Προς το περιεχόμενο

Η Intel δεν θέλει οι επεξεργαστές της να κρίνονται με βάση μόνο τα benchmarks


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, Eloy είπε

Και γιατί στην μικρή και μεσαία κατηγορία στις ίδιες γενικά συχνότητες και οι δύο εταιρίες δίνουν 65W TDP ? Δεν θα έπρεπε να έχουν διαφορά λόγω λιθογραφίας ?

Εγώ λέω οτι η μικρή λιθογραφία βοηθάει στις ταχύτητες και στην ύπαρξη πολλών πυρήνων. Σε θερμικά χαρακτηριστικά και σε αντοχή σε καταπόνηση, η μεγάλη λιθογραφία δίνει μεγαλύτερη ασφάλεια. Χοντρικά, μικρή λιθογραφία σημαίνει "λεπτό καλώδιο"... ποιό καλώδιο λειώνει πρώτο στα ζόρια, το λεπτό ή το χοντρό ? Την θέρμανση του πυρήνα την προκαλή η συχνότητα και η τάση, σε συνδιασμό με τις διατομές των αγωγών...Μικρή αύξηση της τάσης στην μικρή λιθογραφία φέρνει μεγαλύτερη έκλυση θερμότητας (σε σύγκριση με την μεγάλη λιθογραφία)

amd 3600  65W tdp  3.6-4.2 ghz  6-12c

i5 10600  65W tdp   3.3-4.8 ghz  6-12c

Το tdp το μετραει αλλιως η amd και αλλιως η intel... Πες μας αν οι skylake-x και ανω οτι καινε μονο 140w για παραδειγμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 290
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, MikeKata είπε

Κάνεις συνεχώς αυθαίρετους ισχυρισμούς και ως "δεδομένα". Το συγκεκριμένο γίνεται πολύ εύκολα debunk από το γεγονός ότι οι Ryzen έχουν γύρω στο 80-90% των καινούριων CPU sales. Που σημαίνει ότι ο "μέσος χρήστης" ενδιαφέρεται για το multicore. Αυτό ήταν εξαρχής το βασικό selling point των Ryzen και μετά η τιμή.

ΠΗΓΗ. Γιατί μέχρι τώρα σε διαψεύδουν τα νούμερα.

Εσύ είσαι αυτός που χρησιμοποίησε ανόμοιες CPUs για συγκρίσεις. Εγώ απλά εμφάνισα το σφάλμα στο επιχείρημά σου. Με τα δικά σου δεδομένα μίλησα.

Δεν ξέρω τι είδες και τι δεν είδες, εγώ σου έστειλα πηγή με νούμερα... Αν στείλεις και εσύ, μπορούμε τότε να κάνουμε σοβαρή συζήτηση πάνω σε αυτήν και να μπούμε σε τεχνικά θέματα. Προς το παρόν, αυτό δε γίνεται.

Σε αυτό συμφωνούμε. Η τιμή όμως επηρεάζει τα core counts της CPU (απόδοση του 3700x με λιγότερα cores) και το πόσο "ενδιαφέρει ιδιαίτερα το μέσο χρήστη" (δικό σου point πάλι). Σου έδειξα λοιπόν ότι χρησιμοποιείς 2 μέτρα και 2 σταθμά όποτε σε βολεύει; Γιατί αν πάρουμε μόνο το μέσο χρήστη, σταματάμε να μιλάμε για 3950x, 10900k και κοιτάμε μόνο το price to performance. Αλλιώς, διαφορετικοί χρήστες έχουν διαφορετικές ανάγκες.

Οι περισσοτερες πωλησεις γινονται στην κατηγορια του 3600 και οχι του 3900x και πανω, οποτε ποιο multicore. Υπαρχει ενα σημειο απο το οποιο ο μεσος χρηστης δεν βλεπει διαφορες με την αυξηση πυρηνων,ε αυτο το point ειναι καπου στους 6 πυρηνες. Το βασικο selling point των ryzen ηταν οι πυρηνες (γιαυτο πηρα και εγω r5 1600) πριν 2 χρονια που η intel ειχε 4πυρηνα σαπακια. Τωρα ο αριθμος των πυρήνων ειναι αρκετος οποτε δεν εχει νοημα. Αντε και να βγαλουν 128 πυεηνες στη mainstream, τι να τους κανεις? 

