Προς το περιεχόμενο

Sony KD-55XE7005 55" 4K Smart TV @ comElectric 419€


neosstoforum

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καταρχάς η τηλεόραση είναι διαθέσιμη κατόπιν παραγγελίας, αλλά η τιμή είναι η καλύτερη που έχω δει μέχρι τώρα για 55άρα Sony. Οπότε ίσως είναι ευκαιρία για κάποιον που δεν βιάζεται. Βέβαια είναι μοντέλο του 2017, που όμως δεν ξέρω σε τι συνεπάγεται όσον αφορά την ποιότητα της εικόνας. 

https://www.comelectric.gr/ViewShopProduct.aspx?ProductId=2936752

Υπάρχει μόνο σε ένα άλλο κατάστημα στο bestprice και κοστίζει τα διπλάσια χρήματα. Όμως θεωρώ ότι το γράφημα τιμής μας δίνει μια καλύτερη εικόνα. 

https://www.bestprice.gr/item/2155117263/sony-kd-55xe7005.html

Και εδώ μπορείτε να δείτε τα χαρακτηριστικά της.

https://www.sony.gr/electronics/support/televisions-projectors-lcd-tvs/kd-55xe7005/specifications

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δεν ξερω αν αξιζει 
ειναι μοντελο του 2017
ασε που δεν παιζει να το φερει ποτε 
απο που να το παραγγείλει αφού εχει σταματήσει η παραγωγη του

Επεξ/σία από Zengar Zombolt
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συγκεκριμένο μοντελο ειναι σουπερ και σε αυτα τα λεφτα ειναι σουπερ ντουπερ :) και αν υπαρχει όντως διαθεσιμοτητα και καποιος θελει μια καλη 55αρα τοτε την παίρνει με κλειστα τα ματια :)  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όντας κάτοχος της 49άρας (KD-49XE7077) και χωρίς να ξέρω αν είναι ακριβώς ίδια τα χαρακτηριστικά του μοντέλου (από τα specs βλέπω ότι έχει Opera TV) σας συνιστώ ιδιαίτερη προσοχή μιας και στη δικιά μου:

  • Μετά από Latest firmware upgrade έχει αφαιρέσει από το software της τηλεόρασης κάποια apps που είχε λόγω security (πχ plex) ενώ στις αρχές υπήρχαν. Δεν πολυ-λειτουργούσαν όμως κιόλας, ήταν αρκετά buggy. Γενικά μην περιμένετε εφαρμογές μέσα στο store, μόνο netflix, youtube θα χρησιμοποιήσετε στο τέλος, και αυτά μία στο τόσο crashάρουν.
  • Το wi-fi της τηλεόρασης δεν παίζει καλά. Π.χ. αν κλείσεις την τηλεόραση και την ανοίξεις μετά από κάποιες ώρες πρέπει να την ξανασυνδέσεις στο wi-fi αλλιώς δεν παίζει με τίποτα. Το LAN παίζει καλά όμως
  • Εικόνα καλή, όχι κάτι τρελό όμως που να πεις ουάου

Hopefully θα βοηθήσει κάποιον.

Επεξ/σία από cirrus
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύσκολο να τη βρείς. Είναι 3 χρονών μοντέλο. Δεν είναι android μοντέλο, αλλά σε αυτά τα λεφτά ειναι καλή περίπτωση. Η δεύτερη σειρά ξεκινώντας από κάτω στα μοντέλα του 17. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηγαιναι παρε μια 55um7100  καλυτερα της lg στα 370€ μοντελο του 2019 μπομπα . Πρεπει να μην σου κοβει και πολυ για να πας να παρεις εν ετη 2020 μοντελο του 2017 και ακριβο μαλιστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Stelaras1993 είπε

Πηγαιναι παρε μια 55um7100  καλυτερα της lg στα 370€ μοντελο του 2019 μπομπα . Πρεπει να μην σου κοβει και πολυ για να πας να παρεις εν ετη 2020 μοντελο του 2017 και ακριβο μαλιστα.

Συγκρίνεις VA panel της Sony με IPS της LG. Κάποιος που ασχολείται με το αντικείμενο γνωρίζει τα πλεονεκτήματα.

 Και η Sony KD-55XF9005 είναι μοντέλο του 2018 αλλά "πατάει" όλα τα μοντέλα του 2020 σε αντίστοιχο budget.

Σχετικά με αυτή του θέματος θα πω ότι είχα στην κατοχή μου το μοντέλο του 2019, την Sony KD-55XG7096 και είχε αξιόλογη εικόνα για τα λεφτά της χωρίς android και πολλές εφαρμογές.

Φαντάζομαι το μοντέλο του 2017 δεν θα υστερεί σε πολλά.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η καρέκλα Τηλεόραση του θέματος για τα λεφτά που ζητάει είναι πολύ δυνατή.

Την είχα και σε 55αρα και σε 65αρα και είχα μείνει απόλυτα ικανοποιημένος. Είχαμε ανοίξει και θέμα με αυτή. Την είχε πάρει αρκετός κόσμος.

