Προς το περιεχόμενο

Το PS5 φορτώνει τόσο γρήγορα τα παιχνίδια που ανάγκασε την Epic να κάνει διορθώσεις στην Unreal Engine 5


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 minutes ago, music_lover said:

Εγώ πάλι κατα-ξοδεύτικα γιατί από τα περίπου 30 που αγόρασα, έδινα μέσο όρο 25 ευρώ το ένα.. ;)

Ήσουν πιο βιαστικός από εμένα φαίνεται! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, NickTG είπε

Από τα 22 παιχνίδια που έχω πάρει για το PS4 μόνο για 2 έχω δώσει πάνω από 20€ και αυτό γιατί ήταν συλλεκτικές εκδόσεις. 

Δεν έχω κανένα θέμα με ps4 

Εχω κεγω αλλα περα από τα 10 20 παιχνίδια αυτό είναι όλο

Αν ήταν χβοχ η ps4 θα πω ps4 

Η και τα 2 για να παίξεις αυτά που θες

Όλα τα,αλλά ειναι διαφήμιση και τίποτα αλλο

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να δω πως θα εκμεταλλευτειτε τα 7 gb/s του ssd στο PC, όταν ελάχιστοι developers θα ασχοληθούν μαζί του, γιατί το μεγαλύτερο ατού του PC είναι και η αχίλλειος πτέρνα του. Υπάρχουν χιλιάδες configurations εκεί έξω και ο developer πρέπει να λάβει υπόψιν του τουλάχιστον την πλειονότητα. 

Οι κονσόλες έχουν fixed hardware, fixed 5,5 gb/s για όλους τους κατόχους. Και θα το ξεζουμίσουν όλο και περισσότερο με την πάροδο του χρόνου. 

Μακάρι το PC gaming να κερδίσει από όλο αυτό, αλαλ δεν αρκεί απλά ένας γρήγορος ssd. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, kexas22 είπε

Αν βρεις έξω στην αγορά ssd να διαβάζει 5.5gb/s raw, 9gb/s compressed file έλα να μου πεις. Το xbox ποσό διαβάζει ο ssd 😂 2,4 raw, 4,8 compressed. 🤣 🤣 🤣 🤣 

Δηλαδή Ρε παιδιά με αυτό το πράγμα με την κάρτα γραφικών δεν μπορώ να το χωνέψω, είναι ότι πιο χαζό μπορεί να πει κάποιος. η κάρτα γραφικών στο PlayStation και στο Xbox δεν στοιχίζει 500 ευρώ που παίρνεις εσύ την καρτούλα σου για το PC, στοιχίζει το πολύ 100 ευρώ( και πολύ λέω) γιατί αγοράζουν στις κονσόλες μόνο το τσιπάκι και όχι ολόκληρη την κάρτα γραφικών. Μία κάρτα γραφικών για pc δεν παίρνεις Μόνο το τσιπάκι αγοράζεις ολόκληρη την πλακέτα τα heat pipe, ανεμιστήρες, πληρώνεις τη  μελέτη που έχουνε κάνει για να μην θερμαίνεται. Σταματήστε επιτέλους με αυτό το πράγμα όσοι το ρωτάτε αυτό δεν έχετε ιδέα από τεχνολογία αυτό πιστεύω εγώ. 

Καλέ μου φίλε συμφορουμίτη, και οι κονσόλες έχουν σύστημα ψύξης και pcb για τις κάρτες γραφικών που φοράνε. Το τσιπάκι δεν στέκεται στον αέρα και ούτε ψύχεται από μόνο του. To γεγονός ότι έχει άλλη μορφή από αυτην μιας ανεξάρτητης κάρτας, δε σημαίνει ότι δεν υπάρχει. Και οι κονσόλες έχουν heatpipes και ανεμιστήρες. Όπως και τα laptops.

Και οι κονσόλες έχουν να αντιμετωπίσουν το μεγάλο πρόβλημα της θερμότητας, το οποίο είναι πιο έντονο λόγω του μικρού case.

RND κόστος υπάρχει και για τις κονσόλες και μάλιστα απείρως μεγαλύτερο σε σχέση με την υλοποίηση μιας κάρτας γραφικών.

Επίσης δεν ρώτησα τίποτα επί τούτου και σιγουρα όχι από σένα. Ο προβληματισμός μου σχετίζεται μόνο με την τιμή σε σχέση με τη διαφαινόμενη απόδοση, τις υφιστάμενες τιμές των high end parts και το πόσο κοντά είμαστε στην κυκλοφορία των νέων κονσολών.