Τι πηγη και πηγη, στα ονοματισα. Στο review του anandtech δειχνει stp διαφορα απο 12 εως 36%. Στο review του hwunboxed δειχνει καταναλωση σε blender, και ο 3700x εχει την ιδια με τον 10900k. Το οτι ο 3950x εχει καλυτερη καταναλωση απο τον 10900k δεν κανει τον 10900k φουρνο, αλλιως φουρνος ειναι και ο 3700x.

 

Εγω αυτο που λεω ειναι οτι ο 10900k ειναι ο πιο γρηγορος επεξεργαστης για τον μεσο χρηστη, ασχετος τιμης, καθοτι ειναι ο πιο γρηγορος επεξεργαστης σε stp και ταυτόχρονα παρα πολυ δυνατος και σε mtp. Το οτι ειναι ακριβος ειναι αλλο καπελο

Επεξ/σία από CometRyzen
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, jimarass26 είπε

Πες μου σε τι δεν φυσάει........ (Σου μιλάει κάποιος που αν θέλει πετάγεται τώρα και αγοράζει το τελευταίο HW αν θέλει...

PS: Δεν μιλάμε για νούμερα, μιλάμε για εμπειρία χρήσης. Αν πχ τα windows φορτώνουν σε 10 αντί γι 12 δευτερόλεπτα, αυτό δεν είναι διαφορά αντιληπτή, παρά μόνο αν τα βάλεις δίπλα δίπλα. Επίσης μιλάμε για τον μέσο απαιτητικό χρήστη, όχι τον ενθουσιαστ... 

Στην εποχή μας, σε ένα οικιακό δίκτυο και σε ένα μικρό business περιβάλλον (με εξαιρεση video editing) οι προτεραιότητες είναι με την εξής σειρά:

1) Γρήγορο και Σταθερό Ιντερνετ (πρώτα βάλε fibre 100 και μετά άλλαξε cpu)

2) SSD/NVME/PCI SSD

3) RAM

4) Local Network hw (δλδ καλό router, wifi mesh, κτλ)

5) Καλή οθόνη (κυρίως στην σωστή απόδοση χρωμάτων)

6) PCI4

7) CPU μόνο για τα lanes αλλιώς μπες σε ένα μαγαζί και πιάσε στην τύχη όποιο cpu βρεις, εισαι οκ για 10 χρόνια.

PS: Για να μην παρεξηγηθώ, ο ενθουσιαστ είναι σημαντικός καθώς "τρέχει" τις εταιρείες, πληρώνει για το RnD και βοηθάει στην εξέλιξη.

PS2: Προσωπικά θεωρώ το πιο σημαντικό κομμάτι του υπολογιστή το PSU (τροφοδοτικό) και μετά τη Mobo αλλά αυτά είναι πλατφόρμες, όχι parts, και αυτό είναι μια άλλη συζήτηση...

Οχι ρε φίλε δεν φυσαει...εδω εγω εχω xeon e3 1230v3 4c/8t και την αδυναμια του στην καθημερινη χρηση σε σχεση με εναν ryzen 5 3600 που εχω φτιαξει σε εναν φιλο μου, κανω καλα την δουλεια μου αλλα δεν θελω να πω οτι δεν βλεπω διαφορες γτ πολυ απλα θα πω ψεματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, eyw είπε

 και τα +300€ τρίχες κατσαρές είναι.

.

οι τεχνικοί όροι 'ψησταριά, 'πιστολάκι', 'σόμπα', κλιματική αλλαγή και global warming τα τελευταία 2-3 χρόνια είναι για ιντελ.

.

με τίποτα λέμε.

.

έχω δει αρκετά, όμως τόσο μεγάλη κατηγορία δεν με αφορά αλλά θα το ξαναδώ. Μέχρι τότε ό,τι και αν λες και ό,τι αριθμούς λες εδώ είναι τουλάχιστον υπό αμφισβήτηση (ευγενικά).

