Προς το περιεχόμενο

Η Intel δεν θέλει οι επεξεργαστές της να κρίνονται με βάση μόνο τα benchmarks


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αναφορά σε κείμενο

Η Intel δεν θέλει οι επεξεργαστές της να κρίνονται με βάση μόνο τα benchmarks

 

Πολύ σωστά..... τι benchmarks και μακακίες....

 

taste_cpu.jpeg.781196fa8ad5d81235117aad3d1266ae.jpeg

 

Πάνω απ` όλα η γεύση.... μετά τα υπόλοιπα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 290
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν δεν εστιάσεις τα benchmarks τότε που θα εστιάσεις; 

Εγω εχω ακουσει οτι οι amd επεξεργαστές είναι πιο αποδοτικοί από τους Intel και πιο φθηνοί!!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ιντέλα είναι της πχοιότητας. Δεν ασχολείται με αριθμούς και λογικές μπλογκμπάστερς. Έχει π-Χ-οιότητα λέμε...

 

Αλλά που να καταλάβετε εσείς από εμπειρία χρήσης... μπλε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, eyw είπε

AMD είναι για την πλέμπα, ελάχιστοι θα το φυσάνε τόσο που να αλλάζουν cpu κάθε χρόνο.

.

 

Κανείς δεν αλλάζει cpu κάθε χρόνο (βασικά ποτέ δεν αλλάζει, όλα μαζί αλλάζουν), από την άλλη όμως καλό είναι να υπάρχει στην αγορά συμβατό hw σε περίπτωση βλάβης, κάτι με το οποίο ποτέ δεν ένιωθα άνετα με την intel σε περίπτωση που καιγόταν καμιά μητρική 3 ετών ας πούμε 

Επεξ/σία από logistoulis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καθίστε ρε παιδιά γιατί δεν έχει δίκιο η ιντελ? έχει μελετήσει το 14nm από το 2015 έως και σήμερα και το έχει κάνει 14+++++ ξέρετε τι κόπο ήθελε αυτό? 😜😜😜

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά ηρεμήστε. 
1) Το παιχνίδι γύρισε στην AMD γιατί επιτέλους η αγορά πήγε στα 64 bit και άρχισε να δουλεύει σωστότερα multi core, ένα συνολικό όραμα που η AMD περίμενε χρόνια να ωριμάσει. 
2) Είναι εμφανές ότι ξαναζούμε τις καλές εποχές AMD. Έχει γίνει σοβαρή δουλειά και ο μονος που κερδίζει είναι ο ανταγωνισμός καθώς αναγκάζει και τους δυο να επενδύουν παραπάνω και μερικές φορές κρατάει και τις τιμές. 
3) αυτήν την βλακεία ότι είναι κακό κάθε φορά που αλλάζω cpu αλλάζω και  mombo ποιος την ανακάλυψε; Δηλαδή εγώ που τώρα έχω 4 χρόνια pc i5 6600 που φυσάει γιατί να πάρω νεο cpu? Για ένα 10%; Και 30 να σου πω, Κλάιν. CPU θα αλλάξω όταν θα δω ΝΕΑ εμπειρία χρήσης. Δηλαδή διαφορά 80-100%. Η αγορά δεν βασίζεται στους ένθερμους που θέλουν πάντα το καλύτερο, αλλά στους value-for-money. CPU πια αλλάζεις κάθε 8-10 χρόνια. 
3)Αντιθετως  τα τελευταία χρόνια  ήταν η εποχή των SSD. Εκεί θα δούμε και είδαμε διαφορά στις επιδόσεις συστήματος τώρα και στο άμεσο μέλλον. Επισης στα κανάλια επικοινωνίας μεταξύ των cpu/chipset/ram/ssd. Εκεί κατά τη γνώμη μου έχει αξία να εστιάσουμε γιατί εκεί θα δούμε ακόμα περισσότερη διαφορά στην εμπειρία χρήσης. Εννοειται και στις gpu αλλά δεν το αναφέρω καθώς πάντα θα υπάρχει ανάγκη για gpu :-)  από κάποιους! 

 

Επεξ/σία από jimarass26
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Noreak είπε

Η Intel ολο και περισσοτερο μου θυμιζει κατι παικτες στο σκακι, που οταν βλεπουν οτι χανουν αρχιζουν να σπαμαρουν με προτασεις ισοπαλιας, και οταν δουν οτι δε πιανει η κουτοπονηρια τους τρεχουν σα τα κοτοπουλα μπας και σε κανουν να χασεις απο χρονο.Προς το παρον ειναι στο πρωτο επιπεδο ελλειψης αξιοπρεπειας... 🏃‍♂️🐔

Τα meaningless draw offers αισχος.

Αλλα non stop premove θα σέβεσαι!

Στο online υπάρχει και αλλη μια τακτική.

Βαζεις τη ντάμα να απειλήσει τη νταμα του αντιπάλου χωρις καν να την υποστηρίζεις.20% δεν θα την φαει και στην επόμενη κίνηση του τρως τη βασίλισσα και κερδιζεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, nasos74 είπε

Πέρσι που ομολογούμενος ήταν χρονιά της AMD και δικαίως, η Intel ξεπούλησε!!! Δεν μπορούσε να καλύψει το demand των συμβολαίων της!

