Προς το περιεχόμενο

Cosmote και Paypal


Cntrl+X

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θέλω να ρωτήσω για ένα θέμα ασφαλείας / ιδιωτικότητας σχετικά με Paypal και Cosmote.

Δοκιμάζοντας να αγοράσω χρόνο ομιλίας για cosmoκάρτα, αποφάσισα να πληρώσω με Paypal. Όπως γνωρίζετε όσοι χρησιμοποιείτε το Paypal, όταν πας να αγοράσεις κάτι μέσω αυτού, αναδύεται ένα παράθυρο του Paypal και εκεί δίνεις username / passwd για να ολολκηρωθεί η αγορά.

Ε, λοιπόν αυτό δε συνέβη με τον Cosmote. Αφού επέλεξα πληρωμή με Paypal (μέσω Desktop PC), με ρώτησε αν θέλω να συνεχίσω με το Top Up. Τι ακριβώς είναι αυτό δεν ξέρω, ξέρω όμως ότι αν επιλέξεις “όχι” τότε δεν προχωρά η αγορά με Paypal. Πάτησα “ναι”. Και τότε, προς έκπληξή μου, μου έβγαλε μήνυμα ότι η αγορά ολοκληρώθηκε επιτυχώς. Ούτε κωδικοί ασφαλείας ούτε τίποτα. Είμαι χρήστης που απορρίπτω πάντοτε τις επιλογές απομνημόνευσης κωδικών από τον browser. Το μόνο μέρος που αποθηκεύω κωδικούς είναι το κεφάλι μου. Αλλά επειδή λέω ποτέ δεν ξέρεις, αλλάζω τον password του Paypal και προσθέτω και δεύτερο επίπεδο ασφαλείας με αποστολή SMS κάθε φορά που θέλω να ολοκληρωθεί η συναλλαγή και μάλιστα σε διαφορετικό αριθμό κινητού από αυτόν που θα ανανεώνονταν ο χρόνος ομιλίας. Κανένα από τα κινητά δεν ήταν smartphone. Αφού ο δεύτερος κωδικός γνωστοποιείται στον χρήστη επί τόπου και για μία μόνο συναλλαγή κάθε φορά, σκέφτηκα θα είναι αδύνατο για μια τρίτη υπηρεσία (Cosmote εν προκειμένω) να προχωρήσει αυτόματα σε ολοκλήρωση συναλλαγής χωρίς να αναγκαστεί να χρησιμοποιήσει τα Pop ups του Paypal ακόμα κι αν ο χρήστης είχε ξεχαστεί και είχε ζητήσει κάποτε από την υπηρεσία αυτή να θυμάται τους κωδικούς. Πράγματι, έτσι έκανα στο μεταξύ κάποιες μικροαγορές από το ebay χωρίς πρόβλημα.

Όταν όμως αποφάσισα να ξανα-αγοράσω χρόνο ομιλίας από τον Cosmote, προς μεγάλη μου έκπληξη παράκαμψε ξανά τις διαδικασίες ασφαλείας του Paypal. Όχι μόνο το νέο κωδικό που δεν ήταν δυνατό να γνωρίζει αλλά και τον κωδικό β’ επιπέδου με το SMS.

Έχει κανείς ιδέα τι ακριβώς παίζει με αυτό το Top Up του Cosmote; Υπάρχει κάποιου είδους συμφωνία Paypal - Cosmote να μη ζητώνται κωδικοί για τις συναλλαγές; Απευθυνόμενος στην υποστήριξη πελατών του Cosmote μου είπαν ότι δε γνωρίζουν γιατί συμβαίνει αυτό και να απευθυνθώ στο Paypal. Αυτό το είχα κάνει ήδη και αναμένω απάντηση και από αυτούς.

Επεξ/σία από Cntrl+X
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

13 λεπτά πριν, Cntrl+X είπε

Θέλω να ρωτήσω για ένα θέμα ασφαλείας / ιδιωτικότητας σχετικά με Paypal και Cosmote.

Δοκιμάζοντας να αγοράσω χρόνο ομιλίας για cosmoκάρτα, αποφάσισα να πληρώσω με Paypal. Όπως γνωρίζετε όσοι χρησιμοποιείτε το Paypal, όταν πας να αγοράσεις κάτι μέσω αυτού, αναδύεται ένα παράθυρο του Paypal και εκεί δίνεις username / passwd για να ολολκηρωθεί η αγορά.

