Προς το περιεχόμενο

Καρέκλα γραφείου full mesh @Work Iliac 259€ (-90€)


stelakis1914

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, Themos3 είπε

Με αυτή τη λογική πρέπει να σταματήσουν όλοι να βγάζουν καρέκλες και να μείνει στην Ελλάδα μόνο ο δρομέας.

Προσωπικά τα τελευταία 3 χρόνια έχω Markus και με βόλεψε παραπάνω από την Action D που πήρα από τον αδερφό μου για 15 μερες δοκιμή.

Το μαξιλαρι της Μαρκους μετα απο τοσα χρόνια πώς είναι? Καθεσαι μαλακά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή έχω την Markus πολλά χρόνια τώρα θα σας πω την γνώμη μου για αυτήν. Τον πρώτο χρόνο μια χαρά ήταν από εκεί και μετά ένιωθα ότι με κουράζει. Με τον χρόνο και την χρήση ανακάλυψα ότι όταν είναι στην όρθια θέση, ακόμα και στην δεύτερη θέση του ανάλογου μοχλού η καρέκλα έχει μια ελάχιστη κλίση προς τα εμπρός με αποτέλεσμα να γίνεται κουραστική για την μέση. Μετά τα 3 χρόνια σταδιακά το αφρολέξ στο κάθισμα έχει μαλακώσει και πλέον  μετά από 5+ χρόνια έχει αρχίσει να γίνεται λίγο ενοχλητικό. Ωραία καρέκλα αλλά δεν θα αγόραζα ξανά.

Επεξ/σία από SATELLITE
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 hours ago, Themos3 said:

Με αυτή τη λογική πρέπει να σταματήσουν όλοι να βγάζουν καρέκλες και να μείνει στην Ελλάδα μόνο ο δρομέας.

Προσωπικά τα τελευταία 3 χρόνια έχω Markus και με βόλεψε παραπάνω από την Action D που πήρα από τον αδερφό μου για 15 μερες δοκιμή.

Ανεφερα την action D απλα ως παραδειγμα. Αντίστοιχα εμενα η Markus λογω του οτι ειμαι μαλλον λιγο πιο μικρόσωμος και ελλειψει ρυθμισεων (οπως βαθος καθισματος και άνοιγμα/πλατος βραχιόνων) δεν με βολεύει. Δεν αντιλέγω όμως οτι ειναι ποιοτικη καρέκλα. Απλά αναφερω τα θετικα των πολλων ρυθμίσεων (με ταυτόχρονη ποιοτητα). Και δεν υπονόησα να σταματησει καποιος να βγαζει καρεκλες. Αλλα ελευθερη αγορα ειναι, ας γνωριζουμε ολοι τι μπορουμε να αγορασουμε με 200€... 

Επεξ/σία από manpower
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την παρέλαβα μόλις, μου την έφεραν συναρμολογημένη.

Πρώτες εντυπώσεις πολύ καλές.

Είναι άνετη, έχει τις κλασικές ρυθμίσεις, ύψος, πλάτη, αγκώνες καθώς και στο προσκέφαλο.

Θα δείξει σε βάθος χρόνου πως θα συμπεριφερθεί και θα αντέξει. Και επειδή κάθομαι και πολλές ώρες λόγω δουλειάς θα φανεί και αν κουράζει στο τέλος της ημέρας.

Είναι στιβαρή και βαριά και σου δίνει την premium αίσθηση. Ωραίο το μαύρο mesh.

Τα δικά μου χαρακτηριστικά είναι: ύψος 1.75, βάρος 72 κιλά.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την ergo human του πλαισίου(αυτή στα 650) εδώ και 3 χρόνια και η διαφορά mesh σε πλάτη και κάθισμα με μαξιλάρια είναι τεράστια. 

Το προφανές είναι ότι το καλοκαίρι δεν σκας και ιδρώνει σαν το γουρούνι. 

