Προς το περιεχόμενο

Η Intel δεν θέλει οι επεξεργαστές της να κρίνονται με βάση μόνο τα benchmarks


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Lezantas26 είπε

Αναρωτιεμαι αν τρολλαρεις ή πραγματι πιστευεις οτι αυτα που εγραψες στεκουν..

Σε ποιό σημείο διαφωνείς ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 290
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 minutes ago, Eloy said:

...  Με την Amd παίρνεις επεξεργαστή κάθε χρόνο για να τον βάλεις σε ξεπερασμένο motherboard.  ...

AMD είναι για την πλέμπα, ελάχιστοι θα το φυσάνε τόσο που να αλλάζουν cpu κάθε χρόνο.

.

9 minutes ago, Eloy said:

...  Tί συμφέρει περισσότερο ?

Και βέβαια AMD.

νόμιζα ότι θα πεις για τα games.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Eloy είπε

Σε ποιό σημείο διαφωνείς ?

1. Peace of mind υπονοώντας πως ειναι προτερημα της ιντελ (αν μη τι αλλο, με τοσες τρυπες ειναι μειονεκτημα)

2. Οτι εχουν καλουδια οι μητρικες. Εκτος αν εχει αλλαξει κανα προτυπο δεν εχουν καμια διαφορα. Το αν το χρειαζεσαι το νεο προτυπο και ειδικα τις πρωτες υλοποιησεις (που ειναι "οχι τοσο καλες") ειναι αλλη κουβεντα

3. Αν εχεις την αναγκη να αλλαζεις επεξεργαστη καθε χρονο, τοτε μονο θετικο ειναι οτι πλεον αυξανονται αρκετα οι επιδοσεις. Αν δεν εχεις αναγκη να αναβαθμισεις τοτε γιατι να αναβαθμισεις?

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, eyw είπε

...νόμιζα ότι θα πεις για τα games.

Οχι, δεν αναφέρομαι σε επιδόσεις. Μιλάω για το loyalty πάνω στις 2 πλατφόρμες.

17 λεπτά πριν, Lezantas26 είπε

1. Peace of mind υπονοώντας πως ειναι προτερημα της ιντελ (αν μη τι αλλο, με τοσες τρυπες ειναι μειονεκτημα)

2. Οτι εχουν καλουδια οι μητρικες. Εκτος αν εχει αλλαξει κανα ddr ή usb προτυπο δεν εχουν καμια διαφορα

3. Αν εχεις την αναγκη να αλλαζεις επεξεργαστη καθε χρονο, τοτε μονο θετικο ειναι οτι πλεον αυξανονται αρκετα οι επιδοσεις. Αν δεν εχεις αναγκη να αναβαθμισεις τοτε γιατι να αναβαθμισεις?

Οχι, "peace of mind" εννοώ το "set it and forget it", διαχρονικά λιγότερα προβλήματα με θερμοκρασίες, μνήμες, συμβατότητες κλπ σε Intel αν και μπορεί να βρούμε κάποιες εξαιρέσεις.... Πχ. δες την συζήτηση που γίνεται, ποιές μνήμες για ποιόν ryzen...

Τα καλούδια είναι μεγάλη υπόθεση... πχ. στις φάσεις αλλαγής motherboard στην ιντελ πλατφορμα, ναι μεν πλήρωνες νέο motherboard αλλά είτε θα έπαιρνες πιο γρήγορο sata, πιο γρήγορο pci-e, nvme,, usb3x, type-c κλπ... Μπορεί κάποια απο αυτά να μην κάνουν γρηγορότερο το μηχάνημα στα παιχνίδια αλλά αυτός που θέλει παραγωγικότητα τα χρειάζεται. Αν χρησιμοποιείς πχ. εξωτερικούς δίσκους μπορείς να δουλέψεις με usb 2 ? Aν έχεις συνηθίσει με nvme γυρνάς σε απλό ssd ?  Mε γρήγορο sata, pci-e, γρηγορότερες μνήμες κλπ ?

Αλλαγή επεξεργαστή κάθε χρόνο για 10% κέρδος ταχύτητας, μόνο ελάχιστοι την χρειάζονται.

Επεξ/σία από Eloy
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 minutes ago, Eloy said:

Οχι, δεν αναφέρομαι σε επιδόσεις. Μιλάω για το loyalty πάνω στις 2 πλατφόρμες. ...

σε mainboard του 2017, πχ MSI B350 Gaming Plus, με chipset B350 μπορώ αν θέλω κάποια στιγμή στο μέλλον και όταν θα έχουν πέσει αρκετά οι τιμές να βάλω ναυαρχίδα του 2019, πχ 3900X ή του 2020, πχ RYZEN 9 Matisse 3950X. Μπορεί και XT cpu.
Αυτό θα δώσει πνοή και ζωή στο συστημά μου τουλάχιστον ως τα DDR5.
AMD είναι για την πλέμπα, δεν πετάς τίποτα. Εχω cpu που παίζει και με DDR2 και DDR3, too good to be true και όμως είναι.

