Προς το περιεχόμενο

Το Honor Play 4 Pro είναι το πιο επίκαιρο smartphone του 2020 αφού διαθέτει θερμόμετρο


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 46
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Τα θερμόμετρα υπερύθρων έχουν μεγάλο σφάλμα, οπότε σε ένα κινητό θα ήταν βολικό για χοντρικές μετρήσεις του ποδιού αλλά δεν υποκαθιστούν ένα θερμόμετρο υδραργύρου. Να δείξει δέκατα ή θερμοκρασία με σφάλμα 1 βαθμού για επιβεβαίωση πυρετού όταν κάποιος δεν αισθάνεται καλά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
15 ώρες πριν, johnbond είπε

Μάλλον είσαι νέος οπότε που να καταλάβεις έτσι που έχετε γίνει. 

Αυτό που περιγράφεις ειρωνικά,  είναι όντως η αληθινή ζωή. Κάποτε έτσι ζούσαμε. Βγαίναμε έξω χωρίς πορτοφόλι,χωρίς λεφτα,κάρτες κινητά κτλ δεν είχαμε καν και πηγαίναμε στη θάλασσα να δούμε καμιά γκόμενα.

Όχι να σκεφτόμαστε μη μας πιάσει πυρετός να έχουμε το θερμόμετρο εύκαιρο.

Έλεος!! Και χαίρεστε κιόλας.

Τώρα για άλλες χρήσεις είναι όντως ένα ωραίο gadget αλλά άλλο το ένα άλλο το άλλο.

35άρης είμαι και γνωρίζω πολύ καλά πως ήταν η ζωή που περιγράφεις.

Ευχαριστώ, αλλά θα προτιμήσω την εποχή της τεχνολογικής έξαρσης και όχι την εποχή που δεν είχαμε τίποτα ουσιώδες να κάνουμε την εκάστοτε δουλειά μας.

Καλή κι η νοσταλγία, η οποία εκτός των άλλων, ωραιοποιεί τα δύσκολα βιώματα, αλλά μη προσπαθούμε να πείσουμε τους εαυτούς μας ότι ήταν πιο πρακτικές οι τότε εποχές από τη σημερινή.

Προτιμώ να stream-άρω όποιο μουσικό κομμάτι μπορεί να σκεφτώ εκείνη τη στιγμή, παρά να γυρίζω κασέτες στο walkman και να αλλάζω μπαταρίες κάθε τρεις και λίγο.

Κι επειδή τυγχάνει να έζησα στο μεταίχμιο αυτής της μετάβασης, του τότε με το σήμερα, είμαι 1000% πεπεισμένος για το τι θεωρώ πρακτικό και ουσιώδες.

Όλα τα υπόλοιπα του στυλ "τότε στα χρόνια μας, ήταν όλα πιο ρομαντικά και αληθινά" κι άλλα τέτοια boomer-ish τσιτάτα, τα αφήνω σ'αυτούς που αρέσκονται σε καφενειακού τύπου συζητήσεις.

Η ζωή προχωράει μόνο μπροστά.-

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, gripoulas1983 είπε

Εδω αλλοι κανουν σχολιο σε επεξεργαστες τι νουμερο παπουτσι φορανε και σου ηρθε να κανεις σχολιο σε μενα απλα για να κανεις νο εσυ ενα σχολιο.Ελα σαββατο ειναι δεν πας καμια ατα να ξεκαμπικαρεις;Γινατε ολοι ειδικοι στο ινσομνια και κρινετε κιολας.Ο καθε ασχετος εδω μεσα ειναι.

🐑🐑🐑🐑🐑🐑🐑🐑🐑🐑🐑🐑🐑🐑🐑🐑🐑🐑🐑🐑🐑🐑🐑🐑🐑🐑🐑🐑🐑🐑🐑🐑🐑🐑🐑🐑🐑🐑🐑🐑🐑🐑🐑🐑🐑

Είμαι άσχετος εγώ που είπα ότι, ότι επιπλέον σου δίνει μια εταιρία είναι καλό, αλλά εσύ που βελαζεις είσαι ειδικός; αν έβαζε θερμόμετρο η samsung η η apple ειδικέ, θα σου άρεσε περισσότερο, και το ποιος χρειάζεται ατα φαίνεται, περιμένω να απαντήσεις με επιχειρήματα των προβάτων όπως ξέρεις εσύ τώρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, giannakis1983 είπε

Έχεις ένα δίκιο , αλλά τα βιομηχανικού τύπου είναι κουμούτσες και έχουν έξτρα καλώδια και τα υπέρυθρα είναι και αυτά συσκευές που μπορούν να τις αντικαταστήσουν τα κινητά. Αυτό εννούσα.

