Προς το περιεχόμενο

Αποταμίευση από τον μισθό


zodiacskipper

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, SakafliaC είπε

Ναι και πλένοντας τα δικά σου πιάτα γίνεσαι, πλένοντας τα ρούχα σου, πληρώνοντας τα χρέη σου και μαγειρεύοντας το φαγητό σου. 

Προφανώς και δεν είπε κανείς ότι είναι γαμάτοι σε όλα οι ξένοι, αλλά στο συγκεκριμένο θέμα είναι πολύ καλύτεροι απ το χάλι εδώ.

Είναι στην ιδιοσυγκρασία των νοτίων λαών της Ευρώπης. Είναι πιο δεμένες οι οικογένειες και υπάρχει άλλη σχέση με τους βόρειους. Μάλιστα οι πιο "μαμάκηδες" είναι οι ιταλοί σε έρευνα που είχα διαβάσει πιο παλιά. Δεν θα το έλεγα χάλι σε καμία περίπτωση. Ολοι καταλήγουν να ανοίξουν τα σπιτικά τους και να κάνουν οικογένειες. Μην είστε ισοπεδωτικοί. Δεν είναι όλα άσπρο-μαύρο. Επειδή ο βόρειος πληρώνει το ενοίκιό του και ζει με ακόμα 5-6 και πλένει τα πιάτα του δεν σημαίνει ότι ο νοτιοευρωπαίος είναι ανεπρόκοπος. 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 209
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επισκέπτης
4 λεπτά πριν, elteo είπε

Είναι στην ιδιοσυγκρασία των νοτίων λαών της Ευρώπης. Είναι πιο δεμένες οι οικογένειες και υπάρχει άλλη σχέση με τους βόρειους. Μάλιστα οι πιο "μαμάκηδες" είναι οι ιταλοί σε έρευνα που είχα διαβάσει πιο παλιά. Δεν θα το έλεγα χάλι σε καμία περίπτωση. Ολοι καταλήγουν να ανοίξουν τα σπιτικά τους και να κάνουν οικογένειες. Μην είστε ισοπεδωτικοί. Δεν είναι όλα άσπρο-μαύρο. Επειδή ο βόρειος πληρώνει το ενοίκιό του και ζει με ακόμα 5-6 και πλένει τα πιάτα του δεν σημαίνει ότι ο νοτιοευρωπαίος είναι ανεπρόκοπος. 

βασικα ναι ειναι ανεπροκοπος μεχρι να ανοιξει το σπιτικο του και να κανει ολα αυτα που εβρισκε ετοιμα..

εμ θελει ο αλλος να μην ξεβολευτει εμ θελει να μην τον λενε και ανεπροκοπο? δε παιζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Lezantas26 είπε

γιατι εισαι ανεξαρτητος και γιατι οσο μενεις με τους γονεις δεν βλεπεις πως ειναι πραγματικα να εισαι υπευθυνος για το σπιτι σου? αλλιως να γυρισεις πτωμα απ τη δουλεια και να εχεις να μαγειρεψεις, να πλυνεις-σιδερωσεις και να κανεις τα του σπιτιου και αλλιως να τα βρεις σχεδον ολα ετοιμα. οποτε ειναι χαζο καποιος να εκνευριζεται οταν μιλαμε για βολεμα, διοτι το να μενεις με τους γονεις σου ειναι βολεμα

Είναι απόλυτα κατανοητό να τσαντίζεται κάποιος γιατί γενικοποιείτε καταστάσεις και ο 'κάποιος'  μπορεί να ζει μια πολύ διαφορετική πραγματικότητα από αυτήν που εσύ περιγράφεις όταν λες 'βολεύεσαι σπίτι σου με τους γονείς σου'. Μπορεί εσύ να νομίζεις ότι όσοι μένουν με τους γονείς τους σημαίνει ότι τα βρίσκουν όλα έτοιμα, δεν έχεις σκεφτεί όμως ότι υπάρχει περίπτωση κάποιοι να μένουν με τους γονείς τους και να συνεισφέρουν στο σπίτι. Μπορεί αυτός ο κάποιος όχι απλά να συνεισφέρει αλλά να φροντίζει αυτός τους γονείς του και όχι το αντίθετο. Και μετά να πετάγεται η κάθε πορδή σε αυτό το φόρουμ και σε κάθε φορουμ και να τον λέει βολεψάκια. 