Ε, λοιπόν αυτό δε συνέβη με τον Cosmote. Αφού επέλεξα πληρωμή με Paypal (μέσω Desktop PC), με ρώτησε αν θέλω να συνεχίσω με το Top Up. Τι ακριβώς είναι αυτό δεν ξέρω, ξέρω όμως ότι αν επιλέξεις “όχι” τότε δεν προχωρά η αγορά με Paypal. Πάτησα “ναι”. Και τότε, προς έκπληξή μου, μου έβγαλε μήνυμα ότι η αγορά ολοκληρώθηκε επιτυχώς. Ούτε κωδικοί ασφαλείας ούτε τίποτα. Είμαι χρήστης που απορρίπτω πάντοτε τις επιλογές απομνημόνευσης κωδικών από τον browser. Το μόνο μέρος που αποθηκεύω κωδικούς είναι το κεφάλι μου. Αλλά επειδή λέω ποτέ δεν ξέρεις, αλλάζω τον password του Paypal και προσθέτω και δεύτερο επίπεδο ασφαλείας με αποστολή SMS κάθε φορά που θέλω να ολοκληρωθεί η συναλλαγή και μάλιστα σε διαφορετικό αριθμό κινητού από αυτόν που θα ανανεώνονταν ο χρόνος ομιλίας. Κανένα από τα κινητά δεν ήταν smartphone. Αφού ο δεύτερος κωδικός γνωστοποιείται στον χρήστη επί τόπου και για μία μόνο συναλλαγή κάθε φορά, σκέφτηκα θα είναι αδύνατο για μια τρίτη υπηρεσία (Cosmote εν προκειμένω) να προχωρήσει αυτόματα σε ολοκλήρωση συναλλαγής χωρίς να αναγκαστεί να χρησιμοποιήσει τα Pop ups του Paypal ακόμα κι αν ο χρήστης είχε ξεχαστεί και είχε ζητήσει κάποτε από την υπηρεσία αυτή να θυμάται τους κωδικούς. Πράγματι, έτσι έκανα στο μεταξύ κάποιες μικροαγορές από το ebay χωρίς πρόβλημα.

Όταν όμως αποφάσισα να ξανα-αγοράσω χρόνο ομιλίας από τον Cosmote, προς μεγάλη μου έκπληξη παράκαμψε ξανά τις διαδικασίες ασφαλείας του Paypal. Όχι μόνο το νέο κωδικό που δεν ήταν δυνατό να γνωρίζει αλλά και τον κωδικό β’ επιπέδου με το SMS.

Έχει κανείς ιδέα τι ακριβώς παίζει με αυτό το Top Up του Cosmote; Υπάρχει κάποιου είδους συμφωνία Paypal - Cosmote να μη ζητώνται κωδικοί για τις συναλλαγές; Απευθυνόμενος στην υποστήριξη πελατών του Cosmote μου είπαν ότι δε γνωρίζουν γιατί συμβαίνει αυτό και να απευθυνθώ στο Paypal. Αυτό το είχα κάνει ήδη και αναμένω απάντηση και από αυτούς.

Λογικά έχεις ενεργοποιήσει το One Touch στο PayPal γι αυτό και το προσπέρασε...

Αν θες να ακυρώσεις την "αυτόματη" ανανέωση θα συνδεθείς και θα το διαχειριστείς από τη σελίδα του PayPal.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειάζεται να βάλεις κωδικούς γιατί εσυ ο ίδιος έδωσες εξουσιοδότηση στην cosmote να τραβάει τα χρήματα κάθε φορά που εσυ επιλέγεις top up. Top up σημαίνει φόρτωμα.

Αυτες οι συναλλαγές μπορείς να τις διαχειριστείς μέσα από το PayPal στις αυτόματες πληρωμές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν κανεις συναλλαγές με χρηματα μέσω ίντερνετ πρεπει καθε κουμπάκι που πατας να το διαβαζεις 5-10 φορές πριν αποφασίσεις να κανεις αποδοχή.

Με το κωδικό που άλλαξες δεν κατάφερες τίποτα, και την επόμενη φορα το ιδιο θα συμβεί, δηλαδή δεν θα ζητήσει κωδικους.

Πηγαινε στα αγαπημένα του ππ και αφαίρεσε την cosmote.

Τopup σημαίνει αυτό ακριβώς που περιγράφεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες!

