Προς το περιεχόμενο

Αποταμίευση από τον μισθό


zodiacskipper

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, bilya είπε

μεγάλο urban myth αυτό . Έχω συναδέλφους που μέχρι τα 25 ζούσαν με τους γονείς για να μαζέψουν χρήματα για να πάρουν σπίτι.  Βεβαια πλήρωναν κανονικά λογαριασμούς κ βοήθαγαν στο σπίτι. Επίσης μεγάλο ρόλο παίζει ότι η λογική ότι το πατρικό θα μου το γράψουνε άρα είναι δικό μου (=εχω σπίτι) δεν υπάρχει.

 

οκ το έχω ακούσει και αυτό. Εγώ έβαλα την ακραία περίπτωση.

Πάλι εκεί όμως σε βάζουν να συνεισφέρεις είτε με μικρό ενοίκιο ή με τα έξοδα σπιτιού.

Στην Ελλάδα ξέρω πολύ κόσμο που μένει σε δικό του σπίτι ή νοικιάζει... αλλά πάλι πηγαίνει στους γονείς κάθε μέρα για φαγητό ή για τα άπλυτα ρούχα. Δηλαδή ακόμη και αυτή η ανεξαρτησία είναι εικονική....

Επίσης είπα "δίνει κίνητρα το κράτος για να σπουδάσεις ή να φύγεις από το σπίτι". Αν θέλεις βρίσκεις δουλειά στα 18... αν θέλεις παίρνεις δάνειο και σπουδάζεις.

Επεξ/σία από The_Judas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 209
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

11 λεπτά πριν, bilya είπε

μεγάλο urban myth αυτό . Έχω συναδέλφους που μέχρι τα 25 ζούσαν με τους γονείς για να μαζέψουν χρήματα για να πάρουν σπίτι.  Βεβαια πλήρωναν κανονικά λογαριασμούς κ βοήθαγαν στο σπίτι. Επίσης μεγάλο ρόλο παίζει ότι η λογική ότι το πατρικό θα μου το γράψουνε άρα είναι δικό μου (=εχω σπίτι) δεν υπάρχει.

Επίσης το κράτος δεν δίνει κανένα κίνητρο να σπουδάσεις, ειδικά Αγγλία που το προπτυχιακό κοστίζει.  Απλά σαν κοινωνία έχουν αποβάλει τα κοινωνικά τους κόμπλεξ κ παιδιά όπου δεν "τα παίρνουν τα γράμματα¨  παρατάνε το σχολείο στα 16 τους κ πάνε για δουλειά. Στην Ελλάδα στο βωμό του τι θα πει η γειτονιά πάνε σε σχολές που δεν βγάζουν ποτέ κ πετάνε 10 χρόνια από την ζωή τους έτσι. 

όσα γράφεις θα ίσχυαν αν το φαινόμενο αυτό εμφανίστηκε στην ελλαδα το 2010.  

στατιστικα ποτε το φαινομενο σημειωσε υψηλη παρουσια???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, forgotten είπε

