Προς το περιεχόμενο

Drivers λάθος κάρτας γραφικών


original911

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συνηθως όταν λέει στο device manager, failed to start ή report an error  για εκεί τείνει πάρα drivers. Και πιθανότατα είναι η dedicated card. 

Επεξ/σία από Crybal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 51
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Λοιπόν παιδιά εγκατέστησα win 10 1909 έκανε μέσω Win update τις ενημερώσεις σε κάρτα γραφικών κ δεν πέταξε ούτε μπλε οθόνη ούτε τίποτα. Έκανε κ επανεκκίνηση συνεχίζει ακόμα το update κ όλα δείχνουν καλά. Βέβαια συνεχίζει να δείχνει την m340 σαν κάρτα γραφικών αλλά τουλάχιστον δείχνει να λειτουργεί σωστά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, original911 είπε

Λοιπόν παιδιά εγκατέστησα win 10 1909 έκανε μέσω Win update τις ενημερώσεις σε κάρτα γραφικών κ δεν πέταξε ούτε μπλε οθόνη ούτε τίποτα. Έκανε κ επανεκκίνηση συνεχίζει ακόμα το update κ όλα δείχνουν καλά. Βέβαια συνεχίζει να δείχνει την m340 σαν κάρτα γραφικών αλλά τουλάχιστον δείχνει να λειτουργεί σωστά. 

Ηθικο διδαγμα : Αλλη φορα δεν φευγουμε απο το "μαντρι" της nvidia :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, mphxths είπε

Ηθικο διδαγμα : Αλλη φορα δεν φευγουμε απο το "μαντρι" της nvidia :)

Χαχα δεν είμαι υπέρμαχος καμίας εταιρίας γενικά το μονοπώλιο δεν κάνει σε κανέναν καλό. Το laptop είναι της δικιάς μου, εγώ έχω ένα macbook air.😜

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, original911 είπε

Λοιπόν παιδιά εγκατέστησα win 10 1909 έκανε μέσω Win update τις ενημερώσεις σε κάρτα γραφικών κ δεν πέταξε ούτε μπλε οθόνη ούτε τίποτα. Έκανε κ επανεκκίνηση συνεχίζει ακόμα το update κ όλα δείχνουν καλά. Βέβαια συνεχίζει να δείχνει την m340 σαν κάρτα γραφικών αλλά τουλάχιστον δείχνει να λειτουργεί σωστά. 

Χωρίς να αποκλείω τίποτα, εφόσον την αναγνωρίζει λανθασμενα λογικά στο device manager πάλι θα λέει failed to start. Μπορείς να ρίξεις μια ματιά?

Επεξ/σία από Crybal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου φερανε φορητο παλιο με την intel 4500m και ηταν κλασμενη.Στα 10αρια παγωνε απευθειας το συστημα οταν περνουσα drivers.Στα 7αρια (δοκιμαζα διαφορα windows μπας και :) ) περνουσα drivers και οταν εβαζα καποιο aero theme , παγωνε το συστημα.

Συμπερασμα , και οι ενσωματωμενες ενδεχεται να βγαλουν θεμα.Τωρα αν του φιλου αντι για 440 του βγαζει 340 αλλα παιζει χεστηκε η φοραδα στ'αλωνι.Το θεμα ειναι να παιζει.Αφου λεει εβαλε παλιοτερη εκδοση windows 10 και λογικα ολα δειχνουν να δουλευουν , ισως ειναι θεμα με την 2004 εκδοση και των drivers...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και οι ενσωματωμενες μπορεί να έχουν προβλημα (έχω δει πολλές και είχα 2 τετοια λαπτοπ) αλλά οταν υπάρχουν δυο κάρτες επειδη οι αυτονομες είναι γενικά καλύτερες ,χρονισμενες υψηλότερα ,με υψηλότερες θερμοκρασίες και με δικό τους κύκλωμα πιο πιθανό να καούν αυτές πρωτα.Τουλάχιστον αυτό μου εχει δείξει η μικρή μου εμπειρία.Επιπλέον αν την αναγνωριζει λανθασμένα ξεκινάμε εξορισμού ότι κάτι πάει λάθος.Ειναι η καρτα Α και τα windows περνανε drivers για την κάρτα Β που ναι μεν μπορεί να της μοιαζει αλλά δεν είναι αυτή.Το πιο πιθανό, λεω εγω, ότι μπορεί να λειτουργήσει μέχρι ο driver να στείλει λάθος εντολές που αντιστοιχούν στην άλλη κάρτα και να πετάξει μπλε οθονη.Μπορεί και όχι.Αλλά και μονο που την αναγνωριζει σαν άλλη κάρτα κάτι συμβαίνει.Θα μπορούσε βεβαια να βαλει καρφωτά με χειροκίνητη αναζήτηση την σωστή και να δει εαν θα την δει σωστά χωρις να αναφερει κάποιο πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Crybal είπε