Πράγματι στο μενού του Paypal εμφανίζεται ο Cosmote στις αυτόματες πληρωμές. Δε μπορώ να ανακαλέσω στη μνήμη μου πότε ακριβώς εξουσιοδότησα τον Cosmote αλλά προφανώς έτσι έγινε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 ώρα πριν, Cntrl+X είπε

Το μόνο μέρος που αποθηκεύω κωδικούς είναι το κεφάλι μου. Αλλά επειδή λέω ποτέ δεν ξέρεις, αλλάζω τον password του Paypal και προσθέτω και δεύτερο επίπεδο ασφαλείας με αποστολή SMS κάθε φορά που θέλω να ολοκληρωθεί η συναλλαγή και μάλιστα σε διαφορετικό αριθμό κινητού από αυτόν που θα ανανεώνονταν ο χρόνος ομιλίας

Χαίρομαι που βρήκες την λύση, εγώ πάντως νόμιζα πως τρόλαρες με αυτή τη διαδικασία που περιγράφεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Έκανα ανανέωση μέσω paypal από την εφαρμογή 12€ και μου έχει κάνει κράτηση διπλή με την μια να λέει εξουσιοδότηση.Το 1€ δεν ξέρω γιατί το έχει ξεχωρίσει.Δεν έχουν επιστραφεί στο λογαριασμό ακόμα.Περιμένω ή πρέπει να επικοινωνήσω;

image.png.914fda2586e20cb3678fb43a74572f71.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
Στις 6/6/2020 στις 1:18 ΜΜ, Cntrl+X είπε

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες!

Πράγματι στο μενού του Paypal εμφανίζεται ο Cosmote στις αυτόματες πληρωμές. Δε μπορώ να ανακαλέσω στη μνήμη μου πότε ακριβώς εξουσιοδότησα τον Cosmote αλλά προφανώς έτσι έγινε.

Έχε υπόψη σου πως αν κάνεις ανάκληση δεν υπάρχει επιστροφή μετά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Τελευταια δεν μπορω να πληρωσω COSMOTE με paypal.  To παραθυρο του paypal

ανοιγει κανονικα, γραφει συνδεθηκατε, κατι γραφει για ενα ευρω, και μετα οταν

κανω επιβεβαιωση στην σελιδα της cosmote γραφει οτι η πληρωμη δεν εγινε.

Σε αλλα καταστηματα το paypal δουλευει κανονικα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, ringboy είπε

Τελευταια δεν μπορω να πληρωσω COSMOTE με paypal.  To παραθυρο του paypal

ανοιγει κανονικα, γραφει συνδεθηκατε, κατι γραφει για ενα ευρω, και μετα οταν

κανω επιβεβαιωση στην σελιδα της cosmote γραφει οτι η πληρωμη δεν εγινε.

Σε αλλα καταστηματα το paypal δουλευει κανονικα.

 

Πριν 20 μερες ειχα και γω το ιδιο προβλημα, ανανεωσα αλλιως τλκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, ringboy είπε

Τελευταια δεν μπορω να πληρωσω COSMOTE με paypal.  To παραθυρο του paypal

ανοιγει κανονικα, γραφει συνδεθηκατε, κατι γραφει για ενα ευρω, και μετα οταν

κανω επιβεβαιωση στην σελιδα της cosmote γραφει οτι η πληρωμη δεν εγινε.

Σε αλλα καταστηματα το paypal δουλευει κανονικα.

 

Εχεις δοκιμάσει απο την εφαρμογή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απο εφαρμογη δεν εχω δοκιμασει, γιατι δεν  κανω πληρωμες απο κινητο.

Μου φαινεται οτι παιζει καποια extra χρεωση απο paypal για cosmote, (1 ευρω?)

που ακυρωνει την συναλλαγη οταν δεν εχεις λεφτα μεσα στο paypal.

 

Επεξ/σία από ringboy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, ringboy είπε

Απο εφαρμογη δεν εχω δοκιμασει, γιατι δεν  κανω πληρωμες απο κινητο.

Μου φαινεται οτι παιζει καποια extra χρεωση απο paypal για cosmote, (1 ευρω?)

που δυσκολευει την συναλλαγη οταν δεν εχεις λεφτα μεσα στο paypal.

 

Δεν υπάρχει παραπάνω χρέωση.

Εγω δεν έχω υπόλοιπο στο ΡΡ,πάντα τραβάει απο την συνδεμένη κάρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ το έχω παρατηρήσει εδώ και κανένα δίμηνο

Φαίνεται ενώ κάνει δοκιμαστική πληρωμή για ένα E και παίρνει έγκριση,

όταν στο τέλος πάει να κάνει την πληρωμή , σαν να έχει όριο 1+1 Ε οπότε απορρίπτεται.

Σημειωτέον και εγώ έχω κάρτα συνδεδεμένη, ενώ παλιότερα πλήρωνα πάντα με τον ιδιο τρόπο.

Σημ.

Δυστυχώς το activity του paypal δεν δείχνει τίποτα, οπότε το παραπάνω είναι μια υπόθεση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...