Επίσης σε lg δεν πας. Εκτος αν εχεις καταστημα η αν παρεις OLED.

Επίσης οποίος την πάρει να πάρει και ένα mi box και ειναι μια χαρα. Το opera tv ειναι σαν να μην υπαρχει.

 

Επεξ/σία από alexakos89
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, alexakos89 είπε

Η καρέκλα του θέματος για τα λεφτά που ζητάει είναι πολύ δυνατή.

Την είχα και σε 55αρα και σε 65αρα και είχα μείνει απόλυτα ικανοποιημένος. Είχαμε ανοίξει και θέμα με αυτή. Την είχε πάρει αρκετός κόσμος.

Επίσης σε lg δεν πας. Εκτος αν εχεις καταστημα η αν παρεις OLED.

Επίσης οποίος την πάρει να πάρει και ένα mi box και ειναι μια χαρα. Το opera tv ειναι σαν να μην υπαρχει.

δε φαινεται να ειναι ιδιαιτερα ανετη για καρεκλα παντως 😛

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, cirrus είπε

Όντας κάτοχος της 49άρας (KD-49XE7077) και χωρίς να ξέρω αν είναι ακριβώς ίδια τα χαρακτηριστικά του μοντέλου (από τα specs βλέπω ότι έχει Opera TV) σας συνιστώ ιδιαίτερη προσοχή μιας και στη δικιά μου:

  • Μετά από Latest firmware upgrade έχει αφαιρέσει από το software της τηλεόρασης κάποια apps που είχε λόγω security (πχ plex) ενώ στις αρχές υπήρχαν. Δεν πολυ-λειτουργούσαν όμως κιόλας, ήταν αρκετά buggy. Γενικά μην περιμένετε εφαρμογές μέσα στο store, μόνο netflix, youtube θα χρησιμοποιήσετε στο τέλος, και αυτά μία στο τόσο crashάρουν.

Εγω εχω την 55XE7096 και εχω τα ιδια προβληματα ακριβως. Μετα απο ενα firmware χαθηκαν οτι λιγα apps ειχε και μου εχει μεινει μονο ενα photo sharing της Sony  στις εφαρμογες. Δεν ξερω αν φτιαχνει αν το γυρισω στις εργοστασιακες ρυθμισεις, δεν το εχω δοκιμασει διοτι δεν χρησιμοποιουσα καμια εφαρμογη ( εκτος απο YouTube ) αλλα ειναι απαραδεκτη σε αυτο τον τομεα. Ουσιαστικα εχω μεινει με δυο εφαρμογες και αυτο μονο επειδη το τηλεκοντρολ εχει το κουμπι τους πανω.

Προσφατα εβαλα Netflix και απο χθες κρασαρει με το που δειχνει το logo του. Εκανα επανεκινηση του ρουτερ, αφησα εκτος μπριζας την τηλεοραση για καμποσα λεπτα, τιποτα. Ψαχνω στο μενου της τηλεορασης για firmware update λεει οτι δεν υπαρχει διαθεσιμο. Ψαχνω online και υπαρχει ενα που βγηκε στις 3 Ιουνιου. Θα το κανω manually με USB. Ακομα και εκει fail ρε Sony. Φιλε φτιαχνει απο μονο του το θεμα του κρασαρισματος; Ρωταω σε περιπτωση που δεν φτιαξει με την αναβαθμιση του λογισμικου ή με την επαναφορα σε εργοστασιακες ρυθμισεις.

Sorry για το rant.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, speedy23 είπε

Εγω εχω την 55XE7096 και εχω τα ιδια προβληματα ακριβως. Μετα απο ενα firmware χαθηκαν οτι λιγα apps ειχε και μου εχει μεινει μονο ενα photo sharing της Sony  στις εφαρμογες. Δεν ξερω αν φτιαχνει αν το γυρισω στις εργοστασιακες ρυθμισεις, δεν το εχω δοκιμασει διοτι δεν χρησιμοποιουσα καμια εφαρμογη ( εκτος απο YouTube ) αλλα ειναι απαραδεκτη σε αυτο τον τομεα. Ουσιαστικα εχω μεινει με δυο εφαρμογες και αυτο μονο επειδη το τηλεκοντρολ εχει το κουμπι τους πανω.

Προσφατα εβαλα Netflix και απο χθες κρασαρει με το που δειχνει το logo του. Εκανα επανεκινηση του ρουτερ, αφησα εκτος μπριζας την τηλεοραση για καμποσα λεπτα, τιποτα. Ψαχνω στο μενου της τηλεορασης για firmware update λεει οτι δεν υπαρχει διαθεσιμο. Ψαχνω online και υπαρχει ενα που βγηκε στις 3 Ιουνιου. Θα το κανω manually με USB. Ακομα και εκει fail ρε Sony. Φιλε φτιαχνει απο μονο του το θεμα του κρασαρισματος; Ρωταω σε περιπτωση που δεν φτιαξει με την αναβαθμιση του λογισμικου ή με την επαναφορα σε εργοστασιακες ρυθμισεις.

