Προς το περιεχόμενο

Αποταμίευση από τον μισθό


zodiacskipper

Προτεινόμενες αναρτήσεις

38 λεπτά πριν, gthe είπε

Εγω έγραψα, έχεις 20 και δανείζεται για να φτάσεις ένα σπίτι χοντρικά των 100. Αυτό σημαίνει... Ζητάς μέχρι 80 από την τράπεζα! Και κάπου εκεί είναι και το απόλυτο max που μπορείς να πάρει ένας τόσο χαμηλομισθος. 

Ο δανεισμός στεγαστικού συνηθίζεται να φτάνει σαν μέγιστο δανειζόμενο πόσο 3 με 4 φορές τις ετήσιες μικτές απολαβές. Και η μηνιαία δόση δεν πρέπει να ξεπερνά το 35-40% των μηναιων καθαρών απολαβων. Αυτές είναι οι γενικές σταθερές. Και αλλάζουν με βάση τις τοπικές οικονομίες. Τώρα γιατί οι ελληνικές τράπεζες δώσανε τότε παλιότερα τεράστια δάνεια, ειναι δικό τους πρόβλημα. Ο κόσμος έκανε αίτηση και τα πήρε (κακώς). 

Χρεωκοπησαν γιατί εκτός από ψιχουλα σε στεγαστικά, κάνανε και τεράστια ανοίγματα με τρελούς δανεισμούς σε επιχειρήσεις. Που δεν αποπληρώθηκαν ποτέ. 

Επειδή είπες ότι "δεν" το έχω με το μέτρημα.... Το δάνειο μου έχει μορφή 75% loan to value, εδωσα δλδ 25% προκαταβολή της αξίας του ακινήτου, χρησιμοποίησα το 38% της max δανειακή μου δυνατότητας, έχω σταθερό 2.1% επιτόκιο κλειδωμένο για 5χρονια και μετά θα κάνω remortgage. Θες και νούμερα; 41κ cash, 123k δάνειο, 506λιρες το μήνα δόση για τα 5 χρόνια, 23 χρόνια αποπληρωμή. Max δανεικη ικανότητα 320κ λιρες, εκ των οποίων αντλησα τα 123κ.

Κατσε τώρα εσύ λοιπόν και φαντάσου, ότι στο Ελλαδισταν κολλοσοι παγκόσμιων τραπεζών όπως η eurobank το παίζει καλύτερα το παιχνίδι από τράπεζες όπως hsbc, halifax, deutche bank κτλ. Το δείχνει και το αποτέλεσμα εξάλλου... 

εκεί που ζεις υπάρχει προστασία 1ης κατοικίας;

Δηλαδή αν σταματήσεις να πληρώνεις τις δόσεις, έχει καμία εξασφάλιση η τράπεζα ή απλά χάνει τα λεφτά της;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 209
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγώ πάλι από την άλλη δε καταλαβαίνω από που συνάγεται οτι πρέπει κάποιος αποκλειστικά και μόνο να πάρει δάνειο για να κάνει αγορά σπιτιού;

Eίμαι 35 και επένδυσα σε εμένα για πολλά χρόνια (σπουδές, ειδικεύσεις κτλ) και σήμερα για την Ελλάδα θεωρούμε λογικά υψηλόμισθος (1280 είναι το καθαρό μηνιαίο εισόδημα μου) και ο δικός μου στόχος είναι ξεκάθαρος: αγορά μόνο μέσω της αποταμίευσης μου. Δάνειο δεν αγγίζω καθώς το 2018 αποπλήρωσα ένα παλαιότερο που είχα πάρει στις καλές εποχές και μου έφυγε για έκτακτα καθώς επί αρκετά χρόνια είχα σοβαρά προσωπικά προβλήματα τα οποία πλέον έχουν επιτέλους περάσει.

Η σταθερότητα της εργασίας μου επιτρέπει να κάνω σχέδιο σε βάθος 5 ετίας τουλάχιστον με σκοπό να έχω αποταμιεύσει 50-55k και να κάνω μια αγορά μόνο με αυτά τα χρήματα. Τώρα τι θα πάρω με αυτά είναι άλλο ζήτημα. Είναι πολύ συντηρητικά τα σχέδια μου. Ενα μικρό δυάρι σε παλιά πολυκατοικία στο κέντρο της Αθήνας όσο και κακόφημη να είναι η περιοχή δε με ενοχλεί.