Πραγματικα αυτη η λογικη με κανει να εξοργιζομε , ιδιαιτερα οταν θεωρει κανεις οτι οι πλειστοι που μενουν με τους γονεις το κανουν γιατι ειναι ανωριμοι κλπ κλπ ενω στο εξωτερικο δεν , ως νεος ηλικιας 34 ετων πλεον και εχοντας αρκετους φιλους που μενουν ακομα με τους γονεις τους θλιβομαι που διαβαζω τετοιες αποψεις απο καποιους που νομιζουν οτι ολοι αυτοι μενουν σπιτι των γονιων τους απο επιλογη τους. Οταν αγαπητε επικριτη ο νεος παιρνει ενα πενιχρο μισθο και καλειτε να ζησει πως τολμας να τον κρινεις εαν προσπαθησει να επιβιωσει με αυτον τον μισθο μενοντας με τους γονεις . Οταν ο νεος εχοντας πχ πτυχιο και μεταπτυχιακο ζει σε εργασιακο μεσαιωνα πως απαιτεις να φυγει απο το σπιτι για να λεει οτι ενοικιαζει και δεν του περισευει μια για να κανει οτι επιθυμει. Για την ιστορια  εγω δεν μενω με τους γονεις μου γιατι λογω τυχης περισοτερο ετυχε να βρω καλη εργασια που μου προσφερει μια οικονομικη ευχερια να ζω με την γυναικα μου σε δικο μου σπιτι , ομως ποσοι μπορουν να το κανουν?? δεν ειναι αστειο να επικρινεις μια μεγαλη μεριδα νεων χωρις να γνωριζεις τι περασαν ή τι περνουν , οταν καλουνται να ζησουν με ψιχουλα σε μια κοινωνια που το μονο που κανει ειναι να θελει και περισοτερη εργασια και λιγοτερη αμοιβη. φιλοι μου στο εξωτερικο περνουν καλους μισθους και ειναι αυτονομοι ,τα παιδια οσων ειναι οπως λετε εκτος σπιτιου φευγουν απο το σπιτι και μπορουν να ζησουν με την δουλεια που εχουν και το κρατος ειναι κοινωνικο , εδω τι ???

και θεωρεις οτι με 3 και 60 θα τα καταφερουν , γραφικοτητες....

Αρχικα, το οτι διαφωνουμε δεν αποτελει λογο να απαντας με μια διαφαινομενη ''επιθετικοτητα''.

Θα συμφωνησω οτι τα ειναι ευκολοτερα στο εξωτερικο.

Απο κει κ επειτα, εχοντας προσωπικη εμπειρια στο θεμα θα σου πω τα εξης.

1.Ως φοιτητης ανελαβα την ευθυνη να κραταω ενα σπιτι. Εμαθα ομως οτι αν θελω να μην γεμισω κατσαριδες θα πρεπει να καθαρισω εγω, αν θελω να εχω ενα πιατο φαγητο θα πρεπει να το μαγειρεψω, ότι κανεις δεν θα το κανει για μενα !

 Ωντας τοτε 18 χρονων αυτο με εκανε υπευθυνο!

 

Σαφως οι γονεις μου μπορουσαν να μου παρεχουν τα βασικα οπως το ενοικιο κ τους λογαρισμους αλλα να εχεις υπ’οψην ότι τα οικονομικα ηταν πολύ περιορισμενα, βλεπεις δεν ημουν γιος επιχειρηματια.

 Βεβαια, ηταν αρκετες οι περιοδοι που εβρισκα ευκαιριακα δουλειες για να τα βγαλω περα.

 

2.Εχοντας ζησει 6 χρονια μονος , ηταν αδυνατο να μεινω για μεγαλο διαστημα στο πατρικο.

Μολις επιασα την πρωτη μου δουλεια ως μηχανικος το 2013, επιασα κ σπιτι!

Επαιρνα 650 ευρω .

Προφανως ζοριζομουν πολύ οικονομικα αφου σχεδον τα μισα λεφτα πηγαιναν στο ενοικιο.

Το θεμα είναι ότι δεν βολευτηκα όταν ειδα την κατασταση που επικρατει εξω ενώ η δυσκολια που ζουσα τα επομενα χρονια με εκανε να αναπτυχθω σαν προσωπο κ να εκτιμησω πολύ περισσοτερο καποια πραγματα που οσοι μενουν με τους γονεις και εχουν σχεδον τα παντα στο πιατο.

Αυτά από μενα!

Φιλικα

Επεξ/σία από iwnas28
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εν τω μεταξύ, άλλο ρωτάει ο φίλος κι άλλα απαντάτε... Ναι, δεν υπάρχει περίπτωση ν' αγοράσει σπίτι στην Ελλάδα με αποταμίευση μόνο 3 ετών.  Αλλά δεν ξέρουμε αν θέλει να πάρει σπίτι σε πχ 10 χρόνια ή μπορεί να έχει ήδη λεφτά στην άκρη.

