Προς το περιεχόμενο

Αποσυνδέσεις μετά απο αναβάθμιση σε 100αρα γραμμή.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είμαι στην forthnet αρκετά χρόνια (τα 3-4 τελευταία χρόνια με 50αρά γραμμή) και είπα να αναβαθμίσω την γραμμή μου σε 100αρα. 

Το ρούτερ μου κλειδώνει περίπου στα 128mpbs και η forthnet μου δίνει τα 110mpbs 

Απευθύνομαι εδώ καθώς πλέον δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο εκτός από τον να αρχίζω τα μπινελίκια στους τεχνικούς.

Το ρουτερ μου είναι το asus dsl-ac87vg και  οι αποσυνδέσεις γίνονται συνήθως σε ώρες αιχμής (δηλαδή από το μεσημέρι μέχρι και το βράδυ) .

Έχω αλλάξει 5 vdsl splliter - δύο ρούτερ (το δικό μου αυτό που δίνει η εταιρία) - έχω καλέσει τεχνικό σπίτι να μου πει οτι στα 5 λεπτά που είναι σπίτι μου το arcos του δεν γράφει κανένα λάθος (κλαιν μαΪν), η γραμμή μου είναι βράχος - έχω αποσυνδέσει το τηλέφωνο για ένα 24ωρο καρφώνοντας το rj11 κατευθείαν στο ρούτερ - έχω πάρει 4 φόρες τους τεχνικούς της forthnet να μου πουν ότι δεν μετά από τον παπ@ροέλεγχο που κάνουν δεν βλέπουν κανένα βραχυκύκλωμα στην γραμμή μου, έχω αλλάξει το rj11 σε περίπτωση οξείδωσης -   το πρωί περιμένω ηλεκτρολόγο να μου περάσει καινούργιο καλώδιο κατευθείαν από το κουτί του ΟΤΕ .  

 

Να διευκρινίσω ότι το ΚΑΦΑΟ βρίσκεται στα 20 μέτρα από το σπίτι μου, ότι το κουτί του ΟΤΕ είναι καρφωμένο στην πλαϊνή όψη της πολυκατοικίας μου και δίνει και στην διπλανή μονοκατοικία (για γέλια και για κλάματα), και το καλώδιο που φτάνει μέχρι εκεί είναι με ρόκα πιασμένο, από το ΚΑΦΑΟ μέχρι το σπίτι μου (πάνω από τις πόρτες εισόδων), αφού διασχίσει (και διακλαδωθεί μέσα σε αυτά)  άλλες 3 πολυκατοικίες μέσα από τα κουτιά τους τα οποία παρεμπιπτόντως είναι και αυτά έξω από τις πολύκατοικιες.

 

 

Αυτό πού θέλω να σας ρωτήσω είναι τα εξής. 

Πως μπορώ να αναγκάσω τον ΟΤΕ να περάσει καινούργιο καλώδιο από το ΚΑΦΑΟ καταυθείαν στο σπίτι μου και να μην δίνει σε δύο διαφορετικά οικόπεδα? 

Εάν δεν πετύχει αύριο το άλλαγμα του τηλεφωνικού καλωδίου από το κουτί του ΟΤΕ κατευθειαν στο σπίτι μου (δηλ να συνεχίσω να έχω αποσυνδέσεις μετά την αλλαγή της εσωτερικής  καλωδίωσης του σπιτιού μου) ποιες πρέπει να είναι οι ενέργειές μου? 

Μπορεί ο ΟΤΕ να έρθει να κάνει μετρήσεις από το καφάο μέχρι το σπίτι μου ή να ελέγξει οπτικά το καλώδιο τους μιας και περνάει εναέρια και όχι υπόγεια? 

 

Σας ευχαριστώ για την βοήθειά σας. 

 

 

Annotation 2020-06-06 030213.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, assos7gr είπε

και δίνει και στην διπλανή μονοκατοικία (για γέλια και για κλάματα)

Δεν υπάρχει ΚΑΦΑΟ ανα πολυκατοικία. Σε κάποιες περιοχές, ένα ΚΑΦΑΟ δίνει σε πολλά οικοδομικά τετράγωνα.

