Προς το περιεχόμενο

αναβάθμιση σε ssd


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σε όλες και όλους.

Θα σας κουράσω και εγώ με τη σειρά μου.

Θέλω να αναβαθμίσω το 8ετίας laptop μου αντικαθιστώντας το dvd/cd drive με δίσκο ssd στον οποίο θα εγκατασταθεί το λειτουργικό. Παράλληλα θα κρατήσω τον παλιό μηχανικό σκληρό για τον μεγάλο όγκο δεδομένων. Επειδή δεν έχω προηγούμενη εμπειρία με επιλογή ssd ποιόν προτείνετε;; Κριτήριό μου είναι η καλή συμβατότητα/αξιοπιστία/μακροζωία και όχι οι απόλυτες ταχύτητες...

Το laptop μου είναι ένα samsung notebook NP300E5C με τα παρακάτω χαρακτηριστικά και θα τρέχει σε αυθεντικά windows 10: 

Intel Core i5-3210M 2.60 Hz, RAM 12GB DDR3 (1600 MHz), HDD 750 GB (5400 rpm), NVIDIA GeForce GT 620M

Ευχαριστώ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Εγω θα έβαζα τον ssd στην θέση του σκληρού και τον σκληρό στην θέση του dvd drive.

Τι διαφορά έχει;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 5/6/2020 στις 7:03 ΜΜ, Καπετάνιος Βασίλης είπε

Τι διαφορά έχει;;

Ο δίαυλος σύνδεσης του dvd drive είναι συνήθως πιο αργός σε ταχύτητα από αυτόν του σκληρού. Η παρατήρηση του φίλου παραπάνω είναι σωστή.

Στο λαπτοπ μου και εγώ το ίδιο έκανα. Έχω επιβεβαιώσει την πιο αργή ταχύτητα.

Επεξ/σία από RTW4ever
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, RTW4ever είπε

Ο δίαυλος σύνδεσης του dvd drive είναι αυνήθως πιο αργός σε ταχύτητα από αυτόν του σκληρού. Η παρατήρηση του φίλου παραπάνω είναι σωστή.

Στο λαπτοπ μου και εγώ το ίδιο έκανα. Έχω επιβεβαιώσει την πιο αργή ταχύτητα.

Αν είναι σε διαφορετικό controller ναι μπορεί να ισχύει ,αν είναι στον ίδιο δεν υπάρχει περίπτωση για ευνόητους λόγους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Dark_Nightfall είπε

Αν είναι σε διαφορετικό controller ναι μπορεί να ισχύει ,αν είναι στον ίδιο δεν υπάρχει περίπτωση για ευνόητους λόγους.

Συμφωνώ, γι αυτό είπα "συνήθως". Στη δική μου περίπτωση, που είναι επίσης παλιό λαπτοπ, ισχύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, RTW4ever είπε

Ο δίαυλος σύνδεσης του dvd drive είναι συνήθως πιο αργός σε ταχύτητα από αυτόν του σκληρού. Η παρατήρηση του φίλου παραπάνω είναι σωστή.

Στο λαπτοπ μου και εγώ το ίδιο έκανα. Έχω επιβεβαιώσει την πιο αργή ταχύτητα.

Ευχαριστώ για την επεξήγηση.... είμαι ψιλοάσχετος από υπολογιστές.

Στο ερώτημα ποιόν ssd να επιλέξω όμως τι προτείνεις; Πρέπει να προσέξω κάτι ή με οποιονδήποτε θα κάνω τη δουλειά μου;

Ευχαριστώ και πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Καπετάνιος Βασίλης είπε

Ευχαριστώ για την επεξήγηση.... είμαι ψιλοάσχετος από υπολογιστές.

Στο ερώτημα ποιόν ssd να επιλέξω όμως τι προτείνεις; Πρέπει να προσέξω κάτι ή με οποιονδήποτε θα κάνω τη δουλειά μου;

Ευχαριστώ και πάλι.

Παρακαλώ!

Να προσέξεις να είναι τεχνολογίας TLC και όχι QLC, οι πρώτοι έχουν καλύτερη αντοχή, αξιοπιστία και απόκριση, αλλά είναι πιο ακριβοί.

Επίσης να μην είναι μάρκα κάψε με, όπως πχ intenso.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, RTW4ever είπε

Παρακαλώ!

Να προσέξεις να είναι τεχνολογίας TLC και όχι QLC, οι πρώτοι έχουν καλύτερη αντοχή, αξιοπιστία και απόκριση, αλλά είναι πιο ακριβοί.

Επίσης να μην είναι μάρκα κάψε με, όπως πχ intenso.

Ευχαριστώ για την πληροφόρηση. Έχω σοβαρές ελλείψεις γνώσεων πάνω στους SSD και δεν ήξερα ότι οι Intenso είναι της κατηγορίας giatabaza. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, RTW4ever είπε

Παρακαλώ!

Να προσέξεις να είναι τεχνολογίας TLC και όχι QLC, οι πρώτοι έχουν καλύτερη αντοχή, αξιοπιστία και απόκριση, αλλά είναι πιο ακριβοί.

Επίσης να μην είναι μάρκα κάψε με, όπως πχ intenso.

Ωραία. Ευχαριστώ και πάλι.

Καταλήγω λοιπόν σε αυτόν:

https://www.e-shop.gr/ssd-crucial-ct250mx500ssd1-mx500-250gb-25-7mm-internal-sata3-p-PER.321110

Έχει και 5 χρόνια εγγύηση. Ελπίζω να βγει καλός!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Καπετάνιος Βασίλης είπε

Ωραία. Ευχαριστώ και πάλι.

Καταλήγω λοιπόν σε αυτόν:

https://www.e-shop.gr/ssd-crucial-ct250mx500ssd1-mx500-250gb-25-7mm-internal-sata3-p-PER.321110

Έχει και 5 χρόνια εγγύηση. Ελπίζω να βγει καλός!

Άριστη επιλογή!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...