Στις 2/6/2020 στις 12:37 ΜΜ, zodiacskipper είπε

Θα έχω σίγουρο εισόδημα για τα επόμενα 3 χρόνια... Βγάζω 800€ τον μήνα ..

Και σκέφτομαι να κάνω αποταμίευση.. 

Ο μισθός μου μπαίνει στον λογαριασμό μου στην τράπεζα Πειραιώς, 

Μπορώ να ανοίξω έναν έξτρα λογαριασμό και να στέλνω απευθείας 400€ κάθε μήνα με σκοπό κάποτε να αγοράσω ένα σπίτι ? 

Θα μπορώ να τα βγάλω οποιαδήποτε στιγμή θέλω όλα ώστε να προβώ στην αγορά του ακινήτου που θέλω ? 

Αν ξέρει κάποιος ας βοηθήσει ...

Ευχαριστώ

Όπως βλέπεις, δεν υπάρχει κάποιος να σε βοηθήσει. Απλά κοίτα τα προγράμματα της Πειραιώς με το φίλτρο "Αποταμίευση" και δες ποιο σου κάνει. Μίλα και μαζί τους αν είναι.

https://www.piraeusbank.gr/el/idiwtes/katatheseis/trapezikoi-logariasmoi

Επεξ/σία από MitsosDaBest13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, forgotten είπε

στατιστικα ποτε το φαινομενο σημειωσε υψηλη παρουσια???

απο κασέτες του μουστάκα κ του ψάλτη θυμάμαι οτι έθιγαν αυτό το πράγμα . Άρα ήταν ένα φαινόμενο που υπήρχε απο το 80 κ άπλα η κρίση το έκανε λίγο χειρότερο πιστεύω.

Όπως έγραψα φυσικά κ υπάρχουν άτομα που μαμηθηκαν κ ενώ είχαν μια χαρά ζωή η κρίση τους ανάγκασε να γυρίσουν αλλα αυτοί ζήτημα να είναι το 30%. Μιας κ είμαι στα αντα μου κ την κρίση-ανεργία την φάγαμε στην μάπα εμείς χειρότερα από τον κάθε άλλη γενιά ότι ανέφερα είναι βάση γνωστών από το σχολείο, την γειτονιά κτλπ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
40 λεπτά πριν, forgotten είπε

Πραγματικα αυτη η λογικη με κανει να εξοργιζομε , ιδιαιτερα οταν θεωρει κανεις οτι οι πλειστοι που μενουν με τους γονεις το κανουν γιατι ειναι ανωριμοι κλπ κλπ ενω στο εξωτερικο δεν , ως νεος ηλικιας 34 ετων πλεον και εχοντας αρκετους φιλους που μενουν ακομα με τους γονεις τους θλιβομαι που διαβαζω τετοιες αποψεις απο καποιους που νομιζουν οτι ολοι αυτοι μενουν σπιτι των γονιων τους απο επιλογη τους. Οταν αγαπητε επικριτη ο νεος παιρνει ενα πενιχρο μισθο και καλειτε να ζησει πως τολμας να τον κρινεις εαν προσπαθησει να επιβιωσει με αυτον τον μισθο μενοντας με τους γονεις . Οταν ο νεος εχοντας πχ πτυχιο και μεταπτυχιακο ζει σε εργασιακο μεσαιωνα πως απαιτεις να φυγει απο το σπιτι για να λεει οτι ενοικιαζει και δεν του περισευει μια για να κανει οτι επιθυμει. Για την ιστορια  εγω δεν μενω με τους γονεις μου γιατι λογω τυχης περισοτερο ετυχε να βρω καλη εργασια που μου προσφερει μια οικονομικη ευχερια να ζω με την γυναικα μου σε δικο μου σπιτι , ομως ποσοι μπορουν να το κανουν?? δεν ειναι αστειο να επικρινεις μια μεγαλη μεριδα νεων χωρις να γνωριζεις τι περασαν ή τι περνουν , οταν καλουνται να ζησουν με ψιχουλα σε μια κοινωνια που το μονο που κανει ειναι να θελει και περισοτερη εργασια και λιγοτερη αμοιβη. φιλοι μου στο εξωτερικο περνουν καλους μισθους και ειναι αυτονομοι ,τα παιδια οσων ειναι οπως λετε εκτος σπιτιου φευγουν απο το σπιτι και μπορουν να ζησουν με την δουλεια που εχουν και το κρατος ειναι κοινωνικο , εδω τι ???