Υπάρχει βασικός λόγος που δεν μπορούσε να καλύψει το demand των συμβολαίων της. Το μεγάλο πρόβλημα της Intel είναι τα yield rates. Και από το 2018 κι έπειτα που αναγκάστηκε να αρχίσει να αυξάνει τους πυρήνες, τα yield rates σε many-core CPUs πάνε στα Τάρταρα. Πριν δε φαινόταν τόσο γιατί η πλειονότητα των monolithic CPUs ήταν στους 4 πυρήνες το πολύ. Ο λόγος; Το μονολιθικό die. Σε αντίθεση με την AMD που της έχει λύσει τα χέρια το Infinity Fabric. Οι τιμές αντικατοπτρίζουν αυτό το πρόβλημα στη γραμμή παραγωγής, όχι μόνο την ξεροκεφαλιά της Intel. Το ίδιο πρόβλημα έχει και με τα 10nm. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, panoskatos είπε

Ρε παιδιά σοβαρά τώρα γιατί αναπαραγετε το ίδιο πράγμα λες και έχει σημασία για εσάς!  Γιατί μιλάτε σαν επιστήμονες; Πραγματικά αγοράζεις έναν επεξεργαστή βάση των νανομετρων ; Σε ενδιαφέρει τόσο πολύ ;

Ειλικρινά είναι κριτήριο αγοράς αυτό το πράγμα;  γνωρίζετε τις διαφορές ή απλά να είχαμε να λέγαμε; 

Εμένα με ενδιαφέρει να αγοράσω έναν επεξεργαστή σε χρήματα που μπορώ να διαθέσω και να κάνω την δουλειά μου όσο απροβληματιστα γίνεται. 

Ryzen έχω στο σύστημα μου αυτόν τον καιρό και θα είμαι ειλικρινής απέναντι σας χωρίς να λέω φανφάρες . Έχω ryzen γιατί τα οικονομικά μου πάνε από το κακό στο χειρότερο, γιατί πριν 10 χρόνια έβγαζα τα τετραπλάσια χρήματα απ ότι βγάζω σήμερα .  Ναι είναι vfm για την τιμή τους,  ναι αυτή την στιγμή οι ryzen είναι καλοί επεξεργαστές και σε κάποιες εφαρμογές τα πηγαίνουν πολύ καλύτερα από τους Intel. 

Δεν αγόρασα ryzen γιατί η Intel έχει κολλήσει στα 14 nm. και ο ryzen που έχω στα 14 nm είναι αλλά πραγματικά και συγνώμη για την έκφραση χέστηκα στα πόσα νανομετρα είναι. Για τα χαρακτηριστικά του σε σχέση με την τιμή του ήταν και είναι κελεπούρι. 

 

Οι θερμοκρασίες, η κατανάλωση και οι επιδοσεις πανε μαζι με τα νανομετρα και αναλογως και την αρχιτεκτονικη εχεις το αναλογο πακετο...η δουλεια σου γινεται οσο το δυνατον καλυτερα αμα εχεις καλυτερη λιθογραφια έμμεσα, απλα δεν ειναι κατι που το καταλαβαινεις με την πρωτη ματια

36 λεπτά πριν, jimarass26 είπε

Παιδιά ηρεμήστε. 
1) Το παιχνίδι γύρισε στην AMD γιατί επιτέλους η αγορά πήγε στα 64 bit και άρχισε να δουλεύει σωστότερα multi core, ένα συνολικό όραμα που η AMD περίμενε χρόνια να ωριμάσει. 
2) Είναι εμφανές ότι ξαναζούμε τις καλές εποχές AMD. Έχει γίνει σοβαρή δουλειά και ο μονος που κερδίζει είναι ο ανταγωνισμός καθώς αναγκάζει και τους δυο να επενδύουν παραπάνω και μερικές φορές κρατάει και τις τιμές. 
3) αυτήν την βλακεία ότι είναι κακό κάθε φορά που αλλάζω cpu αλλάζω και  mombo ποιος την ανακάλυψε; Δηλαδή εγώ που τώρα έχω 4 χρόνια pc i5 6600 που φυσάει γιατί να πάρω νεο cpu? Για ένα 10%; Και 30 να σου πω, Κλάιν. CPU θα αλλάξω όταν θα δω ΝΕΑ εμπειρία χρήσης. Δηλαδή διαφορά 80-100%. Η αγορά δεν βασίζεται στους ένθερμους που θέλουν πάντα το καλύτερο, αλλά στους value-for-money. CPU πια αλλάζεις κάθε 8-10 χρόνια. 
3)Αντιθετως  τα τελευταία χρόνια  ήταν η εποχή των SSD. Εκεί θα δούμε και είδαμε διαφορά στις επιδόσεις συστήματος τώρα και στο άμεσο μέλλον. Επισης στα κανάλια επικοινωνίας μεταξύ των cpu/chipset/ram/ssd. Εκεί κατά τη γνώμη μου έχει αξία να εστιάσουμε γιατί εκεί θα δούμε ακόμα περισσότερη διαφορά στην εμπειρία χρήσης. Εννοειται και στις gpu αλλά δεν το αναφέρω καθώς πάντα θα υπάρχει ανάγκη για gpu :-)  από κάποιους! 

image.png

image.jpeg

Ενα μικρο σχολιασμό θέλω να κανω μόνο στο ότι ο i5 6600 φυσαει...η αληθεια ειναι οτι δεν λες και οτι φυσαει ενα cpu 4/4

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικό απο την μια, γιατι πολλα benchmarks δεν μπορουν να δείξουν ολα τα πλεονεκτήματα των επεξεργαστών τους που δεν εχουν να κανουν μονο με gaming και ετσι μονοπωλούν, αλλα απο την αλλη, Ryzen master race.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...