Προς το περιεχόμενο

H Lisa Su της AMD είναι η πιο ακριβοπληρωμένη CEO


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, kokoviosR είπε

Δυστυχως αλλοι τραβανε την πολλη δουλεια, αλλοι κερδιζουν τα πολλα λεφτα.

Εννοω προφανως το σχεδιαστικο κομματι που ηταν και το δυσκολοτερο ωστε να καταφερει η  εταιρεια να ανακαμψει. 

Χωρις αυτους, ακομα θα περιμενε τα μπονους.

 Θετικη η συνεισφορα της κυριας, αλλα επι της ουσιας το μεγαλο μεριδιο το εχει αυτος που ετρεξε την αρχιτεκτονικη.

https://en.wikipedia.org/wiki/Jim_Keller_(engineer)

In August 2012, Jim Keller returned to AMD, where his primary task was to lead development of new generation of x86-64 and ARM microarchitectures called Zen and K12.[1

(In April 2018, Keller joined Intel)*

Δυστυχώς όσο ιδιοφυία και να είναι κάποιος μηχανικός, κατά κανόνα ο διευθυντής που τον προσέγγισε/προσέλαβε παίρνει μεγάλο μερίδιο της δόξας και δυσανάλογα μεγαλύτερη αμοιβή. Ακριβώς επειδή είναι υπεύθυνος της επιτυχίας/αποτυχίας όλης της ομάδας.

Όπως και ένας καπετάνιος σε σχέση με έναν μηχανικό ή  τον αμέσως επόμενο στην ιεραρχία που μπορεί να κουμαντάρει το πλοίο περισσότερο από τον καπετάνιο ενώ εκείνος ασχολείται με τα της διαχείρισης . Ας μην ξέρει ο καπετάνιος να γυρίσει μια βίδα, ας βάζει τους υφιστάμενους στην γέφυρα να κάνουν το 90% της δουλειάς του, η θέση ευθύνης του -κι όχι ο ιδρώτας που χύνει- του δίνει περισσότερα.

Επεξ/σία από Krepalidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 89
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 4/6/2020 στις 10:30 ΠΜ, masteripper είπε
  • Εγώ θα πάω λίγο κόντρα στο ρεύμα και θα ρωτήσω μήπως απλώς ήταν μια καλή συγκυρία...

Δηλαδή όταν η εταιρεία ήταν στο ναδίρ μήπως απλώς υπήρχε μια αδιαφορία για τα τεκταινόμενα ίσως απο κουρασμένα/εφησυχασμένα στελέχη και απλώς έκανε τα αυτονόητα

Ουσιαστικά αν κοιτάξουμε το θέμα επεξεργαστών AMD δεν "άλλαξε" κάτι απο τότε με το Ναδιρ σε σχέση με το τώρα πέρα απο αυτά που ο τελευταίος Youtuber θα ανέφερε..

Ας πάρουμε 1 παράδειγμα

FX 8320 Single Threading 1460 Multi Threading 5261 125W

i5 - 3470 Single Threading 1931 Multi Threading 4665 77W

Βλέπουμε ότι υπήρχε επεξεργαστής που ενώ στο Multi Threading "πετούσε" στο Single Threading σερνόταν χώρια που η κατανάλωση άγγιζε σχεδόν το διπλάσιο...και μην ξεχάμε το Single Threading είναι ιδιαίτερα σημαντικό καθώς οι καθημερινές εργασίες διετελούνται απο εφαρμογές που δεν έχουν/ ή δεν μπορούν να κάνουν χρήση του Multi Threading....

Η ίδια εικόνα συνεχίζεται και σήμερα με σαφώς μειωμένη την απόσταση όσον αφορά το Single Threading και την κατανάλωση αλλά και πάλι οι Intel έχουν χαρακτηριστικά που δεν έχουν οι αντίστοιχοι της AMD....