Χωρίς να αποκλείω τίποτα, εφόσον την αναγνωρίζει λανθασμενα λογικά στο device manager πάλι θα λέει failed to start. Μπορείς να ρίξεις μια ματιά?

Όχι την δείχνει ότι λειτουργεί σωστά. 

11 λεπτά πριν, Crybal είπε

Και οι ενσωματωμενες μπορεί να έχουν προβλημα (έχω δει πολλές και είχα 2 τετοια λαπτοπ) αλλά οταν υπάρχουν δυο κάρτες επειδη οι αυτονομες είναι γενικά καλύτερες ,χρονισμενες υψηλότερα ,με υψηλότερες θερμοκρασίες και με δικό τους κύκλωμα πιο πιθανό να καούν αυτές πρωτα.Τουλάχιστον αυτό μου εχει δείξει η μικρή μου εμπειρία.Επιπλέον αν την αναγνωριζει λανθασμένα ξεκινάμε εξορισμού ότι κάτι πάει λάθος.Ειναι η καρτα Α και τα windows περνανε drivers για την κάρτα Β που ναι μεν μπορεί να της μοιαζει αλλά δεν είναι αυτή.Το πιο πιθανό, λεω εγω, ότι μπορεί να λειτουργήσει μέχρι ο driver να στείλει λάθος εντολές που αντιστοιχούν στην άλλη κάρτα και να πετάξει μπλε οθονη.Μπορεί και όχι.Αλλά και μονο που την αναγνωριζει σαν άλλη κάρτα κάτι συμβαίνει.Θα μπορούσε βεβαια να βαλει καρφωτά με χειροκίνητη αναζήτηση την σωστή και να δει εαν θα την δει σωστά χωρις να αναφερει κάποιο πρόβλημα.

Προσπάθησα να την περάσω χειροκίνητα αλλά κ πάλι μου περνάει της m340. Απ ότι έχω καταλάβει το tool της AMD είναι γενικό κ αυτόματα κατεβάζει όποιους θεωρεί σωστούς. 

 

 

Λοιπόν σύνοψη. Από το μεσημέρι που έβαλα την 1909 όλα οκ ούτε μια μπλε οθόνη. Φυσικά συνεχίζει να δείχνει την m340 στο device manager. Επίσης κατέβασα κ πέρασα την προτελευταία κ προτεινόμενη έκδοση της AMD (με το tool). Όλα εντάξει κ εκεί καμία μπλε οθόνη κ έχω σήμα μέσω hdmi. 

 

Αυτό που παρατήρησα είναι ότι στις ρυθμίσεις οθόνης/συνθέτες ρυθμίσεις οθόνης κ στις 2 οθόνες (laptop κ τηλεόραση) λέει οθόνη συνδεδεμένη σε AMD radeon r5 graphics. Το ερώτημα μου είναι. Δεν θα έπρεπε να γράφει ότι είναι συνδεδεμένη στην r7 που είναι καλύτερη; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου λειτουργει μην πειραξεις τιποτα και ασε τα ολα ετσι.Αν εχεις βαλε κάποιο ψιλοαπαιτητικό παιχνιδι να παιξεις ωστε να δεις εαν παιζουν σωστά οι κάρτες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Crybal είπε

Αφου λειτουργει μην πειραξεις τιποτα και ασε τα ολα ετσι.Αν εχεις βαλε κάποιο ψιλοαπαιτητικό παιχνιδι να παιξεις ωστε να δεις εαν παιζουν σωστά οι κάρτες

Όχι δεν έχω θα κατεβάσω όμως κάποιο να κάνω τεστ. 