1 ώρα πριν, iwnas28 είπε

Αρχικα, το οτι διαφωνουμε δεν αποτελει λογο να απαντας με μια διαφαινομενη ''επιθετικοτητα''.

Θα συμφωνησω οτι τα ειναι ευκολοτερα στο εξωτερικο.

Απο κει κ επειτα, εχοντας προσωπικη εμπειρια στο θεμα θα σου πω τα εξης.

1.Ως φοιτητης ανελαβα την ευθυνη να κραταω ενα σπιτι. Εμαθα ομως οτι αν θελω να μην γεμισω κατσαριδες θα πρεπει να καθαρισω εγω, αν θελω να εχω ενα πιατο φαγητο θα πρεπει να το μαγειρεψω, ότι κανεις δεν θα το κανει για μενα !

 Ωντας τοτε 18 χρονων αυτο με εκανε υπευθυνο!

Σαφως οι γονεις μου μπορουσαν να μου παρεχουν τα βασικα οπως το ενοικιο κ τους λογαρισμους αλλα να εχεις υπ’οψην ότι τα οικονομικα ηταν πολύ περιορισμενα, βλεπεις δεν ημουν γιος επιχειρηματια.

 Βεβαια, ηταν αρκετες οι περιοδοι που εβρισκα ευκαιριακα δουλειες για να τα βγαλω περα.

2.Εχοντας ζησει 6 χρονια μονος , ηταν αδυνατο να μεινω για μεγαλο διαστημα στο πατρικο.

Μολις επιασα την πρωτη μου δουλεια ως μηχανικος το 2013, επιασα κ σπιτι!

Επαιρνα 650 ευρω .

Προφανως ζοριζομουν πολύ οικονομικα αφου σχεδον τα μισα λεφτα πηγαιναν στο ενοικιο.

Το θεμα είναι ότι δεν βολευτηκα όταν ειδα την κατασταση που επικρατει εξω ενώ η δυσκολια που ζουσα τα επομενα χρονια με εκανε να αναπτυχθω σαν προσωπο κ να εκτιμησω πολύ περισσοτερο καποια πραγματα που οσοι μενουν με τους γονεις και εχουν σχεδον τα παντα στο πιατο.

Αυτά από μενα!

Φιλικα

Η προσωπική σου εμπειρία είναι συγκεκριμένη. Οι γονείς σου, στριμωχτά ή μη μπόρεσαν να σε στείλουν σε άλλη πόλη να σπουδάσεις. Άπαξ και ζήσεις μόνος είναι αλήθεια ότι είναι πολύ δύσκολο να γυρίσεις σε πατρικό οπότε εξ ορισμού εσύ θα προτιμήσεις να στριμωχτείς απ το να ζήσεις ξανα μαζί τους. Κάποιος άλλος όμως μπορεί να προτιμά να ζήσει μαζί τους και ενδεχομένως να συνεισφέρει κρατώντας τα χρήματα εντός οικογένειας απ' το να φύγει. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημαίνει ότι είναι πιο ανεπρόκοπος απλά..

Τέσπα είμαστε όλοι από ώρα offtopic και χαλάσαμε το θέμα του ts.

Εγώ και πάλι εύχομαι να καταφέρεις να μαζέψεις όσα θες. Φτάνει που αποφάσισες να μαζέψεις και φτάνει να βάζεις και 100ε το μήνα για μια ώρα ανάγκης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, kostasbm είπε

δεν ειναι κακο να αναφερεις και σε ποια χωρα ζεις....γιατι δεν ειναι παντου ευκολα ακομα και για τους κατεχοντες πτυχια και διδακτορικα

εγω γεννηθει και σπουδασει εξωτερικο(Αυστραλια) και απο 17 μονος σε ενοικιο και εργαζομενος τωρα τεμπελης γιατι γερασα.....

