Προς το περιεχόμενο

Αποταμίευση από τον μισθό


zodiacskipper

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Forested είπε

Τώρα και καλά με τα 30 κορονο-δις που θα πάρει η Ελλάδα δε θα βελτιωθεί αυτό;

Είναι καλά φράγκα αν τα διαχειριστεί καλά η χώρα.

Τα λεφτα απο την ΕΚΤ στοχευουν κυριως να βοηθησουν επιχειρησεις οχι στεγαστικα. Επισης η ΕΚΤ εχει παρει κι αλλα μετρα οπως το να αφηνει τις τραπεζες να λειτουργουν κατω απο τα combined buffer requirements και εχει ζητησει απο τραπεζες να μην πληρωσουν dividends σε shareholders για αυτο το τριμηνο. Επισης εχει επιτρεψει στις τραπεζες να χρησιμοποιησουν χαμηλοτερης ποιοτητας assets για να meet τα capital requirements τους. Για τις Ελληνικες τραπεζες βεβαια δεν υπαρχουν πολλα περιθωρια γιατι εχουν χαμηλα κεφαλαια. Ομως γενικοτερα ο συοχος ειναι οι τραπεζες να χρησιμοποιησουν αυτα τα κεφαλαια για να δωσουν δανεια στην οικονομια. Το αν θα το κανουν ομως οι τραπεζες ή θα φοβηθουν εξαρταται απο εκεινες.  
 

Οι ελληνικες τραπεζες εχουν σοβαρο προβλημα με τα NPLs (non performing loans) εδω και πολλα χρονια και ειναι ενα προβλημα που ειναι πολυ δυσκολο να διορθωθει και που θα χειροτερευσει ακομη περισσοτερο με το Covid (hopefully τα μετρα θα βοηθησουν)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 209
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

13 ώρες πριν, RTW4ever είπε

Τι σχέση έχει ρε φίλε ο στρατός με το τι κάνεις στην υπόλοιπη ιδιωτική ζωή σου με τη θέλησή σου;

Προφανώς υπάρχει θέμα συνεννόησης η/και κατανόησης. Όταν λες ότι δεν μπορείς να μοιραστείς τον προσωπικό σου χώρο με τόσο έντονες φράσεις, δημιουργείται αυτή η απορία. Αν σφίξεις τα δόντια και πεις ότι είναι για λίγο καιρό σημαίνει πως υπό προϋποθέσεις δεν ειναι και τόσο μεγάλο πρόβλημα για να λειτουργήσεις ( έστω και υποχρεωτικά ).

Στο μήνυμα σου λες να μην εξωραΐσουμε ότι γίνεται στο εξωτερικο, ενώ δεν σκέφτεσαι καν ότι 1, δεν είναι υποχρεωτικό να μείνεις με συγκάτοικους και 2, όπως και εσυ πιέστηκες έτσι και κάποιος άλλος πιέζεται μέχρι να το αλλάξει αν έχει πρόβλημα.

Αν έλεγες ναι εγώ δεν πήγα στρατό, επειδή δεν μπορώ να μοιράζομαι την τουαλέτα μου με άλλους τότε θα είχε βάση αυτο που λες. Αλλά δεν είναι ότι δεν μπορείς, είναι ότι ανάλογα τις συνθήκες προσαρμόστηκες, όπως και εκατομμύρια άνθρωποι προσαρμόστηκαν που για τον α ή β λόγο πρέπει να μοιραστούν το χώρο που μένουν. Εσυ απλά έτυχε να μένεις στην Ελλάδα που είναι εκτός αυτής της κουλτούρας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, mmmpii είπε

Προφανώς υπάρχει θέμα συνεννόησης η/και κατανόησης. Όταν λες ότι δεν μπορείς να μοιραστείς τον προσωπικό σου χώρο με τόσο έντονες φράσεις, δημιουργείται αυτή η απορία. Αν σφίξεις τα δόντια και πεις ότι είναι για λίγο καιρό σημαίνει πως υπό προϋποθέσεις δεν ειναι και τόσο μεγάλο πρόβλημα για να λειτουργήσεις ( έστω και υποχρεωτικά ).

Στο μήνυμα σου λες να μην εξωραΐσουμε ότι γίνεται στο εξωτερικο, ενώ δεν σκέφτεσαι καν ότι 1, δεν είναι υποχρεωτικό να μείνεις με συγκάτοικους και 2, όπως και εσυ πιέστηκες έτσι και κάποιος άλλος πιέζεται μέχρι να το αλλάξει αν έχει πρόβλημα.

Αν έλεγες ναι εγώ δεν πήγα στρατό, επειδή δεν μπορώ να μοιράζομαι την τουαλέτα μου με άλλους τότε θα είχε βάση αυτο που λες. Αλλά δεν είναι ότι δεν μπορείς, είναι ότι ανάλογα τις συνθήκες προσαρμόστηκες, όπως και εκατομμύρια άνθρωποι προσαρμόστηκαν που για τον α ή β λόγο πρέπει να μοιραστούν το χώρο που μένουν. Εσυ απλά έτυχε να μένεις στην Ελλάδα που είναι εκτός αυτής της κουλτούρας.

Χαίρομαι για τον πολιτισμένο διάλογο.

Προφανώς δεν συνεννοούμαστε. 😃 

Στο στρατό προσαρμόστηκα προφανώς, σε όλη την υπόλοιπη ζωή μου προφανώς δεν θέλω ούτε σαν σκέψη την εν λόγω συγκατοίκηση.

Η δήλωσή μου ισχύει στο ακέραιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, RTW4ever είπε

Χαίρομαι για τον πολιτισμένο διάλογο.