και θεωρεις οτι με 3 και 60 θα τα καταφερουν , γραφικοτητες....

δηλαδη εξωτερικο πως ζουνε? μενουν με συγκατοικους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Lezantas26 είπε

δηλαδη εξωτερικο πως ζουνε? μενουν με συγκατοικους

να σου αναφερω χαρακτηριστικα δυο παραδειγματα , φιλος μου με μεταπτυχιακο στη γλωσσολογια δουλευε σε φροντιστηρια καταφερε και μπηκε  ως associate σε αγγλικο πανεπιστημιο με πληρωμενη την διαμονη απο το πανεπιστημιο , εκανε το διδακτορικο του και ειναι στο cambridge university.

o αλλος δουλευε ως κτηνιατρος σε μη ιδιοκτητη κλινικη , εφυγε εξωτερικο δουλεψε μερικα χρονια εκει εκανε διδακτορικο παραλληλα και τωρα ειναι πανεπιστημιακος καθηγητης.

αυτοι  εφυγαν απο μια κατασταση που δεν ειχε ευκαιριες και μπηκαν σε μια καλη σταδιοδρομια.

Οταν ομως αναφερομαι σε κοινωνικο κρατος εννοω ενα κρατος που εχει την δομη να υποστηριξει ενα νεοεισερχομενο στην αγορα εργασιας και οχι να τον αφησει να διαλυθει. Στην αγγλια πχ νεαρα ζευγαρια με Low income εχουν σπιτι σε χαμηλη τιμη απο την κομητεια για να διαβιουν ,επισης εχουν λογικους κατωτατους μισθους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, forgotten είπε

να σου αναφερω χαρακτηριστικα δυο παραδειγματα , φιλος μου με μεταπτυχιακο στη γλωσσολογια δουλευε σε φροντιστηρια καταφερε και μπηκε  ως associate σε αγγλικο πανεπιστημιο με πληρωμενη την διαμονη απο το πανεπιστημιο , εκανε το διδακτορικο του και ειναι στο cambridge university.

o αλλος δουλευε ως κτηνιατρος σε μη ιδιοκτητη κλινικη , εφυγε εξωτερικο δουλεψε μερικα χρονια εκει εκανε διδακτορικο παραλληλα και τωρα ειναι πανεπιστημιακος καθηγητης.

αυτοι  εφυγαν απο μια κατασταση που δεν ειχε ευκαιριες και μπηκαν σε μια καλη σταδιοδρομια.

Οταν ομως αναφερομαι σε κοινωνικο κρατος εννοω ενα κρατος που εχει την δομη να υποστηριξει ενα νεοεισερχομενο στην αγορα εργασιας και οχι να τον αφησει να διαλυθει. Στην αγγλια πχ νεαρα ζευγαρια με Low income εχουν σπιτι σε χαμηλη τιμη απο την κομητεια για να διαβιουν ,επισης εχουν λογικους κατωτατους μισθους...

αυτα που γραφεις δεν εχουν καμια σχεση μ αυτο που σου λεω. λες εξοργιζεσαι που γραφουν πως οσοι δε φευγουν απ το σπιτι το κανουν γιατι βολευονται, αλλα παραλληλα αγνοεις πως στο εξωτερικο που παλι ο κατωτατος μισθος δε φτανει για να επιβιωσουν μονοι τους βρισκουν και συγκατοικουν αντι να κατσουν με τους γονεις τους.

