Προς το περιεχόμενο

Το PS5 φορτώνει τόσο γρήγορα τα παιχνίδια που ανάγκασε την Epic να κάνει διορθώσεις στην Unreal Engine 5


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 λεπτά πριν, Thresh είπε

Δίσκων.

Το PS5 ή το Xbox θα έχουν όλα τον ίδιο δίσκο αντίστοιχα. Οπότε οι devs θα έχουν ως δεδομένες τις "fixed" επιδόσεις τους, οπότε θα χτίζουν το game και βάσει αυτών.

Ενώ στο PC κάποιος μπορεί να  έχει HDD, άλλος SATA3 SSD, αλλός NVME Gen3 αργό/γρηγότερο/top ή Gen 4 normal ή top. 

Δεν είναι χιλιάδες προφανώς, αλλά είναι αρκετά configs τα οποία μπορεί να χαλάνε την φάση.

Ντάξει ρε συ, μιλάμε για AAA game production που θα κοστίζει 60€. Το αγοραστικό τους κοινό δεν είναι κόσμος με PC 8ετίας με hdd 5400 rpm :P Καταλαβαίνεις τι εννοώ φαντάζομαι. Αυτό το κάνουν τα f2p games που τρέχουν και σε PC 10ετίας. Αλλά σε AAA, δύσκολο να σκάσει 60€ κάποιος για ένα παιχνίδι ενώ έχει PC που ολόκληρο δεν κάνει 60€ πλέον

10 λεπτά πριν, music_lover είπε

Ναι αλλά το configuration στα pc δεν περιλαμβάνει μόνο διαφορετικές gpu, δεν είναι σταθερή εξίσωση στην οποία αλλάζεις μόνο έναν παρονομαστή αλλά 3-4.

Έχεις ένα σωρό cpu, ram, hdd και κάθε μια αλλαγή αλλάζει την εξίσωση. Δεν θα πρέπει ο developer να προετοιμάσει το προϊόν του με διαφορετικά συστήματα?

Π.Χ. εγώ έχω DDR4 στα 3000mhz, τι γίνεται με έναν που έχει DDR3 στα 1866mhz?

Aυτός που έχει ddr3 δεν θα σκάσει 60€ για AAA game man. Όλο το PC του κοστίζει 60€. Δεν αποτελεί αυτός το αγοραστικό κοινό ενος rdr2 ας πούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 135
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators
16 minutes ago, CometRyzen said:

Ντάξει ρε συ, μιλάμε για AAA game production που θα κοστίζει 60€. Το αγοραστικό τους κοινό δεν είναι κόσμος με PC 8ετίας με hdd 5400 rpm :P Καταλαβαίνεις τι εννοώ φαντάζομαι.

Ναι αλλά αν είναι στημένο και πάνω στον NVME των κονσολών, θα "ζητάει" τουλάχιστον την ταχύτητα αυτού που έχει το Xbox. Άρα βγαίνουν εκτός ουκ λίγα configurations με SATA3 SSDs αλλά και NVME που είναι πιο αργά από 2.4GB/sec (raw), πόσο μάλλον HDDs...

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, CometRyzen είπε

Ντάξει ρε συ, μιλάμε για AAA game production που θα κοστίζει 60€. Το αγοραστικό τους κοινό δεν είναι κόσμος με PC 8ετίας με hdd 5400 rpm :P Καταλαβαίνεις τι εννοώ φαντάζομαι. Αυτό το κάνουν τα f2p games που τρέχουν και σε PC 10ετίας. Αλλά σε AAA, δύσκολο να σκάσει 60€ κάποιος για ένα παιχνίδι ενώ έχει PC που ολόκληρο δεν κάνει 60€ πλέον

Aυτός που έχει ddr3 δεν θα σκάσει 60€ για AAA game man. Όλο το PC του κοστίζει 60€. Δεν αποτελεί αυτός το αγοραστικό κοινό ενος rdr2 ας πούμε.

Οι εταιρείες δεν είναι μπακάλικα να λένε "ε εντάξει μωρέ, το κοινό μας δεν θα έχει hdd 5400 rpm" 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/6/2020 στις 12:05 ΠΜ, mp44christos είπε

Fanboy spoted. Ήρεμα φιλε! Ειναι στην ουσια ενας υπολογιστής με gen 4 nvme. Και δεν ιστορεί σε ισχύ (έκτος ταχύτητά σσδ) σε σχέση με το xbox. Το μονο που έκανε ειναι να ερθει στο 2021 αυτο (ηταν γελοίο που το ps4/xbox one δεν ειχαν ssd).

Η σουμα ειναι πως στο μέλλον αν συμφωνήσουν και νιώσουν πίεση amd intel nvidia hynix samsung etc μπορει να δουμε τεχνολογίες και τεχνικές που να επωφελουν ολους και οχι μονο τα first pary τιτλους.

Με emulator μια χαρα παιζεις!

