 

Τον έχεις αποπάρει τον άλλο για τα μάλλον και τις υποθέσεις κλπ ενώ κάνεις το ίδιο. Ο ΤΣ ρώτησε κάτι πολύ συγκεκριμένο:

"Θα έχω σίγουρο εισόδημα για τα επόμενα 3 χρόνια[...] Μπορώ να ανοίξω έναν έξτρα λογαριασμό και να στέλνω απευθείας 400€ κάθε μήνα με σκοπό κάποτε να αγοράσω ένα σπίτι?" 

Εσύ παίρνεις το κάποτε και το κάνεις 3 χρόνια κι αρχίζεις το κράξιμο. Καλοδεχούμενο να επαναφέρεις κάποιον στην πραγματικότητα ή έστω να διευκρινήσεις κάποια πράγματα που μπορεί να μην ξέρει για τη λήψη δανείου αλλά η πρώτη σου συνεισφορά στο τοπικ ηταν ένα αστειάκι για Κωτσόβολο και οι υπόλοιπες να επιχειρηματολογείς με βάση μια λάθος υπόθεση (οτι ο ΤΣ θελει να το παρει σε 3 χρονια) και να κατηγορείς άλλους όταν επιχειρηματολογούν βάσει υποθέσεων. 

next

 

Επεξ/σία από Babis_allos
  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
13 λεπτά πριν, Babis_allos είπε

Τον έχεις αποπάρει τον άλλο για τα μάλλον και τις υποθέσεις κλπ ενώ κάνεις το ίδιο. Ο ΤΣ ρώτησε κάτι πολύ συγκεκριμένο:

"Θα έχω σίγουρο εισόδημα για τα επόμενα 3 χρόνια[...] Μπορώ να ανοίξω έναν έξτρα λογαριασμό και να στέλνω απευθείας 400€ κάθε μήνα με σκοπό κάποτε να αγοράσω ένα σπίτι?" 

Εσύ παίρνεις το κάποτε και το κάνεις 3 χρόνια κι αρχίζεις το κράξιμο. Καλοδεχούμενο να επαναφέρεις κάποιον στην πραγματικότητα ή έστω να διευκρινήσεις κάποια πράγματα που μπορεί να μην ξέρει για τη λήψη δανείου αλλά η πρώτη σου συνεισφορά στο τοπικ ηταν ένα αστειάκι για Κωτσόβολο και οι υπόλοιπες να επιχειρηματολογείς με βάση μια λάθος υπόθεση (οτι ο ΤΣ θελει να το παρει σε 3 χρονια) και να κατηγορείς άλλους όταν επιχειρηματολογούν βάσει υποθέσεων. 

next

Εσυ δεν εχεις καταλαβει καν σε ποιον απανταω... Επομενος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/6/2020 στις 1:39 ΜΜ, mmmpii είπε

Ρε πάτε καλά και εσυ και ο άλλος; Όταν κανείς μια τόσο έντονη δήλωση, είναι λογικό να υπάρξει αυτή η απορία. Στο στρατό δηλαδή τι έκανες αφού έχεις τόσο μεγάλο πρόβλημα;

Τι σχέση έχει ρε φίλε ο στρατός με το τι κάνεις στην υπόλοιπη ιδιωτική ζωή σου με τη θέλησή σου;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/6/2020 στις 5:18 ΜΜ, G.TH. είπε

Oτιδήποτε πάνω από 0,1% είναι καλό επιτόκιο αυτή την περίοδο.

Ξεφτίλα είναι.

Θα βάλεις 1.000 ευρώ και θα κερδίσεις τί?

5 καφέδες?

Όποιος θέλει να μου τα δώσει να του δώσω 3%.

Οι τράπεζες χρεώνουν 18% σε κάρτες και 8% σε δάνεια, και δίνουν 0.1%.

Κάτι δεν πάει καλά.

Στο εξωτερικό για να πάρεις δάνειο σε πληρώνουν , αρνητικά επιτόκια.

Και το επιτόκιο στις κάρτες είναι 3%.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, BackFromHell είπε

Δεν έχω καταλάβει τι απάντηση αποζητάς από εμένα ακριβώς, αλλά με 20.000 στην άκρη στην σημερινή Ελλάδα, ΔΕΝ μπορείς να κάνεις σκέψη για αγορά σπιτιού εκτός αν συντρέχουν μια σειρά από άλλες προυποθέσεις (αυτές του στεγαστικού) που είναι πολλές και δεν μας έχει πει κάτι ο ts για αυτές. Δεν είναι επειδή το λέω εγώ, είναι επειδή...αυτή είναι η πραγματικότητα όταν κλείνουν οι στρόφυγγες των τραπεζών.