Αλλά το μεγάλο υπέρ είναι η άνεση. Όταν την είχα πάρει ήμουν κοντά 120 κιλά με ύψος 180 και έλιωνα ώρες ατελείωτες(μιλάμε και 10 12 ώρες την μέρα) και δεν ένιωσα ποτέ να πιάνεται ο κολος μου η ή πλάτη μου η οτιδήποτε. 

Και από τριξιματα δεν έχει κάτι εκτός άμα κάθεσε να κάνεις κούνια μπελά στην καρέκλα. 

Γενικά όταν με το κακό αλλάξω καρέκλα δύσκολα να γυρίσω σε μαξιλάρια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παρέλαβα κι εγώ την καρέκλα σήμερα το μεσημέρι. Παρότι δεν επέλεξα την δωρεάν συναρμολόγηση, μου την έφεραν συναρμολογημένη.

Πριν αρχίσετε να την χρησιμοποιείτε ελέγξτε τις βίδες για καλή σύσφιξη. Οι βίδες που στηρίζουν την πλάτη στο κάθισμα ήταν πολύ χαλαρές σε εμένα και τις έσφιξα πριν προκληθεί κάποιο πρόβλημα από αυτό.

Είχα δοκιμάσει την καρέκλα σε δυο διαφορετικά καταστήματα της αλυσίδας και σήμερα οι εντυπώσεις μου ξεπέρασαν τις αρχικές προσδοκίες. 

Εξαιρετική η κίνηση του μηχανισμού ανάκλισης στην πλάτη που προσεγγίζει αυτή πολύ ακριβότερων επωνύμων μοντέλων. 

Αθόρυβη και χωρίς τριξίματα σε ροδάκια, μπράτσα και πλάτη. 

Το mesh νιώθω ότι θα βγάλει τα λεφτά του από αυτό το καλοκαίρι. Καθόμουν πριν σε καρέκλα από δερματίνη και ένιωσα αμέσως την διαφορά. Πέρα από το προφανές με τις θερμοκρασίες να ξέρετε ότι είναι και πιο άνετο. Ούτε εγώ το περίμενα αλλά δοκιμάστε το σε κάποια εκθεσιακή καρέκλα και θα σας εκπλήξει! 

Πέρασα από όλα τα στάδια αναποφασιστικότητας με τα πολλά topics που υπάρχουν εδώ για gaming, εργασίας, διευθυντικές κτλ. Τον τελευταίο χρόνο δοκίμαζα καρέκλες σε όποιο πολυκατάστημα επισκεπτόμουν και σε πιο εξειδικευμένα καταστήματα με είδη γραφείου τον τελευταίο μήνα. Όσο περισσότερα καθίσματα δοκίμαζα , τόσο διευρυνόταν η ικανότητα μου να τα αξιολογήσω σωστά και να μην ενθουσιάζομαι με marketing και σχόλια στο διαδίκτυο. 

Για την ιστορία, τα κορυφαία καθίσματα που δοκίμασα ήταν αυτό και αυτό

Μην ρωτάτε για την τιμή τους γιατί μπορεί να πηδήξετε από κανένα μπαλκόνι. Τα μόνο ικανοποιητικά και προσιτά στο budget που είχα, ήταν τα δυο γνωστά μοντέλα του δρομέα που είναι μια πολύ τίμια επιλογή για τα χρήματα τους. Όταν τα σύγκρινα όμως με τα προαναφερόμενα με έπιανε μελαγχολία...

Η καρέκλα του θέματος είναι η μόνη που στην αίσθηση και την άνεση προσέγγισε σε έναν βαθμό τα δυο πανάκριβα μοντέλα που προανέφερα. Τα 350€ που κόστιζε πριν την προσφορά ήμουν λίγο επιφυλακτικός να τα επενδύσω σε ένα κινέζικο αντίγραφο. Στην τιμή της προσφοράς όμως δεν το σκέφτηκα καθόλου. Ήταν το καλύτερο που μπορούσε να κάνει η τσέπη μου για να ικανοποιήσει τις επιθυμίες μου.

