Προς το περιεχόμενο

Το Υπουργείο Δικαιοσύνης στις ΗΠΑ διερευνά την κυριαρχία της Google στην «αναζήτηση»


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

59 λεπτά πριν, Gk2016 είπε

Δε γνωρίζουν από στοιχειώδη οικονομικά και από τις αρχές της Μάκρο και της Μίκρο οικονομίας καθώς από τις επιπτώσεις που έχουν τα καρτέλ και ακόμη χειρότερα από τις επιπτώσεις που έχει το μονοπώλιο, στις ζωές τους ;

Για να καταλάβεις ότι τα μονοπώλια δεν είναι καλά χρειάζονται όλα τα παραπάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 51
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

17 λεπτά πριν, armitatz είπε

Το προβλημα δεν ειναι μονο τεχνικο. Ειναι πρωτιστως πολιτικο. Αν η google αποφασισει να σου στελνει αποτελεσματα που τα εχει φιλτραρει οπως θελει αυτοματα καθοριζει και τι ξερεις για οποιοδηποτε θεμα της επικαιροτητας. Μπορει να εξαφανισει αποψεις η να προβαλλει αλλες και να σε "ψεκασει" κανονικα.

Και το καλυτερο θα ειναι οτι θα νομιζεις οτι εισαι και ψαγμενος γιατι το εψαξες και δεν εισαι απο αυτους που καταπινουν οτι πασαρουν τα καθεστωτικα καναλια και οι ξεπουλημενες εφημεριδες.

 

Μεγάλη αλήθεια.

Έψαχνα την αλήθεια, και στο google δεν μου βγάζει με τίποτα επιστημονικά θέματα με φλέγοντα ζητήματα όπως "επίπεδη γη", "ο corona virus δεν υπάρχει", "ο Bill Gates θέλει να μας βάλει τσιπάκι", κλπ :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, HardwareZone είπε

 

Μεγάλη αλήθεια.

Έψαχνα την αλήθεια, και στο google δεν μου βγάζει με τίποτα επιστημονικά θέματα με φλέγοντα ζητήματα όπως "επίπεδη γη", "ο corona virus δεν υπάρχει", "ο Bill Gates θέλει να μας βάλει τσιπάκι", κλπ :D

Ρε φίλε οκ, αλλά μη το ευτελίζεις έτσι, το παλικάρι έχει ένα point. 

Δε μιλάμε τώρα για flat earthers και τρελοκομεία τέτοιου είδους. 

Αλλά εφόσον η google ελέγχει την πληροφορία, δε θα μπορούσε ενδεχομένως να φιλτράρει και να σου δείχνει πρώτο-πρώτο ό,τι θέλει αυτή;

  • Like 3
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, armitatz είπε

Το προβλημα δεν ειναι μονο τεχνικο. Ειναι πρωτιστως πολιτικο. Αν η google αποφασισει να σου στελνει αποτελεσματα που τα εχει φιλτραρει οπως θελει αυτοματα καθοριζει και τι ξερεις για οποιοδηποτε θεμα της επικαιροτητας. Μπορει να εξαφανισει αποψεις η να προβαλλει αλλες και να σε "ψεκασει" κανονικα.

Και το καλυτερο θα ειναι οτι θα νομιζεις οτι εισαι και ψαγμενος γιατι το εψαξες και δεν εισαι απο αυτους που καταπινουν οτι πασαρουν τα καθεστωτικα καναλια και οι ξεπουλημενες εφημεριδες.

Αυτά είναι για κρατικοδίαιτα κανάλια με λιγουρηδες καναλαρχες εφοπλιστές της πλάκας, όχι για ένα γίγαντα όπως η alphabet. Δεν έχει ανάγκη να ξεπουλήσει θαρρώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, HardwareZone είπε

Μεγάλη αλήθεια.

