Προς το περιεχόμενο

Το PS5 φορτώνει τόσο γρήγορα τα παιχνίδια που ανάγκασε την Epic να κάνει διορθώσεις στην Unreal Engine 5


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 ώρες πριν, chris_g92 είπε

Α ρε gta μόνο εσύ ήσουν καλό παιχνίδι. Το ανοιγες εφτιαχνες καφέ το πρωί , έκανες 2 τσιγάρα , έκανες και την φυσική ανάγκη μετά τον καφέ και τσιγάρο και μετά ίσως και να είχε φορτώσει . 

OC] Grand Theft Loading V : GrandTheftAutoV_PC

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 135
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

13 ώρες πριν, panoskatos είπε

H Epic έμαθε τον SSD απο την κονσόλα της Sony !!!Οι άνθρωποι  ως τώρα δουλευαν με δισκέτες .

Πολύ παπάντζα άρθρο. 

Αν βρεις έξω στην αγορά ssd να διαβάζει 5.5gb/s raw, 9gb/s compressed file έλα να μου πεις. Το xbox ποσό διαβάζει ο ssd 😂 2,4 raw, 4,8 compressed. 🤣 🤣 🤣 🤣 

11 ώρες πριν, zaratustra είπε

Για μένα παραμένει ακόμα ακατανόητο πως θα φοράνε οι καινούριες κονσόλες  επεξεργαστή των €300 (3700x), ssd των €250+ (1tb  gen4), κάρτα γραφικών των €500+,  16gb gddr6 διαστημικών ταχυτήτων shared memory + όλα τα άλλα (motherboard, case, τροφοδοτικό, σύστημα ψύξης, gamepad, blu ray drive) και θα κοστίζουν ~ €500. Μιλάμε για ένα αντίστοιχο pc στα ~  €1500 και σε ένα υπερ compact case.

Τα ps4 και xbox one κυκλοφόρησαν με αντίστοιχα mid range για την εποχή τους χαρακτηριστικά. Οι προηγούμενες γενιές είχαν άλλη αρχιτεκτονική και δεν ήταν άμεσα συγκρίσιμα με pc parts.

Είναι αυτονόητο πως οι τιμές τους στα επιμέρους parts είναι πολύ διαφορετικές από τις τιμές Λιανικής, εντούτοις μου φαίνεται πολύ μεγάλο το gap. Με πόση χασούρα στο hardware άραγε θα πρωτοκυκλοφορήσουν series x και ps5;

Δηλαδή Ρε παιδιά με αυτό το πράγμα με την κάρτα γραφικών δεν μπορώ να το χωνέψω, είναι ότι πιο χαζό μπορεί να πει κάποιος. η κάρτα γραφικών στο PlayStation και στο Xbox δεν στοιχίζει 500 ευρώ που παίρνεις εσύ την καρτούλα σου για το PC, στοιχίζει το πολύ 100 ευρώ( και πολύ λέω) γιατί αγοράζουν στις κονσόλες μόνο το τσιπάκι και όχι ολόκληρη την κάρτα γραφικών. Μία κάρτα γραφικών για pc δεν παίρνεις Μόνο το τσιπάκι αγοράζεις ολόκληρη την πλακέτα τα heat pipe, ανεμιστήρες, πληρώνεις τη  μελέτη που έχουνε κάνει για να μην θερμαίνεται. Σταματήστε επιτέλους με αυτό το πράγμα όσοι το ρωτάτε αυτό δεν έχετε ιδέα από τεχνολογία αυτό πιστεύω εγώ. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 hour ago, kexas22 said:

Αν βρεις έξω στην αγορά ssd να διαβάζει 5.5gb/s raw, 9gb/s compressed file έλα να μου πεις. Το xbox ποσό διαβάζει ο ssd 😂 2,4 raw, 4,8 compressed. 🤣 🤣 🤣 🤣 

  Ούτε τώρα βρίσκει έξω στην αγορα το PS5. 😛

Οπότε λογικά αυτοί θα το προλάβουν, άνετα...