Το κοστος ειναι ασχετο με το power consumption. Δεν καταλαβαινω γιατι τα μπλεκεις. Δηλαδη αν ο 10900k εκανε 10ευρω δεν θα ηταν ενεργοβόρος? Ειλικρινα το επιχειρημα σου δεν βγαζει νόημα. 

Εσυ μπορει να χρησιμοποιεις οτι τεχνικους ορους θες, το θεμα ειναι το τι λεει η πραγματικοτητα. Η πραγματικοτητα λοιπον λεει οτι στο blender που δοκιμαζει το hw unboxed ο 10900k καιει το ιδιο με τον 3700x. Ειναι σομπα πιστολακι καυστήρας και θερμοσιφωνας ο 3700x? Ναι η οχι? 

Μπορεις να με αμφισβητεις οσο θες, δεν εχει σημασια. Τα test εκει ειναι, δεν εχεις παρα να γραψεις anandtech 10900k στο google και να τα δεις. Δεν περιμενω βεβαια πως θα επιστρεψεις μετα να μου πεις δικιο ειχες, αλλα δε βαριεσαι, τουλαχιστον θα γνωριζεις τι ισχυει στην πραγματικότητα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, CometRyzen είπε

Τα test εκει ειναι, δεν εχεις παρα να γραψεις anandtech 10900k στο google και να τα δεις

Επειδή εγώ πριν σου πόσταρα τα links με νούμερα για ό,τι είπα, και εσύ απαντάς με γενικότητες "πάτα και δες τα τεστ". Πάτησα λοιπόν. 
https://www.anandtech.com/show/15785/the-intel-comet-lake-review-skylake-we-go-again
10900k: 250+W στο y-Cruncher σε full load
3700x: 90W σε full load
Στη σελίδα 5 μάλιστα σου έχει και τις ίδιες καταναλώσεις με αυτές που σου πόσταρα από ΑΛΛΟ site. 
CPU render test: Θυμάσαι που έλεγες σε προηγούμενο post "είναι μπροστά στα περισσότερα test από 3950x"; Rendering tests λοιπόν (multithreading)
https://www.anandtech.com/show/15785/the-intel-comet-lake-review-skylake-we-go-again/7
Εκτός από αυτά που σου πόσταρα εγώ πριν...
Office tests (μέσος χρήστης): blow for blow πανε: https://www.anandtech.com/show/15785/the-intel-comet-lake-review-skylake-we-go-again/6
Encoding tests: Πίσω από R9 3900x για πλάκα στα 3 από τα 4.
Όλα αυτά επειδή έλεγες κάτι για anandtech πριν.

 

 

59 λεπτά πριν, CometRyzen είπε

Εγω αυτο που λεω ειναι οτι ο 10900k ειναι ο πιο γρηγορος επεξεργαστης για τον μεσο χρηστη

Να το ξαναπούμε γιατί μάλλον δε διάβασες τι έγραψες. ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΣΟ ΧΡΗΣΤΗ. Ο μέσος χρήστης λοιπό δε θα πάει να αγοράσει 500€ CPU γιατί ο ΜΕΣΟΣ ΧΡΗΣΤΗΣ δεν έχει ανάγκες για 10 core-20 thread και 5.3Ghz CPU. Κατάλαβες την αντίφαση;

 

 

1 ώρα πριν, CometRyzen είπε

Υπαρχει ενα σημειο απο το οποιο ο μεσος χρηστης δεν βλεπει διαφορες με την αυξηση πυρηνων,ε αυτο το point ειναι καπου στους 6 πυρηνες.