Τα βιομηχανικού τύπου χρησιμοποιούνται σε βιομηχανικές εφαρμογές , κλιβάνους , ψυγεία  κτλ όπου αλλού βρίσκεται το στοιχείο και αλλού η ένδειξη . Σε τέτοιες συσκευές οπως καταλαβαίνεις δεν μπορεί ετσι και αλλιώς να χρησιμοποιηθεί το κινητό , θα καταστραφεί.        

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εύγε στη Χαβάη. Σαφώς χρήσιμη λειτουργία και απορώ μάλιστα γιατί άργησε να έρθει τόσο πολύ. Ανάλυση αίματος, ούρων κ.α. είναι λίγο πιο μακρία προς το παρόν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, johnbond είπε

Ναι ρε συ καλύτερα ήταν ακόμη και τοτε. 

Τώρα είναι καλύτερα μες τις μεγαλουπόλεις που δε μπορείς να αναπνεύσεις;

Και το πρόβλημα μου δεν είναι με το θερμόμετρο. Σα προσθήκη είναι ωραία. 

Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι έχει γίνει καθημερινότητά ο Κατακουζηνός(που πριν 20 χρόνια ήταν άκρως γραφικός) που αλοιφεται με betadin και φοβάται να αγκαλιαστει,  και έτσι βρήκαν έδαφος να πουλάνε θερμόμετρα πυρετού σε ένα κινητό. 

Θα μας κάνουν σαν τα μούτρα τους οι Κινέζοι.

Όχι, δεν ήταν καλύτερα, θυμάσαι μόνο τα καλά, όπως κάνουμε με τον στρατό, με το σχολείο και με κάθε παλιά ανάμνηση, είναι ένα τρικ του εγκεφάλου μας.
Δεν ξέρω πως είναι τα πράγματα στην Αθήνα και στην Θεσσαλονίκη σήμερα μιας και είμαι από χωριό, εδώ ακόμα έτσι είμαστε, όλοι γνωστοί και φίλοι, έχει τα καλά του αλλά έχει και τα κακά του.
Και ναι, δεν θα μπορούσα να ζήσω ξανά μέσα σε πόλη, στη Θεσσαλονίκη που έζησα (κέντρο) είχε τρομερά πλεονεκτήματα σε πολλά θέματα αλλά έβλεπες πάνω κάτω αυτό που περιγράφεις και άλλα αρκετά χειρότερα, αυτό που δεν καταλαβαίνω όμως είναι γιατί φταίει η τεχνολογία για αυτό; Και στο χωριό τα ίδια gadgets έχουμε, όλοι με τα smartphones στα χέρια είναι αλλά δεν υπάρχει αυτό που περιγράφεις, αν ζήσεις λιγάκι έξω από Θεσσαλονίκη (πχ Περαία) θα διαπιστώσεις ότι οι άνθρωποι γνωρίζονται ο ένας με τον άλλο και συμπεριφέρονται διαφορετικά, δεν φταίει η τεχνολογία.

Σχετικά με τους Κινέζους που γράφεις να θυμάσαι ότι είναι ένας λαός με τεράστια ιστορία που αναγκάστηκε να κάνει γιγάντιες θυσίες για να επιβιώσει, κυριολεκτικά υπήρχαν χρόνια που λόγο υπερπληθυσμού δεν είχανε να φάνε, σκύψαν το κεφάλι, δουλέψαν και σήμερα στέκονται σχεδόν αντάξια απέναντι στο δυτικό κόσμο, είναι αυτοί που αν κατεβάσουν ρολά για 1 χρόνο δεν θα έχεις ούτε σύριγγες για να κάνεις ενέσεις, ας κοιτάξουμε την δική μας κατάντια που έχουμε αναγκάσει τα παιδιά μας να μεταναστεύουν σε άλλες χώρες γιατί κάποιοι σε αυτή τη χώρα δεν μπορούν να χωνέψουν ότι η τεχνολογία είναι το άγιο δισκοπότηρο στις μέρες μας και θωρούν τα μυαλά που γεννά η χώρα μας ανίκανα γιατί απλά δεν μπορούν να τα καταλάβουν.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

η θερμοκαμερα ειναι ΕΡΓΑΛΕΙΟ και πολυ σημαντικο μαλιστα, αλλα στα χερια του μεσου χρηστη θα τη χρησιμοποιουσαν για να τσεκαρουν για κορονοιους και κουραφεξαλα.