Προφανώς δεν συνεννοούμαστε. 😃 

Στο στρατό προσαρμόστηκα προφανώς, σε όλη την υπόλοιπη ζωή μου προφανώς δεν θέλω ούτε σαν σκέψη την εν λόγω συγκατοίκηση.

Η δήλωσή μου ισχύει στο ακέραιο.

Άρα καταλαβαίνεις πως το να χρησιμοποιείς το ότι στο εξωτερικό μένουν με συγκάτοικους για να δικαιολογήσεις το "οκ μάγκες μην εξωραίζετε το εξωτερικό, εκεί μένουν 10 άτομα ο ένας πάνω στον άλλον" είναι λάθος. Διαβάζοντας το θρεντ ( με το παράδειγμα του user που λέει για το στεγαστικό του δάνειο στο Δουβλίνο σε αντίθεση με τον topic starter και την προοπτική του να πάρει σπίτι ) καταλαβαίνεις ότι πας στο εξωτερικό, γιατί σου δίνει τη δυνατότητα για κάτι καλύτερο. Το trade off να μείνεις στην αρχή με άλλους ( ξανά, όχι για όλους, δεν είναι υποχρεωτικό ) είναι το ίδιο με εσένα που λες "πάω στρατό γιατί πρέπει".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, mmmpii είπε

Άρα καταλαβαίνεις πως το να χρησιμοποιείς το ότι στο εξωτερικό μένουν με συγκάτοικους για να δικαιολογήσεις το "οκ μάγκες μην εξωραίζετε το εξωτερικό, εκεί μένουν 10 άτομα ο ένας πάνω στον άλλον" είναι λάθος. Διαβάζοντας το θρεντ ( με το παράδειγμα του user που λέει για το στεγαστικό του δάνειο στο Δουβλίνο σε αντίθεση με τον topic starter και την προοπτική του να πάρει σπίτι ) καταλαβαίνεις ότι πας στο εξωτερικό, γιατί σου δίνει τη δυνατότητα για κάτι καλύτερο. Το trade off να μείνεις στην αρχή με άλλους ( ξανά, όχι για όλους, δεν είναι υποχρεωτικό ) είναι το ίδιο με εσένα που λες "πάω στρατό γιατί πρέπει".

Το κουράζουμε.

Δεν είναι το ίδιο. Στο στρατό σε υποχρεώνει η πατρίδα. 

Στο εξωτερικό το κάνουν με την θέλησή τους. Το οποίο είναι κατάντια. Πόσο πιο λιτά να το πω;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, RTW4ever είπε

Το κουράζουμε.

Δεν είναι το ίδιο. Στο στρατό σε υποχρεώνει η πατρίδα. 

Στο εξωτερικό το κάνουν με την θέλησή τους. Το οποίο είναι κατάντια. Πόσο πιο λιτά να το πω;

Κατάντια είναι επίσης να νοικιάζεις αξιοπρεπές σπίτι 300€ μίνιμουμ και ο μισθός σου να είναι 600€. Ο καθένας τα ζυγίζει και επιλέγει, μην είμαστε απόλυτοι. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Μακιαβέλλι είπε

Κατάντια είναι επίσης να νοικιάζεις αξιοπρεπές σπίτι 300€ μίνιμουμ και ο μισθός σου να είναι 600€. Ο καθένας τα ζυγίζει και επιλέγει, μην είμαστε απόλυτοι. 

Συμφωνώ, μην είμαστε απόλυτοι, ο καθένας έχει την άποψή του!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
17 λεπτά πριν, mindreader είπε

Καταφερνετε να αποταμιευεται έστω και λίγα; Είστε ικανοποιημένοι σχετικά;

Ναι, φυσικά.

Τέτοια τάξη και τέτοια αλφαδιά στα οικονομικά μου, ούτε πρίν την κρίση δεν είχα δεί.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, mindreader είπε

Καταφερνετε να αποταμιευεται έστω και λίγα; Είστε ικανοποιημένοι σχετικά;

Ακομα και αν δεν εχεις τεραστιο εισοδημα, αν κοψεις ηλιθια εξοδα κατι γινεται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εντωμεταξύ όλοι κλαίγονται αλλά σύμφωνα με επίσημες πηγές οι καταθέσεις έχουν αυξηθεί. τώρα πως γίνεται αυτό δε το έχω καταλάβει. Αν μπορεί κάποιος ας μου εξηγήσει.

Βασικά την απάντηση την έχω κι αν είστε καλά παιδιά ίσως σας την πω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Bitbit είπε

εντωμεταξύ όλοι κλαίγονται αλλά σύμφωνα με επίσημες πηγές οι καταθέσεις έχουν αυξηθεί. τώρα πως γίνεται αυτό δε το έχω καταλάβει. Αν μπορεί κάποιος ας μου εξηγήσει.

Βασικά την απάντηση την έχω κι αν είστε καλά παιδιά ίσως σας την πω.

 γιατι δυσκολο ειναι? εδω μεσα η οπτικη ειναι λιγο skewed, εισοδημα μεγαλυτερο απο 600 ευρω το μηνα = μονο ο Μπεζος. Αντε κι ο Βασιλακης ο Γκειτζ

Στον πραγματικο κοσμο ενα μεγαλο μερος του "μεσαιου" κοσμου για 1 χρονο και βαλε περα απο λογαριασμους δε ξοδευε σχεδον τιποτα για "διασκεδαση", και ψωνια οτι μαλακιουλες παιρνανε απο το σκρουτζ. Βαλε και κατι φοροελαφρυνσεις, κατι κοψιματα ενφια στα "μεσαια" στρωματα, φτηνη ενεργεια, λιγες μετακινησεις ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...