Προς το περιεχόμενο

Huawei P30 ή Honor 20 Pro


kevag

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ψάχνω για καινούργιο κινητό και θέλω να κινηθώ κοντά στα 400 ευρώ. Έχω ξεχωρίσει αυτά τα 2 (Huawei P30 κ Honor 20 Pro) και μάλλον κλίνω προς το 20 Pro (λίγο μεγαλύτερη οθόνη, λίγο μεγαλύτερη μπαταρία).

Για εμένα βασικό είναι να έχει καλή ποιότητα σήματος και ομιλίας, καλή μπαταρία μιας και μιλάω πολύ στο τηλ και γενικά να μην κολλάει. Η φωτογραφική και των 2 είναι πολύ καλή από ότι είδα και σχεδόν ισάξια.

Αν υπάρχει και κάποια άλλη καλή επιλογή σε αυτό το εύρος τιμών ευχαρίστως να την ακούσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά είμαι ακριβώς στο ίδιο δίλημμα και εγώ κλείνω προς το P30 ξεκάθαρα λόγω οθόνης , splashproof, 3.5 jack (όχι ότι είναι απαραίτητο αλλά βολεύει ) και ότι το μέγεθος είναι πάρα πολύ βολικό στο χέρι . Έχω διαβάσει επίσης για χαμηλό sar και πολύ καλή ποιότητα κλήσεων  . Το μόνο που με προβληματίζει είναι η μπαταρία τίποτα άλλο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Zengar Zombolt είπε

εγω απο αυτα τα 2 θα πηγαινα στο P30 καθαρα για την oled οθονη και για την επεκταση μνημης 

Επειδή προέρχομαι από ips οθόνη δε νομίζω να μου κακοφανεί. Το θέμα μου είναι η ποιότητα κλήσεων (κυρίως σήμα) και η μπαταρία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kevag είπε

Επειδή προέρχομαι από ips οθόνη δε νομίζω να μου κακοφανεί. Το θέμα μου είναι η ποιότητα κλήσεων (κυρίως σήμα) και η μπαταρία

Αν δεν έχεις πρόβλημα με την ips οθόνη και σε νοιάζει η μπαταρία τότε σε καλύπτει καλύτερα το honor 20 pro. Για ποιότητα κλήσεων δεν ξέρω να σου πω με σιγουριά ,πάντως από όσα διαβάζω δεν έχει πρόβλημα κανένα από τα δυο. Το σίγουρο από όσα διαβάζω είναι ότι είναι πάρα πολύ καλά κινητά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Honor 20pro καλύτερο παντου ειδικά στην μπαταρία.Καμερα ίδια και λίγο πιο καθαρή όσο κι αν έψαξα τις ρυθμίσεις  (τα είχα ταυτόχρονα)δεν μπόρεσα να βρω τον λόγο.Οθονη πεντακάθαρη και στον ήλιο που το p30 ήθελε τέρμα την φωτεινότητα για να καταφέρω να δω λίγο.Βασικο μειονέκτημα του p30 ειναι η απουσια led notification.Στα υπέρ του p30 είναι η αδιαβροχοποιηση έστω και αυτό το λίγο και τιποτα αλλο κατα την γνωμη μου.Η δε μπαταρία στα χέρια μου δεν έβγαζε μέρα.Υπαρχει και σε πολύ καλή τιμή το honor οπότε πιστεύω αξιζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 8/6/2020 στις 10:03 ΠΜ, kevag είπε

Ψάχνω για καινούργιο κινητό και θέλω να κινηθώ κοντά στα 400 ευρώ. Έχω ξεχωρίσει αυτά τα 2 (Huawei P30 κ Honor 20 Pro) και μάλλον κλίνω προς το 20 Pro (λίγο μεγαλύτερη οθόνη, λίγο μεγαλύτερη μπαταρία).

Για εμένα βασικό είναι να έχει καλή ποιότητα σήματος και ομιλίας, καλή μπαταρία μιας και μιλάω πολύ στο τηλ και γενικά να μην κολλάει. Η φωτογραφική και των 2 είναι πολύ καλή από ότι είδα και σχεδόν ισάξια.

Αν υπάρχει και κάποια άλλη καλή επιλογή σε αυτό το εύρος τιμών ευχαρίστως να την ακούσω

Ημουν στο ίδιο δίλημμα.
Τελικά κατέληξα στο P30 κυρίως λόγω της οθόνης (ήθελα μικρή οθόνη και OLED). Η απουσία του LED στην αρχή με είχε προβληματίσει, αλλά τελικά με το Always On Display που έχει το P30 δεν έχω κανένα θέμα (το έχω on όλη τη μέρα). Το P30 σε μένα με average χρήση (δεν παίζω παιχνίδια) με βγάζει 1 μέρα εύκολα και έχω 30% το πρωί που ξυπνώ (το οποίο ακόμα δυσκολεύομαι να το πιστέψω, καθότι πιο πριν είχα ενα Samsung S7 που με την ίδια χρήση με πήγαινε στο 30% το απόγευμα και με είχε αφήσει σε στιγμές που το χρειαζόμουν). Υπόψιν το βράδυ τις 5-6 ώρες που κοιμάμαι το έχω σε airplane mode το κινητό. Για τη μπαταρία το EMUI της Huawei κάνει πολύ καλή διαχείριση, οπότε λογικά δεν θα έχεις πρόβλημα. Το σήμα στο P30 είναι μια χαρά, λογικά και του Honor 20 pro θα είναι το ίδιο.
Για την κάμερα εγώ ασφαλή συμπεράσματα στη σύγκριση δεν έχω καταφέρει να βγάλω. Θεωρητικά το Honor 20 pro έχει καλύτερη λόγω OIS στη main camera του, αλλά ρίξε μια ματιά στα βιντεάκια και ίσως βγάλεις τα δικά σου συμπεράσματα. Όλως περιέργως σε χαμηλό φωτισμό το P30 φαίνεται να είναι καλύτερο, ενώ και τα χρώματα στις photos του εμένα μου αρέσουν περισσότερο, τα βρίσκω πιο ζεστά. Είναι και λίγο υποκειμενικό όμως αυτό. Στα videos το Honor είναι καλύτερο λόγω οπτικης σταθεροποίησης (τσέκαρε τις απότομες κινήσεις στα παρακατω videos - φαινεται ξεκάθαρα εκεί). Είναι μεγάλο το δίλημμά, όντως, αλλά αν χρειάζεσαι πολύ χώρο (η επέκταση του P30 κοστίζει ακριβά καθότι δεν παίρνει microSD αλλά μόνο Huawei Nano Memory που είναι ακόμα πανάκριβη) και δεν σε ενδιαφέρει η OLED οθόνη, τότε προφανώς το Honor 20 Pro είναι καλύτερη επιλογή. 
 

 

Επεξ/σία από stark
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Δημιουργία νέου...