Εγώ βλέπω ότι χρησιμοποιείς ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο επιχείρημα που χρησιμοποιούσε η Intel για τους 4-πύρηνους μέχρι το 2017. Το 2018 αναγκάστηκε να βγάλει top of the line εξαπύρηνο. Το 2019 αναγκάστηκε να βγάλει 8-πύρηνο. Το 2020 ανέβασε τους πυρήνες στα i3, i9 και έβαλε hyperthreading μέχρι και στους i5. Όπως βλέπεις λοιπόν, και σε αυτό το επιχείρημα, η αγορά σε διαψεύδει. Γιατί πέραν των tech enthusiasts, ο ΜΕΣΟΣ ΧΡΗΣΤΗΣ θα πάρει αυτό που θα του κάνει τη δουλειά του με τα λιγότερα λεφτά. Και εφ'όσον αυτό είναι οι περισσότεροι πυρήνες το 2020, αυτό πιάνει το μεγάλο μερίδιο της αγοράς.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Η Intel δεν θέλει οι επεξεργαστές της να κρίνονται με βάση μόνο τα benchmarks"

και εμείς δεν θέλουμε να κοστίζουν ενα χέρι και ένα πόδι και να είναι σόμπες πλέον ! 🤣

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, CometRyzen είπε

Το κοστος ειναι ασχετο με το power consumption. Δεν καταλαβαινω γιατι τα μπλεκεις. Δηλαδη αν ο 10900k εκανε 10ευρω δεν θα ηταν ενεργοβόρος? Ειλικρινα το επιχειρημα σου δεν βγαζει νόημα. 

Εσυ μπορει να χρησιμοποιεις οτι τεχνικους ορους θες, το θεμα ειναι το τι λεει η πραγματικοτητα. Η πραγματικοτητα λοιπον λεει οτι στο blender που δοκιμαζει το hw unboxed ο 10900k καιει το ιδιο με τον 3700x. Ειναι σομπα πιστολακι καυστήρας και θερμοσιφωνας ο 3700x? Ναι η οχι? 

Μπορεις να με αμφισβητεις οσο θες, δεν εχει σημασια. Τα test εκει ειναι, δεν εχεις παρα να γραψεις anandtech 10900k στο google και να τα δεις. Δεν περιμενω βεβαια πως θα επιστρεψεις μετα να μου πεις δικιο ειχες, αλλα δε βαριεσαι, τουλαχιστον θα γνωριζεις τι ισχυει στην πραγματικότητα

ναι...και εδω οπως βλεπεις ο 10900k κοντευει να σπασει το κοντερ στην καταναλωση

https://www.tomshardware.com/reviews/intel-core-i9-10900k-cpu-review/2

https://www.guru3d.com/articles-pages/intel-core-i9-10900k-processor-review,5.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, MikeKata είπε

Επειδή εγώ πριν σου πόσταρα τα links με νούμερα για ό,τι είπα, και εσύ απαντάς με γενικότητες "πάτα και δες τα τεστ". Πάτησα λοιπόν. 
https://www.anandtech.com/show/15785/the-intel-comet-lake-review-skylake-we-go-again
10900k: 250+W στο y-Cruncher σε full load
3700x: 90W σε full load
Στη σελίδα 5 μάλιστα σου έχει και τις ίδιες καταναλώσεις με αυτές που σου πόσταρα από ΑΛΛΟ site. 
CPU render test: Θυμάσαι που έλεγες σε προηγούμενο post "είναι μπροστά στα περισσότερα test από 3950x"; Rendering tests λοιπόν (multithreading)
https://www.anandtech.com/show/15785/the-intel-comet-lake-review-skylake-we-go-again/7
Εκτός από αυτά που σου πόσταρα εγώ πριν...
Office tests (μέσος χρήστης): blow for blow πανε: https://www.anandtech.com/show/15785/the-intel-comet-lake-review-skylake-we-go-again/6
Encoding tests: Πίσω από R9 3900x για πλάκα στα 3 από τα 4.
Όλα αυτά επειδή έλεγες κάτι για anandtech πριν.

