Προς το περιεχόμενο

Αμορτισέρ Seat Ιbiza 2003


Geocheats2

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άλλαξα λάστιχα και μου είπε ο λαστιχάς ότι χρειάζονται αλλαγή και τα αμορτισέρ (που ισχύει γτ η μια πίσω μπουκάλα έχει αρχίσει να χάνει λάδια) και λέω επί ευκαιρίας ας τα αλλάξω όλα γτ δεν πρέπει να έχουν αλλαχτεί και ποτέ, πάνω γράφουν volkswagen  MONROE GM7 600 513 025 AR HM 308 A

Έλεγα να τα πάρω από εδώ και να τα αλλάξω μόνος μου και να πάω μόνο για ευθυγράμμιση στον μάστορα.

Έχετε να προτείνετε κάτι συγκεκριμένο, δεν ξέρω τι παίζει με την σκληρότητα κλπ θέλω μόνο μπουκάλες μπρος πίσω, επίσης αν νομίζετε ότι είναι ευκαιρία να αλλάξω κάτι άλλο μαζί με αυτήν την δουλεία.

Γιώργος

Επεξ/σία από Geocheats2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Monroe oespectrum.Χρυση τομη αναμεσα στα "σουπα" απλα και τα πιο σκληρα π.χ kayaba ultra sr.Tα υπολοιπα ειναι πιο σκληρα και φανταζομαι  εκτος κοστολογιου.

https://www.rellasamortiser.gr/el/469-seat-ibiza-2002-2008

Επεξ/σία από toyo73
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, toyo73 είπε

Monroe oespectrum.Χρυση τομη αναμεσα στα "σουπα" απλα και τα πιο σκληρα π.χ kayaba ultra sr.Tα υπολοιπα ειναι πιο σκληρα και φανταζομαι  εκτος κοστολογιου.

https://www.rellasamortiser.gr/el/469-seat-ibiza-2002-2008

Ευχαριστώ πολύ είχα ξεχάσει να ενεργοποιήσω τις ειδοποιήσεις.

Έχεις να προτείνεις κάτι άλλο που είναι ευκαιρία να αλλαχτεί μιας και θα αλλάξω αυτά?? Επίσης επειδή είμαι τέρμα άσχετος αξίζει να βάλω τα ποιο σκληρά τι θα κερδίσω, καλύτερο κράτημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με πιο σκληρά επώνυμα αμορτισέρ σίγουρα θα δεις μια διαφορά προς το καλύτερο από θέμα κρατηματος,μην φανταστείς βέβαια τρελλή διαφορά,αλλά το αμάξι θα κοπανάει πιο πολύ,Ελλάδα είμαστε όποτε καταλαβαίνεις.

Χαρακτηριστικά έχω πολλά χρόνια τον συνδυασμό Eibach pro kit ελατήρια με Bilstein B8, το αμάξι είναι πιο σφιχτό και σταθερό ΑΛΛΑ κούτσουρο.Οταν το κυκλοφορούσε Γερμανία το ένοιωθα λίγο,αλλη ποιοτητα δρόμων,εδώ πλέον είναι κουραστικό,αφού σκέφτομαι να ξαναβάλω τα μανισια.

Γενικά με πιο σκληρά αμορτισέρ κερδίσεις ως έναν βαθμό καλύτερο κράτημα,χάνεις σε μεγαλύτερο βαθμό την άνεση.

Πλέον θα επενδυα τα χρήματα μου σε καλύτερα φρένα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/6/2020 στις 11:04 ΠΜ, Geocheats2 είπε

Άλλαξα λάστιχα και μου είπε ο λαστιχάς ότι χρειάζονται αλλαγή και τα αμορτισέρ (που ισχύει γτ η μια πίσω μπουκάλα έχει αρχίσει να χάνει λάδια) και λέω επί ευκαιρίας ας τα αλλάξω όλα γτ δεν πρέπει να έχουν αλλαχτεί και ποτέ, πάνω γράφουν volkswagen  MONROE GM7 600 513 025 AR HM 308 A

Έλεγα να τα πάρω από εδώ και να τα αλλάξω μόνος μου και να πάω μόνο για ευθυγράμμιση στον μάστορα.

Έχετε να προτείνετε κάτι συγκεκριμένο, δεν ξέρω τι παίζει με την σκληρότητα κλπ θέλω μόνο μπουκάλες μπρος πίσω, επίσης αν νομίζετε ότι είναι ευκαιρία να αλλάξω κάτι άλλο μαζί με αυτήν την δουλεία.

Γιώργος

Δεν είναι και η πιο εύκολη δουλειά να αλλάξεις αμορτισερ ,ειδικά σε mcfearson αναρτήσεις.Θες να σφίξεις το ελατήριο για το βάλε βγάλε.Αν κάνεις λάθος μπορεί να πάθεις μεγάλη ζημιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jmmys είπε

Με πιο σκληρά επώνυμα αμορτισέρ σίγουρα θα δεις μια διαφορά προς το καλύτερο από θέμα κρατηματος,μην φανταστείς βέβαια τρελλή διαφορά,αλλά το αμάξι θα κοπανάει πιο πολύ,Ελλάδα είμαστε όποτε καταλαβαίνεις.