Έψαχνα την αλήθεια, και στο google δεν μου βγάζει με τίποτα επιστημονικά θέματα με φλέγοντα ζητήματα όπως "επίπεδη γη", "ο corona virus δεν υπάρχει", "ο Bill Gates θέλει να μας βάλει τσιπάκι", κλπ :D

Η αληθεια ειναι οι sex pistols. 

"Αυτά είναι για κρατικοδίαιτα κανάλια με λιγουρηδες καναλαρχες εφοπλιστές της πλάκας, όχι για ένα γίγαντα όπως η alphabet. Δεν έχει ανάγκη να ξεπουλήσει θαρρώ"

Και το facebook λεφτα εχει αλλα μια χαρα ρουφιανευε και με την cambridge και μετα εκανε τη παπια

Επεξ/σία από armitatz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Gk2016 είπε

Μακάριοι οι πτωχοί τω πνεύματι που έχουν ως αρχή τους το : "ε, τι να κάνουμε, αφού η google είναι μονοπώλιο ;"

Δεν καταλαβαίνουν τι συμβαίνει ή τι πρόκειται να ακολουθήσει ;

Δε γνωρίζουν από στοιχειώδη οικονομικά και από τις αρχές της Μάκρο και της Μίκρο οικονομίας καθώς από τις επιπτώσεις που έχουν τα καρτέλ και ακόμη χειρότερα από τις επιπτώσεις που έχει το μονοπώλιο, στις ζωές τους ;

Ανώριμοι (στην καλύτερη των περιπτώσεων).

Κάτι περισσότερο (στη χειρότερη των περιπτώσεων).

 

τι σχέση έχουν όλα αυτά φίλε μου; θα χρησιμοποιήσω μια μηχανή αναζήτησης που θα μου φέρει τα σωστά αποτελέσματα και προς το παρόν μας αρέσει η όχι μόνο η google  το κάνει στην Ελλαδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από 'δω μεριά στο δυτικό χωριό ίσως και να 'ναι πολύ αργά για δάκρυα.

Αυτοί οι "δυο τρεις", είναι ιδιοκτήτες πάντων των εξουσιών.

Διαχείρηση κι επιβολή γρήγορης, ανέξοδης κι χωρίς κόπο συνείδησης.

Αφεντικά της πραγματικότητας της ίδιας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mjaros είπε

Και φταίει η google που οι άλλες μηχανές αναζητήσεις είναι άχρηστες;

Να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα φάση. 

Ξεχνας οτι κ η google για να φτασει εκει που εφτασε εκανε δικαστηρια στην microsoft να υποχρεωθει να μην βαζει/σπρωχνει μονο τον explorer, οτι η microsoft ΕΧΑΣΕ το δικαστηριο- πληρωσε προστιμα- υποχρεωθηκε να μην χρησιμοποιει μονοπωλιακες ταχτικες. Επισης ξεχνας οτι η google κανει ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΑ ΙΔΙΑ τωρα που 50% της αγορας κινητων εχουν android ......

Εχουμε λοιπον μια εταιρια που κανει δικαστηρια στους αλλους αν δεν της δωσουν μεριδιο αγορας, μετα γινεται βασιλιας στην θεση του βασιλια σε οσες περισσοτερες αγορες μπορει κανοντας ακριβως τις ιδιες μονοπωλιακες ταχτικες, σε παρακολουθει στο browser, στην μηχανη αναζητησης, στα multimedia, στα μεσα κοιν.δυκτιωσης, κ ολα αυτα χωρις ποτε να ρωτησει, μετα πουλα τα δεοδομενα σου παλι χωρις να ρωτησει, χρησιμοποιει ειδικους αλγορυθμους να βγαζει τα αποτελεσματα που αυτη θελει ωστε να σε καθοδηγει στα μαγαζια που θελει κ απ τα οποια κονομαει η ιδια, κ εχει κ ενα τεραστιο αριθο μαγαζιων δικα της που στα σπρωχνει μεσ την μαπα παλι χωρις να ρωτησει..... Δλδ απ την ωρα που ανοιγεις το πισι, η το κινητο σου, η google  σε ακολουθει (gps, tracking devices etc), σε παρακολουθει (cookies, trackers etc), εχει τα στοιχεια σου (data banks etc), προσπαθει ανα πασα στιγμη κ με καθε ευκαιρια να σου σπρωξει προιοντα (algorythms, data bubbles etc), κ εν τω μεταξυ ξεπουλα τα στοιχεια σου οπου θελει για να κονομα anyway.