 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, forgotten είπε

να σου αναφερω χαρακτηριστικα δυο παραδειγματα , φιλος μου με μεταπτυχιακο στη γλωσσολογια δουλευε σε φροντιστηρια καταφερε και μπηκε  ως associate σε αγγλικο πανεπιστημιο με πληρωμενη την διαμονη απο το πανεπιστημιο , εκανε το διδακτορικο του και ειναι στο cambridge university.

o αλλος δουλευε ως κτηνιατρος σε μη ιδιοκτητη κλινικη , εφυγε εξωτερικο δουλεψε μερικα χρονια εκει εκανε διδακτορικο παραλληλα και τωρα ειναι πανεπιστημιακος καθηγητης.

αυτοι  εφυγαν απο μια κατασταση που δεν ειχε ευκαιριες και μπηκαν σε μια καλη σταδιοδρομια.

Οταν ομως αναφερομαι σε κοινωνικο κρατος εννοω ενα κρατος που εχει την δομη να υποστηριξει ενα νεοεισερχομενο στην αγορα εργασιας και οχι να τον αφησει να διαλυθει. Στην αγγλια πχ νεαρα ζευγαρια με Low income εχουν σπιτι σε χαμηλη τιμη απο την κομητεια για να διαβιουν ,επισης εχουν λογικους κατωτατους μισθους...

Μιας και ανήκω στην κατηγορία των φίλων σου που έφυγαν από την Ελλάδα έχοντας πολύ υψηλή ειδίκευση και ζω εξωτερικό και βλέπω τι γίνεται ας πω μια γνώμη. Υπάρχουν 2 τελείως διαφορετικά προφίλ εργασίων που στην χώρα μας αδικουνται: 1. Τα πολύ χαμηλά αμοιβώμενα γενικά επαγγέλματα, 2. Τα επαγγέλματα πολύ υψηλής ειδίκευσης σε επίπεδο διδακτορικού κτλ
Και τα 2 αμοίβονται με ψίχουλα και στο πρώτο μεν δεν υπάρχει αυτό που λέμε κρατική στήριξη μέσω κάποιον διευκολύνσεων ή επιδομάτων αλλά και όγκος εργασιών ώστε να τζιράρει κάποιος μέσω πολλών ευκαιριών (είσαι ανειδίκευτός αλλά υπάρχει τόσο μεγάλη ζήτηση δουλειάς που μπορείς να κάνει 2 ή να γίνεις "μανατζερ" σε αλλους ανειδίκευτους αν είσαι πολύ καλός), ενώ στο δεύτερο υπάρχει "υπό το μηδέν" εργασιακή μισθολογική αναγνώριση και ευκαιρίες εξέλιξης. Προφανώς η ομάδα 2 έχει ήδη φύγει από την Ελλάδα και όσα παιδιά θα ανήκουν σε αυτή μελλοντικά (δλδ παιδιά έξυπνα που έχουν δυνατότητα να προσπαθήσουν πολύ) δεν θα βρεθούν ποτέ στον ελληνικό εργασιακό χώρο πια ούτε για 25 ένσημα. Θα δουλέψουν απευθείας εξωτερικό.

Τώρα ... αυτά τα 2 σε συνδυασμό με το γεγονός ότι στην Ελλάδα είμαστε ένα κλικ πιο καλομαθημένοι από αρκετές άλλες χώρες, κάνει την κατάσταση δυσκολότερη. Ποιος έλληνας θα έμενε μέχρι τα 25 σε ένα μεγάλο σπίτι με άλλους 5 και να έχει 1 μόνο δωμάτιο και κοινό μπάνιο;

Επεξ/σία από gthe
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Lezantas26 είπε

αυτα που γραφεις δεν εχουν καμια σχεση μ αυτο που σου λεω. λες εξοργιζεσαι που γραφουν πως οσοι δε φευγουν απ το σπιτι το κανουν γιατι βολευονται, αλλα παραλληλα αγνοεις πως στο εξωτερικο που παλι ο κατωτατος μισθος δε φτανει για να επιβιωσουν μονοι τους βρισκουν και συγκατοικουν αντι να κατσουν με τους γονεις τους.