πχ να μερικές από τις επιλογές που έχω σήμερα με 55k

https://www.xe.gr/property/search?System.item_type=re_residence&Transaction.price.from=50000&Transaction.price.to=55000&Transaction.type_channel=117518&Geo.area_id_new__hierarchy=82196

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, The_Judas είπε

εκεί που ζεις υπάρχει προστασία 1ης κατοικίας;

Δηλαδή αν σταματήσεις να πληρώνεις τις δόσεις, έχει καμία εξασφάλιση η τράπεζα ή απλά χάνει τα λεφτά της;

Κατάσχεση με κλητήρες.

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Forested είπε

Εγώ πάλι από την άλλη δε καταλαβαίνω από που συνάγεται οτι πρέπει κάποιος αποκλειστικά και μόνο να πάρει δάνειο για να κάνει αγορά σπιτιού;

Eίμαι 35 και επένδυσα σε εμένα για πολλά χρόνια (σπουδές, ειδικεύσεις κτλ) και σήμερα για την Ελλάδα θεωρούμε λογικά υψηλόμισθος (1280 είναι το καθαρό μηνιαίο εισόδημα μου) και ο δικός μου στόχος είναι ξεκάθαρος: αγορά μόνο μέσω της αποταμίευσης μου. Δάνειο δεν αγγίζω καθώς το 2018 αποπλήρωσα ένα παλαιότερο που είχα πάρει στις καλές εποχές και μου έφυγε για έκτακτα καθώς επί αρκετά χρόνια είχα σοβαρά προσωπικά προβλήματα τα οποία πλέον έχουν επιτέλους περάσει.

Η σταθερότητα της εργασίας μου επιτρέπει να κάνω σχέδιο σε βάθος 5 ετίας τουλάχιστον με σκοπό να έχω αποταμιεύσει 50-55k και να κάνω μια αγορά μόνο με αυτά τα χρήματα. Τώρα τι θα πάρω με αυτά είναι άλλο ζήτημα. Είναι πολύ συντηρητικά τα σχέδια μου. Ενα μικρό δυάρι σε παλιά πολυκατοικία στο κέντρο της Αθήνας όσο και κακόφημη να είναι η περιοχή δε με ενοχλεί.

πχ να μερικές από τις επιλογές που έχω σήμερα με 55k

https://www.xe.gr/property/search?System.item_type=re_residence&Transaction.price.from=50000&Transaction.price.to=55000&Transaction.type_channel=117518&Geo.area_id_new__hierarchy=82196

Σε μια υγιή τραπεζική αγορά, θα σε συνέφερε να πάρεις δάνειο, να έχεις το σπίτι άμεσα και όχι σε 10 χρόνια που θα έχεις γίνει 50...

Το να πληρώνεις 5-10 χρόνια ενοίκιο... και να βάζεις ταυτόχρονα στην άκρη χρήματα για να αγοράσεις πολύ αργότερα ένα πολύ μέτριο σπίτι 58τμ  με 50χιλ. δεν είναι και η ιδανική επιλογή.

Επεξ/σία από The_Judas
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, The_Judas είπε

πολύ αργότερα ένα πολύ μέτριο σπίτι 58τμ  με 50χιλ. δεν είναι και η ιδανική επιλογή.

Η σταθερότητα της εργασίας μου επιτρέπει σε 5 χρόνια να κάνω μια τέτοια αγορά. Συν 2 χρόνια που υπολογίζω σταδιακά να το ανακαινίζω (σε περίπτωση που μιλάμε για εντελώς χρέπι) αλλιώς ίσως και σε λιγότερο από χρόνο να μπορέσω να το ανακαινίσω αν είναι σε σχετικά καλή κατάσταση.

Επεξ/σία από Forested
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και έχει φύγει αρκετά οφφ-τόπικ το θέμα, δεν μπορώ να μη σχολιάσω ότι ΔΕΝ είναι υγιές για την οικονομία μίας χώρας να αποταμιεύει κάποιος (και μάλιστα σε λογαριασμό, όχι σε επενδύσεις) το 40 και το 60% του μισθού του. Η ανάπτυξη οποιασδήποτε οικονομίας στον κόσμο (ακόμα και στην "καπιταλοκομμουνιστική" Κίνα) βασίζεται πρωτίστως στην συνεχή κίνηση των χρημάτων. Χωρίς τη συνεχή κίνηση, έρχεται η συρρίκνωση της οικονομίας, άρα χαμηλότεροι μισθοί και περισσότερη ανεργία. Τελικά μακροπρόθεσμα βγαίνουν όλοι ζημιωμένοι από αυτό.

