Προς το περιεχόμενο

Το PS5 φορτώνει τόσο γρήγορα τα παιχνίδια που ανάγκασε την Epic να κάνει διορθώσεις στην Unreal Engine 5


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
Just now, kexas22 said:

Πες μου για ποιον ssd μιλάς για να σου απαντήσω. 

https://www.anandtech.com/show/15418/ces-2020-adata-preparing-three-pcie-40-consumer-ssds

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Thresh είπε

Με τα 7GB/sec raw πιστεύεις ότι το compressed τους δεν θα είναι τουλάχιστον στο επίπεδο του NVME που θα έχει το PS5?

Φίλε μου αυτοί οι ssd θα βγουν το 3o τρίμηνο του 20 αλλά θα υποστηρίζουν 4 και 3gb read για αυτόν που αναφέρει ότι θα έχει 7 δεν έχουν ιδέα πότε θα βγουν. Και η άποψη μου είναι ότι τέτοιο σκληρό δεν θα δεις πριν το 2ο τρίμηνο του 21. Βέβαια  αυτό δεν είναι καλό Γιατί αν κάποιος Θέλει να αλλάξει το σκληρό του ps5 δεν θα υπάρχει κάποια λύση στην αγορά για να το κάνει. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
4 minutes ago, kexas22 said:

Φίλε μου αυτοί οι ssd θα βγουν το 3o τρίμηνο του 20 αλλά θα υποστηρίζουν 4 και 3gb read για αυτόν που αναφέρει ότι θα έχει 7 δεν έχουν ιδέα πότε θα βγουν. Και η άποψη μου είναι ότι τέτοιο σκληρό δεν θα δεις πριν το 2ο τρίμηνο του 21. Βέβαια  αυτό δεν είναι καλό Γιατί αν κάποιος Θέλει να αλλάξει το σκληρό του ps5 δεν θα υπάρχει κάποια λύση στην αγορά για να το κάνει. 

Γιατί είπα ότι υπάρχουν τώρα? Αν κοιτάξεις το post μου που αρχικά απάντησες, έγραψα ότι ούτε το PS5 υπάρχει στην αγορά τώρα και πως αυτοί οι NVME θα βγουν λογικά πριν από αυτό.

Που βασίζεις το 2ο τρίμηνο του 21?

Γιατί γράφεις ότι θα υποστηρίζουν "4 και 3gb read" ? Από τα 3 μοντέλα που έχει στο link που σου έδωσα τα 2 τελευταία γράφουν ξεκάθαρα 7GB/sec read και 6GB/sec write.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πω πω, κάθομαι και βλέπω σαν χαζός την άποψη ανεξάρτητων game developers που λένε ότι το PS5 είναι game changer. Πώς την πάτησα έτσι! Δεν είχα διαβάσει τα σχόλια του insomnia να διαφωτιστώ ότι τα νούμερα, τα GB/s και τα Teraflops είναι η απόλυτη αλήθεια...

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Thresh είπε

Γιατί είπα ότι υπάρχουν τώρα? Αν κοιτάξεις το post μου που αρχικά απάντησες, έγραψα ότι ούτε το PS5 υπάρχει στην αγορά τώρα και πως αυτοί οι NVME θα βγουν λογικά πριν από αυτό.

Που βασίζεις το 2ο τρίμηνο του 21?

Γιατί γράφεις ότι θα υποστηρίζουν "4 και 3gb read" ? Από τα 3 μοντέλα που έχει στο link που σου έδωσα τα 2 τελευταία γράφουν ξεκάθαρα 7GB/sec read και 6GB/sec write.

Δεν είπες ότι υπάρχουν τώρα, αλλά το άρθρο λέει ότι αυτοί που θα έχουν την ταχύτητα 7 δεν έχουν ιδέα πότε θα βγουν άρα όταν βγει το ps5 δεν θα υπάρχει γρηγορότερος σκληρός από αυτόν. Αυτό σου είπα εγώ στο πρώτο ποστ, στο μέλλον λογικό είναι να βγουν γρηγορότεροι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 minute ago, kexas22 said:

αλλά το άρθρο λέει ότι αυτοί που θα έχουν την ταχύτητα 7 δεν έχουν ιδέα πότε θα βγουν άρα όταν βγει το ps5 δεν θα υπάρχει γρηγορότερος σκληρός από αυτόν.

Άρθρο του Ιανουαρίου γράφει ότι δεν είναι πιθανόν να βγουν στην αγορά πριν τον Ιούνιο...