Και ξαναλέω, microsoft και sony δεν αγοράζουν όσο ο μέσος καταναλωτής, αλλά το gap στην τιμή είναι πολύ μεγάλο και μάλλον (κατά την ταπεινή μου άποψη) θα έχουν μεγάλη χασούρα στο hardware όταν πρωτοκυκλοφορήσουν. Αυτό ήταν το πνεύμα του post μου.

Αν είναι να απαντήσεις, να το κάνεις με επιχειρήματα.  Χαρακτηρισμοί "χαζό" και "δεν έχει ιδέα από τεχνολογία" δεν σου δίνουν αυτομάτως δίκιο.

 

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
7 hours ago, Bourdoulas said:

Να δω πως θα εκμεταλλευτειτε τα 7 gb/s του ssd στο PC, όταν ελάχιστοι developers θα ασχοληθούν μαζί του, γιατί το μεγαλύτερο ατού του PC είναι και η αχίλλειος πτέρνα του. Υπάρχουν χιλιάδες configurations εκεί έξω και ο developer πρέπει να λάβει υπόψιν του τουλάχιστον την πλειονότητα. 

Οι κονσόλες έχουν fixed hardware, fixed 5,5 gb/s για όλους τους κατόχους. Και θα το ξεζουμίσουν όλο και περισσότερο με την πάροδο του χρόνου. 

Μακάρι το PC gaming να κερδίσει από όλο αυτό, αλαλ δεν αρκεί απλά ένας γρήγορος ssd. 

Δεν πρόκειται να το εκμεταλευτούν οι devs στα PC Games, ίσως ούτε στα multiplatform στις κονσόλες. Το μόνο σίγουρα είναι τα console exclusives κι ίσως όχι όλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, Thresh είπε

Δεν πρόκειται να το εκμεταλευτούν οι devs στα PC Games, ίσως ούτε στα multiplatform στις κονσόλες. Το μόνο σίγουρα είναι τα console exclusives κι ίσως όχι όλα.

Ίσως, θα το δούμε. Πάντως φαίνεται ότι μετά από πάρα πολλά χρόνια τα PC θα είναι τροχοπέδη και όχι το αντίθετο. 

Και ελπίζω να καταλαβαίνεις πως το εννοώ. Δεν έχει να κάνει με τα γραφικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
14 minutes ago, Bourdoulas said:

Ίσως, θα το δούμε. Πάντως φαίνεται ότι μετά από πάρα πολλά χρόνια τα PC θα είναι τροχοπέδη και όχι το αντίθετο. 

Και ελπίζω να καταλαβαίνεις πως το εννοώ. Δεν έχει να κάνει με τα γραφικά. 

Ναι καταλαβαίνω και συμφωνώ, ασχέτως αν θα ξεπερνούν αυτή την αδυναμία με "brute force" τα PC.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Bourdoulas είπε

Να δω πως θα εκμεταλλευτειτε τα 7 gb/s του ssd στο PC, όταν ελάχιστοι developers θα ασχοληθούν μαζί του, γιατί το μεγαλύτερο ατού του PC είναι και η αχίλλειος πτέρνα του. Υπάρχουν χιλιάδες configurations εκεί έξω και ο developer πρέπει να λάβει υπόψιν του τουλάχιστον την πλειονότητα. 

Οι κονσόλες έχουν fixed hardware, fixed 5,5 gb/s για όλους τους κατόχους. Και θα το ξεζουμίσουν όλο και περισσότερο με την πάροδο του χρόνου. 

Μακάρι το PC gaming να κερδίσει από όλο αυτό, αλαλ δεν αρκεί απλά ένας γρήγορος ssd. 

Τι εννοείς χιλιάδες configuration. Όλες οι turing ας πούμε την ίδια αρχιτεκτονική έχουν, δεν χρειάζεται ξεχωριστό optimization ανά κάρτα. 2-3 διαφορετικές αρχιτεκτονικές έχει η πλειονότητα, οχι χιλιάδες. Μέχρι οι devs να ξεζουμίσουν τα 5.5gb/s το τελευταίο PC θα καταλήξει να έχειι 150gb/s ssd :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επίσεις πληροφοριες μεσα απο την sony ,

δεν θελω να πω ονοματα και να εκθέσω πραματα και οικογενειες ....

λένε οτι ακομα και ο τσακ νορις ...ναι καλά ακουσατε χμ ...διαβάσατε ηθελα να πω ,

ακομα και ο τσακ νορις τα έχασε με την ταχύτητα του SSD αποθηκευτικό σύστημα του PS5 .....................