Αν κάποιος αυτής της οικονομικής ισχύος (δηλαδή 5.000 αποταμιεύσης/ετος) έχει αυτοσκοπό να πάρει σπίτι μέσα σε  3 χρόνια, τότε θα του έλεγα με κάθε ειλικρείνια οτι πλανάται πλάνην οικτράν, πρέπει να το πάρει αλλιώς και άμεσα κιόλας.

Τι σημαίνει το "πάρτο αλλιώς;". Σημαίνει οτι με 5.000/χρόνο δεν παίρνεις καλά-καλά ούτε αμάξι μικρής κατηγορίας στην 3ετία, πώς γίνεται να σκέφτεσαι το σπίτι; Σημαίνει επίσης άμεσες οικονομικές αλλαγές . Συνδυαστικά τουλάχιστον δύο ή περισσότερα από τα παρακάτω:

1. Βρες δουλειά με τουλάχιστον διπλάσιο μισθό σε θέση μη αναλώσιμη και σε εργοδότη με όνομα (αυτό ανοίγει όντως πόρτες για δανειοδοτήσεις)

2. Ξεκίνα δεύτερη δουλειά για να αυξηθούν οι αποταμιεύσεις

3. Μείωσε κι άλλο τα έξοδα σου για να αυξηθούν οι αποταμιεύσεις

4. Πούλα περιουσιακά στοιχεία για να συγκεντρώσεις περισσότερα μετρήτά

Αλλιώς απλά πάρε απόφαση οτι το υπάρχον πλάνο σου με χρονικό ορίζοντα 3ετίας κατά πάσα πιθανότητα δεν βγαίνει και άλλαξε το, πχ κάντο 10ετια-ούτε ο πρώτος, ούτε ο τελευταίος είσαι που μόχθησε και στερήθηκε τόσα χρόνια για αγορά κατοικίας. Για αγορά κατοικίας μιλάμε...

Αλλιώς μείνε στο νοίκι, μια χαρά είναι κατ'εμέ. Το εννοώ και δεν το λέω καθόλου υποτημητικά. Ευελιξία και μηδέν υποχρεώσεις (πχ συντήρηση, φορολόγηση κλπ). Κυρίως όμως, ευελιξία. Βλέπω πχ συναδέλφους που σπαταλάνε στο δρόμο καθημερινά 3 ώρες για να έρθουν δουλειά. Άσε τις βενζίνες που τους κοστίζουν όσο ένα... νοίκι. Κι όταν τους ρωτάω γιατί δεν έρχονται να μείνουν πιο κοντά στο χώρο εργασίας η απάντηση είναι "ε μα εκεί είναι το σπίτι μου". Και γιατί δεν νοικιάζεις εδώ κοντά; "ε και το σπίτι μου τι θα το κάνω;". Δηλαδή είναι σιδηροδέσμιοι του σπιτιού τους, χάνουν 3 ώρες ποιοτικού χρόνου καθημερινά, μειώνουν την ποιότητα ζωής τους, απλώς επειδή έχουν τη λογικη του "ένα κεραμύδι πάνω από το κεφάλι μου" και δεν έχουν καμία άλλη επιλογή. Φυσικά το νοίκι έχει και μειονεκτήματα ουκ'ολίγα, αλλά προσωπικά δεν το θεωρώ τόσο δαιμονοποιημένο όσο το θεωρούν στην Ελλάδα, ούτε και θεωρώ την ιδιοκατοίκηση αυτοσκοπό... Αλλά για έναν που οικονομικά δεν του βγαίνει  (νούμερα είναι, τι να κάνουμε, αν δε βγαίνουν, ΔΕΝ βγαίνουν τα ρημάδια), νοίκι και πάλι νοίκι.

