Προς το περιεχόμενο

Πόσα γνωρίζουν οι εταιρείες τεχνολογίας για σένα; Βασικά, τα πάντα


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

49 λεπτά πριν, randomcat είπε

Big data. Όλα αυτά τα δεδομένα από αυτές τις εταιρείες πωλούνται σε άλλους παίκτες ή συλλέγονται από την NSA και AIs συμπληρώνουν τα κομμάτια του παζλ για να δημιουργήσουν τα προφίλ μας. Δεν έδωσες το τηλέφωνό σου σε μια εταιρεία? Δεν πειράζει, θα συμπληρωθεί αυτό το πεδίο στο προφίλ σου με στοιχεία από άλλη εταιρεία. Δεν έδωσες πουθενά τον δεύτερο αριθμό σου? θα τον βρουν από φίλους σου που σε έχουν στο κινητό ως επαφή.

Γενικα συμφωνώ, κάτι τέτοιο είπα και εγώ πριν. Με μια διαφορά, τα στοιχεία μας θα τα έχουν διαθέσιμα σε βάσεις δεδομένων αλλά αν δεν υπαρχει λόγος δεν θα κατσουν να σου φτιάξουν το προφίλ, μόνο αν υπάρχει λόγος θα ψάξουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 68
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

8 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Γενικα συμφωνώ, κάτι τέτοιο είπα και εγώ πριν. Με μια διαφορά, τα στοιχεία μας θα τα έχουν διαθέσιμα σε βάσεις δεδομένων αλλά αν δεν υπαρχει λόγος δεν θα κατσουν να σου φτιάξουν το προφίλ, μόνο αν υπάρχει λόγος θα ψάξουν. 

Το προφίλ φτιάχνεται αυτόματα από AI. Και αν υπάρχει λόγος, θα το ανοίξουν για να το χρησιμοποιήσουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 ώρα πριν, jmirko15 είπε

Βασικά το άρθρο λέει ακριβώς το αντίθετο αλλά ΟΚ.

Δοκίμασε HERE.

απο που παιρνει χαρτες αυτο? διοτι αν και αυτο βλεπει τα βουνισια μονοπατια για δρομους δεν εχει καποια διαφορα. δεν εχω θεμα με τα δεδομενα ή τις διαδρομες που βγαζει, αλλα οτι οι "δρομοι" ειναι για τα κρικρι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, Lezantas26 είπε

απο που παιρνει χαρτες αυτο? διοτι αν και αυτο βλεπει τα βουνισια μονοπατια για δρομους δεν εχει καποια διαφορα. δεν εχω θεμα με τα δεδομενα ή τις διαδρομες που βγαζει, αλλα οτι οι "δρομοι" ειναι για τα κρικρι

το χρεισιμοποιω και εγω το here εχει τους χαρτες της νοκια σε παει και απο παραδρομους οχι βουνα λαγκαδια πετρες και τετοια μονοπατια

Επεξ/σία από tsakvas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Lezantas26 είπε

μην πας βορεια ευβοια με gps. η μακακια μας περασε για κρικρι και μας εστελνε απο χωματοδρομους, γκρεμους και βουνα 🤣

καλα δε θα συζητησω για καστορια (νομιζω) που ειχε ονειρευτει για μεγαλο δρομο ενα ποταμοδρομο (τιγκα στις πετρες και τα βραχια)

μαλλον εχουμε καποια μυστικη τεχνολογια να μπερδευει τους δορυφορους, δε ξερω τι να πω :P

Μου θύμησες καλοκαίρι κεντρική εύβοια όπου Google maps μας έστειλε σε κατηφόρα όπου κοβόταν ο χωματόδρομος κ υπήρχε χαντάκι 😂 πάλι καλά που ούτως ή άλλως φαινόταν να έχει ψιλοχασει τη διαδρομή κ ήμουν ήδη στο ψάξιμο του δρόμου αλλιώς θα είχαμε κάνει βουτιά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, original911 είπε

Μου θύμησες καλοκαίρι κεντρική εύβοια όπου Google maps μας έστειλε σε κατηφόρα όπου κοβόταν ο χωματόδρομος κ υπήρχε χαντάκι 😂 πάλι καλά που ούτως ή άλλως φαινόταν να έχει ψιλοχασει τη διαδρομή κ ήμουν ήδη στο ψάξιμο του δρόμου αλλιώς θα είχαμε κάνει βουτιά. 

