Προς το περιεχόμενο

Drivers λάθος κάρτας γραφικών


original911

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω το εξής πρόβλημα κ κοντεύω να τρελαθώ. Κατεβάζουν τα Windows από μόνα τους drivers για λάθος κάρτα γραφικών. Το laptop είναι αυτό https://support.hp.com/gr-el/document/c05326853 κ τα windows κ το tool της AMD μου κατεβάζουν drivers για την r7 m340 ενώ έχω την r7 m440. Απενεργοποιησα την αυτόματη ενημέρωση των win απεγκατεστησα με ddu τους drivers τους εγκατέστησα με το tool της AMD κ πάλι κατεβαίνουν οι λάθος. Clean install πάλι η ίδια διαδικασία κ το πρόβλημα παραμένει. Καμία ιδέα πριν το πετάξω στον τοίχο; ευχαριστώ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 51
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ δεν μου εμφανίζει το link όμως δεν με αφήνει γιατί λέει προέρχεται εκτός του site της. 

Screenshot_20200605_125508_com.android.chrome.jpg

Επεξ/σία από original911
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 λεπτά πριν, original911 είπε

Ευχαριστώ δεν μου εμφανίζει το link όμως δεν με αφήνει γιατί λέει προέρχεται εκτός του site της.

Χαλάρωσε, η ίδια κάρτα είναι με διαφορετικό όνομα.

Οι διαφορές τους είναι στις λεπτομέρειες, π.χ. clocks, διαθέσιμη RAM κλπ.

Επεξ/σία από dpolal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, dpolal είπε

Χαλάρωσε, η ίδια κάρτα είναι με διαφορετικό όνομα.

Οι διαφορές τους είναι στις λεπτομέρειες, π.χ. clocks, διαθέσιμη RAM κλπ.

Αν χαλαρώσω θα λειτουργήσει σωστά; γιατί όσο γίνεται αυτό έχω μπλε οθόνες δεν έχω σήμα στην τηλεόραση μέσω hdmi κ γενικά δεν λειτουργεί σωστά. 

Επεξ/σία από original911
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, original911 είπε

Έχω το εξής πρόβλημα κ κοντεύω να τρελαθώ. Κατεβάζουν τα Windows από μόνα τους drivers για λάθος κάρτα γραφικών. Το laptop είναι αυτό https://support.hp.com/gr-el/document/c05326853 κ τα windows κ το tool της AMD μου κατεβάζουν drivers για την r7 m340 ενώ έχω την r7 m440. Απενεργοποιησα την αυτόματη ενημέρωση των win απεγκατεστησα με ddu τους drivers τους εγκατέστησα με το tool της AMD κ πάλι κατεβαίνουν οι λάθος. Clean install πάλι η ίδια διαδικασία κ το πρόβλημα παραμένει. Καμία ιδέα πριν το πετάξω στον τοίχο; ευχαριστώ! 

 

3 λεπτά πριν, original911 είπε

Αν χαλαρώσω θα λειτουργήσει σωστά; γιατί όσο γίνεται αυτό έχω μπλε οθόνες δεν έχω σήμα στην τηλεόραση μέσω hdmi κ γενικά δεν λειτουργεί σωστά. 

Όσο και να μύρισα τα νύχια μου δεν μπόρεσα να καταλάβω ότι είχες και όλα τα προβλήματα που έγραψες τώρα, στο τέλος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, original911 είπε

Ευχαριστώ δεν μου εμφανίζει το link όμως δεν με αφήνει γιατί λέει προέρχεται εκτός του site της. 

https://www.amd.com/en/support/graphics/amd-radeon-r7-series/amd-radeon-r7-400-series/amd-radeon-r7-m440

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, original911 είπε

Ευχαριστώ δεν μου εμφανίζει το link όμως δεν με αφήνει γιατί λέει προέρχεται εκτός του site της. 

