Προς το περιεχόμενο

Επιστήμονες βρήκαν πλανήτη που μοιάζει με τη Γη


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 126
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, CheOnWeb είπε

Σε τι να απαντήσω; Ότι απ’ το αστείο περί «ασχετικότητας» προς τον φίλο που νομίζει ότι η αλλαγή του ρυθμού του χρόνου γίνεται μόνο αν ξεπεράσεις το c, έβγαλες το συμπέρασμα ότι υποστηρίζω ότι ο χρόνος κυλάει το ίδιο για 2 σώματα που κινούνται με διαφορετική ταχύτητα; Προφανώς και διαφέρει ο ρυθμός του χρόνου. 

Κατάλαβα. Το περί ασχετοσύνης σχόλιό σου μάλλον πήγαινε στον black demis. Μόνο που έκανες παράθεση το δικό μου σχόλιο, κι εγώ αναφερόμουν σε αυτά που είπε ο patclo. Μαντάρα τα 'κανες.

Επεξ/σία από Gioandro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Gioandro είπε

Μήπως ενδιαφέρεσαι να απαντήσεις εσύ; Γιατί ο cheonweb δεν ψήνεται.

Εγώ τι σου φταίω τώρα; Σε τι να απαντήσω; Σου είπε κανένας το αντίθετο; Το λινκ δεν ήταν απάντηση σε εσένα προσωπικά.. Γενικές γνώσεις για όποιον έχει όρεξη για μάθηση. Χαλάρωσε λίγο.. 😉

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 minutes ago, Gioandro said:

Κατάλαβα

Δεν κατάλαβες. Κι εγώ στο σχόλιο του patclo fragment_ που σχολίασες αναφερόμουν. Στο Black Demis απάντησα χωριστά.

Επεξ/σία από CheOnWeb
Λάθος συμφορουμίτη ανέφερα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, CheOnWeb είπε

Δεν κατάλαβες. Κι εγώ στο σχόλιο του patclo που σχολίασες αναφερόμουν. Στο Black Demis απάντησα χωριστά.

Θέλω να μου παραθέσεις πού ακριβώς ο patclo λέει ότι με ταχύτητες μικρότερες του c δεν επηρεάζεται ο χρόνος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντωμεταξύ όλη αυτή η "κουβέντα-χαλασμένο τηλέφωνο" που γίνετε τώρα μου φαίνεται περισσότερο mindblowing από την ειδική θεωρία της σχετικότητας..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω δεν ξερουμε τι συνθηκες επικρατουν στη Σεληνη που ειναι διπλα μας κατι χιλιομετρα

(τελικα φυτρωσε το μπαμπακι ή φακες δεν θυμαμαι καλα που εσπειραν οι Κινεζοι;)

3140 ετη φωτος ειναι πολυ μακρια.

Ας κοιταξουμε πρωτα τα της γειτονιας μας χωρις παραπληροφοριες κι εχει ο θεος για πιο μακρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 minutes ago, Gioandro said:

Θέλω να μου παραθέσεις πού ακριβώς ο patclo λέει ότι με ταχύτητες μικρότερες του c δεν επηρεάζεται ο χρόνος.

😂 Πουθενά! Λάθος μου. Τον fragment εννοούσα 😂😂😂 Sorry...

 

10 minutes ago, Adrian said:

Εντωμεταξύ όλη αυτή η "κουβέντα-χαλασμένο τηλέφωνο" που γίνετε τώρα μου φαίνεται περισσότερο mindblowing από την ειδική θεωρία της σχετικότητας..

👍

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, CheOnWeb είπε

😂 Πουθενά! Λάθος μου. Τον fragment εννοούσα 😂😂😂 Sorry...

👍

Κι εγώ sorry αν ήμουν απότομος, αλλά όταν πετάμε ατάκες περί ασχετοσύνης, να το διπλοτσεκάρουμε. Καλή συνέχεια φίλε μου.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, thanasisxask είπε

Έστω ότι ταξιδεύει με 99.9% της ταχύτητας του φώτος, πως θα περνάει ο χρόνος για το πλήρωμα; 

Μπορεί να είναι λεπτά, μπορεί χρόνια.. ανάλογα τα 9αρια μετά το 99%

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Adrian είπε

Μπορεί να είναι λεπτά, μπορεί χρόνια.. ανάλογα τα 9αρια μετά το 99%

Δηλαδή αν πάνε σε απόσταση 3.000 ετών φωτός δεν θα είναι το πλήρωμα 3.000 ετών; (μην κοροιδεψετε 🤣🤣🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, thanasisxask είπε

Δηλαδή αν πάνε σε απόσταση 3.000 ετών φωτός δεν θα είναι το πλήρωμα 3.000 ετών; (μην κοροιδεψετε 🤣🤣🤣

Όχι, για τους υπολογισμούς χρησιμοποιείται ο μετασχηματισμός Lorentz, πχ αν πάνε με ταχύτητα 99,999995% του φωτός το ταξίδι των 3140 ετών φωτός για το πλήρωμα θα διαρκέσει έναν χρόνο. Το κατά πόσο υπάρχει δυνατότητα να φτιάξεις διαστημόπλοιο που θα πιάνει τέτοιες ταχύτητες είναι άλλο θέμα. Η παρακάτω εικόνα έχει ένα παράδειγμα πως γίνεται ο υπολογισμός για ένα αντίστοιχο πρόβλημα 

Annotation 2020-06-08 152051.jpg

  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...