Μιλας για την εταιρια που κατεχει το 75% της καταγραφης προσωπικων δεδομενων (25% facebook) κ τα διαχειριζεται/πουλα κατα βουληση σε οποια εταιρια, η κυβερνηση τα θελει κ μπορει να πληρωσει. Με αλλα λογια, για την μεγαλυτερη υποθεση παρακολουθησης στην ανθρωπινη ιστορια....... 

K συ το μονο που βλεπεις ειναι οτι καποιοι ζηλευουν? Δεν σου περνα απ το μυαλο οτι καποιοι πληρωνονται για να γραφουν κωδικα που δεν βοηθα τα αλλα browser κ search engines? Η Ιντελα πληρωνε για να μην παιρνουν τα μαγαζια amd κ η nvidia για να γραφονται benchmarks που δεν χρησιμοποιουν τις ati οπως πρεπει, κ λες η google  να αφησε τα πραγματα (τα τρισεκατομμυρια δολλαρια δλδ) στην τυχη????

Διαβασε εδω να δεις τι λεω, αν δεν ξερεις. Θα καταλαβεις. https://www.pewresearch.org/internet/2019/11/15/americans-and-privacy-concerned-confused-and-feeling-lack-of-control-over-their-personal-information/

Ελα μου ντε ομως που στα τελευταια γεγονοτα στις ΗΠΑ οι ρεμπουπλικανοι τα πηραν στο κρανιο με το τι γινεται στους δρομους, με αγαστη συνεργασια απο ολα τα φιλελε μιντια (μεσα κ η google/youtube φυσικα) !!! Οι πολεις τους καιγονται, τα μαγαζια τους δυαλυονται κ ανθρωποι πεθαινουν λες κ εχουν εμφυλιο, λες να αφησουν τους πανυβλακες της alphabet  να ριξουν την κυβερνηση? Ολους θα τους παρει η μπαλα, αν συνεχιστει η κατασταση. Ηδη ο Τραμπ μιλησε για twitter, google, antifa κ παει λεγοντας. Βλεπεις, τοσα χρονια που πουλαγαν τα δεδομενα μας κανεις δεν νοιαστηκε περα απ το να αφησει καμια σιγανη πορδη. Τωρα μπηκαν σε αλλονων χωραφια ομως (πολιτικη)..........

 

34 λεπτά πριν, Nspider είπε

τι σχέση έχουν όλα αυτά φίλε μου; θα χρησιμοποιήσω μια μηχανή αναζήτησης που θα μου φέρει τα σωστά αποτελέσματα και προς το παρόν μας αρέσει η όχι μόνο η google  το κάνει στην Ελλαδα

Κ εισαι σιγουρος τι ειναι σωστο εσυ? Γνωριζεις τα εκατομμυρια των αποτελεσματων απ εξω κ ετσι ξερεις οτι το google ειναι καλυτερο? 

λολ φιλε.....

Ψαξε λιγο να βρεις τι ειναι τα filter bubbles κ πως εταιριες σαν την alphabet επιρεαζουν τι ΝΟΜΙΖΕΙΣ οτι ειναι σωστο κ τι οχι, κ ελα μετα να ξαναμιλησουμε....

https://spreadprivacy.com/google-filter-bubble-study/

13 λεπτά πριν, pany07 είπε

Από 'δω μεριά στο δυτικό χωριό ίσως και να 'ναι πολύ αργά για δάκρυα.

Αυτοί οι "δυο τρεις", είναι ιδιοκτήτες πάντων των εξουσιών.