Και το uncharted 4 παιζεις με emulator?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 5/6/2020 στις 11:09 ΜΜ, PaneDi είπε

Πάντα όλοι οι ξερόλες εδώ μέσα ρε παιδί μου να πούνε  την κακία τους ! Σαν pc gamers μπορεί να παίζετε σε ssd χρόνια τώρα(και γω το ίδιο) όμως optimized παιχνίδι για nvme δεν έχετε παίξει ποτέ και χάρη στις νέες κονσόλες θα το ζήσετε και αυτό ! Οπότε καλό και για σας είναι ! Όσον αφορά τους "άλλους" που παίζουν cs go στα 240hz μπράβο αλλά έχουν περάσει 20 χρόνια με αυτό το παιχνίδι ρε παιδιά ! Αν παίζετε κανένα "βαρύ" παιχνίδι με πάνω από 120 fps τότε έχετε σκάσει πάνω από 1500ε για το gaming rig σας ! Δηλαδή δώσατε 3 φορές τα λεφτά μιας κονσόλας (δε βάζω το μόνιτορ..) για να παίζετε και καλά κάνατε ρε παιδί μου ! Αλλα αυτά τα πικρόκολα comments είναι βαρετά ! 

Σωστά όσα λες! Απλά με μια διαφορά. Πια, η νέα γενιά κονσόλας είναι ένα PC. Το στήσιμο, το SW και η λογική σχεδίασης. Και αυτό είναι πολύ καλό για το λόγο που αναφέρεις. Πια θα έχουμε ένα PC game-focused στη σωστή τιμή για τις μεγάλες μας τηλεοράσεις για να πιάσει τόπο επιτέλους το 4Κ!

Απλα δεν είναι για όλα τα games γιατί υποκατάστατο για keyboard mouse δεν υπάρχει. Αλλά και 600€ για mid range κάρτα είναι επισης αστείο....

Εμενα πάντως η επόμενη κάρτα γραφικών μου θα είναι PS5 ή XBOX

Επεξ/σία από jimarass26
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 minutes ago, blanka said:

Και το uncharted 4 παιζεις με emulator?

Ρε μπαγάσα μου... Emulator υπάρχει μεχρι το ps3 αλλα ξαναρωταμε σε 3 χρόνια.

Αν και δεν είναι σωστό να μετράς ποιος την έχει μακρύτερη. Πρώτον γτ ολα είναι συνάρτησή κόστους και δεύτερον γτ ο υπολογιστής προσφέρει πάντοτε πολύ περισσότερα.

Θα μπορούσα όμως να σε ρωτήσω. Total War, world of warcraft, cs, starcraft, dos games,  κοκ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Bourdoulas είπε

Οι εταιρείες δεν είναι μπακάλικα να λένε "ε εντάξει μωρέ, το κοινό μας δεν θα έχει hdd 5400 rpm" 

Ακριβώς επειδή δεν είναι μπακάλικα κάνουν optimize το παιχνίδι σε hardware που είναι πιθανόν να πουληθεί. Το να αγοράσει κάποιος με Pentium 4 το RDR2 των 60€ είναι απίθανο ας πούμε, άρα κανένα optimization δεν γίνεται για pentium 4. Τα προφανή συζητάμε ξανά μου φαινέται...

Επεξ/σία από CometRyzen
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/6/2020 στις 10:50 ΜΜ, koki28 είπε

Δυστυχώς βλέπω πως ακόμα δεν έχουν πιάσει το τι ακριβώς έχει γίνει με τον ssd κάποιοι εδώ ακόμα και αν διάβασαν το άρθρο.. Δεν πειράζει παιδια ο χρόνος θα δείξει αν ειναι υπέρ αυτό η όχι 

Αυτό ακριβώς. Πολλοί λίγοι έχουν καταλάβει τι παίζει με τον SSD στο PS5. Όλοι έχουν την εντύπωση ότι έβαλαν άπλα έναν SSD και πανηγυρίζουν. Όταν και τα PC θα κάνουν κάτι αντίστοιχο τότε θα το καταλάβουν όλοι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, CometRyzen είπε

Ακριβώς επειδή δεν είναι μπακάλικα κάνουν optimize το παιχνίδι σε hardware που είναι πιθανόν να πουληθεί. Το να αγοράσει κάποιος με Pentium 4 το RDR2 των 60€ είναι απίθανο ας πούμε, άρα κανένα optimization δεν γίνεται για pentium 4. Τα προφανή συζητάμε ξανά μου φαινέται...

4 cores/4 threads θα κάνουν optimize? 4c/8t? 6c/6t? 6c/12t? 8c/8t? 8c/t16?

Για κάνε έναν πρόχειρο υπολογισμό, πόσα διαφορετικά configurations προκύπτουν μόνο από την αλλαγή cpu?

Μετά πρόσθεσε σε κάθε μια από αυτά την αλλαγή 2η μεταβλητής που είναι η gpu.

Μετά άλλαξε και μια τρίτη μεταβλητή, την μνήμη ram.

Μετά μια τέταρτη πχ τον σκληρό δίσκο.