 

😃

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 6/6/2020 στις 12:19 ΠΜ, zaratustra είπε

Για μένα παραμένει ακόμα ακατανόητο πως θα φοράνε οι καινούριες κονσόλες  επεξεργαστή των €300 (3700x), ssd των €250+ (1tb  gen4), κάρτα γραφικών των €500+,  16gb gddr6 διαστημικών ταχυτήτων shared memory + όλα τα άλλα (motherboard, case, τροφοδοτικό, σύστημα ψύξης, gamepad, blu ray drive) και θα κοστίζουν ~ €500. Μιλάμε για ένα αντίστοιχο pc στα ~  €1500 και σε ένα υπερ compact case.

Τα ps4 και xbox one κυκλοφόρησαν με αντίστοιχα mid range για την εποχή τους χαρακτηριστικά. Οι προηγούμενες γενιές είχαν άλλη αρχιτεκτονική και δεν ήταν άμεσα συγκρίσιμα με pc parts.

Είναι αυτονόητο πως οι τιμές τους στα επιμέρους parts είναι πολύ διαφορετικές από τις τιμές Λιανικής, εντούτοις μου φαίνεται πολύ μεγάλο το gap. Με πόση χασούρα στο hardware άραγε θα πρωτοκυκλοφορήσουν series x και ps5;

Πρώτον γιατί δεν αγοράζουν όσο εσύ λιανικής τα parts και δεύτερον δεν τους ενδιαφέρει ιδιαίτερα το κέρδος από την πώληση της κονσόλας , αλλά από τα κέρδη  αφού πάρεις την κονσόλα. Επίσης μετά από κάνα 2 χρόνια λόγο εξέλιξης του hardware , τα κομμάτια αυτά θα τα παίρνουν και χώμα . 

 Σόρρυ αν ανέφερε και κάποιος άλλος τα ίδια , ήταν πολλά τα σχόλια .

Επεξ/σία από chris_g92
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, CometRyzen είπε

Τι εννοείς χιλιάδες configuration. Όλες οι turing ας πούμε την ίδια αρχιτεκτονική έχουν, δεν χρειάζεται ξεχωριστό optimization ανά κάρτα. 2-3 διαφορετικές αρχιτεκτονικές έχει η πλειονότητα, οχι χιλιάδες. Μέχρι οι devs να ξεζουμίσουν τα 5.5gb/s το τελευταίο PC θα καταλήξει να έχειι 150gb/s ssd :P 

Θα αστειεύεσαι..είναι χιλιάδες γιατί περιλαμβάνουν διαφορετικές γενεές cpu,gpu & ram.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, music_lover είπε

Θα αστειεύεσαι..είναι χιλιάδες γιατί περιλαμβάνουν διαφορετικές γενεές cpu,gpu & ram.

Ποιές είναι οι χιλιάδες ρε σύ, αυτός που θα πληρώσει 60άρια για AAA games θα έχει στη ξεφτίλα μια κάρτα γραφικών 5ετίας. Δηλαδή μιλάμε για 2 γενιές καρτών γραφικών της nvidia και άλλες 2 της amd. Οπότε 4 αρχιτεκτονικές έχουμε όλες και όλες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 hour ago, CometRyzen said:

Τι εννοείς χιλιάδες configuration.

Δίσκων.

Το PS5 ή το Xbox θα έχουν όλα τον ίδιο δίσκο αντίστοιχα. Οπότε οι devs θα έχουν ως δεδομένες τις "fixed" επιδόσεις τους, οπότε θα χτίζουν το game και βάσει αυτών.

Ενώ στο PC κάποιος μπορεί να  έχει HDD, άλλος SATA3 SSD, αλλός NVME Gen3 αργό/γρηγότερο/top ή Gen 4 normal ή top. 

Δεν είναι χιλιάδες προφανώς, αλλά είναι αρκετά configs τα οποία μπορεί να χαλάνε την φάση.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, CometRyzen είπε

Ποιές είναι οι χιλιάδες ρε σύ, αυτός που θα πληρώσει 60άρια για AAA games θα έχει στη ξεφτίλα μια κάρτα γραφικών 5ετίας. Δηλαδή μιλάμε για 2 γενιές καρτών γραφικών της nvidia και άλλες 2 της amd. Οπότε 4 αρχιτεκτονικές έχουμε όλες και όλες. 

Ναι αλλά το configuration στα pc δεν περιλαμβάνει μόνο διαφορετικές gpu, δεν είναι σταθερή εξίσωση στην οποία αλλάζεις μόνο έναν παρονομαστή αλλά 3-4.

Έχεις ένα σωρό cpu, ram, hdd και κάθε μια αλλαγή αλλάζει την εξίσωση. Δεν θα πρέπει ο developer να προετοιμάσει το προϊόν του με διαφορετικά συστήματα?

Π.Χ. εγώ έχω DDR4 στα 3000mhz, τι γίνεται με έναν που έχει DDR3 στα 1866mhz?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...