Κλείνοντας, επειδή οι απόψεις είναι προσωπικές και το σώμα του καθένα μοναδικό, δύσκολα κάποιος μπορεί να κατέχει την απόλυτη αλήθεια. Μην περιμένετε μια πρόταση για όλα τα γούστα. Δοκιμάστε, δοκιμάστε, δοκιμάστε...

Επεξ/σία από stelakis1914
  • Like 3
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/6/2020 στις 7:57 ΜΜ, geornirv είπε

Αυτή δεν ειναι καλύτερη; 

https//eshop.dromeas.gr/dieythintikes-karekles-grafeiou/208-action-d.html

Και φθηνότερη 40-50 ευρω και επώνυμη και 5 χρόνια εγγύηση.

την εχω στον χωρώ εργασίας μου. ΤΟΠ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με κάποιο μαγικό τρόπο έφτασε στα χέρια μου...
Πρώτες εντυπώσεις εξαιρετικές, μάλλον η Markus θα πάει σε άλλο μέλος της οικογένειας...

Η στήριξη στη μέση και το προσκέφαλο είναι που με έχουν ξετρελάνει στην όλη υπόθεση σε σχέση με την Markus.

Υ.γ: Είμαι 1.78 - 78 κιλά, μη πάρω κανα γίγαντα στο λαιμό μου...

20200616_135821.jpg

Επεξ/σία από Themos3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΡΕΚΛΑ ΓΡΑΦΕΙΟΥ TAILOR 169 euro 

 

 

104128738_968038596983070_8540596260420993755_n.jpg

104294508_968038560316407_8521438469901906056_n.jpg

Στις 11/6/2020 στις 8:10 ΜΜ, stelakis1914 είπε

Παρέλαβα κι εγώ την καρέκλα σήμερα το μεσημέρι. Παρότι δεν επέλεξα την δωρεάν συναρμολόγηση, μου την έφεραν συναρμολογημένη.

Πριν αρχίσετε να την χρησιμοποιείτε ελέγξτε τις βίδες για καλή σύσφιξη. Οι βίδες που στηρίζουν την πλάτη στο κάθισμα ήταν πολύ χαλαρές σε εμένα και τις έσφιξα πριν προκληθεί κάποιο πρόβλημα από αυτό.

Είχα δοκιμάσει την καρέκλα σε δυο διαφορετικά καταστήματα της αλυσίδας και σήμερα οι εντυπώσεις μου ξεπέρασαν τις αρχικές προσδοκίες. 

Εξαιρετική η κίνηση του μηχανισμού ανάκλισης στην πλάτη που προσεγγίζει αυτή πολύ ακριβότερων επωνύμων μοντέλων. 

Αθόρυβη και χωρίς τριξίματα σε ροδάκια, μπράτσα και πλάτη. 

Το mesh νιώθω ότι θα βγάλει τα λεφτά του από αυτό το καλοκαίρι. Καθόμουν πριν σε καρέκλα από δερματίνη και ένιωσα αμέσως την διαφορά. Πέρα από το προφανές με τις θερμοκρασίες να ξέρετε ότι είναι και πιο άνετο. Ούτε εγώ το περίμενα αλλά δοκιμάστε το σε κάποια εκθεσιακή καρέκλα και θα σας εκπλήξει! 

Πέρασα από όλα τα στάδια αναποφασιστικότητας με τα πολλά topics που υπάρχουν εδώ για gaming, εργασίας, διευθυντικές κτλ. Τον τελευταίο χρόνο δοκίμαζα καρέκλες σε όποιο πολυκατάστημα επισκεπτόμουν και σε πιο εξειδικευμένα καταστήματα με είδη γραφείου τον τελευταίο μήνα. Όσο περισσότερα καθίσματα δοκίμαζα , τόσο διευρυνόταν η ικανότητα μου να τα αξιολογήσω σωστά και να μην ενθουσιάζομαι με marketing και σχόλια στο διαδίκτυο. 