συμφωνω οτι εχουμε κακομαθει ζωντας με την οικογενεια(γονεις+αδελφια) και αποτομα πρεπει να αλλαξεις τροπο ζωης...αυτο ειναι πολυ δυσκολο για 

πολυ κοσμο και επιπλεον οτι πρεπει να απαρνηθει πολλα πραγματα για να κανει αυτα που αναφερεις.Το ζητουμενο ειναι ποσο ειναι ετοιμος ο καθενας μας να μπουμε

σε αυτο το λουκι......

επειδη το θεμα μας ειναι αλλο 

αν βαζεις 400 το μηνα στην ακρη χοντρικα 5000 το χρονο σε 8 χρονια παιρνεις ενα μικρο διαμερισμα ......

το θεμα ειναι οτι οτι αγορασεις το παντρευεσαι και η μεταπωληση δεν ειναι ευκολο πραγμα...

Ζω και εργάζομαι στην Βόρεια Ιρλανδία, στο Belfast συγκεκριμένα. Ανήκει στο UK. Έκανα το διδακτορικό μου στην Ελλάδα, δούλεψα στην Ελλάδα και μετά έφυγα. Ο μισθός μου στην Ελλάδα ήταν καλός για τα ελληνικά δεδομένα, πολύ συγκρίσιμος με άλλα επαγγέλματα χαμηλότερης ειδίκευσης (παρόλο που δούλευα σε κάτι πολύ εξειδικευμένο "επιστημονικό αν θες") και μου επέτρεπε να ζω αξιοπρεπως σε ένα σπίτι που αγόρασαν οι γονείς μου για εμένα (άρα δεν είχα ενοίκιο), να αγοράσω το αυτοκίνητο μου, να το επιπλώσω από το ΙΚΕΑ μόνος μου και να μην χρωστάω ευρώ σε εφορία/δόσεις/ΟΑΕΕ/ΕΦΚΑ(το πλήρωνα εγώ) κτλ. Ποτέ δεν έκανα τρελή ζωή και ποτέ δεν κατάφερα να αποταμιεύσω σοβαρά ποσά για να αγοράσω σπιτι στην Ελλάδα. Ναι ήμουν τυχερός που δεν είχα ενοικιο. Και δούλευα 12 ώρες τι μέρα.

Μετακόμισα UK με έναν ανταγωνιστικό μισθό για το γνωστικό μου επίπεδο και τις ικανότητες μου. Ανταγωνιστικό σημαινει ότι σε επαγγέλματα αντίστοιχης εξειδίκευσης δεν παίρνω εγώ τρελά παραπάνω, ούτε τρελά λιγότερα. Συγκριτικά με το μέσο όρο μισθών σε άλλα επαγγέλματα εδώ, είναι ο διπλός και παραπάνω. Δουλεύω 8 ώρες τη μέρα. Είχα την άνεση να νοικιάσω ένα ωραίο διαμέρισμα για 3 χρόνια, να αλλάξω 2 φτηνά αυτοκίνητα, να αποταμιέυσω πολύ (ούτε εδώ κάνω τρελή ζωή) και να αγοράσω το δικό μου σπίτι αμέσως μετά με δάνειο αλλά με μεγάλη προκαταβολή. Το δάνειο μου είναι χαμηλοτερο του ενοικίου μου. Το σπίτι μόνο στην Ελλάδα λέμε ότι το παντρεύεσαι. Εδώ το πουλάς εύκολα και γρήγορα.

Επεξ/σία από gthe
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, elteo είπε

Ναι. Ομως γίνεσαι άντρας πλένοντάς τα μόνος σου. Αμ πως!