Μεγάλη κουβέντα και δεν είναι για τον TS που δεν έχει και κανένα μεγάλο μισθό, αλλά για όλους αυτούς που περηφανέυονται ότι βάζουν στην άκρη χιλιάρικο/μήνα και ζουν με 500 ευρω ξερωγώ. Αν όλοι έκαναν το ίδιο, ο μέσος μισθός στην Ελλάδα δε θα ήταν 900€, αλλά ούτε 500 και σπίτι δε θα παίρνατε ακόμα και ύστερα από 40 χρόνια.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, The_Judas είπε

εκεί που ζεις υπάρχει προστασία 1ης κατοικίας;

Δηλαδή αν σταματήσεις να πληρώνεις τις δόσεις, έχει καμία εξασφάλιση η τράπεζα ή απλά χάνει τα λεφτά της;

Αν εννοείς νόμος του κράτους όχι. Η τράπεζα συνήθως κάνει pay holidays για κάποιο διάστημα αν δεν μπορεις να πληρώσεις (12 μήνες ας πούμε) και τελικά θα καταλήξει να πάρει το σπίτι το οποίο θα πουλήσει. Προφανώς σε αυτό το μοντέλο χάνει χρήματα και κάνει ότι μπορεί να μην φτάσει ως εκεί.

Επεξ/σία από gthe
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

16 λεπτά πριν, mernides είπε

Μιας και έχει φύγει αρκετά οφφ-τόπικ το θέμα, δεν μπορώ να μη σχολιάσω ότι ΔΕΝ είναι υγιές για την οικονομία μίας χώρας να αποταμιεύει κάποιος (και μάλιστα σε λογαριασμό, όχι σε επενδύσεις) το 40 και το 60% του μισθού του. Η ανάπτυξη οποιασδήποτε οικονομίας στον κόσμο (ακόμα και στην "καπιταλοκομμουνιστική" Κίνα) βασίζεται πρωτίστως στην συνεχή κίνηση των χρημάτων. Χωρίς τη συνεχή κίνηση, έρχεται η συρρίκνωση της οικονομίας, άρα χαμηλότεροι μισθοί και περισσότερη ανεργία. Τελικά μακροπρόθεσμα βγαίνουν όλοι ζημιωμένοι από αυτό.

Μεγάλη κουβέντα και δεν είναι για τον TS που δεν έχει και κανένα μεγάλο μισθό, αλλά για όλους αυτούς που περηφανέυονται ότι βάζουν στην άκρη χιλιάρικο/μήνα και ζουν με 500 ευρω ξερωγώ. Αν όλοι έκαναν το ίδιο, ο μέσος μισθός στην Ελλάδα δε θα ήταν 900€, αλλά ούτε 500 και σπίτι δε θα παίρνατε ακόμα και ύστερα από 40 χρόνια.

Σε αυτό συμφωνώ ότι είναι πιο υγιές...παρόλο που και εγώ προτίμησα την τακτική της αποταμίευσης.

Θα ήταν καλύτερο να είχα πάρει σπίτι πριν από 10 χρόνια, παρά να μαζεύω το χρήμα.

Απλά τα τελευταία 10 χρόνια στην Ελλάδα δεν μπορούσες να εμπιστευτείς την  γενικότερη κατάσταση  (βάζω μέσα τράπεζες-πολιτικούς αλλά και τους πολίτες)  και δεν υπήρχε καμία σταθερότητα στο τραπεζικό σύστημα.

Επεξ/σία από The_Judas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, mernides είπε

Μιας και έχει φύγει αρκετά οφφ-τόπικ το θέμα, δεν μπορώ να μη σχολιάσω ότι ΔΕΝ είναι υγιές για την οικονομία μίας χώρας να αποταμιεύει κάποιος (και μάλιστα σε λογαριασμό, όχι σε επενδύσεις) το 40 και το 60% του μισθού του. Η ανάπτυξη οποιασδήποτε οικονομίας στον κόσμο (ακόμα και στην "καπιταλοκομμουνιστική" Κίνα) βασίζεται πρωτίστως στην συνεχή κίνηση των χρημάτων. Χωρίς τη συνεχή κίνηση, έρχεται η συρρίκνωση της οικονομίας, άρα χαμηλότεροι μισθοί και περισσότερη ανεργία. Τελικά μακροπρόθεσμα βγαίνουν όλοι ζημιωμένοι από αυτό.