Να το ξαναπούμε γιατί μάλλον δε διάβασες τι έγραψες. ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΣΟ ΧΡΗΣΤΗ. Ο μέσος χρήστης λοιπό δε θα πάει να αγοράσει 500€ CPU γιατί ο ΜΕΣΟΣ ΧΡΗΣΤΗΣ δεν έχει ανάγκες για 10 core-20 thread και 5.3Ghz CPU. Κατάλαβες την αντίφαση;

Εγώ βλέπω ότι χρησιμοποιείς ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο επιχείρημα που χρησιμοποιούσε η Intel για τους 4-πύρηνους μέχρι το 2017. Το 2018 αναγκάστηκε να βγάλει top of the line εξαπύρηνο. Το 2019 αναγκάστηκε να βγάλει 8-πύρηνο. Το 2020 ανέβασε τους πυρήνες στα i3, i9 και έβαλε hyperthreading μέχρι και στους i5. Όπως βλέπεις λοιπόν, και σε αυτό το επιχείρημα, η αγορά σε διαψεύδει. Γιατί πέραν των tech enthusiasts, ο ΜΕΣΟΣ ΧΡΗΣΤΗΣ θα πάρει αυτό που θα του κάνει τη δουλειά του με τα λιγότερα λεφτά. Και εφ'όσον αυτό είναι οι περισσότεροι πυρήνες το 2020, αυτό πιάνει το μεγάλο μερίδιο της αγοράς.
 

Στο spoiler βλέπεις το 36% από το anandtech (και 55% σε σχέση με τον 3600). Σε ολα τα stp benches του anandtech περα από το cinebench υπάρχει διαφορά μεταξύ 12 και 36%. Σε όλα όμως. 

 

116046.png

 

 

Πάμε παρακάτω. Όταν λέω είναι μπροστά στα περισσότερα test, εννοώ αυτό που γράφω. Οτι είναι μπροστα στα περισσότερα test. Φαντάζομαι ξέρεις τι σημαίνει περισσότερα. Το να μου παίρνεις τα rendering tests που δεν είναι μπροστά καταλαβαίνεις οτι δεν αποδεικνύεις κάτι. Τρέχει 31 tests το anandtech. Ο 10900k είναι μπροστά στα 18 από αυτά, χωρίς μάλιστα να συμπεριλαμβάνω τα games. Αν βάλω και τα games είναι μπροστά στο 80% των test. Εκει που δεν είναι μπροστά είναι κυρίως τα rendering, οπου χαίρω πολύ. Όποιος θελει rendering πάει σε 3950x, δεν αντιλέγω. Απλά είμαι μικρό το group.. 

Και τα ίδια συμβαίνουν σε όποιο review και να κοιτάξεις. Ο 10900k βγαίνει πρώτος στην πλειονότητα των tests, χωρίς καν να λαμβάνω υπόψιν τα gaming workloads. Πιάσε και του techpowerup αν θες να τα μετρήσεις https://www.techpowerup.com/review/intel-core-i9-10900k/

 

Όσον αφορά την καταναλώση, καταλαβαίνεις πως την μετράμε φαντάζομαι έτσι? Απο την σελίδα του techspot (hw unboxed) βλέπεις το power draw σε blender και το χρόνο που χρειάστηκε το κάθε CPU για να τελειώσει το blender. Με αυτα τα 2 κάνεις τις πράξεις (χρόνος / 3600 * power draw) και βρίσκεις πόσο ρεύμα χρειάστηκε το κάθε σύστημα για να τελειώσει το blender. Ο 3700x λοιπόν χρειάστηκε 44wh (972 sec / 3600 * 164watts) ενώ ο 10900k 45wh (805/3600 * 205watts). Αν το θεωρείς σημαντική διαφορά την 1 wh τι να σου πώ, το δέχομαι. 

Power.png

 

 


Tα 301watt που κοιτάς φαντάζομαι καταλαβαίνεις οτι είναι με MCE ανοιχτό. MCE σημαίνει overclock, με την κάθε μητρική να δίνει οτι volts θέλει. Καταλαβαίνεις οτι επειδή μια μητρική δίνει 1.5v με το MCE δεν σημαίνει οτι τα χρειάζεται ο επεξεργαστής. Και στα ρυζια αμα ανοιξεις PBO + auto oc και αφήσεις ρεύματα στο auto θα δείς την κατανάλωση στο θεό.

Από πάνω δείχνει τον 10900k σε stock στα 205watts. Σου διέφυγε μάλλον για να σου βγεί το narrative. Άμα έχεις άλλη εξήγηση για το πως σου ξέφυγε η πορτοκαλί φωσφοριζέ νέον μπάρα θα την δεχτώ. 