 

  

4 hours ago, Thresh said:

Υπερβολή, βγαίνουν λογικά μέσα στο καλοκαίρι οι NVME που παρουσιάστηκαν στην CES και θα έχουν 7GB/sec read, οι οποίοι θα είναι σε "normal" τιμές, δεν είναι ανάγκη να πάρει κάποιος PCI-E SSD.

https://www.anandtech.com/show/15418/ces-2020-adata-preparing-three-pcie-40-consumer-ssds 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kexas22 είπε

Αν βρεις έξω στην αγορά ssd να διαβάζει 5.5gb/s raw, 9gb/s compressed file έλα να μου πεις. Το xbox ποσό διαβάζει ο ssd 😂 2,4 raw, 4,8 compressed. 🤣 🤣 🤣 🤣 

Δηλαδή Ρε παιδιά με αυτό το πράγμα με την κάρτα γραφικών δεν μπορώ να το χωνέψω, είναι ότι πιο χαζό μπορεί να πει κάποιος. η κάρτα γραφικών στο PlayStation και στο Xbox δεν στοιχίζει 500 ευρώ που παίρνεις εσύ την καρτούλα σου για το PC, στοιχίζει το πολύ 100 ευρώ( και πολύ λέω) γιατί αγοράζουν στις κονσόλες μόνο το τσιπάκι και όχι ολόκληρη την κάρτα γραφικών. Μία κάρτα γραφικών για pc δεν παίρνεις Μόνο το τσιπάκι αγοράζεις ολόκληρη την πλακέτα τα heat pipe, ανεμιστήρες, πληρώνεις τη  μελέτη που έχουνε κάνει για να μην θερμαίνεται. Σταματήστε επιτέλους με αυτό το πράγμα όσοι το ρωτάτε αυτό δεν έχετε ιδέα από τεχνολογία αυτό πιστεύω εγώ. 

Απορώ πως δεν βαριέσαι να εξηγείς τα αυτονόητα..έχω παραιτηθεί εγώ, για λόγους ψυχικής υγείας 😝

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από ότι φαίνεται οι περισσότεροι γράφουν σχόλια διαβάζοντας μόνο τα σχόλια και όχι το άρθρο. Τι να πω, εντυπωσιάστηκα πρώτη φορά από τη Sony μετά το PS1. Πραγματικά προχώρησε αναπτύσσοντας τεχνολογία και όχι σπρώχνοντας μόνο CPU και GPU δανειζόμενη τα πάντα από τα υπάρχοντα.

Επεξ/σία από link_z
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, zaratustra είπε

Για μένα παραμένει ακόμα ακατανόητο πως θα φοράνε οι καινούριες κονσόλες  επεξεργαστή των €300 (3700x), ssd των €250+ (1tb  gen4), κάρτα γραφικών των €500+,  16gb gddr6 διαστημικών ταχυτήτων shared memory + όλα τα άλλα (motherboard, case, τροφοδοτικό, σύστημα ψύξης, gamepad, blu ray drive) και θα κοστίζουν ~ €500. Μιλάμε για ένα αντίστοιχο pc στα ~  €1500 και σε ένα υπερ compact case.

...

Δεν νομίζω Sony και Microsoft να αγοράζουν σε τιμές λιανικής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Thresh είπε

Ναι αλλά μπορείς να βάλεις 8 των 7GB/sec σε αυτό για να πιάσεις 30-31GB/sec. 😛 

Και μετά να περιμένεις παρόλαυτα τον ίδιο χρόνο να φορτώσει το game και χωρις καμιά διαφορά στο gameplay , κάνεις δεν είπε ότι ο nvme του ps5 είναι ο γρηγορότερος απλά ότι το αποτέλεσμα nvme + software utilization στα games θα είναι πρωτοποριακό και προφανώς αργότερα θα περάσει η αντίστοιχη τεχνολογία και στα pc games.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 minute ago, silotx said:

Και μετά να περιμένεις παρόλαυτα τον ίδιο χρόνο να φορτώσει το game και χωρις καμιά διαφορά στο gameplay , κάνεις δεν είπε ότι ο nvme του ps5 είναι ο γρηγορότερος απλά ότι το αποτέλεσμα nvme + software utilization στα games θα είναι πρωτοποριακό και προφανώς αργότερα θα περάσει η αντίστοιχη τεχνολογία και στα pc games.