Μεγάλη κουβέντα και δεν είναι για τον TS που δεν έχει και κανένα μεγάλο μισθό, αλλά για όλους αυτούς που περηφανέυονται ότι βάζουν στην άκρη χιλιάρικο/μήνα και ζουν με 500 ευρω ξερωγώ. Αν όλοι έκαναν το ίδιο, ο μέσος μισθός στην Ελλάδα δε θα ήταν 900€, αλλά ούτε 500 και σπίτι δε θα παίρνατε ακόμα και ύστερα από 40 χρόνια.

Ναι μπορεί να έχεις δίκιο αλλά πολλά εξαρτώνται από τις συνθήκες του καθενός.

Πχ αναφέρει ένας φίλος οτι του αγόρασαν οι δικοί του διαμέρισμα στην Αθήνα. Δεν είμαστε όλοι το ίδιο τυχεροί. Για τις δικές μου συνθήκες που δεν είχα γονείς να μου κάνουν τέτοια αγορά (ή να μου αφήσουν κάτι) αποφάσισα με τη στήριξη τους από νωρίς να επενδύσω σε εμένα.Οκ φυσικά τα προσωπικά προβλήματα που ήρθαν στη πορεία δεν μπορούσαν να υπολογιστούν και με πήγαν πίσω γύρω στα 5-7 χρόνια αλλά με βάση τα όσα έμαθα και από την εμπειρία μου με τα δάνεια νομίζω για εμένα το πλάνο μου είναι βιώσιμο. 

Ναι οκ μπορεί αν έκαναν όλοι οτι κάνω εγώ να είχε πρόβλημα η οικονομία αλλά δε νομίζω οτι το άγχος μου για το αν θα καταρρεύσει η καπιτάλα της Ελλάδας θα με πείσει να αλλάξω το πλάνο μου.

Επεξ/σία από Forested
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, mernides είπε

Μιας και έχει φύγει αρκετά οφφ-τόπικ το θέμα, δεν μπορώ να μη σχολιάσω ότι ΔΕΝ είναι υγιές για την οικονομία μίας χώρας να αποταμιεύει κάποιος (και μάλιστα σε λογαριασμό, όχι σε επενδύσεις) το 40 και το 60% του μισθού του. Η ανάπτυξη οποιασδήποτε οικονομίας στον κόσμο (ακόμα και στην "καπιταλοκομμουνιστική" Κίνα) βασίζεται πρωτίστως στην συνεχή κίνηση των χρημάτων. Χωρίς τη συνεχή κίνηση, έρχεται η συρρίκνωση της οικονομίας, άρα χαμηλότεροι μισθοί και περισσότερη ανεργία. Τελικά μακροπρόθεσμα βγαίνουν όλοι ζημιωμένοι από αυτό.

Μεγάλη κουβέντα και δεν είναι για τον TS που δεν έχει και κανένα μεγάλο μισθό, αλλά για όλους αυτούς που περηφανέυονται ότι βάζουν στην άκρη χιλιάρικο/μήνα και ζουν με 500 ευρω ξερωγώ. Αν όλοι έκαναν το ίδιο, ο μέσος μισθός στην Ελλάδα δε θα ήταν 900€, αλλά ούτε 500 και σπίτι δε θα παίρνατε ακόμα και ύστερα από 40 χρόνια.

Ισχύει για τους πάντες. Το χρήμα πρέπει να κινείται τόσο στο επίπεδο των πολιτών όσο και στο επίπεδο των τραπεζών. 

Στην Ελλάδα έχουν όλοι πειστεί ότι βοηθάει το ανάποδο. Οι πολιτες να μην ξοδεύουν και οι τράπεζες να μην δανείζουν. Αφού υπάρχει αβεβαιοτητα σε όλα προφανώς. 

Δεν βγαίνει έτσι. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, The_Judas είπε

Σε αυτό συμφωνώ ότι είναι πιο υγιές...παρόλο που και εγώ προτίμησα την τακτική της αποταμίευσης.

Θα ήταν καλύτερο να είχα πάρει σπίτι πριν από 10 χρόνια, παρά να μαζεύω το χρήμα.

Απλά τα τελευταία 10 χρόνια στην Ελλάδα δεν μπορούσες να εμπιστευτείς την  γενικότερη κατάσταση  (βάζω μέσα τράπεζες-πολιτικούς αλλά και τους πολίτες)  και δεν υπήρχε καμία σταθερότητα στο τραπεζικό σύστημα.