 

 

Σας ευχαριστώ όλους παιδιά!!! Αν αλλάξει κάτι θα ενημερώσω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, original911 είπε

Δεν θα έπρεπε να γράφει ότι είναι συνδεδεμένη στην r7 που είναι καλύτερη; 

Εχει να κανει με το ποια καρτα "οδηγει" τις θυρες. Π.χ. στο δικο μου φορητο (intel /nvidia) , το hdmi το "οδηγει" η intel . Θεμα κατασκευης του φορητου δηλ ειναι. Αρα η nvidia που στην περιπτωση μου ειναι 3d accelerator , απλα καθεται και οταν τις στειλει κατι τοτε δουλευει...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν κάνατε αναβάθμιση BIOS στη κάρτα γραφικών;

Επεξ/σία από Τέρης Α.
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Τέρης Α. είπε

Αν κάνατε αναβάθμιση BIOS στη κάρτα γραφικών;

Δεν έχω ξανακούσει κάτι τέτοιο.. 

 

Το έψαξα κ ισχύει δεν το είχα ακουστά. Υπάρχει το tool της AMD όπου κανείς κ backup. Θα το δοκιμάσω! Ευχαριστώ! 

Επεξ/σία από original911
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλύτερα να παίρνατε τη γνώμη κάποιου που έχει εμπειρία στο αντικείμενο π.χ. του @TheDevilMayCare.

Όχι τίποτα άλλο, μην πάρετε το λάπτοπ στο χέρι.

Ενδεικτικά: https://www.insomnia.gr/forums/topic/666515-overclock-gtx-750-ti/?tab=comments#comment-56226575

 

Επεξ/σία από Τέρης Α.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/6/2020 στις 7:55 ΜΜ, original911 είπε

Όχι την δείχνει ότι λειτουργεί σωστά. 

Προσπάθησα να την περάσω χειροκίνητα αλλά κ πάλι μου περνάει της m340. Απ ότι έχω καταλάβει το tool της AMD είναι γενικό κ αυτόματα κατεβάζει όποιους θεωρεί σωστούς. 

Λοιπόν σύνοψη. Από το μεσημέρι που έβαλα την 1909 όλα οκ ούτε μια μπλε οθόνη. Φυσικά συνεχίζει να δείχνει την m340 στο device manager. Επίσης κατέβασα κ πέρασα την προτελευταία κ προτεινόμενη έκδοση της AMD (με το tool). Όλα εντάξει κ εκεί καμία μπλε οθόνη κ έχω σήμα μέσω hdmi. 

Αυτό που παρατήρησα είναι ότι στις ρυθμίσεις οθόνης/συνθέτες ρυθμίσεις οθόνης κ στις 2 οθόνες (laptop κ τηλεόραση) λέει οθόνη συνδεδεμένη σε AMD radeon r5 graphics. Το ερώτημα μου είναι. Δεν θα έπρεπε να γράφει ότι είναι συνδεδεμένη στην r7 που είναι καλύτερη; 

Ο,τι δουλευει μην το πειραζεις, απλως επιβεβαιωσε οτι...οντως δουλευει! 😎

Η ενσωματωμενη δεν εχει καμια σπουδαια διαφορα απο την M440 μεν, αλλα
οποτε τρεξεις κατι (και benchmarks ακομη) μπορεις να το καταλαβεις αυτο:
https://www.notebookcheck.net/AMD-A10-9600P-Bristol-Ridge-Notebook-APU.173188.0.html
https://www.notebookcheck.net/AMD-Radeon-R5-Bristol-Ridge-APUs-Benchmarks-and-Specs.169485.0.html
https://www.notebookcheck.net/AMD-Radeon-R7-M440-Benchmarks-and-Specs.169455.0.html
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...