Οπότε θα εικάσω ότι απλώς ήταν "τυχερή"...μπήκε στην εταιρεία ξέροντας το αυτονόητο και πιθανόν απλώς συζήτησε όχι μόνο με τον Supreme Chief Designer αλλά και με τα 2κλασσάτα στελέχη που ήξεραν τι γίνεται αλλά δεν έβρισκαν "αυτιά" για να ακουστούν....τόσο απλά.

Οπότε ότι διθυραμβικό βλέπουμε σήμερα μπορεί κάλλιστα αύριο να είναι μια ωραία ανάμνηση καθώς π.χ η Intel αν το τρέξει για 7nm στους επεξεργαστές τους και παράλληλα χώσει και χρήμα σε όλα τα επιμέρους τμήματα του επεξεργαστή όπως Cache...Οι i της χ γενιάς μπορούν κάλιστα να φέρουν την απόδοση σε άλλα επίπεδα (εδώ έχει καταντήσει οι Pentium του σήμερα να ρίχνουν στα αυτιά των παλιών i7)

Υποθέτω ότι η Intel έχει σαφώς καλύτερο δείκτη κερδοφορίας σε κάθε κομμάτι σε σχέση με την AMD απλώς η AMD σπρώχνει πολύ και καλό πράμα....αλλά σε κάθε άνοδο υπάρχει και πτώση....

 

 

Αυτό ακριβώς έγραφα με την έλευση των πρώτων Ryzen. Το ίδιο ακριβώς παράδειγμα είχα χρησιμοποιήσει.
Σαφώς και είναι κορυφαίοι επεξεργαστές οι Ryzen.

Είχα χρησιμοποιήσει το συγκεκριμένο παράδειγμα για εκείνους που έκραζαν τους FX και όταν βγήκαν οι πρώτοι Ryzen, οι οποίοι δεν ήταν τίποτα το ιδιαίτερο, αλλά ήταν μια αρχιτεκτονική που θα μας έφερνε αποτελέσματα στις επόμενες γενιές, όπως και πράγματι είδαμε, τους εκθείαζαν.

Θα πει κάποιος ότι η ψαλίδα έκλεισε παρόλα αυτά και με την πρώτη γενιά. Ναι... Αλλά με τι κόστος; Κάτι 500άρικα ζήταγε η AMD για τον 1800X.

Φτάσαμε στην 3η γενιά Ryzen για να κοιτάξουν τα ίσια τους Intel στα σημεία που οι AMD Haters έβρισκαν πάτημα, δηλαδή σε 800x600 όλα Low.

Από την άλλη η Intel, σε ρόλο Apple, πουλάει με το όνομα της παλιά αρχιτεκτονική σε καυτά Chips με συχνότητες στα 5.3GHz.

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι τόσο με τα CPU, όσο και με τα περισσότερα προϊόντα, αν όχι με όλα, υπάρχει ένα Hype και τα νήματα τα κινεί το Marketing, το πως θα πλασαριστείς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 4/6/2020 στις 7:18 ΜΜ, CheOnWeb είπε

Μην το ξαναγράψεις. Δεν σπατάλησε τίποτα γιατί δεν έδωσε ούτε 1 δολάριο. Μετοχές έδωσε και μάλιστα στον βασικό υπεύθυνο της αξίας τους. Αν αφαιρέσεις το ποσοστό που αντιστοιχεί στις μετοχές που πήρε, φαντάσου τι "κέρδη" είχε το υπόλοιπο ποσοστό της εταιρείας. Επίσης δεν ξέρουμε τους όρους της μεταβίβασης, αν μπορεί να τις πουλήσει, πότε μπορεί και σε ποιον.