Ξεκάθαρα το τραπεζικό σύστημα είναι τελείως αλλού. Εχουν κάκιστο risk management συνολικά. Δε δίνουν δάνεια ακόμα και σε φερέγγυα πρόσωπα (ξέρω αρκετές περιπτώσεις), κάτι που οδηγεί σε χειρότερη μείωση της ανάπτυξης, αφού αν έδιναν δάνεια ευκολότερα και με πιο ρεαλιστικά επιτόκια, θα υπήρχε περισσότερη ανάπτυξη και θα είχαν και περισσότερα κέρδη οι ίδιες οι τράπεζες. Δε μιλάω προφανώς για τα αίσχη του 2000 μέχρι 2008, που έδιναν δάνειο στον κάθε κακομοίρη, αλλά και η σημερινή κατάσταση είναι το άλλο άκρο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, mernides είπε

Ξεκάθαρα το τραπεζικό σύστημα είναι τελείως αλλού. Εχουν κάκιστο risk management συνολικά. Δε δίνουν δάνεια ακόμα και σε φερέγγυα πρόσωπα (ξέρω αρκετές περιπτώσεις), κάτι που οδηγεί σε χειρότερη μείωση της ανάπτυξης, αφού αν έδιναν δάνεια ευκολότερα και με πιο ρεαλιστικά επιτόκια, θα υπήρχε περισσότερη ανάπτυξη και θα είχαν και περισσότερα κέρδη οι ίδιες οι τράπεζες. Δε μιλάω προφανώς για τα αίσχη του 2000 μέχρι 2008, που έδιναν δάνειο στον κάθε κακομοίρη, αλλά και η σημερινή κατάσταση είναι το άλλο άκρο.

Τώρα και καλά με τα 30 κορονο-δις που θα πάρει η Ελλάδα δε θα βελτιωθεί αυτό;

Είναι καλά φράγκα αν τα διαχειριστεί καλά η χώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω την αλήθεια δεν έκατσα να διαβάσω όλες τις σελίδες του thread, αλλά για τα περί αποταμίευσης θα πω ότι στην Ελλάδα του 2020 δεν έχει κανένα απολύτως νόημα να ανοίξεις προθεσμιακή κατάθεση. Τα επιτόκια που δίνουν είναι απλά αστεία. Ας πούμε ότι κλείνεις 10.000 ευρώ για 12 μήνες. Το κέρδος σου με μία προθεσμιακή θα είναι περίπου 1,5-2 ευρώ το μήνα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Forested είπε

Τώρα και καλά με τα 30 κορονο-δις που θα πάρει η Ελλάδα δε θα βελτιωθεί αυτό;

Είναι καλά φράγκα αν τα διαχειριστεί καλά η χώρα.

Μακάρι αυτά τα χρήματα να τα διαχειρίζονταν με σωστό τρόπο, αλλά δεν είναι ρεαλιστικό αυτό με την κατάσταση που επικρατεί, με τον τουρισμό να είναι -50%, σε αισιόδοξο μάλιστα σενάριο.

Ακόμα και οι ίδιοι οι τύποι της ΕΚΤ νομίζω ξέρουν ότι αυτά τα δις δε δόθηκαν για να επενδυθούν σοβαρά, αλλά για να κρατήσουν τη χώρα μισο-όρθια και να γλυτώσει από μια διαφαινόμενη καταστροφή που θα έκανε την προηγούμενη δεκαετία να μοιάζει παράδεισος.

Επεξ/σία από mernides
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, mernides είπε

Μακάρι αυτά τα χρήματα να τα διαχειρίζονταν με σωστό τρόπο, αλλά δεν είναι ρεαλιστικό αυτό με την κατάσταση που επικρατεί, με τον τουρισμό να είναι -50%, σε αισιόδοξο μάλιστα σενάριο.

Ακόμα και 50% να είναι κάτω ο τουρισμός δε βλέπω γιατί αυτό να είναι μια καταστροφή. Για μια χώρα όπως η Ελλάδα που περσι είχε 33 μύρια τουρίστες καθώς τα τελευταία χρόνια έσπαγε το ένα πίσω από το άλλο τα ρεκόρ στις αφίξεις τότε ακόμα και να πέσει στα 20 μύρια θα είναι σα να έχει πάει πίσω στο 2013. Άσε που νομίζω οτι προς τον Αύγουστο τελικά θα είναι πολύ καλύτερα τα πράγματα και ίσως είναι μόνο -30% οι τουρίστες σε σχέση με περσι αν συνεχίσει η καλή εξέλιξη της πανδημίας στην Ελλάδα.

Δεν είναι του θανατά η κατάσταση. Σε συνδιασμό με καλή διαχείριση από τα κορονο- φράγκα μπορεί ακόμα και καλή ανάπτυξη να δει η Ελλάδα στα επόμενα χρόνια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...