Sorry για το rant.

Φτιάχνει αν το γυρίσεις στα εργοστασιακά settings.

Μετά βέβαια πρέπει να ρυθμίσεις πάλι τα πάντα. Μου συνέβη 2 φορές μέχρι τώρα. Χάνονται όλα τα apps και μένεις με το photo πράμα μόνο.

Εδώ που τα λέμε το καλύτερο θα ήταν αντί για το εικονίδιο του photo share να έχει φωτό από το κλασικό meme με τον ξεδοντιάρη τύπο που γελαει. Αυτό θα ήταν σωστή τρολιά από Sony.

Anyway,  η τηλεόραση έγινε αρκετά πιο stable από τη στιγμή που τη συνέδεσα αποκλειστικά με καλώδιο δικτύου. Έκτοτε δε μου έχει ξανασυμβεί το πρόβλημα. Το WiFi module η ο driver που έχει κράσαρε πολύ συχνά την TV.

Γενικά τέτοια προβλήματα θεωρώ ότι τα αποδέχεσαι και προχωράς, ειδικά αν έχεις εναλλακτική (έχω ένα Chromecast και μου έχει λύσει τα χέρια πλην του 4k). Στην επόμενη αγορά βλέπεις. Στο κάτω κάτω τηλεόραση χωρίς Android είναι, δεν περιμένω και μαγικα από ένα software update. Απλά είναι λίγο λυπηρό να μένουμε έτσι με μηδενικό support και με μια τηλεόραση που σου διαφημίζει opera apps και μετά στα βγάζει γιατί δε μπορεί να τα υποστηρίξει.

BTW, αν έχεις βρει firmware στείλε κάνα link μήπως βρω κανένα που να κανει και για μένα.

Cheers

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, cirrus είπε

Φτιάχνει αν το γυρίσεις στα εργοστασιακά settings.

Μετά βέβαια πρέπει να ρυθμίσεις πάλι τα πάντα. Μου συνέβη 2 φορές μέχρι τώρα. Χάνονται όλα τα apps και μένεις με το photo πράμα μόνο.

Εδώ που τα λέμε το καλύτερο θα ήταν αντί για το εικονίδιο του photo share να έχει φωτό από το κλασικό meme με τον ξεδοντιάρη τύπο που γελαει. Αυτό θα ήταν σωστή τρολιά από Sony.

Anyway,  η τηλεόραση έγινε αρκετά πιο stable από τη στιγμή που τη συνέδεσα αποκλειστικά με καλώδιο δικτύου. Έκτοτε δε μου έχει ξανασυμβεί το πρόβλημα. Το WiFi module η ο driver που έχει κράσαρε πολύ συχνά την TV.

Γενικά τέτοια προβλήματα θεωρώ ότι τα αποδέχεσαι και προχωράς, ειδικά αν έχεις εναλλακτική (έχω ένα Chromecast και μου έχει λύσει τα χέρια πλην του 4k). Στην επόμενη αγορά βλέπεις. Στο κάτω κάτω τηλεόραση χωρίς Android είναι, δεν περιμένω και μαγικα από ένα software update. Απλά είναι λίγο λυπηρό να μένουμε έτσι με μηδενικό support και με μια τηλεόραση που σου διαφημίζει opera apps και μετά στα βγάζει γιατί δε μπορεί να τα υποστηρίξει.

BTW, αν έχεις βρει firmware στείλε κάνα link μήπως βρω κανένα που να κανει και για μένα.

Cheers

Το γυρισα στα factory settings και γω σαν εσχατη λυση και ετσι εφτιαξε αφου με ταλαιπωρησε η αναβαθμιση λογισμικου για ωρες ( μεσω usb) και τελικα δεν καταφερα τιποτα. Εκατο τροπους δοκιμασα και αλλαξα 3 φλασακια αλλα η τηλεοραση δεν το διαβαζε. Κανονικα ακολουθουσα τις οδηγιες.Τα νευρα μου!

Δεν ζηταμε πολλα στο smart κομματι αλλα τουλαχιστον να λειτουργουν σωστα οι ελαχιστες εφαρμογες που εχουν. Ειχα μια Samsung απο το 2014 και αμα δεις το smart της ειναι δυο επιπεδα πιο πανω σε ευχρηστια, λειτουργια ( α ρε plex) και επιλογες απο την τωρινη μου. Χωρις να ειναι βεβαια android tv.

Τεσπα, εδω εισαι για το firmware https://www.sony.gr/electronics/support/televisions-projectors-lcd-tvs/kd-49xe7077/downloads

EDIT: Επιτελους εμφανιστηκε σημερα απο μονο του σαν διαθεσιμη αναβαθμιση. Αλλαζει το μενου και ειναι καλυτερο. Ο χρονος θα δειξει αν βοηθησει και στα κρασαρισματα.

Επεξ/σία από speedy23
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...