" It appears unlikely that any of them will ship until around Computex (June) at the earliest. "

Μέχρι να βγει το PS5 το Δεκέμβριο, έχουμε ακόμα 6 μήνες. Γι' αυτό είπα ότι λογικά θα βγουν κι αυτοί πριν από αυτό, όπως θα συμβεί (confirmed πλέον) και με τις "Big Navi" κάρτες που βασίζονται στο RDNA2 arch που έχουν οι GPUs και των 2 κονσολών.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, Babis_allos είπε

Είναι αστείο πόσα άτομα επικαλούντε την εξυπνάδα τους ή την βλακεία των άλλων που είναι πρόβατα του advertising της epic για την sony όταν αυτοί οι "έξυπνοι"  δεν έχουν καταλάβει απολύτως τίποτε. 

Αλλα τι να κάνουμε. Καλώς ή κακώς οι ηλίθιοι είναι οι πιο ευτυχισμένοι άνθρωποι. 

Διαφώτισε μας PCMR user, εμάς τα ηλίθια ευτυχισμένα  φτωχά πρόβατα που δεν έχουμε δει ποτέ στην ζωή μας ένα πανάκριβο ring σαν αυτό της υπογραφής σου, που ακριβώς,πόσο και κυρίως γιατί μας δουλεύει η epic με την sony?

Και sorry για την ειρωνεία αλλά είναι το λιγότερο που θα εισπράξεις ερχόμενος εδώ πετάγοντας προσβλητικά επίθετα της γνωστής θεωρίας του αφυπνισμένου αυτού που δλδ νομίζει πως είναι ο μόνος ξύπνιος και ότι όλοι άλλοι κοιμούνται 😴

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, music_lover είπε

Διαφώτισε μας PCMR user, εμάς τα ηλίθια ευτυχισμένα  φτωχά πρόβατα που δεν έχουμε δει ποτέ στην ζωή μας ένα πανάκριβο ring σαν αυτό της υπογραφής σου, που ακριβώς,πόσο και κυρίως γιατί μας δουλεύει η epic με την sony?

Και sorry για την ειρωνεία αλλά είναι το λιγότερο που θα εισπράξεις ερχόμενος εδώ πετάγοντας προσβλητικά επίθετα της γνωστής θεωρίας του αφυπνισμένου αυτού που δλδ νομίζει πως είναι ο μόνος ξύπνιος και ότι όλοι άλλοι κοιμούνται 😴

Έχω την αίσθηση ότι έχεις παρεξηγήσει το τι έγραψε. Το συγκεκριμένο κομμάτι το έγραψε ειρωνικά, από ότι κατάλαβα.

28 λεπτά πριν, Thresh είπε

Άρθρο του Ιανουαρίου γράφει ότι δεν είναι πιθανόν να βγουν στην αγορά πριν τον Ιούνιο...

" It appears unlikely that any of them will ship until around Computex (June) at the earliest. "

Μέχρι να βγει το PS5 το Δεκέμβριο, έχουμε ακόμα 6 μήνες. Γι' αυτό είπα ότι λογικά θα βγουν κι αυτοί πριν από αυτό, όπως θα συμβεί (confirmed πλέον) και με τις "Big Navi" κάρτες που βασίζονται στο RDNA2 arch που έχουν οι GPUs και των 2 κονσολών.

Στην παρουσίαση Road to PS5 το έχουν πει ότι θα υπάρχουν ταχύτεροι δίσκοι όταν βγει το PS5. Αλλά επίσης εξηγούν τη διαφορά στον custom controller και γενικά στο όλο hardware και software stack για να εξασφαλίζουν αυτές τις ταχύτητες σταθερά και μάλιστα με ευκολία στους developers. Νομίζω και η χθεσινή συγγνώμη του Linus προς την Epic είναι διαφωτιστική σε αυτό το κομμάτι.

Επεξ/σία από liberostelios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
5 minutes ago, liberostelios said:

Στην παρουσίαση Road to PS5 το έχουν πει ότι θα υπάρχουν ταχύτεροι δίσκοι όταν βγει το PS5. Αλλά επίσης εξηγούν τη διαφορά στον custom controller και γενικά στο όλο hardware και software stack για να εξασφαλίζουν αυτές τις ταχύτητες σταθερά και μάλιστα με ευκολία στους developers. Νομίζω και η χθεσινή συγγνώμη του Linus προς την Epic είναι διαφωτιστική σε αυτό το κομμάτι.