Το κακό με την AMD (=> καλό για την intel) είναι ότι άργησε πολύ να ξυπνήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Eloy είπε

Οχι, δεν αναφέρομαι σε επιδόσεις. Μιλάω για το loyalty πάνω στις 2 πλατφόρμες.

Οχι, "peace of mind" εννοώ το "set it and forget it", διαχρονικά λιγότερα προβλήματα με θερμοκρασίες, μνήμες, συμβατότητες κλπ σε Intel αν και μπορεί να βρούμε κάποιες εξαιρέσεις.... Πχ. δες την συζήτηση που γίνεται, ποιές μνήμες για ποιόν ryzen...

Τα καλούδια είναι μεγάλη υπόθεση... πχ. στις φάσεις αλλαγής motherboard στην ιντελ πλατφορμα, ναι μεν πλήρωνες νέο motherboard αλλά είτε θα έπαιρνες πιο γρήγορο sata, πιο γρήγορο pci-e, nvme,, usb3x, type-c κλπ... Μπορεί κάποια απο αυτά να μην κάνουν γρηγορότερο το μηχάνημα στα παιχνίδια αλλά αυτός που θέλει παραγωγικότητα τα χρειάζεται. Αν χρησιμοποιείς πχ. εξωτερικούς δίσκους μπορείς να δουλέψεις με usb 2 ? Aν έχεις συνηθίσει με nvme γυρνάς σε απλό ssd ?  Mε γρήγορο sata, pci-e, γρηγορότερες μνήμες κλπ ?

Αλλαγή επεξεργαστή κάθε χρόνο για 10% κέρδος ταχύτητας, μόνο ελάχιστοι την χρειάζονται.

=Δεν υπαρχει αυτο το "ποια ραμ για ποιον ryzen", ολες παιζουν. Η διαφορα ειναι ποσο μπορεις να φτασεις τη μνημη που εξαρταται απο επεξεργαστη, μητρικη και την ιδια τη μνημη. Οπως ακριβως και στους ιντελ..

Ισα ισα που με τους νεους ryzen εχεις περισσοτερο "set it and forget it" διοτι boostaρουν μονοι τους κανοντας το oc επεξεργαστη ανουσιο (με καποιες εξαιρεσεις)

Οποτε αν θες μαξ επιδοσεις απ το συστημα τοτε για ryzen κατεβαζεις μια εφαρμογη που σου λεει τι timimg στη ραμ να βαλεις, ενω σε ιντελ πρεπει να καθεσαι να ψαχνεις σταθερο oc επεξεργαστη. Νομιζω καταλαβαινεις πιο ειναι γρηγοροτερο/ευκολότερο. (οκ, αν θες μαξ ΜΑΞ επιδοσεις τοτε οτι "μαρκα" και να χεις θα τα πειραξεις ολα ακομα και να δινουν 1% αυξηση παραπανω. εγω μιλαω για επιδοσεις που μπορεις να βγαλεις απ το συστημα σχετικα ευκολα)

Τις θερμοκρασιες και τη διαχειρηση τους δε θα τις σχολιασω καν.. ψαξε intel delid, δες και κανα βιντεο τι θερμοκρασιες ανεβαζουν και ποσο ρευμα θελουν

=Αυτο με τα καλουδια που λες ειλικρινα δε ξερω απο που να το πιασω. Σιγα τις διαφορες που εχουν οι μητρικες μεσα σε δυο χρονια.

Usb2 πραγματι καλο ειναι να το αποφυγεις, κατι πολυ ευκολο διοτι usb3 εχουν οι μητρικες εδω και 6-7 χρονια!!! (Σου βγαζω και φωτο αμα θες την Ζ87 μου)

Pcie πιο γρηγορο ειναι αχρηστο για 99.99% των καταναλωτων, αλλα οποιος το χρειαζεται μαντεψε ποια ειναι η μοναδικη εταιρεια που στο προσφερει.. θα σε βοηθησω, δεν ειναι η ιντελ γιατι δε το υποστηριζουν οι επεξεργαστες της

Nvme και sata σαν αισθηση δεν εχουν καμια διαφορα, μπορεις να δεις το τυφλο τεστ που χε κανει ο linus. Για μεταφορα αρκετων GB αρχειων παλι παμε στο 0.01% των καταναλωτων και τελος παντων ολες οι καλες μητρικες το υποστηριζουν το προτυπο εδω και πολλα χρονια, οποτε παλι αστοχο το σχολιο σου

=Αυτοι οι ελαχιστοι που την χρειαζονται ομως προτιμουν 10% αυξηση παρα 1%. Ομως ασχετα αν καποιος αναβαθμιζει καθε χρονο ή καθε 5 χρονια, μονο να κερδισει γινεται αν υπαρχουν μεγαλες βελτιώσεις.