E πιο εύκολα πιάνεις το Joker..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/6/2020 στις 8:13 ΜΜ, mp44christos είπε

Ρε μπαγάσα μου... Emulator υπάρχει μεχρι το ps3 αλλα ξαναρωταμε σε 3 χρόνια.

Αν και δεν είναι σωστό να μετράς ποιος την έχει μακρύτερη. Πρώτον γτ ολα είναι συνάρτησή κόστους και δεύτερον γτ ο υπολογιστής προσφέρει πάντοτε πολύ περισσότερα.

Θα μπορούσα όμως να σε ρωτήσω. Total War, world of warcraft, cs, starcraft, dos games,  κοκ...

Το ROME TOTAL WAR είναι κατι που δεν με αφορά αλλά όλα τα υπόλοιπα με ένα pc 400€ τα παίζεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 minutes ago, blanka said:

Το ROME TOTAL WAR είναι κατι που δεν με αφορά αλλά όλα τα υπόλοιπα με ένα pc 400€ τα παίζεις

Φιλε μου προφανώς και δεν ειναι ολα του γουστου μας απλος ειπα παραδείγματά. Και εγω δεν γουσταρω τα Bloodborne δεν συμαινει κατι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/6/2020 στις 2:16 ΠΜ, zaratustra είπε

Καλέ μου φίλε συμφορουμίτη, και οι κονσόλες έχουν σύστημα ψύξης και pcb για τις κάρτες γραφικών που φοράνε. Το τσιπάκι δεν στέκεται στον αέρα και ούτε ψύχεται από μόνο του. To γεγονός ότι έχει άλλη μορφή από αυτην μιας ανεξάρτητης κάρτας, δε σημαίνει ότι δεν υπάρχει. Και οι κονσόλες έχουν heatpipes και ανεμιστήρες. Όπως και τα laptops.

Και οι κονσόλες έχουν να αντιμετωπίσουν το μεγάλο πρόβλημα της θερμότητας, το οποίο είναι πιο έντονο λόγω του μικρού case.

RND κόστος υπάρχει και για τις κονσόλες και μάλιστα απείρως μεγαλύτερο σε σχέση με την υλοποίηση μιας κάρτας γραφικών.

Επίσης δεν ρώτησα τίποτα επί τούτου και σιγουρα όχι από σένα. Ο προβληματισμός μου σχετίζεται μόνο με την τιμή σε σχέση με τη διαφαινόμενη απόδοση, τις υφιστάμενες τιμές των high end parts και το πόσο κοντά είμαστε στην κυκλοφορία των νέων κονσολών.

Και ξαναλέω, microsoft και sony δεν αγοράζουν όσο ο μέσος καταναλωτής, αλλά το gap στην τιμή είναι πολύ μεγάλο και μάλλον (κατά την ταπεινή μου άποψη) θα έχουν μεγάλη χασούρα στο hardware όταν πρωτοκυκλοφορήσουν. Αυτό ήταν το πνεύμα του post μου.

Αν είναι να απαντήσεις, να το κάνεις με επιχειρήματα.  Χαρακτηρισμοί "χαζό" και "δεν έχει ιδέα από τεχνολογία" δεν σου δίνουν αυτομάτως δίκιο.

Δηλάδη ρε φίλε με όλα αυτά που είπες μας λες ότι μια κάρτα γραφικών σε κονσόλα έχει την ίδια τιμή με μιας κάρτα στο PC? 🤣 🤣 🤣 🤣 Μας έχετε τραλανει εδώ μέσα πραγματικά 😂😂😂😂😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/6/2020 στις 5:25 ΠΜ, kexas22 είπε

Δηλάδη ρε φίλε με όλα αυτά που είπες μας λες ότι μια κάρτα γραφικών σε κονσόλα έχει την ίδια τιμή με μιας κάρτα στο PC? 🤣 🤣 🤣 🤣 Μας έχετε τραλανει εδώ μέσα πραγματικά 😂😂😂😂😂

Που το γράφω αυτό; Γράφω ότι η κάρτα γραφικών στις κονσόλες έχει σύστημα ψύξης και pcb.  Τέλος πάντων σου είπα αν είναι να απαντήσεις να το κάνεις με επιχειρήματα. Τα emoticons και οι απαντήσεις χωρίς να διαβάζεις ένα post είναι πιθηκισμός.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Στις 16/6/2020 στις 10:17 ΜΜ, zaratustra είπε

Που το γράφω αυτό; Γράφω ότι η κάρτα γραφικών στις κονσόλες έχει σύστημα ψύξης και pcb.  Τέλος πάντων σου είπα αν είναι να απαντήσεις να το κάνεις με επιχειρήματα. Τα emoticons και οι απαντήσεις χωρίς να διαβάζεις ένα post είναι πιθηκισμός.

Αν διάβαζες από την αρχή τα σχόλια που έγραψα δεν θα έλεγες ότι σου κατεβαίνει στο μυαλό, του καλύτερο που έχεις να κάνεις.. Μανάβη και μπανάνα 🍌 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...