Kαι γιατί είναι καλύτερη η συγκατοίκηση με "ξένους" από την συγκατοίκηση με τους γονείς είπαμε? (μιλάω για νορμάλ ηλίκιες, όχι 30+)

Ειδικά η συγκατοίκηση όπως γίνεται στην Αγγλία, σε 1 σπίτι 3-4 ξένοι με κοινή τουαλέτα και κουζίνα, δεν είναι καθόλου ελκυστική.

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, elteo είπε

Kαι γιατί είναι καλύτερη η συγκατοίκηση με "ξένους" από την συγκατοίκηση με τους γονείς είπαμε? (μιλάω για νορμάλ ηλίκιες, όχι 30+)

Ειδικά η συγκατοίκηση όπως γίνεται στην Αγγλία, σε 1 σπίτι 3-4 ξένοι με κοινή τουαλέτα και κουζίνα, δεν είναι καθόλου ελκυστική.

Λογικά επειδή οι ξένοι δε σου πλένουν τα σώβρακα και δε σου φτιάχνουν χορτόπιτα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gthe είπε

Μιας και ανήκω στην κατηγορία των φίλων σου που έφυγαν από την Ελλάδα έχοντας πολύ υψηλή ειδίκευση και ζω εξωτερικό και βλέπω τι γίνεται ας πω μια γνώμη. Υπάρχουν 2 τελείως διαφορετικά προφίλ εργασίων που στην χώρα μας αδικουνται: 1. Τα πολύ χαμηλά αμοιβώμενα γενικά επαγγέλματα, 2. Τα επαγγέλματα πολύ υψηλής ειδίκευσης σε επίπεδο διδακτορικού κτλ
Και τα 2 αμοίβονται με ψίχουλα και στο πρώτο μεν δεν υπάρχει αυτό που λέμε κρατική στήριξη μέσω κάποιον διευκολύνσεων ή επιδομάτων αλλά και όγκος εργασιών ώστε να τζιράρει κάποιος μέσω πολλών ευκαιριών (είσαι ανειδίκευτός αλλά υπάρχει τόσο μεγάλη ζήτηση δουλειάς που μπορείς να κάνει 2 ή να γίνεις "μανατζερ" σε αλλους ανειδίκευτους αν είσαι πολύ καλός), ενώ στο δεύτερο υπάρχει "υπό το μηδέν" εργασιακή μισθολογική αναγνώριση και ευκαιρίες εξέλιξης. Προφανώς η ομάδα 2 έχει ήδη φύγει από την Ελλάδα και όσα παιδία θα ανήκουν σε αυτή μελλοντικά (δλδ παιδία έξυπνα που έχουν δυνατότητα να προσπαθήσουν πολύ) δεν θα βρεθούν ποτέ στον ελληνικό εργασιακό χώρο πια ούτε για 25 ένσημα. Θα δουλέψουν απευθείας εξωτερικό.

Τώρα ... αυτά τα 2 σε συνδυασμό με το γεγονός ότι στην Ελλάδα είμαστε ένα κλικ πιο καλομαθημένοι από αρκετές άλλες χώρες, κάνει την κατάσταση δυσκολότερη. Ποιος έλληνας θα έμενε μέχρι τα 25 σε ένα μεγάλο σπίτι με άλλους 5 και να έχει 1 μόνο δωμάτιο και κοινό μπάνιο;

δεν ειναι κακο να αναφερεις και σε ποια χωρα ζεις....γιατι δεν ειναι παντου ευκολα ακομα και για τους κατεχοντες πτυχια και διδακτορικα

εγω γεννηθει και σπουδασει εξωτερικο(Αυστραλια) και απο 17 μονος σε ενοικιο και εργαζομενος τωρα τεμπελης γιατι γερασα.....