Η ιδιοκατοικηση είναι μια από τα τις βασικές σταθερές αξίες για κάθε οικογένεια. Και αυτό ισχύει σε όλο το κόσμο, όχι μόνο στην Ελλάδα. Τώρα το αν συμφωνούμε εγώ ή εσύ με αυτή τη πεποίθηση, δεν νομίζω ότι έχει σημασία. Είναι όμως παγιωμενη. Παντού, όπου και να πας θα δεις ότι ο κόσμος "θέλει" να αγοράσει και να μείνει στο δικό του σπίτι. Παντού όμως. Το ενοίκιο θεωρείται "προσωρινή" λύση κατοικίας. Επομένως δεν μπορείς να κατηγορήσεις και στην Ελλάδα ότι όλοι σκέφτονται "για το κεραμίδι στο κεφάλι τους". Κατ εμέ σε γλιτώνει από μελλοντικά προβλήματα του εμπορικου real estate (βλέπε rbnb) σε σχέση με το αν μένεις στο ενοίκιο. Η επιθυμία ιδιοκατοικησης υπάρχει και θα υπάρχει πάντα λοιπόν και στην Ελλάδα.

Παμε παρακάτω. Σε όλες τις αναπτυγμένες οικονομίες, η επιθυμία αυτή ιδιοκατοικησης είναι κινητήριος μοχλός για ένα τεράστιο κομμάτι της οικονομίας. Επειδή όμως και οι τιμές των ακινήτων είναι προφανώς πολύ ψηλά και δεν καλύπτονται από τις αποταμιευσεις μισθών, η χρηματοδότηση αυτής της αγοράς καλύπτεται "τεχνητά" από τον στεγαστικό δανεισμό. Ο οποίος στηρίζει και μεγάλο κομμάτι του τραπεζιτικου τομέα προφανως λόγω όγκου εργασιών.

Η αγορά κινείται ως εξής: Αυτός που έχει 20κ cash και μικρό εισόδημα πρέπει να μπορεί να δανειστεί (με ρεαλιστικές προϋποθέσεις, δεν διαφωνώ) ένα X πόσο και να είναι σε θέση να αγοράσει το πρώτο του σπίτι με X+20. Έστω από τα πιο φτηνά της αγοράς. Έτσι αυτός που διαθέτει 50k cash και καλύτερη δουλειά θα δανειστεί Y ποσο και θα "αναβαθμίσει" το σπίτι του με Υ+50 πουλωντας το παλιό του, ο παραπάνω το ίδιο κτλ. Κάπως έτσι δημιουργείται μια κίνηση κεφαλαίων γύρω από ένα οικοσύστημα που θρεθει χιλιάδες επαγγέλματα. 

Αν τώρα η τράπεζα πει.... Οκ δανείζω X ποσό ΜΟΝΟ αν μου πεις ότι βγάζεις κάθε χρόνο Χ/2...καταστραφηκαν και οι τράπεζες. Γιατί αυτός που βγάζει Χ/2 το χρόνο, σε 5 χρόνια θα κάνει πρόωρη αποπληρωμή του στεγαστικού του! Αυτός είναι ο χειρότερος πελάτης της. Και άμα αισθάνεται και "ανακουφισμενος" που έχει ένα σπίτι στην Ελλάδα που οι "σερβιτόροι και σουβλατζηδες" δεν θα πάρουν ποτέ... Δεν ξανακάνει αγορά σπιτιού ούτε για πλάκα, ακόμα και αν υπάρχει χρήμα! 

Σε μια χώρα όπως η Ελλάδα που δεν έχει βαρια βιομηχανία (άρα δεν έχει αυτό που λες πολλούς εργοδότες με όνομα ), που δεν στηρίζεται στην μεταπώληση υπηρεσιών μαζικά από μεσάζοντες(άρα ούτε εδώ εργοδότες με όνομα) , που οι μικρομεσαίες επιχειρήσεις επικρατουν, που ο τουρισμός επικρατεί (και κινεί πολύ μαύρο χρήμα και πάλι σε μικρές επιχειρήσεις), που η αγροτική παραγωγή επικρατεί.... Είναι τελείως άστοχο μια τράπεζα να έχει πολύ σκληρές συνθήκες δανεισμού για στεγαστικό. Γιατί απλά αποτρέπει πάνω από το 50% του πληθυσμού ρεαλιστικά να γίνουν πελατες της. 

Και κλείνω το σεντόνι.... Σε μια χώρα που τόσος πολύς κόσμος έχει στη κατοχή του γη από οικογενειακή περιουσία, δεν γίνεται να μην έχουμε ελαστικα σταγαστικα για να χτίσεις σπίτι επίσης. 