Το οτι ο μέσος χρήστης δεν δίνει 500€ για CPU δεν αλλάζει αυτό που λέω, οτι ειναι το γρηγορότερο CPU στο πλανήτη Γη για το μέσο χρήστη δηλαδή.

7 λεπτά πριν, tapitas είπε

ναι...και εδω οπως βλεπεις ο 10900k κοντευει να σπασει το κοντερ στην καταναλωση

https://www.tomshardware.com/reviews/intel-core-i9-10900k-cpu-review/2

https://www.guru3d.com/articles-pages/intel-core-i9-10900k-processor-review,5.html

Τα διαβάζεις τα link που βάζεις? Είναι κλειστά τα power limits στο toms hardware αδερφέ...

Μάλλον μπερδεύεστε, ίσως επίτηδες, ίσως καταλάθος. Το οτι η τάδε μητιρκή κλείνει τα power limits ή κάνει overvolt δεν κάνουν τον επεξεργαστή σόμπα. Σε stock ο επεξεργαστής δεν μπορεί να ξεπεράσει τα pl limits του. Αμα πάω στα ρύζια και δώσο 1.7 volts ποσα watts λέτε να τραβάνε? Καταλαβαίνετε οτι δεν στέκει αυτό που λέτε έτσι? Γιαυτο εστιάζω στο τεστ του hwunboxed, γιατί σου δίνει νούμερα με PL ανοιχτά και κλειστά. Και βλέπουμε με PL ανοιχτά σε blender καταναλώνει τα ίδια με 3700x.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, CometRyzen είπε

Στο spoiler βλέπεις το 36% από το anandtech (και 55% σε σχέση με τον 3600). Σε ολα τα stp benches του anandtech περα από το cinebench υπάρχει διαφορά μεταξύ 12 και 36%. Σε όλα όμως. 

Έκανες quote ένα σχόλιο στο οποίο δεν απάντησες κυριολεκτικά ΣΕ ΚΑΝΈΝΑ από τα συγκεκριμένα point που περιέχει. Μίλησα για κατανάλωση, για multithreading, για Office performance, για encoding, όλα. Τα νούμερα τα είδες; Ένα προς ένα είναι τα test. Ψάχνω πραγματικά να δω που στο καλό είναι τα νούμερα που λες. Και δεν τα βρίσκω πουθενά. Ποσταρε τα όπως κι εγώ. Μέχρι και στο y-Cruncher single core, πάνω από 9.5% σε σχέση με τον 3900x η διαφορά δεν είναι 

Επεξ/σία από MikeKata
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, MikeKata είπε

Έκανες quote ένα σχόλιο στο οποίο δεν απάντησες κυριολεκτικά ΣΕ ΚΑΝΈΝΑ από τα συγκεκριμένα point που περιέχει. Μίλησα για κατανάλωση, για multithreading, για Office performance, για encoding, όλα. Τα νούμερα τα είδες; Ένα προς ένα είναι τα test. 

Πάτα το "εμφάνιση κρυφού περιεχομένου" στο post μου ρε συ, σου έχω απαντήσει :P 

Επεξ/σία από CometRyzen
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tapitas είπε

Το tdp το μετραει αλλιως η amd και αλλιως η intel... Πες μας αν οι skylake-x και ανω οτι καινε μονο 140w για παραδειγμα

To πως τα μετράνε είναι δική τους δουλειά - άσε που όταν εξηγεί η κάθε πλευρά την μεθοδολογία της, ο καταναλωτής δεν καταλαβαίνει. Σημασία έχει οτι οταν  λέει η Intel ή η Amd οτι "αυτός ο επεξεργαστής θέλει ψύκτρα για  65 ή 95 ή 105 tdp, λέει στον πελάτη τι ψύκτρα να αγοράσει για να δουλέψει σε σωστές θερμοκρασίες ο επεξεργαστής της. Και αυτή είναι μια πληροφορία απαραίτητη γιατί οι επεξεργαστές πωλούνται και ως tray. Και απόσο ξέρω, ιστορικά δεν έχουν δώσει λάθος νούμερα γιατί θα είχαν ψηθεί πολλοί επεξεργαστές - ή έστω θα κρεμούσε το σύστημα λόγω υπερθέρμανσης.  Το OC είναι φυσικά άλλη δουλειά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, CometRyzen είπε