Αν εγώ κοιτάω μόνο την τσέπη μου, όπως υποτιμητικά γράφεις, και κάθε φορά που βγάζω 1€ εσύ παίρνεις 99€, πώς θα με χαρακτήριζες; Και αν μετά βαριόμουνα να δουλεύω και να κερδίζω (με αποτέλεσμα να χάνεις 99ευρα), πόσα θα μου έδινες για να συνεχίσω να δουλεύω; Δεν θα μου έδινες έστω 2-3 ευρουδάκια; 

Οι μετοχές είναι έσοδα. Δεν είναι ο βασικός υπέυθυνος της αξίας τους είναι ο επικεφαλής υπέυθυνος. Έχει διαφορά. Την περισσότερη, από τη συνολική εργασία, την έκαναν άλλοι. Οι εταιρείες τέτοιου μεγέθους στηρίζονται στην ομαδική δουλειά. Είναι λάθος να χρεώνουμε την επιχειρησιακή στρατηγική ως το αποκλειστικό παράγοντα της επιτυχίας. Εκτός αυτού, το μεγαλύτερο μέρος της επιτυχίας της οφείλεται στο πρόβλημα στην παραγωγή της Intel. Αυτό δεν το ανέφερε κανείς... Με σοβαρότερο ανταγωνισμό δεν θα είχε τόση επιτυχία ή και καθόλου επιτυχία. Εκτός των τιμών (που είναι πραγματικά εξωφρενικές) η Intel, ακόμα και με πρόβλημα, την ανταγωνίζεται σε επιδόσεις... Ας είμαστε λίγο ρεαλιστές για το πόσο "τεράστια" ήταν η επιτυχία της....

Σιγά μην της έδωσαν μετοχές που δεν μπορεί να πουλήσει. Αν έχεις κάποια αξιόπιστη πηγή που να ανφέρει ότι υπήρχαν τέτοιοι όροι, τότε οκ. Αλλιώς θα δεχτούμε την "default" περίπτωση.

Έχω επιχείρηση δική μου. Επειδή αγαπάω αυτό που κάνω, σε περιπτώσεις που η επιχείρηση χρειάζεται τα χρήματα, ο μισθός μου γίνεται ελάχιστος ή και μηδενικός. Το να έχω μια επιχείρηση, όπως η AMD, που της δίνεται η ευκαιρία να αυξήσει το κεφάλαιό της απέναντι στον ανταγωνισμό και εγώ να ρουφάω χρήματα από τα πρόσκαιρα κέρδη, δεν το θεωρώ επαγγελματικό. Είναι νόμιμο, αλλά όχι και τόσο επαγγελματικό. Μη ξεχνάς ότι η Intel θα ξεπεράσει κάποια στιγμή το πρόβλημα παραγωγής και ακόμα και σήμερα έχει πολύ μεγαλύτερο κεφάλαιο από την AMD. Κάτι πρέπει να κάνουν και για αυτή την περίπτωση...

Στις 4/6/2020 στις 7:11 ΜΜ, gthe είπε

Πηγή είναι το payroll μου, δεν χρειάζεται κάτι παραπάνω :D Μακάρι βέβαια να είχα και εγώ τα RSUs της Lisa Su. Τα RSUs vests των υψηλών στελεχών ανακοινώνονται πάντως στο χρηματιστήριο γιατί θεωρούνται mini buy-ins για την μετοχή

Τί σχέση έχει το δικό σου payroll με την Lisa Su; Ακόμα και στην AMD να δούλευες οι κανόνες δεν είναι ίδιοι...

Στις 4/6/2020 στις 6:33 ΜΜ, marios02 είπε

Αυτό το πιστεύεις εσύ. Η εταιρεία έχει άλλη γνώμη. Αν φύγει αυτή μπορεί να ρθει κάποιος άχρηστος και να πατώσουν. Τα 58,5 εκατομμύρια είναι σταγόνα στον ωκεανό μπροστά στην πιθανή χασούρα.

Είπαμε μεγάλη η συμβολή της, αλλά και κωλόφ@ρδη... Η Intel έχει πρόβλημα στην παραγωγή. Θα πρέπει να προνοήσουν τί θα κάνουν όταν το λύσει και όχι να πανηγυρίζουν και να δίνουν μισθούς με τη σέσουλα...