Το ιδιο και το θερμομετρο. Μια χαρα ειναι ΑΛΛΑ στο συγκεκριμενο timing ειναι απλα καταντια.

Επεξ/σία από nick10000
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Periphery είπε

35άρης είμαι και γνωρίζω πολύ καλά πως ήταν η ζωή που περιγράφεις.

Ευχαριστώ, αλλά θα προτιμήσω την εποχή της τεχνολογικής έξαρσης και όχι την εποχή που δεν είχαμε τίποτα ουσιώδες να κάνουμε την εκάστοτε δουλειά μας.

Καλή κι η νοσταλγία, η οποία εκτός των άλλων, ωραιοποιεί τα δύσκολα βιώματα, αλλά μη προσπαθούμε να πείσουμε τους εαυτούς μας ότι ήταν πιο πρακτικές οι τότε εποχές από τη σημερινή.

Προτιμώ να stream-άρω όποιο μουσικό κομμάτι μπορεί να σκεφτώ εκείνη τη στιγμή, παρά να γυρίζω κασέτες στο walkman και να αλλάζω μπαταρίες κάθε τρεις και λίγο.

Κι επειδή τυγχάνει να έζησα στο μεταίχμιο αυτής της μετάβασης, του τότε με το σήμερα, είμαι 1000% πεπεισμένος για το τι θεωρώ πρακτικό και ουσιώδες.

Όλα τα υπόλοιπα του στυλ "τότε στα χρόνια μας, ήταν όλα πιο ρομαντικά και αληθινά" κι άλλα τέτοια boomer-ish τσιτάτα, τα αφήνω σ'αυτούς που αρέσκονται σε καφενειακού τύπου συζητήσεις.

Η ζωή προχωράει μόνο μπροστά.-

σε ένα μόνο πράγμα νοσταλγώ την παλιά καλή εποχή

ήταν πολύ ποιο ωραία χωρίς κινητά μπορώ να το πω με σιγουριά !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
14 λεπτά πριν, pao13 είπε

σε ένα μόνο πράγμα νοσταλγώ την παλιά καλή εποχή

ήταν πολύ ποιο ωραία χωρίς κινητά μπορώ να το πω με σιγουριά !!

Μη θεωρείς όμως ότι ο κόσμος ήταν λιγότερο αποβλακωμένος επειδή δεν είχε κάτι να χαζεύει όταν έβγαινε έξω ή δεν είχε συσκευή για selfies.

Γιατί η ροπή στον ναρκισσισμό και στην χαζομάρα υπήρχε, απλώς δεν υπήρχε το κατάλληλο εργαλείο ώστε να εκφραστεί.

Και σήμερα θα βρεις κόσμο που δεν ενδίδει σε τέτοιες "συνήθειες".

Δες το σαν ένα καλό τρόπο να φιλτράρεις τα άτομα με τα οποία έχει νόημα να ασχοληθείς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Periphery είπε

Μη θεωρείς όμως ότι ο κόσμος ήταν λιγότερο αποβλακωμένος επειδή δεν είχε κάτι να χαζεύει όταν έβγαινε έξω ή δεν είχε συσκευή για selfies.

Γιατί η ροπή στον ναρκισσισμό και στην χαζομάρα υπήρχε, απλώς δεν υπήρχε το κατάλληλο εργαλείο ώστε να εκφραστεί.

Και σήμερα θα βρεις κόσμο που δεν ενδίδει σε τέτοιες "συνήθειες".

Δες το σαν ένα καλό τρόπο να φιλτράρεις τα άτομα με τα οποία έχει νόημα να ασχοληθείς...

όχι δεν το σκέφτομαι έτσι μου άρεσε απλά που δεν ήμουν υποχρεωμένος να κουβαλάω κάτι όπως επίσης δεν ήμουν υποχρεωμένος να με βρίσκουν 

νομίζω ότι χωρίς κινητό είσαι ελεύθερος βέβαια θα μου πεις κλειστο αλλα όλοι ξέρουμε ότι δεν γίνετε γιατί το έχουμε κάνει υποχρέωση στην ζωή μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...