Το είδα, δεν ήταν το point μου αυτό. 

Εξάλλου αν πάθει κάτι ο NVME του PS5 μετά την εγγύηση, με ποιον πιστεύεις ότι θα τον αντικαταστήσεις? Official "ανταλλακτικό"? Θα πονέσει...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, liberostelios είπε

Έχω την αίσθηση ότι έχεις παρεξηγήσει το τι έγραψε. Το συγκεκριμένο κομμάτι το έγραψε ειρωνικά, από ότι κατάλαβα.

Αν το έγραψε ειρωνικά, τότε του ζητώ συγνώμη για την δική μου ειρωνεία, αλλά δεν φαίνεται να είναι γραμμένο έτσι γιατί μιλάει για διαφήμιση της epic στην sony, λες και η sony είχε την ανάγκη της epic για διαφήμιση.

Επεξ/σία από music_lover
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Thresh είπε

Το είδα, δεν ήταν το point μου αυτό. 

Εξάλλου αν πάθει κάτι ο NVME του PS5 μετά την εγγύηση, με ποιον πιστεύεις ότι θα τον αντικαταστήσεις? Official "ανταλλακτικό"? Θα πονέσει...

Από ότι έχουν πει θα μπορείς να βάλεις third party δίσκο M2. Απλά θα πρέπει να βρεις ταχύτερο δίσκο για να μπορέσει να καλύψει την αδυναμία (είπαν τουλάχιστον 7GB/s). Έχουν πει, μάλιστα, ότι θα βγάζουν benchmarks και compatibility matrices για να ξέρεις ποιοι SSD δουλεύουν εγγυημένα στις δυνατότητες του PS5. Μεγάλο κομμάτι του IO, πάντως, δεν είναι στον SSD controller αλλά στο ειδικό hardware που κάνει τη διαχείριση και αποσυμπίεση δεδομένων.

Αν δεν έχεις δει το Road to PS5 θα πρότεινα να το δεις. Πιστεύω θα σε ενδιαφέρει, από τεχνολογικής άποψης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, music_lover είπε

Διαφώτισε μας PCMR user, εμάς τα ηλίθια ευτυχισμένα  φτωχά πρόβατα που δεν έχουμε δει ποτέ στην ζωή μας ένα πανάκριβο ring σαν αυτό της υπογραφής σου, που ακριβώς,πόσο και κυρίως γιατί μας δουλεύει η epic με την sony?

Και sorry για την ειρωνεία αλλά είναι το λιγότερο που θα εισπράξεις ερχόμενος εδώ πετάγοντας προσβλητικά επίθετα της γνωστής θεωρίας του αφυπνισμένου αυτού που δλδ νομίζει πως είναι ο μόνος ξύπνιος και ότι όλοι άλλοι κοιμούνται 😴

 

31 λεπτά πριν, music_lover είπε

Αν το έγραψε ειρωνικά, τότε του ζητώ συγνώμη για την δική μου ειρωνεία, αλλά δεν φαίνεται να είναι γραμμένο έτσι γιατί μιλάει για διαφήμιση της epic στην sony, λες και η sony είχε την ανάγκη της epic για διαφήμιση.

Ειρωνικα το εγραψα. Ισως τα σημεια στιξης να μην ηταν αρκετα καλα ωστε να ειναι ξεκαθαρο αλλα μιλαγα γι αυτους που πουλανε το επιχειρημα οτι ειμαστε εμεις τα προβατα που πεφτουμε θυματα του advertising της sony και μιλανε χωρις να εχουν καταλαβει απολυτως τιποτε απο την καινοτομια της Sony. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, makoylino said:

Και ασε ποσα έχεις σκάσει για παιχνίδια με 69 και σε λιγο 70

Από τα 22 παιχνίδια που έχω πάρει για το PS4 μόνο για 2 έχω δώσει πάνω από 20€ και αυτό γιατί ήταν συλλεκτικές εκδόσεις. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, NickTG είπε

Από τα 22 παιχνίδια που έχω πάρει για το PS4 μόνο για 2 έχω δώσει πάνω από 20€ και αυτό γιατί ήταν συλλεκτικές εκδόσεις. 

Εγώ πάλι κατα-ξοδεύτικα γιατί από τα περίπου 30 που αγόρασα, έδινα μέσο όρο 25 ευρώ το ένα.. ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...