Επεξ/σία από gthe
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
16 λεπτά πριν, gthe είπε

Η ιδιοκατοικηση είναι μια από τα τις βασικές σταθερές αξίες για κάθε οικογένεια. Και αυτό ισχύει σε όλο το κόσμο, όχι μόνο στην Ελλάδα. Τώρα το αν συμφωνούμε εγώ ή εσύ με αυτή τη πεποίθηση, δεν νομίζω ότι έχει σημασία. Είναι όμως παγιωμενη. Παντού, όπου και να πας θα δεις ότι ο κόσμος "θέλει" να αγοράσει και να μείνει στο δικό του σπίτι. Παντού όμως. Το ενοίκιο θεωρείται "προσωρινή" λύση κατοικίας. Επομένως δεν μπορείς να κατηγορήσεις και στην Ελλάδα ότι όλοι σκέφτονται "για το κεραμίδι στο κεφάλι τους". Κατ εμέ σε γλιτώνει από μελλοντικά προβλήματα του εμπορικου real estate (βλέπε rbnb) σε σχέση με το αν μένεις στο ενοίκιο. Η επιθυμία ιδιοκατοικησης υπάρχει και θα υπάρχει πάντα λοιπόν και στην Ελλάδα.

Παμε παρακάτω. Σε όλες τις αναπτυγμένες οικονομίες, η επιθυμία αυτή ιδιοκατοικησης είναι κινητήριος μοχλός για ένα τεράστιο κομμάτι της οικονομίας. Επειδή όμως και οι τιμές των ακινήτων είναι προφανώς πολύ ψηλά και δεν καλύπτονται από τις αποταμιευσεις μισθών, η χρηματοδότηση αυτής της αγοράς καλύπτεται "τεχνητά" από τον στεγαστικό δανεισμό. Ο οποίος στηρίζει και μεγάλο κομμάτι του τραπεζιτικου τομέα προφανως λόγω όγκου εργασιών.

Η αγορά κινείται ως εξής: Αυτός που έχει 20κ cash και μικρό εισόδημα πρέπει να μπορεί να δανειστεί (με ρεαλιστικές προϋποθέσεις, δεν διαφωνώ) ένα X πόσο και να είναι σε θέση να αγοράσει το πρώτο του σπίτι με X+20. Έστω από τα πιο φτηνά της αγοράς. Έτσι αυτός που διαθέτει 50k cash και καλύτερη δουλειά θα δανειστεί Y ποσο και θα "αναβαθμίσει" το σπίτι του με Υ+50 πουλωντας το παλιό του, ο παραπάνω το ίδιο κτλ. Κάπως έτσι δημιουργείται μια κίνηση κεφαλαίων γύρω από ένα οικοσύστημα που θρεθει χιλιάδες επαγγέλματα. 

Αν τώρα η τράπεζα πει.... Οκ δανείζω X ποσό ΜΟΝΟ αν μου πεις ότι βγάζεις κάθε χρόνο Χ/2...καταστραφηκαν και οι τράπεζες. Γιατί αυτός που βγάζει Χ/2 το χρόνο, σε 5 χρόνια θα κάνει πρόωρη αποπληρωμή του στεγαστικού του! Αυτός είναι ο χειρότερος πελάτης της. Και άμα αισθάνεται και "ανακουφισμενος" που έχει ένα σπίτι στην Ελλάδα που οι "σερβιτόροι και σουβλατζηδες" δεν θα πάρουν ποτέ... Δεν ξανακάνει αγορά σπιτιού ούτε για πλάκα, ακόμα και αν υπάρχει χρήμα! 

Σε μια χώρα όπως η Ελλάδα που δεν έχει βαρια βιομηχανία (άρα δεν έχει αυτό που λες πολλούς εργοδότες με όνομα ), που δεν στηρίζεται στην μεταπώληση υπηρεσιών μαζικά από μεσάζοντες(άρα ούτε εδώ εργοδότες με όνομα) , που οι μικρομεσαίες επιχειρήσεις επικρατουν, που ο τουρισμός επικρατεί (και κινεί πολύ μαύρο χρήμα και πάλι σε μικρές επιχειρήσεις), που η αγροτική παραγωγή επικρατεί.... Είναι τελείως άστοχο μια τράπεζα να έχει πολύ σκληρές συνθήκες δανεισμού για στεγαστικό. Γιατί απλά αποτρέπει πάνω από το 50% του πληθυσμού ρεαλιστικά να γίνουν πελατες της. 

Και κλείνω το σεντόνι.... Σε μια χώρα που τόσος πολύς κόσμος έχει στη κατοχή του γη από οικογενειακή περιουσία, δεν γίνεται να μην έχουμε ελαστικα σταγαστικα για να χτίσεις σπίτι επίσης. 