συμφωνω οτι εχουμε κακομαθει ζωντας με την οικογενεια(γονεις+αδελφια) και αποτομα πρεπει να αλλαξεις τροπο ζωης...αυτο ειναι πολυ δυσκολο για 

πολυ κοσμο και επιπλεον οτι πρεπει να απαρνηθει πολλα πραγματα για να κανει αυτα που αναφερεις.Το ζητουμενο ειναι ποσο ειναι ετοιμος ο καθενας μας να μπουμε

σε αυτο το λουκι......

επειδη το θεμα μας ειναι αλλο 

αν βαζεις 400 το μηνα στην ακρη χοντρικα 5000 το χρονο σε 8 χρονια παιρνεις ενα μικρο διαμερισμα ......

το θεμα ειναι οτι οτι αγορασεις το παντρευεσαι και η μεταπωληση δεν ειναι ευκολο πραγμα...

 

  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Μόλις τώρα, elteo είπε

Kαι γιατί είναι καλύτερη η συγκατοίκηση με "ξένους" από την συγκατοίκηση με τους γονείς είπαμε? (μιλάω για νορμάλ ηλίκιες, όχι 30+)

Ειδικά η συγκατοίκηση όπως γίνεται στην Αγγλία, σε 1 σπίτι 3-4 ξένοι με κοινή τουαλέτα και κουζίνα, δεν είναι καθόλου ελκυστική.

γιατι εισαι ανεξαρτητος και γιατι οσο μενεις με τους γονεις δεν βλεπεις πως ειναι πραγματικα να εισαι υπευθυνος για το σπιτι σου? αλλιως να γυρισεις πτωμα απ τη δουλεια και να εχεις να μαγειρεψεις, να πλυνεις-σιδερωσεις και να κανεις τα του σπιτιου και αλλιως να τα βρεις σχεδον ολα ετοιμα. οποτε ειναι χαζο καποιος να εκνευριζεται οταν μιλαμε για βολεμα, διοτι το να μενεις με τους γονεις σου ειναι βολεμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, SakafliaC είπε

Λογικά επειδή οι ξένοι δε σου πλένουν τα σώβρακα και δε σου φτιάχνουν χορτόπιτα..

Ναι. Ομως γίνεσαι άντρας πλένοντάς τα μόνος σου. Αμ πως!

 

Δεν ασπάζομαι την άποψη να μένεις με τους γονείς. Αν μπορείς το καλύτερο είναι να φεύγεις. Αλλά μην πάμε και στο άλλο άκρο και δαιμονοποιούμε τα πάντα γιατί οι γαμάτοι ξένοι το κάνουν άλλιως. Δεν με ενδιαφέρει τι κάνουν οι δανοί, οι άγγλοι και οι ολλανδοί. Ο κάθε λαός έχει τα δικά του.

ΥΓ. έχω φύγει από το πατρικό από τα 19 μου και είμαι 43 πλέον καλά να είμαστε.

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, elteo είπε

Ναι. Ομως γίνεσαι άντρας πλένοντάς τα μόνος σου. Αμ πως!

Δεν ασπάζομαι την άποψη να μένεις με τους γονείς. Αν μπορείς το καλύτερο είναι να φεύγεις. Αλλά μην πάμε και στο άλλο άκρο και δαιμονοποιούμε τα πάντα γιατί οι γαμάτοι ξένοι το κάνουν άλλιως. Δεν με ενδιαφέρει τι κάνουν οι δανοί, οι άγγλοι και οι ολλανδοί. Ο κάθε λαός έχει τα δικά του.

ΥΓ. έχω φύγει από το πατρικό από τα 19 μου και είμαι 43 πλέον καλά να είμαστε.

Ναι και πλένοντας τα δικά σου πιάτα γίνεσαι, πλένοντας τα ρούχα σου, πληρώνοντας τα χρέη σου και μαγειρεύοντας το φαγητό σου. 

Προφανώς και δεν είπε κανείς ότι είναι γαμάτοι σε όλα οι ξένοι, αλλά στο συγκεκριμένο θέμα είναι πολύ καλύτεροι απ το χάλι εδώ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...