 

Θα δεχτώ ότι υπάρχουν νέοι που δε βγάζουν ούτε τα βασικά, ώστε να ζήσουν μόνοι τους. Ας πω ότι κάποιος παίρνει 400-500 ευρώ.

Πόσοι από αυτούς θα έδιναν τα μισά λεφτά τους για να τσοντάρουν στους γονείς και να πληρώσουν μέρος του ρεύματος και του ενοικίου; Πόσοι; Και το ζήτημα δεν είναι να βοηθήσεις τους γονείς. Το ζήτημα είναι να μπεις σε ένα καλούπι, ότι η ζωή σου είναι γεμάτη υποχρεώσεις και πρέπει να δουλεύεις-πληρώνεις.

Αλλά ξέχασα, είναι προτιμότερο να πάρουμε με δόσεις το νέο VW Golf και να πάμε Μύκονο...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Lanike71 είπε

 

Αλλά ξέχασα, είναι προτιμότερο να πάρουμε με δόσεις το νέο VW Golf και να πάμε Μύκονο...

Για αυτό απάντησα ακριβώς. Για τα στερεότυπα που γράφετε συνεχώς. Συνεχίστε. 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, gthe είπε

Ζω και εργάζομαι στην Βόρεια Ιρλανδία, στο Belfast συγκεκριμένα. Ανήκει στο UK. Έκανα το διδακτορικό μου στην Ελλάδα, δούλεψα στην Ελλάδα και μετά έφυγα. Ο μισθός μου στην Ελλάδα ήταν καλός για τα ελληνικά δεδομένα, πολύ συγκρίσιμος με άλλα επαγγέλματα χαμηλότερης ειδίκευσης (παρόλο που δούλευα σε κάτι πολύ εξειδικευμένο "επιστημονικό αν θες") και μου επέτρεπε να ζω αξιοπρεπως σε ένα σπίτι που αγόρασαν οι γονείς μου για εμένα (άρα δεν είχα ενοίκιο), να αγοράσω το αυτοκίνητο μου, να το επιπλώσω από το ΙΚΕΑ μόνος μου και να μην χρωστάω ευρώ σε εφορία/δόσεις/ΟΑΕΕ/ΕΦΚΑ(το πλήρωνα εγώ) κτλ. Ποτέ δεν έκανα τρελή ζωή και ποτέ δεν κατάφερα να αποταμιεύσω σοβαρά ποσά για να αγοράσω σπιτι στην Ελλάδα. Ναι ήμουν τυχερός που είχα ληδη ενοικιο. Και δούλευα 12 ώρες τι μέρα.

Μετακόμισα UK με έναν ανταγωνιστικό μισθό για το γνωστικό μου επίπεδο και τις ικανότητες μου. Ανταγωνιστικό σημαινει ότι σε επαγγέλματα αντίστοιχης εξειδίκευσης δεν παίρνω εγώ τρελά παραπάνω, ούτε τρελά λιγότερα. Συγκριτικά με το μέσο όρο μισθών σε άλλα επαγγέλματα εδώ, είναι ο διπλός και παραπάνω. Είχα την άνεση να νοικιάσω ένα ωραίο διαμέρισμα για 3 χρόνια, να αλλάξω 2 φτηνά αυτοκίνητα, να αποταμιέυσω πολύ (ούτε εδώ κάνω τρελή ζωή) και να αγοράσω το δικό μου σπίτι αμέσως μετά με δάνειο αλλά με μεγάλη προκαταβολή. Το δάνειο μου είναι χαμηλοτερο του ενοικίου μου. Το σπίτι μόνο στην Ελλάδα λέμε ότι το παντρεύεσαι. Εδώ το πουλάς εύκολα και γρήγορα.