Η απάντηση ήταν χαβαλεδίτζικη όπως κι η από πάνω.

Κατά τα άλλα μένει να δούμε στην πράξη τις διαφορές καθώς και το πόσα παιχνίδια θα το εκμεταλευτούν. Θα ήταν επίσης ωραίο να βλέπαμε σύγκριση με πιο αργό NVME ώστε να δούμε πράγματι αν έχει διαφορά από αυτόν που θα έχει πχ το Xbox. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, panoskatos είπε

H Epic έμαθε τον SSD απο την κονσόλα της Sony !!!Οι άνθρωποι  ως τώρα δουλευαν με δισκέτες .

Πολύ παπάντζα άρθρο. 

Χαχ νάσαι καλά ποσα παίρνουν απτην σονυ άραγε 

Διαφημίζουν τον ssd 

Προφανώς δεν θα έχει κάτι άλλο να πουλήσει 

17 ώρες πριν, PaneDi είπε

Πάντα όλοι οι ξερόλες εδώ μέσα ρε παιδί μου να πούνε  την κακία τους ! Σαν pc gamers μπορεί να παίζετε σε ssd χρόνια τώρα(και γω το ίδιο) όμως optimized παιχνίδι για nvme δεν έχετε παίξει ποτέ και χάρη στις νέες κονσόλες θα το ζήσετε και αυτό ! Οπότε καλό και για σας είναι ! Όσον αφορά τους "άλλους" που παίζουν cs go στα 240hz μπράβο αλλά έχουν περάσει 20 χρόνια με αυτό το παιχνίδι ρε παιδιά ! Αν παίζετε κανένα "βαρύ" παιχνίδι με πάνω από 120 fps τότε έχετε σκάσει πάνω από 1500ε για το gaming rig σας ! Δηλαδή δώσατε 3 φορές τα λεφτά μιας κονσόλας (δε βάζω το μόνιτορ..) για να παίζετε και καλά κάνατε ρε παιδί μου ! Αλλα αυτά τα πικρόκολα comments είναι βαρετά ! 

Εσυ στο ps4 παίζεις χωρίς μόνιτορ δλδ? Και ασε ποσα έχεις σκάσει για παιχνίδια με 69 και σε λιγο 70

Ενω στο pc 20 χρονια να εχω δώσει ψίχουλα 

*μην σου πω τσάμπα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, music_lover είπε

Απορώ πως δεν βαριέσαι να εξηγείς τα αυτονόητα..έχω παραιτηθεί εγώ, για λόγους ψυχικής υγείας 😝

Είχα να γράψω κάτι 1 χρονο 🤣🤣🤣🤣

4 ώρες πριν, Thresh είπε

  Ούτε τώρα βρίσκει έξω στην αγορα το PS5. 😛

Οπότε λογικά αυτοί θα το προλάβουν, άνετα...

  

Και πάλι τα 9gb/s του ps ακόμα δεν θα τα δεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
4 minutes ago, kexas22 said:

Και πάλι τα 9gb/s του ps ακόμα δεν θα τα δεις. 

Με τα 7GB/sec raw πιστεύεις ότι το compressed τους δεν θα είναι τουλάχιστον στο επίπεδο του NVME που θα έχει το PS5?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι αστείο πόσα άτομα επικαλούντε την εξυπνάδα τους ή την βλακεία των άλλων που είναι πρόβατα του advertising της epic για την sony όταν αυτοί οι "έξυπνοι"  δεν έχουν καταλάβει απολύτως τίποτε. 

Αλλα τι να κάνουμε. Καλώς ή κακώς οι ηλίθιοι είναι οι πιο ευτυχισμένοι άνθρωποι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Thresh είπε

Με τα 7GB/sec raw πιστεύεις ότι το compressed τους δεν θα είναι τουλάχιστον στο επίπεδο του NVME που θα έχει το PS5?

Πες μου για ποιον ssd μιλάς για να σου απαντήσω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...