Στις 4/6/2020 στις 6:27 ΜΜ, gthe είπε

Στις πολυεθνικές υπάρχει ο βασικός μισθός, το bonus σου και κάποιες μετοχές της εταιρίας που τις παίρνεις με μορφή RSUs (Restricted Stock Unit). Παίρνεις λοιπόν έναν αριθμό μετοχών που σταδιακά σε ορίζοντα 4ετίας αρχίζουν και σου ανήκουν κάθε χρόνο και από 1/4. Όταν λοιπόν πήρε τις μετοχές της δεν άξιζαν 50Μ, θα άξιζαν 4-5. Εκτοξεύτηκε η τιμη της μετοχής επειδή η εταιρία πάει καλά και ξαφνικά εκτοξεύτηκε και η αξία των RSUs της CEO.

Κλασσικο μοντέλο που δουλεύει για όλες τις μισθολογικές βαθμίδες ακόμα και σε μικρές θέσεις (οκ απλά τα στελέχη έχουν και πολυ μεγάλο αριθμό RSUs).

Δεν είναι το ίδιο σε όλες τις εταιρείες.

Στις 4/6/2020 στις 4:28 ΜΜ, CheOnWeb είπε

Αυτό ακριβώς κάνει απ' τη στιγμή που πληρώνεται με μετοχές (πέρα απ' τον μισθό και το bonus, εκτός αν θέλεις να επενδύσει κι αυτά).

Όχι, δεν κάνει αυτό. Πληρώνεται κανονικά με μετοχές, οπου έχουν αξία πώλησης πολύ καλή και μπορούν να μετατραπούν σε χρήμα. Άρα ΕΙΝΑΙ χρήμα.

Επεξ/σία από NonameNo
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, NonameNo είπε

Σιγά μην της έδωσαν μετοχές που δεν μπορεί να πουλήσει. Αν έχεις κάποια αξιόπιστη πηγή που να ανφέρει ότι υπήρχαν τέτοιοι όροι, τότε οκ. Αλλιώς θα δεχτούμε την "default" περίπτωση.

 

 

17 λεπτά πριν, NonameNo είπε

 

Τί σχέση έχει το δικό σου payroll με την Lisa Su; Ακόμα και στην AMD να δούλευες οι κανόνες δεν είναι ίδιοι...

Για να δούμε ... μπορω να τα βρώ και ας μην δουλεύω στην AMD (δουλεύω σε μια άλλη αμερικάνικη τεχνολογίας με αντίστοιχους κανόνες). 

https://ir.amd.com/node/28351/html  Εδώ οι μετοχές σε μορφή awards που πήρε όλο το board το 2018, μαζί με την Su μέσα.

https://ir.amd.com/node/29356/html Εδώ οι μετοχές σε μορφή awards που πήρε το board το 2019, η Su δεν αναφέρεται, άρα δεν πήρε άλλες η Su.

https://ir.amd.com/node/30026/html Εδώ το φετινό της cash bonus.

Θα περιμένεις και θα ψάξεις μόνος σου μόλις βγει το φετινό stock award για το executive board να δεις τι πήραν.
Αν τα διαβάσεις θα δεις ότι όλο το board παίρνει stock options, PRSUs και RSUs. Στο κείμενο θα δεις και τις ημερομηνίες που κάνουν vest οι PRSUs και RSUs.

 

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σαν τον Τσακι Τσαν μοιάζει 🤪 🤣

Πάντως την παντρεύομαι 🤑, αλλά θα γράφει στο προγαμιαίο συμβόλαιο οτι θα έχουμε ψιλο-free σχέση 😎

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, tzitzikas2 είπε

σαν τον Τσακι Τσαν μοιάζει 🤪 🤣

Πάντως την παντρεύομαι 🤑, αλλά θα γράφει στο προγαμιαίο συμβόλαιο οτι θα έχουμε ψιλο-free σχέση 😎