Χαρακτηριστικά έχω πολλά χρόνια τον συνδυασμό Eibach pro kit ελατήρια με Bilstein B8, το αμάξι είναι πιο σφιχτό και σταθερό ΑΛΛΑ κούτσουρο.Οταν το κυκλοφορούσε Γερμανία το ένοιωθα λίγο,αλλη ποιοτητα δρόμων,εδώ πλέον είναι κουραστικό,αφού σκέφτομαι να ξαναβάλω τα μανισια.

Γενικά με πιο σκληρά αμορτισέρ κερδίσεις ως έναν βαθμό καλύτερο κράτημα,χάνεις σε μεγαλύτερο βαθμό την άνεση.

Πλέον θα επενδυα τα χρήματα μου σε καλύτερα φρένα.

Ευχαριστώ για το input ήσουν κατατοπιστικότατος. Στην επόμενη αλλαγή θα το κοιτάξω.

34 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Δεν είναι και η πιο εύκολη δουλειά να αλλάξεις αμορτισερ ,ειδικά σε mcfearson αναρτήσεις.Θες να σφίξεις το ελατήριο για το βάλε βγάλε.Αν κάνεις λάθος μπορεί να πάθεις μεγάλη ζημιά.

Ευτυχώς έχει ο γείτονας τον σφυρίχτρα και θα μου τον δανείσει να κάνω δουλειά, αν τα βρω ζόρικα, με 3ις ρόδες πας 500 μέτρα, έτσι δεν είναι 😛. Δεν είναι τα 40-50€ που θα μου πάρει ο μάστορας να τα βάλει. Θέλω να μάθω γενικά, και αφού έχω ένα φθηνό πειραματόζωο γτ να μην δοκιμάσω, στην χειρότερη θα δώσω τα 40-50.

 

Οπότε πάω για αυτά που πρότεινε ο toyo73

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να μάθεις κοιτώντας.Πρέπει να κάνεις προεργασία στα νέα αμορτισέρ πριν τα βάλεις πάνω.Ξεβιδώνεις πολλά και ένα λάθος μετά μπορεί να πάθεις ζημιά στον δρόμο.Ειδικά κάποιος που δεν έχει πείρα ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσοχή τα αμορτισέρ που θα βάλεις να μην είναι χαμηλώματος ,αυτά δηλαδή που πρέπει να συνδυάζονται οπωσδήποτε με ελατήρια χαμηλώματος,πχ τα KONI τα κίτρινα για δουλέψουν σωστά πρέπει να συνδυαστούν με ελατήρια χαμηλώματος ,αν μπουν όπως είναι με εργοστασιακά ελατήρια δεν θα δουλεύουν σωστά με ότι αυτό συνεπάγεται.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Dark_Nightfall είπε

Προσοχή τα αμορτισέρ που θα βάλεις να μην είναι χαμηλώματος ,αυτά δηλαδή που πρέπει να συνδυάζονται οπωσδήποτε με ελατήρια χαμηλώματος,πχ τα KONI τα κίτρινα για δουλέψουν σωστά πρέπει να συνδυαστούν με ελατήρια χαμηλώματος ,αν μπουν όπως είναι με εργοστασιακά ελατήρια δεν θα δουλεύουν σωστά με ότι αυτό συνεπάγεται.

Μήπως γνωρίζεις και για αυτά που πρότεινε ο toyo73? 

Monroe OESpectrum?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα έπρεπε να περάσω και κτεο και μου είπαν ότι θέλουν αλλαγή και τα σινεμπλόκ.

Είμαι στην φάση που ετοιμάζω τις παραγγελίες

Τελικά θα πάρω αυτές τις μπουκάλες

https://www.rellasamortiser.gr/el/seat/1153-seat-ibiza-kayaba-excel-g-2002-2008-334835-343328.html?cid=469

Πήγα να ζητήσω μια προσφορά για όλο το πακέτο και μου είπε ο μάστορας ότι θέλω και top mount οπότε κλείνω σε αυτά για μπροστά

https://www.autodoc.co.uk/monroe/7437087

και αυτά για πίσω

https://www.autodoc.co.uk/kyb/1738223

απλά έχω κολλήσει στα σινεμπλοκ αν μπορεί κανείς να βοηθήσει

υποθέτω ότι είμαι στην σωστή κατηγορία εδώ

https://www.autodoc.co.uk/car-parts/arm-bushes-10672/seat/ibiza/ibiza-iv-6l1/16809-1-4-16v?categories[0]=251

βασικά είμαι στην σωστή κατηγορία ? και αν ναι έχετε να προτείνετε κάποιο?

Απο οτι κατάλαβα χρειάζομαι 4 σινεμπλοκ σύνολο

Γιώργος

 

btw για το αποπανο πακέτο ο μάστορας μου είπε 550 όλα μαζί με ευθυγράμμιση, ποσό που θεωρώ εξωπραγματικό.

Επεξ/σία από Geocheats2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...