7 ώρες πριν, assos7gr είπε

Πως μπορώ να αναγκάσω τον ΟΤΕ να περάσει καινούργιο καλώδιο από το ΚΑΦΑΟ καταυθείαν στο σπίτι μου και να μην δίνει σε δύο διαφορετικά οικόπεδα? 

Αυτό δεν παίζει. Να ζητήσεις απο τον ΟΤΕ να έχεις αποκλειστικό ΚΑΦΑΟ δεν γίνεται.

7 ώρες πριν, assos7gr είπε

α ελέγξει οπτικά το καλώδιο τους μιας και περνάει εναέρια και όχι υπόγεια?

Δεν έχω ακούσει να περνάει καλώδια τηλεπικοινωνιών εναέρια....

Επεξ/σία από zx1234r
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, zx1234r είπε

Δεν υπάρχει ΚΑΦΑΟ ανα πολυκατοικία. Σε κάποιες περιοχές, ένα ΚΑΦΑΟ δίνει σε πολλά οικοδομικά τετράγωνα.

Αυτό δεν παίζει. Να ζητήσεις απο τον ΟΤΕ να έχεις αποκλειστικό ΚΑΦΑΟ δεν γίνεται.

Δεν έχω ακούσει να περνάει καλώδια τηλεπικοινωνιών εναέρια....

Σε ευχαριστώ για την απάντησή σου.

Δεν είπα ότι υπάρχει ΚΑΦΑΟ στην πολυκατοικια, αλλά ότι το κουτι του ΟΤΕ είναι έξω απο την πολυκατοικια. Το ΚΑΦΑΟ είναι 20-30 μέτρα από το σπίτι. 

Ούτε ανεφερα ότι θέλω ΚΑΦΑΟ για μένα μόνο αλλά να γίνει ενάς ελεγχος του καλωδιού μου από το ΚΑΦΑΟ μεχρι το κουτι της πολυκατοικιας, που δεν ειναι υπογειο αλλα καρφωμενο με ρόκα απο Το καφάο μέχρι το κουτι της πολυκατοικιας και περνάει επανω απο τις πόρτες εισόδου αλλών δυο οικημάτων πριν φτάσει σε εμας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποτέ μία οικοδομή δεν συνδέεται με το δικό της καλώδιο κατευθείαν με την υπαίθρια καμπίνα. Εξαίρεση και μοναδική περίπτωση, αν η καμπίνα είναι μπροστά από την οικοδομή.

Αυτό που γίνεται είναι από την καμπίνα να φεύγει ένα κεντρικό υπόγειο ή εναέριο καλώδιο, που διατρέχει τους δρόμους μιας μικρής περιοχής, καλύπτοντας τις οικοδομές που υπάρχουν εκεί. Ενδιάμεσα γίνεται διακλάδωση, από την οποία φεύγουν μικρότερα καλώδια (υπόγεια ή εναέρια) μοιράζοντας στις γειτονικές οικοδομές. Εσύ είσαι σε περιοχή που το δίκτυο είναι εναέριο, εξού και τα καλώδια που τρέχουν από το εξωτερικό box διακλάδωσης προς τα γειτονικά σπίτια, μέχρι να φθάσει στο δικό σου.

Ακριβώς το ίδιο συμβαίνει και σε FTTH με την οπτική ίνα. Και ισχύει σε όλο τον πλανήτη. Αλίμονο αν από κάθε οικοδομή έφευγε ένα καλώδια κατευθείαν στην καμπίνα. Το κόστος εγκατάστασης και υποστήριξης θα ήταν τεράστιο και γι' αυτό δεν γίνεται πουθενά.