Διαχείρηση κι επιβολή γρήγορης, ανέξοδης κι χωρίς κόπο συνείδησης.

Αφεντικά της πραγματικότητας της ίδιας.

Σωστα τα λες. Αλλα κατι μπορουμε να κανουμε κ μεις (για αρχη)--->

ΑΛΛΑΖΟΥΜΕ BROWSER Κ ΜΗΧΑΝΗ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΣ !! Τοσο απλο. 

Εστω κ οχι για ολα/ολες τις ωρες.

WTF!!! Ειμαστε σε τεχνολογικο φορουμ η οχι? Ποσοι απο εμας χρησιμοποιουμε 2ο, η 3ο περιηγητη??? Δευτερη μηχανη αναζητησης? Ελαχιστοι.. Εκει ειναι το προβλημα φιλε μου.....

Προσωπικα εχω Opera κ ψαχνομαι με Vivaldi κ Βrave. Aπο search engine το DDG για δευτερο (εχω κ γοογλε κ τα ανοιγω παρεα να συγκρινω τις περισσοτερες φορες).

  • Like 7
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, SilverMachine είπε

Κ εισαι σιγουρος τι ειναι σωστο εσυ? Γνωριζεις τα εκατομμυρια των αποτελεσματων απ εξω κ ετσι ξερεις οτι το google ειναι καλυτερο? 

λολ φιλε.....

Ψαξε λιγο να βρεις τι ειναι τα filter bubbles κ πως εταιριες σαν την alphabet επιρεαζουν τι ΝΟΜΙΖΕΙΣ οτι ειναι σωστο κ τι οχι, κ ελα μετα να ξαναμιλησουμε....

https://spreadprivacy.com/google-filter-bubble-study/

τώρα που το λες δεν είμαι και τόσο σίγουρος, μια φορά έψαχνα ακτινίδια και μου έβγαλε πορτοκάλια...

ξέρω ότι θα βρω αυτό που ψάχνω φίλε μου, εσύ μπορεί να θες να έχεις το bing, στο μόνο που θα συμφωνήσουμε είναι οτι ο καθένας πρέπει να έχει την επιλογή να βάλει όποια μηχανή αναζήτησης θέλει, αλλά μέχρι εκεί, δεν θα με πείσεις οσο και να θες οτι είναι καλύτερο το bing και είναι και λογικό ανάμεσα στα αποτελέσματα να σου πετάει και κάποια που θέλει η google, απ αυτά βγάζει λεφτά, μην τα θέλουμε και όλα δικά μας...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

DuckDuckGo και startpage στην περίπτωση που θέλω αποτελέσματα από την Google. 

Πάντως πλέον με DuckDuckGo δεν αντιμετωπίζω το πρόβλημα που υπήρχε παλιά στα ελληνικά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτοί θέλουν μόνο μονοπώλια!!

Για τα μάτια του κόσμου γίνονται τέτοιες κινήσεις(σχεδόν πάντα)... Πίσω από τέτοιες εταιρίες( όλες από Αμερική…)  , οι οποίες έχουν κρατημένο λεπτομερέστατο ημερολόγιο της προσωπικής μας ζωής(παγκόσμια), να ξέρετε ότι δεν είναι ακριβώς ιδιωτικές….

Τώρα θα είναι φόρα παρτίδα με κάποιον της nsa,  θα είναι δήθεν στα κρυφά με κάποιον δικό τους μέτοχο (πράκτορα);;

 Στην καλύτερη υπάρχει συνεργασία χωρίς πολλά όχι από πλευρά της εταιρίας.

Σίγουρα δεν  είναι αφημένες στις τύχες τους…

Γιατί ο περούκας τα βάζει με twitter και alphabet;

Γιατί ελέγχονται από τους δημοκρατικούς και από το βαθύ κράτος της Αμερικής

Είναι γνωστό ότι ο περούκας έχει εχθρούς και στο βαθύ σύστημα της Αμερικής.

Έχουμε να δούμε πολλά μέχρι τις εκλογές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...