Ακούς Lisa Su; 🤩🤑😍

Άϊντε σου βρήκαμε και γαμπρό 😜

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, gthe είπε

Για να δούμε ... μπορω να τα βρώ και ας μην δουλεύω στην AMD (δουλεύω σε μια άλλη αμερικάνικη τεχνολογίας με αντίστοιχους κανόνες). 

https://ir.amd.com/node/28351/html  Εδώ οι μετοχές σε μορφή awards που πήρε όλο το board το 2018, μαζί με την Su μέσα.

https://ir.amd.com/node/29356/html Εδώ οι μετοχές σε μορφή awards που πήρε το board το 2019, η Su δεν αναφέρεται, άρα δεν πήρε άλλες η Su.

https://ir.amd.com/node/30026/html Εδώ το φετινό της cash bonus.

Θα περιμένεις και θα ψάξεις μόνος σου μόλις βγει το φετινό stock award για το executive board να δεις τι πήραν.
Αν τα διαβάσεις θα δεις ότι όλο το board παίρνει stock options, PRSUs και RSUs. Στο κείμενο θα δεις και τις ημερομηνίες που κάνουν vest οι PRSUs και RSUs.

Που είναι τα 58,6 εκ. της Su στην παραπομπή σου;

Επεξ/σία από NonameNo
  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, NonameNo είπε

Που είναι τα 58,6 εκ. της Su στην παραπομπή σου;

Εγώ σου απάντησα στο τι σημαίνει PRSUs, RSUs και πώς παίρνουν τα stock awards όλοι, συμπεριλαμβανομένου και του CEO. Τα stock awards συσσωρεύονται με τα χρόνια και αρχίζουν και κάνουν vest ανα χρόνο 1/3 ή 1/4. Η Su προφανώς δεν έχει μετοχές μόνο από μια χρονιά, τόσα χρόνια στην AMD CEO έχει μαζέψει μεγάλο πακέτο από stock awards που παίρνει κάθε 1-2 χρόνια. 

Ο ισχυρισμός σου ήταν "Σιγά μην της έδωσαν μετοχές που δεν μπορεί να πουλήσει" και σου έστειλα τα δημοσιευμένα στοιχεία της εταιρίας που αποδεικνύουν το αντίθετο και με ημερομηνίες κιόλας του πότε κάνουν vest κάποιες από αυτές.
Τώρα το πως ο αρθρογράφος βγάζει τα 56 για την Su δεν με ενδιαφέρει ούτε και ξέρω τι υπολογίζει.Φαντάζομαι ότι 5-6 φορές να έχει πάρει από 9Κ αξίας award όπως το 2018, φτάνει ευκολά τα 56.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, gthe είπε

Εγώ σου απάντησα στο τι σημαίνει PRSUs, RSUs και πώς παίρνουν τα stock awards όλοι, συμπεριλαμβανομένου και του CEO. Τα stock awards συσσωρεύονται με τα χρόνια και αρχίζουν και κάνουν vest ανα χρόνο 1/3 ή 1/4. Η Su προφανώς δεν έχει μετοχές μόνο από μια χρονιά, τόσα χρόνια στην AMD CEO έχει μαζέψει μεγάλο πακέτο από stock awards που παίρνει κάθε 1-2 χρόνια. 

Ο ισχυρισμός σου ήταν "Σιγά μην της έδωσαν μετοχές που δεν μπορεί να πουλήσει" και σου έστειλα τα δημοσιευμένα στοιχεία της εταιρίας που αποδεικνύουν το αντίθετο και με ημερομηνίες κιόλας του πότε κάνουν vest κάποιες από αυτές.
Τώρα το πως ο αρθρογράφος βγάζει τα 56 για την Su δεν με ενδιαφέρει ούτε και ξέρω τι υπολογίζει.Φαντάζομαι ότι 5-6 φορές να έχει πάρει από 9Κ αξίας award όπως το 2018, φτάνει ευκολά τα 56.