Οφφτοπικ τα περισσοτερα, οποτε απαντω στην τελευταια σου προταση που αφορα καπως το θεμα μας. Το τι γινεται και τι οχι το κρινουν οι ιδιοι οι τραπεζιτες. Αυτη τη στιγμη τα πραγματα ετσι οπως λεω εχουν. Στεγαστικο δεν παιζει σε κανενα ονειρο απλα επειδη καποιος εχει αποταμιευτικη δυναμη περι τα 5.000 το χρονο. Σωστο, λαθος , δεν ξερω (η προσφατη εμπειρια στο Ελλαντα δειχνει οτι ειναι σωστο), αλλα ετσι εχουν τα πραγματα. Οποτε στα του θεματος και λαμβανοντας υποψιν την πραγματικοτητα κι οχι τη φαντασια, ειναι ανουσιο να μιλαμε για 6ψηφια δανεια σε ατομο με αυτη την αποταμιευτικη δυναμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
58 λεπτά πριν, stelrp είπε

Ξεφτίλα είναι.

Θα βάλεις 1.000 ευρώ και θα κερδίσεις τί?

5 καφέδες?

Όποιος θέλει να μου τα δώσει να του δώσω 3%.

Οι τράπεζες χρεώνουν 18% σε κάρτες και 8% σε δάνεια, και δίνουν 0.1%.

Κάτι δεν πάει καλά.

Στο εξωτερικό για να πάρεις δάνειο σε πληρώνουν , αρνητικά επιτόκια.

Και το επιτόκιο στις κάρτες είναι 3%.

Οχι, στο εξωτερικο δεν σε πληρωνουν αρνητικα επιτοκια για να παρεις δανειο... 

Επισης με 0.1% τα 1000 θα γινουν 1001 οποτε ουτε 5 καφεδες εκτος αν τους φτιαχνεις εσυ τους καφεδες με 20 λεπτα.  5 καφεδες βασικα θα ηταν ενα καλο επιτοκιο.

Επεξ/σία από Babis_allos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, BackFromHell είπε

Οφφτοπικ τα περισσοτερα, οποτε απαντω στην τελευταια σου προταση που αφορα καπως το θεμα μας. Το τι γινεται και τι οχι το κρινουν οι ιδιοι οι τραπεζιτες. Αυτη τη στιγμη τα πραγματα ετσι οπως λεω εχουν. Στεγαστικο δεν παιζει σε κανενα ονειρο απλα επειδη καποιος εχει αποταμιευτικη δυναμη περι τα 5.000 το χρονο. Σωστο, λαθος , δεν ξερω (η προσφατη εμπειρια στο Ελλαντα δειχνει οτι ειναι σωστο), αλλα ετσι εχουν τα πραγματα. Οποτε στα του θεματος και λαμβανοντας υποψιν την πραγματικοτητα κι οχι τη φαντασια, ειναι ανουσιο να μιλαμε για 6ψηφια δανεια σε ατομο με αυτη την αποταμιευτικη δυναμη.

Off topic? Έβαλες έναν αντίλογο που κατέληγε στο ότι η ιδιοκατοικηση θεωρείς ότι δεν πρέπει να είναι αυτοσκοπός. Και βγήκε off topic η απάντηση μου; 

Η πρόσφατη εμπειρία στο Ελλαντα πάντως δείχνει ότι οι τράπεζες λάθος κινούνται, όχι σωστά. Δεν έχουν καταφέρει να βγουν από την κρίση ούτε οι ίδιες 10 χρόνια τώρα! Πόσες ανακεφαλαιωσεις έχουν φάει; 

Να μου βρεις που έγραψα εγώ για 6ψηφιο δανεισμό παρακαλώ. 

Επεξ/σία από gthe
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, gthe είπε

Off topic? Έβαλες έναν αντίλογο που κατέληγε στο ότι η ιδιοκατοικηση θεωρείς ότι δεν πρέπει να είναι αυτοσκοπός. Και βγήκε off topic η απάντηση μου; 

Η πρόσφατη εμπειρία στο Ελλαντα πάντως δείχνει ότι οι τράπεζες λάθος κινούνται, όχι σωστά. Δεν έχουν καταφέρει να βγουν από την κρίση ούτε οι ίδιες 10 χρόνια τώρα! 

Να μου βρεις που έγραψα εγώ για 6ψηφιο δανεισμό παρακαλώ. 

Εαυ δεν μιλησες για 100.000 ευρω δανειο και αγορα κατοικιας; Ξεχνας τι γραφεις ή δε το εχεις με το μετρημα; Βαση οσων λες θεωρω το δευτερο πιθανοτερο.