Πάτα το "εμφάνιση κρυφού περιεχομένου" στο post μου ρε συ, σου έχω απαντήσει :P 

Μόλις το είδα, οκ. Για να καταλάβω δηλαδή, πήρες κυριολεκτικά το χειρότερο stp benchmark ανάμεσα στους 2 που βρήκες και το έκανες νόρμα; Έχει 500 benchmarks εκεί μέσα. Μου έλεγες πριν ότι είναι από 12% ως 36. Συγκεκριμένα στα γρήγορα, το y-Cruncher single core πάνω από 10 δεν είναι. Συν ότι έχουμε πόσα heavy workload εκεί μέσα (ένας χρήστης που θα πάρει 500€ CPU δε θα κάνει μόνο gaming, εκτός κι αν το φυσάει και δεν τον νοιάζει, αλλά μιλάμε τώρα για ανθρώπους με σοβαρή δουλειά). Και οι περισσότερες βαριές εφαρμογές εκεί έξω είναι multithreading. Ένα παράδειγμα είναι τα Office tests στο link του anandtech. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, MikeKata είπε

Μόλις το είδα, οκ. Για να καταλάβω δηλαδή, πήρες κυριολεκτικά το χειρότερο stp benchmark ανάμεσα στους 2 που βρήκες και το έκανες νόρμα; Έχει 500 benchmarks εκεί μέσα. Μου έλεγες πριν ότι είναι από 12% ως 36. Συγκεκριμένα στα γρήγορα, το y-Cruncher single core πάνω από 10 δεν είναι. Συν ότι έχουμε πόσα heavy workload εκεί μέσα (ένας χρήστης που θα πάρει 500€ CPU δε θα κάνει μόνο gaming, εκτός κι αν το φυσάει και δεν τον νοιάζει, αλλά μιλάμε τώρα για ανθρώπους με σοβαρή δουλειά). Και οι περισσότερες βαριές εφαρμογές εκεί έξω είναι multithreading. Ένα παράδειγμα είναι τα Office tests στο link του anandtech. 

Στο ycruncher η διαφορά είναι 11.8% (μεταξύ 10900 και 3950x). Δεν είπα οτι το 36 είναι η νόρμα, είπα οτι σε ΟΛΑ tests πλην του CB η διαφορά είναι απο 12 έως 36%. 

Μα δεν σου ειπα οτι θα κανεις μονο gaming, σου μετρησα τα NON gaming workloads και ο 10900k είναι μπροστά στα περισσότερα. Και όχι μόνο στο review του anandtech. Και στου techpowerup το ίδιο ισχύει. 

Τεσπα τζαμπα το βασανιζουμε, εσυ πιστευεις οτι ο κοσμος χρειάζεται 32 threads εγώ πιστεύω οτι ειναι προτιμότερο το stp (πλέον, που έχουμε 12 threads φτηνά). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, CometRyzen είπε

Στο ycruncher η διαφορά είναι 11.8% (μεταξύ 10900 και 3950x). Δεν είπα οτι το 36 είναι η νόρμα, είπα οτι σε ΟΛΑ tests πλην του CB η διαφορά είναι απο 12 έως 36%. 

Μα δεν σου ειπα οτι θα κανεις μονο gaming, σου μετρησα τα NON gaming workloads και ο 10900k είναι μπροστά στα περισσότερα. Και όχι μόνο στο review του anandtech. Και στου techpowerup το ίδιο ισχύει. 

Τεσπα τζαμπα το βασανιζουμε, εσυ πιστευεις οτι ο κοσμος χρειάζεται 32 threads εγώ πιστεύω οτι ειναι προτιμότερο το stp (πλέον, που έχουμε 12 threads φτηνά). 

Τελος παντων...προσπαθεις να μας πεις οτι ο i9 εχει και καλυτερη αποδοτικοτητα απο τους ryzen.

14++nm vs 7nm πανε αγορασε την τοστιερα και μπραβο σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...