περισσότερο ρώτησα γιατί ξέρω από τις διαμονές μου σε διαφορά ευρωπαϊκά κράτη ότι δεν είναι παντού το ίδιο ....μια χαρά σε βλέπω αν και εγώ δεν θα μπορούσα να ζήσω εκεί εκτός και

αν δεν υπήρχε κάπου άλλου να κάνω κάτι....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, elteo είπε

Για αυτό απάντησα ακριβώς. Για τα στερεότυπα που γράφετε συνεχώς. Συνεχίστε. 

Δεν υπάρχει στερεότυπο φίλε. Είναι η ελληνική πραγματικότητα.

Ξαναρωτάω, τι ποσοστό θα τσόνταρε στους γονείς, τι ποσοστό θα έκανε αποταμίευση όντας στο πατρικό και τι ποσοστό θα τα ξέσκιζε όλα.

Όβερ από εμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, elteo είπε

Για αυτό απάντησα ακριβώς. Για τα στερεότυπα που γράφετε συνεχώς. Συνεχίστε. 

μενοντας σε καγκουροπεριοχη μπορω να σου πω πως τα στερεοτυπα αυτα ειναι 100% αληθινα. βασικα και εγω μη βγαζω την ουρα μου απ εξω μεχρι τα 28-29 με γονεις. ε αυτον το ανθρωπο που μενει με τους γονεις ως ενηλικας (και εμενα μαζι) δεν τον λες προκομενο, πως να το κανουμε τωρα?

back to topic

καλο σημαδι οτι ο ΤΣ θελει να αποκτησει περισσοτερες ευθυνες και εχει βαλει στοχους, αλλα καλο ειναι και οι στοχοι να ναι ρεαλιστικοι. λεφτα να ανοιξεις σπιτικο ειναι τρελο ποσο για νεο που δουλευει βασικο. και τα μισα στην ακρη να τα βαζει θελει δεκαετιες. μεχρι τοτε δε θα κανει καμια σοβαρη σχεση? στο περιμενε θα την εχει? καποια στιγμη μαλλον θα βρεθει να πρεπει να διαλεξει μεταξυ κοπελας και νοικι ή γονεις και κομποδεμα για σπιτι. γνωμη μου ειναι πως η σωστη επιλογη ειναι η πρωτη, αλλα αυτο ας το βρει ο καθενας μονος του

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, kostasbm είπε

περισσότερο ρώτησα γιατί ξέρω από τις διαμονές μου σε διαφορά ευρωπαϊκά κράτη ότι δεν είναι παντού το ίδιο ....μια χαρά σε βλέπω αν και εγώ δεν θα μπορούσα να ζήσω εκεί εκτός και

αν δεν υπήρχε κάπου άλλου να κάνω κάτι....

Κάθε χώρα έχει τις ευκολίες της και τις δυσκολίες της στο τρόπο ζωής σίγουρα. Επί του παρόντος θέματος για την αγορά σπιτιού μέσω αποταμίευσης, θα έλεγα ότι σε αρκετές χώρες εκτός Ελλάδας ο συνδυασμός μεγαλύτερων μισθών (που επιτρέπουν αποταμίευση βασικά) και στεγαστικών με δυνατότητες καλού επιτοκιόυ και χαμηλής προκαταβολής το κάνει στη πράξη εφικτό για αρκετούς νέους. Δλδ το βλέπω γύρω μου να ισχύει. Αποταμιεύουν 5 χρόνια, βάζουν δάνειο και αγοράζουν το πρώτο τους σπίτι.

Στην Ελλάδα στη παρούσα φάση, φαίνεται να είναι προνόμιο πολύ λίγων η αγορά σπιτιού πλέον

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, gthe είπε

Κάθε χώρα έχει τις ευκολίες της και τις δυσκολίες της στο τρόπο ζωής σίγουρα. Επί του παρόντος θέματος για την αγορά σπιτιού μέσω αποταμίευσης, θα έλεγα ότι σε αρκετές χώρες εκτός Ελλάδας ο συνδυασμός μεγαλύτερων μισθών (που επιτρέπουν αποταμίευση βασικά) και στεγαστικών με δυνατότητες καλού επιτοκιόυ και χαμηλής προκαταβολής το κάνει στη πράξη εφικτό για αρκετούς νέους. Δλδ το βλέπω γύρω μου να ισχύει. Αποταμιεύουν 5 χρόνια, βάζουν δάνειο και αγοράζουν το πρώτο τους σπίτι.