εγω για παραδειγμα εχω εναν 4670Κ, σκοπευω να αναβαθμισω σε ryzen 4600/4700 (εχω κολλησει με τους 4ΧΧΧ επεξεργαστες, τι φαση 😂), αν δεν ειχαν βγει οι ryzen η επιλογη που θα χα για αναβαθμιση θα ταν κανας 4πυρηνος με 20% καλυτερες επιδοσεις στα 300 ευρω.. ισως και να χε 8 threads αν αισθανοταν γεναιοδωρη η ιντελ. τωρα η αναβαθμιση μου θα χει πανω απ τις διπλασιες επιδοσεις στα ιδια χρηματα πανω κατω. εσυ ποια περιπτωση λες να προτιμαω?

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Lezantas26 είπε

Αναρωτιεμαι αν τρολλαρεις ή πραγματι πιστευεις οτι αυτα που εγραψες στεκουν..

Ίσως δεν το γνωρίζει αλλά κάποιοι έχουν τους υπολογιστές ως εργαλεία και όχι ως παιχνιδομηχανές και δεν τους αλλάζουν όπως τα γυαλιά ηλίου σύμφωνα με την μόδα της εποχής. Κάνουμε αναβάθμιση με το ελάχιστο δυνατό κόστος γιατί έτσι είναι αναγκαίο. Πιθανά ο φίλος θα θεωρεί λογικό να αλλάζουμε και τις μνήμες πακέτο. Ίσως και τον SSD

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, georgepppo είπε

και η apple βγάζει περισσότερα απο όλους τους υπόλοιπους κατασκευαστές smartphone μαζί, δεν πουλάει περισσότερα κινητά απλά βγάζει πολύ περισσότερα απο κάθε συσκευή.

όταν η intel έχει τέτοιο περιθώριο κέρδους και αρμέγει τεχνολογίες όπως 14nm+++++++ αντί να δώσει για να πάει τεχνολογικά μπροστά πουλώντας σαπάκια στην αγορά σε τιμή στο θεό ! 

λίγο πριν τους bulldozer είχα πάρει i5 2400 στα 160 ευρώ απο μαγαζί αν θυμάμαι καλά και μετά απο λίγο καιρό που πάτωσαν οι bulldozer τσουπ 200+ ευρώ ο ίδιος επεξεργαστής.

Ρε παιδιά σοβαρά τώρα γιατί αναπαραγετε το ίδιο πράγμα λες και έχει σημασία για εσάς!  Γιατί μιλάτε σαν επιστήμονες; Πραγματικά αγοράζεις έναν επεξεργαστή βάση των νανομετρων ; Σε ενδιαφέρει τόσο πολύ ;

Ειλικρινά είναι κριτήριο αγοράς αυτό το πράγμα;  γνωρίζετε τις διαφορές ή απλά να είχαμε να λέγαμε; 

Εμένα με ενδιαφέρει να αγοράσω έναν επεξεργαστή σε χρήματα που μπορώ να διαθέσω και να κάνω την δουλειά μου όσο απροβληματιστα γίνεται. 

Ryzen έχω στο σύστημα μου αυτόν τον καιρό και θα είμαι ειλικρινής απέναντι σας χωρίς να λέω φανφάρες . Έχω ryzen γιατί τα οικονομικά μου πάνε από το κακό στο χειρότερο, γιατί πριν 10 χρόνια έβγαζα τα τετραπλάσια χρήματα απ ότι βγάζω σήμερα .  Ναι είναι vfm για την τιμή τους,  ναι αυτή την στιγμή οι ryzen είναι καλοί επεξεργαστές και σε κάποιες εφαρμογές τα πηγαίνουν πολύ καλύτερα από τους Intel. 

Δεν αγόρασα ryzen γιατί η Intel έχει κολλήσει στα 14 nm. και ο ryzen που έχω στα 14 nm είναι αλλά πραγματικά και συγνώμη για την έκφραση χέστηκα στα πόσα νανομετρα είναι. Για τα χαρακτηριστικά του σε σχέση με την τιμή του ήταν και είναι κελεπούρι. 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλο πάλι και τούτο....

Άσε μας ρε intel να πούμε,και κοιτά εκεί να κανεις τπτ καλό..

..που μετά από ποοοοοσες γενιές σου έκοψε και έριξες το πάχος του die και αύξησες το πάχος του ihs και επιτέλους έβγαλες επεξεργαστές που δε θέλουν delid....εκεί σαρεσανε τα benchmarks έτσι?

¯\_(ツ)_/¯

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...