Προς το περιεχόμενο

Το Honor Play 4 Pro είναι το πιο επίκαιρο smartphone του 2020 αφού διαθέτει θερμόμετρο


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
7 ώρες πριν, pao13 είπε

όχι δεν το σκέφτομαι έτσι μου άρεσε απλά που δεν ήμουν υποχρεωμένος να κουβαλάω κάτι όπως επίσης δεν ήμουν υποχρεωμένος να με βρίσκουν 

νομίζω ότι χωρίς κινητό είσαι ελεύθερος βέβαια θα μου πεις κλειστο αλλα όλοι ξέρουμε ότι δεν γίνετε γιατί το έχουμε κάνει υποχρέωση στην ζωή μας.

Αν το βλέπεις απ'αυτή την οπτική, συμφωνώ.

Όμως και πάλι, όπως είπες κι εσύ, δεν είσαι υποχρεωμένος να είσαι διαθέσιμος ανά πάσα ώρα και στιγμή. Το κλείνεις και λες "δεν είχα σήμα" και τέλος, αν πρόκειται για δουλειά, κλπ.

Επειδή όπως είπα και σε προηγούμενο ποστ, είμαι 35άρης και έζησα και την εποχή χωρίς κινητό (πιτσιρικάς ήμουν βέβαια τότε), δεν θυμάμαι να ένιωθα την ελευθερία που λες.

Τότε αν ήθελες να βγεις έξω πχ, κανόνιζες στο μιλητό με την παρέα και δίνατε ραντεβού σε κάποιο μέρος. Αλλά αν κάποιος καθυστερούσε ή δεν εμφανιζόταν, αναγκαζόσουν να τον καλέσεις από κάποιο καρτοτηλέφωνο/περίπτερο.

Δεν μπορώ να κατανοήσω τον συσχετισμό του κινητό=ανελευθερία, κι αυτό στο λέει άτομο που είναι privacy freak.

Γνωρίζω πάντως άτομα, μεγαλύτερης ηλικίας, που δεν έχουν κινητό από επιλογή και δεν έχει κάποιο πρόβλημα η καθημερινότητά τους. Όλα στο χέρι μας είναι πιστεύω.

Αλλά αν πούμε ότι μας έχουν δημιουργήσει μια έξτρα "ανάγκη" με τη χρήση του κινητού, ισχύει μεν, αλλά είναι εν μέρει και δική μας επιλογή να το χρησιμοποιούμε δε.

Γιατί αν κάτσεις να ζυγίσεις τα οφέλη με τα αρνητικά του πράγματος, η πλάστιγγα γέρνει προς τα θετικά πιστεύω, τουλάχιστον για τις δικές μου εμπειρίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 46
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, pao13 είπε

όχι δεν το σκέφτομαι έτσι μου άρεσε απλά που δεν ήμουν υποχρεωμένος να κουβαλάω κάτι όπως επίσης δεν ήμουν υποχρεωμένος να με βρίσκουν 

νομίζω ότι χωρίς κινητό είσαι ελεύθερος βέβαια θα μου πεις κλειστο αλλα όλοι ξέρουμε ότι δεν γίνετε γιατί το έχουμε κάνει υποχρέωση στην ζωή μας.

To "καθε περυσι και καλυτερα" ειναι μια εφευρεση του ανθρωπινου εγκεφαλου ως αμυνα στις αλλαγες που σε γενικες γραμμες ο ερπετοειδης εγκεφαλος τις βλεπει σαν απειλη γιατι αυτη ειναι η εργοστασιακη μας κατασκευη. (βασικα ειναι η κατασκευη σε ολα τα γνωστα ειδη που εχουν εγκεφαλο, απλως οσο πιο εξελιγμενος ειναι τοσο πιο πολυ τα ανωτερα τμηματα του επιβαλλονται στον βασικο ερπετοειδη και εκτος ακομα μερικων χαρακτηριστικων δεχονται η και αποζητανε τις αλλαγες)  Προσωπικα ειμαι 45 και αν μου εδινες μια χρονομηχανη one way και μου λεγες πηγαινε οπου θες ειναι σιγουρο πως θα εμπαινα στον πειρασμο (και δεν αποκλειεται και να το εκανα ) να μην πηγαινα ουτε σε καποιο φουτουριστικο παραδεισο, ουτε σε καποια εποχη απ αυτες που εχω στο μυαλο μου εξιδανικευσει αλλα στα 80s/early 90s. Ειναι σωστη αυτη η επιλογη? ΟΧΙ, σκ.... ειναι και το ξερω, (απο που να το ποιασεις και που να τ αφησεις, μονο μαζοχισμος ακουγεται) αλλα αυτος ειναι ο "κοσμος μου" ετσι οπως τον θυμαμαι τωρα κι οχι οπως ηταν πραγματικα γιατι ο εγκεφαλος εχει αρκετα φιλτρα ωστε να εξιδανικευει καταστασεις, να αφαιρει η και να συμπληρωνει μνημες! Γενικα η τεχνολογικη προοδος εχει πολυ περισσοτερα θετικα παρα τα οποια αρνητικα, αλλα ο ανθρωπινος εγκεφαλος προτιμαει να βλεπει τα αρνητικα του παροντος και να τα συγκρινει με τα οποια θετικα του παρελθοντος, κι απο κει και περα η οποια εξελιξη χρησιμοποιειται φυσικα ΚΑΙ για λαθος σκοπους, ομως κι αυτο εχει να κανει με την ανθρωπινη φυση σε πολλαπλα επιπεδα.

Επεξ/σία από nick10000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...