Στην Ελλάδα στη παρούσα φάση, φαίνεται να είναι προνόμιο πολύ λίγων η αγορά σπιτιού πλέον

πόση προκαταβολή ζητάνε οι τράπεζες για να σου δώσουν το υπόλοιπο????...Αυστραλία ήταν 30% τώρα το έριξαν στο 25% και πάνε για 20%.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, kostasbm είπε

πόση προκαταβολή ζητάνε οι τράπεζες για να σου δώσουν το υπόλοιπο????...Αυστραλία ήταν 30% τώρα το έριξαν στο 25% και πάνε για 20%.... 

UK με 10% παίρνεις δάνειο το τριπλό του ετήσιου εισοδήματος. Με 5% το παίρνεις αν είσαι τυχερός. Οτιδήποτε πάνω από 15% προκαταβολή εγκρίνεται μέσα σε μια μέρα. Εγώ έδωσα 25% προκαταβολή και πήρα επιτόκιο 2.1% για 5χρόνια κλειδωμένο (που τώρα λόγω covid κάνω και το σταυρό μου που το κλείδωσα ...).

Επεξ/σία από gthe
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gthe είπε

UK με 10% παίρνεις δάνειο το τριπλό του ετήσιου εισοδήματος. Με 5% το παίρνεις αν είσαι τυχερός. Οτιδήποτε πάνω από 15% προκαταβολή εγκρίνεται μέσα σε μια μέρα. Εγώ έδωσα 25% προκαταβολή και πήρα επιτόκιο 2.1% για 5χρόνια κλειδωμένο (που τώρα λόγω covid κάνω και το σταυρό μου που το κλείδωσα ...).

καλη επιλογη...στο τραπεζικο χωρο ημουν και γω αλλα δανειο δε πηρα..οσο ανεβαινει η προκαταβολη απλοποιουνται τα πραγματα και 2,1% ειναι πολυ καλο

Ελλαδα  4 με 5,5% .....περιπου τωρα....σφαγη σε αναλογια με τα εισοδηματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Lanike71 είπε

Δεν υπάρχει στερεότυπο φίλε. Είναι η ελληνική πραγματικότητα.

Ξαναρωτάω, τι ποσοστό θα τσόνταρε στους γονείς, τι ποσοστό θα έκανε αποταμίευση όντας στο πατρικό και τι ποσοστό θα τα ξέσκιζε όλα.

Όβερ από εμένα.

Άσκοπες ερωτήσεις εφόσον δεν υπάρχουν απαντήσεις απο επίσημα στατιστικά στοιχεία , παρα μονο το τι «πιστεύει» ο καθένας εδώ μέσα. Με απόψεις διαμορφωμένες είτε απο κομπλεξ «εγώ δεν έχω αυτά που έχει ο χ αλλα οκκ του τα πήραν οι γονείς του του βλάκα» ή «ζω μόνος μου άρα ειμαι μάγκας» 

Τα εχουμε ξαναπεί αυτά σε αλλα τοπικ.

Ολα όσα γράφετε ειναι γενικεύσεις και συμπεράσματα χωρίς βάση. 

Η ενηλικίωση εξαρτάται απο πολλούς παράγοντες. Η αυτονομία σίγουρα βοηθά στην «ολοκλήρωση» του ατόμου αλλα δεν ειναι και θέσφατο. Ξερεις ποοοοοσοι όχι απλά έμειναν μόνοι τους, αλλα παντρεύτηκαν, έκαναν παιδιά , φτάσανε 70 χρονων κι έχουν ακόμα «μείνει πίσω» ως προσωπικότητες ??

 

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...