Ο βασικός ισχυρισμός μου ήταν ότι ακριβοπληρώνεται και αν από τα δεκάδες εκατομμύρια μετοχές παίρνει 1 εκ. που έχουν συγκεκριμένα δικαιώματα, δεν αλλάζει τίποτα. Ο αρθρογράφος γράφει ότι φέτος πήρε 58,6 εκ. Δε θα είχε νόημα να μιλάμε για το ότι ήταν η πιο ακριβοπληρωμένη CEO στον κόσμο από έσοδα που πηγάζουν από δεδουλευμένα προηγούμενων ετών.

Όταν οι μετοχές κάνουν vest σου ανήκουν και μπορείς να τις πουλήσεις. Πριν το διάστημα αυτό δεν σου ανήκουν, ουσιαστικά, άρα δεν έχει νόημα να μιλάμε για ρευστοποίηση σε αυτή την περίπτωση. Άρα αυτό που γράφεις εσύ είναι λάθος. Το να μπορείς να τις πουλήσεις μελλοντικά δεν αλλάζει το γεγονός ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙΣ να τις πουλήσεις, όπως αρχικά υποστήριξα, και ότι η αξία τους μετριέται σε χρήμα. Σε πραγματικό χρήμα. Αυτό γίνεται από τις εταιρείες για να δίνουν κίνητρο για πιο μακροπρόθεσμες συνεργασίες σε υπαλλήλους που θεωρούν αξιόλογους. Δεν είμαι ειδικός στο θέμα, αλλά έχω ακόυσει για τον τρόπο αυτό ( PRSU, RSU).

Σύμφωνα με το άρθρο είναι πιο ακριβοπληρωμένη από τον Tim Cook που διοικεί εταιρεία με συνολικό ποσό πωλήσεων 40 φορές πάνω (δεν υπερβάλλω στο νούμερο, περίπου τόσο είναι) και μερικοί το βρίσκουν και λογικό αυτό... Να θυμίσω ότι οι πωλήσεις της AMD το 2019 ήταν 6,73Β (αυξημένες από το 2017, που βγήκαν οι Ryzen κατά 28%) και της Intel, παρόλες τις "πατάτες" που έκανε ήταν 71,97Β (αυξημένες από το 2017, που βγήκαν οι Ryzen, κατά 15%). 

https://www.marketwatch.com/investing/stock/amd/financials

https://www.marketwatch.com/investing/stock/intc/financials

Για όσους απορούν για τις χαμηλές τιμές των επεξεργαστών της AMD, αυτός είναι ο λόγος: ακόμα και όταν είναι πρώτη σε επιδόσεις είναι δευτερη σε πωλήσεις και προσπαθεί να ανεβάσει το ποσοστό της. Δεν είναι επειδή είναι "καλή" και η Intel "κακή". Και οι δύο πολυεθνικές δισεκατομμυρίων είναι.

Αντί να πανηγυρίζουν στην AMD και να δίνουν μεγάλους μισθούς, πρέπει να στρωθούν στη δουλειά για να εκμεταλλευτούν τη συγκυρία και να φθάσουν σε πολύ υψηλότερα επίπεδα. Αυτό που έχει γίνει μέχρι σήμερα είναι καλό, αλλά δεν φτάνει σε καμία περίπτωση... Ούτε καν πλησιάζει...

Θα ήθελα να δω την AMD να φθάνει τα 50Β πωλήσεις και την Intel να πέφτει στα 50Β και αυτή. Έτσι θα δούμε και πραγματικό ανταγωνισμό. 

Επεξ/σία από NonameNo
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλα χαλάρωστε καποιοι, τα ινια δεν τα εχουν οι CEO αλλα το board of directors. Τιποτα δεν γινεται αν δεν δωσουν το ΟΚ αυτοι (δεν ειναι τυχαιο πως οι CEO αλλαζουν σαν τα πουκαμισα σε μερικες εταιρειες). Σιγουρα καποιες σωστες αποφασεις θα πηρε αλλα απο την μια το board απο την αλλη οι μηχανικοι, απο την αλλοι οι managers, η λιστα ειναι τοσο μεγαλη που η ανακαμψη που εδειξε η AMD δεν ηταν αποτελεσμα 1 ατομου.