το οποιο λινκ ειναι της μορφης https://drivers.amd.com/.... πως ακριβως θεωρειται εκτος του σαιτ της amd. Κατεβασε τους drivers και περνα τους και δες τι γινεται...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω κάνει παιδιά απεγκατασταση με ddu στους παλιούς κ εγκατάσταση αυτόν τον συγκεκριμένο. Παρόλα αυτά στο device manager μετά έχω 2 drivers ο ένας είναι ο r5 κ ο άλλος ο r7 m340. Θα ξαναδοκιμάσω αυτή τη φορά σε safe mode να κάνω την εγκατάσταση. Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια μάγκες! 

Δυστυχώς δεν με αφήνει να κάνω εγκατάσταση σε safe mode. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλείσε το windows update μέσω services, μπες σε safe mode με DDU, clean install as new μπλα μπλα, μπες μέσα, κάνε την εγκατάσταση και δες αν συνεχίσει να παραμένει το πρόβλημα.

Σε παρόμοιο πρόβλημα παλιότερα όταν είχα την RX 580 μου το είχε κάνει και το είχα φτιάξει έτσι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τίποτα με το που έγινε η εγκατάσταση πέταξε μπλε οθόνη για να το ανοίξω πρέπει να μπω με safe mode αλλιώς πετάει συνέχεια μπλε οθόνες. Επίσης μπήκα με safe mode κ πάλι στο device manager οι drivers είναι οι r5 κ οι r7 m340. 

Επεξ/σία από original911
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς τα windows να φανταστώ είναι 10; Ποια έκδοση; Το πρόβλημα στο έκανε από τότε που το αγόρασες; Τα windows ήταν OEM της HP που στα δίνουν πακέτο και στα εγκαθιστούν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, mpaleokastritis είπε

Καταρχάς τα windows να φανταστώ είναι 10; Ποια έκδοση; Το πρόβλημα στο έκανε από τότε που το αγόρασες; Τα windows ήταν OEM της HP που στα δίνουν πακέτο και στα εγκαθιστούν;

Ναι τα 10αρια είναι τα home αυτά είχε από μαμά. Το πρόβλημα το έκανε από τη στιγμή που έψαξα για καινούργιους drivers επειδή είχα κολλήματα στην εικόνα στο YouTube.

 

 

Κανω clean install ανοίγει πάω στα Windows updates ξεκινάει να τα κατεβάζει κ μόλις φτάνει στης κάρτας γραφικών πετάει μπλε οθόνη κ τώρα δεν ανοίγει πρέπει να μπω με safe mode. Απίστευτο 

 

Επίσης κάποια στιγμή το βράδυ αν θυμάμαι σωστά αφότου ξαναενεργοποιησα στα services μου έκανε εγκατάσταση drivers r8 m465 αν θυμάμαι καλά. Εντάξει όπως το πάει θα γίνει το  λαπτοπ καινούργιο 😂😂

Επεξ/σία από original911
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, original911 είπε

Ναι τα 10αρια είναι τα home αυτά είχε από μαμά. Το πρόβλημα το έκανε από τη στιγμή που έψαξα για καινούργιους drivers επειδή είχα κολλήματα στην εικόνα στο YouTube.

Κανω clean install ανοίγει πάω στα Windows updates ξεκινάει να τα κατεβάζει κ μόλις φτάνει στης κάρτας γραφικών πετάει μπλε οθόνη κ τώρα δεν ανοίγει πρέπει να μπω με safe mode. Απίστευτο 

Επίσης κάποια στιγμή το βράδυ αν θυμάμαι σωστά αφότου ξαναενεργοποιησα στα services μου έκανε εγκατάσταση drivers r8 m465 αν θυμάμαι καλά. Εντάξει όπως το πάει θα γίνει το  λαπτοπ καινούργιο 😂😂

Δοκίμασε να απεγκαταστησεις τους τωρινούς από safe mode και να εγκαταστησεις από την Amd μια πιο παλιά έκδοση και βλέπουμε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο device manager,στην καρτα γραφικών,στις ιδιοτητες>details...τι hardware ID  σου βγαζει?

Επεξ/σία από Crybal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...