λες μηπως για ενα παραλιακο χωματοδρομο απανω σε γκρεμο? :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Lezantas26 είπε

λες μηπως για ενα παραλιακο χωματοδρομο απανω σε γκρεμο? :P

Ναι τέτοια φάση ήταν. Ο σωστός δρόμος σε έβγαζε στα μαγαζιά του χωριού για την ακρίβεια το πρώτο μαγαζί ήταν χασάπικο - ταβέρνα. Γαμωτο δεν μπορώ να θυμηθώ με τίποτα το χωριό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα έλεγα ότι βρίσκω χρήσιμο το maps αλλά και ορεινή κρητη το "συνεχίστε ευθεία"  σημαίνει ότι πας για κάτω ραχούλα . Το here θα το βάλω να γελάσουμε σε windows phone πρέπει να έχει παλιούς χάρτες 

Επεξ/σία από Mhlogiatros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Realakias είπε

Η Google γνωρίζει τα πάντα για μένα αλλά δεν γνωρίζει έναν κεντρικό δρόμο στην Θεσσαλονίκη/Πολίχνη. Ελλάδα μεγαλείο. 😂 

η google με έστειλε μια φορά σε κάτι χωματόδρομους και έπεσα σε λάσπες για να γλιτώσω 200 μέτρα διαδρομή! 

  

2 ώρες πριν, original911 είπε

Μου θύμησες καλοκαίρι κεντρική εύβοια όπου Google maps μας έστειλε σε κατηφόρα όπου κοβόταν ο χωματόδρομος κ υπήρχε χαντάκι 😂 πάλι καλά που ούτως ή άλλως φαινόταν να έχει ψιλοχασει τη διαδρομή κ ήμουν ήδη στο ψάξιμο του δρόμου αλλιώς θα είχαμε κάνει βουτιά. 

εγώ την έπαθα  προκόπι νομίζω λέγεται το χωριό που έπεσα σε λάσπες.

Επεξ/σία από georgepppo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχει παραγίνει το κακό, ότι και να περάσεις σου ζητάει να έχει πρόσβαση παντού.  Λες και η εφαρμογή για χρονόμετρο πρέπει να σε ακούει ή να δει παλιές σου φωτο.

Εντωμεταξύ εμένα μου βγάζει συνέχεια μια διαφήμιση για ώριμες διαθέσιμες γυναίκες. Δε ξέρω πως φτάσαμε ως εδώ παρόλα αυτά του βάζω διαφήμιση ακατάλληλου περιεχομένου και δεν καταλαβαίνει τίποτα. Μετά από λίγο πάλι εκεί. 

Έχω αρχίσει να πιστεύω ότι με ψάχνουν αυτές στο Google...

Να σημειώσω πως στο κινητό δεν κάνω τίποτα πονηρό , ένα Chrome για τα βασικά site , email και κάνα παιχνίδι. 

Επεξ/σία από ptwma
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά δεν με αγγίζει καθόλου όλο αυτό με τα προσωπικά δεδομένα στο ίντερνετ

Το να μπορούν να δουν που μένω ή το μέιλ μου, δεν με ενδιαφέρει. Εγώ άλλωστε έχω επιλέξει να φαίνονται.Ας τα κρατήσουν και κάντε τα ότι θέλετε.( Θα μου κλασουν το ριπαπα δηλαδή)

Η χρήση που κάνω είναι μεσσεντζερ, βαιμπερ, γιουτουμπ, ιμειλ, στοίχημα, αιμπανκ, αγορές. Μέχρι εκεί και για λίγες ώρες.

Επίσης στο κομμάτι διαφημίσεων, ποτέ δεν κατάλαβα αν όντως λειτουργεί. Δηλαδή εάν εγώ έχω ψάξει ένα κινητό στο Google και μετά βλέπω διαφημίσεις με κινητά παντού, πιστεύουν ότι θα με κάνουν να το αγοράσω? Άμα θέλω πραγματικά θα το πάρω.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Πάντως η τακτική ,να πετάνε μια διαφήμιση παρόμοια με κάτι που έψαχνες να αγοράσεις, είναι εκτός τόπου και χρόνου , το είδες το αγόρασες θα πάρεις ακόμα καμιά δεκαριά ?

Επί του θέματος

Στατιστικά πιστεύω μπορούν να καταλάβουν πολλά ,αν το ειδικευσουν δε νομίζω να είναι ακόμα σε προχωρημένο επίπεδο , πόσο μάλλον να ασχοληθούν με κάποιον συγκεκριμένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...