Εγω θα πω μπραβο της γιατι ειναι ακομα CEO, αν ειχε παρει ατοπες αποφασεις φυσικα και δεν θα ηταν (το οτι ειναι γυναικα δεν μου λεει τιποτα, υπαρχουν ΓΥΝΑΙΚΕΣ εκει εξω, υπαρχουν και γυναικουλες, καλως η κακως εμας τους αντρες μας βολευει το 2ο που υπαρχει και σε πλεονασμα).

Επεξ/σία από Salvation81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/6/2020 στις 9:29 ΠΜ, gthe είπε

https://us.etrade.com/knowledge/library/stock-plans/understanding-restricted-performance-stock

Δλδ πιστεύεις ότι στα 56Μ μετοχές δεν θα φορολογηθεί;! 

Διάβασε πως δίνονται οι μετοχές στους υπαλληλους εταιριών και πως φορολογουνται. Στο vest date που σου ανήκουν πλέον οι μετοχές έχεις φόρο σε όλο το ποσό ανεξάρτητα αν θα τις πουλήσεις ή όχι. Όταν τις πουλήσεις τρως και φόρο στο επιπλέον κέρδος σου. 

Φυσικά και θα φορολογηθεί, γιατί είναι έσοδο όταν παρέλθει η ημερομηνία του vest. Λογιστής είμαι φίλε μου.

Όπως, σωστά, σου έγραψαν είναι έσοδο. Για την ακρίβεια είναι αμοιβή σε είδος, οπότε φορολογείται, αλλά όχι όταν τις λαμβάνεις, αλλά όταν γίνονται δικές σου (vest). Άρα εκείνη τη χρονιά πληρώνεσαι, αλλά δεν πληρώνεις φόρο. Αν τις πουλήσεις πληρώνεις επιπλέον φόρο για το κέρδος από την πώλησή τους.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Jophiel είπε

Φυσικά και θα φορολογηθεί, γιατί είναι έσοδο όταν παρέλθει η ημερομηνία του vest. Λογιστής είμαι φίλε μου.

Όπως, σωστά, σου έγραψαν είναι έσοδο. Για την ακρίβεια είναι αμοιβή σε είδος, οπότε φορολογείται, αλλά όχι όταν τις λαμβάνεις, αλλά όταν γίνονται δικές σου (vest). Άρα εκείνη τη χρονιά πληρώνεσαι, αλλά δεν πληρώνεις φόρο. Αν τις πουλήσεις πληρώνεις επιπλέον φόρο για το κέρδος από την πώλησή τους.

Εσύ έγραψες ... "Απλά γλύτωσε εφορία. ", τι μου το λες εμένα. Εγώ ξέρω πως φορολογούνται οι RSUs, είναι εισόδημα που αποκτουμε στο vest date. Και στη πώληση μετά πληρώνεις capital gain tax αν έχει ανέβει και άλλο η μετοχή.

Επεξ/σία από gthe
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, gthe είπε

Εσύ έγραψες ... "Απλά γλύτωσε εφορία. ", τι μου το λες εμένα. Εγώ ξέρω πως φορολογούνται οι RSUs, είναι εισόδημα που αποκτουμε στο vest date. Και στη πώληση μετά πληρώνεις capital gain tax αν έχει ανέβει και άλλο η μετοχή.

Γλύτωσε εφορία για το έτος που πληρώθηκε. Εκτός αυτού, τώρα η AMD τα πηγαίνει θαυμάσια και η μετοχή είναι ψηλά, άρα ο φόρος μεγάλος. Αν μελλοντικά πέσει, ο φόρος θα είναι λιγότερος στο vest και αν ανέβει ανεβαίνει ο φόρος, αλλά ανεβαίνουν και τα κέρδη σχέση με την αρχική ημερομηνία παραχώρησης της μετοχής. Win-Win.

Επεξ/σία από Jophiel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...