Για την ιστορία, τα κορυφαία καθίσματα που δοκίμασα ήταν αυτό και αυτό

Μην ρωτάτε για την τιμή τους γιατί μπορεί να πηδήξετε από κανένα μπαλκόνι. Τα μόνο ικανοποιητικά και προσιτά στο budget που είχα, ήταν τα δυο γνωστά μοντέλα του δρομέα που είναι μια πολύ τίμια επιλογή για τα χρήματα τους. Όταν τα σύγκρινα όμως με τα προαναφερόμενα με έπιανε μελαγχολία...

Η καρέκλα του θέματος είναι η μόνη που στην αίσθηση και την άνεση προσέγγισε σε έναν βαθμό τα δυο πανάκριβα μοντέλα που προανέφερα. Τα 350€ που κόστιζε πριν την προσφορά ήμουν λίγο επιφυλακτικός να τα επενδύσω σε ένα κινέζικο αντίγραφο. Στην τιμή της προσφοράς όμως δεν το σκέφτηκα καθόλου. Ήταν το καλύτερο που μπορούσε να κάνει η τσέπη μου για να ικανοποιήσει τις επιθυμίες μου.

Κλείνοντας, επειδή οι απόψεις είναι προσωπικές και το σώμα του καθένα μοναδικό, δύσκολα κάποιος μπορεί να κατέχει την απόλυτη αλήθεια. Μην περιμένετε μια πρόταση για όλα τα γούστα. Δοκιμάστε, δοκιμάστε, δοκιμάστε...

δεν ειχαν αλλη γιαυτο προφανως

Στις 8/6/2020 στις 7:41 ΜΜ, Shadow10ax είπε

Οι περισσότερες "gaming" καρέκλες από θέμα άνεσης και γενικά quality of life, είναι σάπιες. Χίλιες φορές να πας στην καρέκλα του ποστ από το πλαίσιο παρά σε δήθεν gaming.

ειχα την νεμεσις δεν ηταν τοσο ασχημη αλλα για σταση σωματος ναι σαπιλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 8/6/2020 στις 8:49 ΜΜ, vagelisda είπε

Όπως γράφω όπου βρω ,σε τέτοια λεφτά σαν τη markus του ΙΚΕΑ δεν έχει,τσεκαρετε reviews ,με έχει βγάλει ασπροπροσωπο πολλά χρόνια,ενώ πριν άλλαζα συνέχεια καρέκλες γιατί η φθείρονταν γρήγορα,η με έπιανε η πλάτη μου

Μακριά από gaming καρέκλες,εκτός από κάποιες κορυφαίες,οι άλλες είναι τραγικές εργονομικά

Αυτό ακριβώς! Αν δεν μπορείτε να πάρετε Herman Miller τότε Markus και ξερό ψωμί! 

Βέβαια καλορίζικη σε όσους πήραν του πλαισίου και εύχομαι να την ευχαριστηθείτε γιατί αν ήμασταν όλοι ίδιοι θα υπήρχε μία καρέκλα στην αγορά!

Επεξ/σία από mxa055
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι 2 μέτρα και 110+ κιλά, ούτε η Ergo human δεν στηρίζει το λαιμό μου, πόσο μάλλον οι @Work

Έσπασα μία @Work εργονομική όπου ξάπλωσα πίσω την προηγούμενη βδομάδα (ο λαιμός έσπασε)

Γενικά να προσέχετε με τις @Work καθώς παίζει να είναι οι μόνες Office chairs που δεν γράφουν όριο κιλών στο site

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, takjar είπε

Είμαι 2 μέτρα και 110+ κιλά, ούτε η Ergo human δεν στηρίζει το λαιμό μου, πόσο μάλλον οι @Work

Έσπασα μία @Work εργονομική όπου ξάπλωσα πίσω την προηγούμενη βδομάδα (ο λαιμός έσπασε)

Γενικά να προσέχετε με τις @Work καθώς παίζει να είναι οι μόνες Office chairs που δεν γράφουν όριο κιλών στο site

Δικέ μου, 2 μ, 105 kg εδώ.
Και ψάχνω καρέκλα για πολύωρη χρήση, έχεις βρει κάτι που να κάνει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...