Κατα τα αλλα , για τις τραπεζες, καλα τα λες για την κριση, αλλα δεν μας λες πώς χρεοκωπησαν. Χρεοκωπησαν γιατι κανανε αυτο που παρουσιαζεις σωστο. Το να τις εγκαλεις που συμμαζευτηκαν για να το διορθωσουν επειδη "αργουν" να το καταφερουν, το λες και αποψαρα.

 

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/6/2020 στις 7:33 ΜΜ, Ukforthemoment είπε

Kαι θα ζει τον μήνα με 400€;

Είμαι και εγώ στην ίδια φάση με τη διαφορά οτι αποταμιεύω καθαρά 900 με 1000 κάθε μήνα μιας και μου το επιτρέπει ο μισθός.

Μένω στο πατρικό οπότε τα προσωπικά μου έξοδα είναι 200-300 ευρώ το πολύ. Δε ξοδεύω πολλά εξάλλου επι τούτου γιατί έχω σκοπό την επόμενη 5 ετία να κάνω μια αγορά σπιτιού καθαρά από τις αποταμιεύσεις και μόνο. Πλέον πάνε 6 μήνες που το κάνω και ήδη έχω αποταμιεύσει 6k. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, BackFromHell είπε

Εαυ δεν μιλησες για 100.000 ευρω δανειο και αγορα κατοικιας; Ξεχνας τι γραφεις ή δε το εχεις με το μετρημα; Βαση οσων λες θεωρω το δευτερο πιθανοτερο.

Κατα τα αλλα , για τις τραπεζες, καλα τα λες για την κριση, αλλα δεν μας λες πώς χρεοκωπησαν. Χρεοκωπησαν γιατι κανανε αυτο που παρουσιαζεις σωστο. Το να τις εγκαλεις που συμμαζευτηκαν για να το διορθωσουν επειδη αργουν να το καταφερουν, το λες και αποψαρα.

Εγω έγραψα, έχεις 20 και δανείζεται για να φτάσεις ένα σπίτι χοντρικά των 100. Αυτό σημαίνει... Ζητάς μέχρι 80 από την τράπεζα! Και κάπου εκεί είναι και το απόλυτο max που μπορείς να πάρει ένας τόσο χαμηλομισθος. 

Ο δανεισμός στεγαστικού συνηθίζεται να φτάνει σαν μέγιστο δανειζόμενο πόσο 3 με 4 φορές τις ετήσιες μικτές απολαβές. Και η μηνιαία δόση δεν πρέπει να ξεπερνά το 35-40% των μηναιων καθαρών απολαβων. Αυτές είναι οι γενικές σταθερές. Και αλλάζουν με βάση τις τοπικές οικονομίες. Τώρα γιατί οι ελληνικές τράπεζες δώσανε τότε παλιότερα τεράστια δάνεια, ειναι δικό τους πρόβλημα. Ο κόσμος έκανε αίτηση και τα πήρε (κακώς). 

Χρεωκοπησαν γιατί εκτός από ψιχουλα σε στεγαστικά, κάνανε και τεράστια ανοίγματα με τρελούς δανεισμούς σε επιχειρήσεις. Που δεν αποπληρώθηκαν ποτέ. 

Επειδή είπες ότι "δεν" το έχω με το μέτρημα.... Το δάνειο μου έχει μορφή 75% loan to value, εδωσα δλδ 25% προκαταβολή της αξίας του ακινήτου, χρησιμοποίησα το 38% της max δανειακή μου δυνατότητας, έχω σταθερό 2.1% επιτόκιο κλειδωμένο για 5χρονια και μετά θα κάνω remortgage. Θες και νούμερα; 41κ cash, 123k δάνειο, 506λιρες το μήνα δόση για τα 5 χρόνια, 23 χρόνια αποπληρωμή. Max δανεικη ικανότητα 320κ λιρες, εκ των οποίων αντλησα τα 123κ.

Κατσε τώρα εσύ λοιπόν και φαντάσου, ότι στο Ελλαδισταν κολλοσοι παγκόσμιων τραπεζών όπως η eurobank το παίζει καλύτερα το παιχνίδι από τράπεζες όπως hsbc, halifax, deutche bank κτλ. Το δείχνει και το αποτέλεσμα εξάλλου... 

Επεξ/σία από gthe
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Ναι μια που η ελληνικη οικονομια ειναι ενα και το αυτο με τις χωρες που συγκρινεις... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...