Αν ήσουν πελάτης του ΟΤΕ, θα είχες κάποιες αμυδρές ελπίδες να ασχοληθεί με την περίπτωσή σου. Τώρα όμως είσαι πελάτης άλλου παρόχου και θα στο γράψω απλοϊκά, ότι θα σε γειώσει κανονικά. Από την άλλη ο δικός σου πάροχος πρέπει να αναφέρει στον ΟΤΕ το πρόβλημα, αλλά πρώτον εξαρτάται την περίπτωση αν θα το κάνει και δεύτερον αν δεν τον γειώσει και αυτόν ο ΟΤΕ. Τουλάχιστον έλεγχο πρέπει να κάνει. Η αποκατάσταση είναι το θέμα κι εφόσον φυσικά αποδειχθεί η βλάβη σε αυτό το τμήμα της καλωδίωσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, jkoukos είπε

Ποτέ μία οικοδομή δεν συνδέεται με το δικό της καλώδιο κατευθείαν με την υπαίθρια καμπίνα. Εξαίρεση και μοναδική περίπτωση, αν η καμπίνα είναι μπροστά από την οικοδομή.

Αυτό που γίνεται είναι από την καμπίνα να φεύγει ένα κεντρικό υπόγειο ή εναέριο καλώδιο, που διατρέχει τους δρόμους μιας μικρής περιοχής, καλύπτοντας τις οικοδομές που υπάρχουν εκεί. Ενδιάμεσα γίνεται διακλάδωση, από την οποία φεύγουν μικρότερα καλώδια (υπόγεια ή εναέρια) μοιράζοντας στις γειτονικές οικοδομές. Εσύ είσαι σε περιοχή που το δίκτυο είναι εναέριο, εξού και τα καλώδια που τρέχουν από το εξωτερικό box διακλάδωσης προς τα γειτονικά σπίτια, μέχρι να φθάσει στο δικό σου.

Ακριβώς το ίδιο συμβαίνει και σε FTTH με την οπτική ίνα. Και ισχύει σε όλο τον πλανήτη. Αλίμονο αν από κάθε οικοδομή έφευγε ένα καλώδια κατευθείαν στην καμπίνα. Το κόστος εγκατάστασης και υποστήριξης θα ήταν τεράστιο και γι' αυτό δεν γίνεται πουθενά.

Αν ήσουν πελάτης του ΟΤΕ, θα είχες κάποιες αμυδρές ελπίδες να ασχοληθεί με την περίπτωσή σου. Τώρα όμως είσαι πελάτης άλλου παρόχου και θα στο γράψω απλοϊκά, ότι θα σε γειώσει κανονικά. Από την άλλη ο δικός σου πάροχος πρέπει να αναφέρει στον ΟΤΕ το πρόβλημα, αλλά πρώτον εξαρτάται την περίπτωση αν θα το κάνει και δεύτερον αν δεν τον γειώσει και αυτόν ο ΟΤΕ. Τουλάχιστον έλεγχο πρέπει να κάνει. Η αποκατάσταση είναι το θέμα κι εφόσον φυσικά αποδειχθεί η βλάβη σε αυτό το τμήμα της καλωδίωσης.

Σε ευχαριστώ για την κατατόπιστική σου απάντηση. 

Από έχθες που πέρασα καινούργιο καλώδιο από το ρούτερ μου στο κουτί του ΟΤΕ της πολυκατικοίας μου δεν έχω αποσυνδέσεις  και έχω ελάχιστα λάθη, έκλεισε ήδη ένα 24ώρο χωρίς αποσύνδεση.

Αρχίζω να πιστεύω ότι κάναμε μια εργάσια σπίτι πριν 1-2 μήνες (βάλαμε κρυφό φωτισμό) και από τότε ξεκίνησε το κακό (υποθέτω) . 

 

18 ώρες πριν, cons1985 είπε

Καλό κουράγιο είχα αντίστοιχο πρόβλημα με το δικό σου και το μόνο που με έσωσε ήταν η υποβάθμιση σε 50αρα. 

Μάλλον δεν θα το χρειαστώ, πάντως μου πέρασε από το μυαλό μου. 

Annotation 2020-06-07 120522.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την εχω βγάλει εντελως. 

Σημερα μετα απο αλεπαλληλες αποσυνδεσείς ανεβηκε το snr και επεσε κατα 5mpbs το κλείδωμα. 

Ανεβάζω νέο screen shot. 

 

Annotation 2020-06-09 202830.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...