Προς το περιεχόμενο

Υπολογισμός ποιότητας σύνδεσης


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ίσως αυτό που αναρωτιέμαι να είναι κ λίγο Τζόκερ λόγω πολλών παραμέτρων αλλά υπάρχει κάποιος τρόπος να υπολογίσω με βάση την τωρινή μου σύνδεση (adsl Vodafone) την ταχύτητα κ την ποιότητα αν γύρναγα σε vdsl της ίδιας ή άλλης εταιρίας; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χοντρικά ναι. Αλλά αν σε VDSL μεταφερθείς σε νέα καμπίνα, τότε θα έχεις μεγαλύτερη ταχύτητα με το αν παραμείνεις με σύνδεση από αστικό κέντρο.

Χρειάζεται να μας δώσεις τα στοιχεία συγχρονισμού όπως εμφανίζονται στον router.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τα στοιχειά που έχεις αν παραμείνεις σε γραμμή από αστικό κέντρο, το μέγιστο που μπορεί να πιάσεις είναι 25Mbps.

Ρόλο παίζει η απόσταση από το DSLAM, η ποιότητα του χάλκινου δικτύου από αυτό μέχρι την οικοδομή και η σωστή εσωτερική τηλεφωνική εγκατάσταση μέχρι και την τελευταία πρίζα του σπιτιού.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην γωνία απέναντι από το μπαλκόνι μου ακριβώς έχει καφαο του ΟΤΕ. Αν κάνω σύνδεση στον ΟΤΕ είναι πιθανό να παίρνω από κει η δεν έχει σημασία; συγγνώμη αν ρωτάω π......ς αλλά είμαι άσχετος κ ψάχνομαι γιατί δεν μπορώ να streamαρω σε 4k κ σπαζομαι να μην μπορώ να αξιοποιήσω την tv μου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, original911 είπε

Στην γωνία απέναντι από το μπαλκόνι μου ακριβώς έχει καφαο του ΟΤΕ. Αν κάνω σύνδεση στον ΟΤΕ είναι πιθανό να παίρνω από κει η δεν έχει σημασία; συγγνώμη αν ρωτάω π......ς αλλά είμαι άσχετος κ ψάχνομαι γιατί δεν μπορώ να streamαρω σε 4k κ σπαζομαι να μην μπορώ να αξιοποιήσω την tv μου. 

Στο otebox γράφει σε ποιο καφαο εισαι συνδεδεμενος. Αμα δεν βλεπεις οτε box τοτε το γραφει στον κατανεμητη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, original911 είπε

Στην γωνία απέναντι από το μπαλκόνι μου ακριβώς έχει καφαο του ΟΤΕ. Αν κάνω σύνδεση στον ΟΤΕ είναι πιθανό να παίρνω από κει η δεν έχει σημασία; συγγνώμη αν ρωτάω π......ς αλλά είμαι άσχετος κ ψάχνομαι γιατί δεν μπορώ να streamαρω σε 4k κ σπαζομαι να μην μπορώ να αξιοποιήσω την tv μου. 

Όλες μα όλες οι οικοδομές συνδέονται μέσω μίας καμπίνας παλιάς του ΟΤΕ και κατόπιν με το όποιο DSLAM. Δες την παρακάτω φωτογραφία, όπου δεξιά είναι είναι η παλιά και αριστερά η νέα.

Αν ή δική σου είναι παλιά, σε οποιονδήποτε παροχο κι αν είσαι, παίρνεις σύνδεση από το μακρινό αστικό κέντρο. Αν είναι νέα, τότε μπορείς να έχεις VDSL και μεγαλύτερες ταχύτητες.

spacer.png

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, jkoukos είπε

Όλες μα όλες οι οικοδομές συνδέονται μέσω μίας καμπίνας παλιάς του ΟΤΕ και κατόπιν με το όποιο DSLAM. Δες την παρακάτω φωτογραφία, όπου δεξιά είναι είναι η παλιά και αριστερά η νέα.

Αν ή δική σου είναι παλιά, σε οποιονδήποτε παροχο κι αν είσαι, παίρνεις σύνδεση από το μακρινό αστικό κέντρο. Αν είναι νέα, τότε μπορείς να έχεις VDSL και μεγαλύτερες ταχύτητες.

spacer.png

Αν βαλει καμπινα η Vodafone δηλαδη τη συνδεει με το παλιο καφαο του οτε;

Επεξ/σία από Aggelos_INSM
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι! Πάντα οι οικοδομές συνδέονται με το χάλκινο δίκτυο του ΟΤΕ. Αυτό δεν αλλάζει ποτέ, παρά μόνο σε FTTH.

Στις περιοχές που έχει αναλάβει ο ΟΤΕ, αλλάζει τις παλιές καμπίνες με τις νέες που έχουν το DSLAM μαζί με τις παλιές οριολωρίδες σύνδεσης με το χάλκινο δίκτυο.

Στις περιοχές που έχει αναλάβει άλλος πάροχος, αυτός τοποθετεί τις δικές του καμπίνες δίπλα ή πλησίον της παλιάς του ΟΤΕ και μεταξύ τους συνδέονται με χάλκινο καλώδιο, ώστε να έρθει η υπηρεσία στις οικοδομές μας.

Απλά και στις 2 περιπτώσεις, οι νέες καμπίνες συνδέονται με το αστικό κέντρο με οπτική ίνα, καταργώντας ουσιαστικά το χάλκινο καλώδιο σε αυτό το τμήμα που είναι και το μεγαλύτερο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δυστυχώς αυτή που είναι απέναντι από το σπίτι μου είναι παλιά όπως επίσης κ στην άλλη γωνία είναι παλιά. Καινούργια έχει 4 στενά πιο κάτω. 

 

Παρατήρησα ότι 3 μέτρα απόσταση από τη καμπίνα του ΟΤΕ στο δρόμο έχει καπάκι Vodafone το οποίο φαίνεται(είναι σκαμενος ο δρόμος) ότι συνδέεται με την καινούρια καμπίνα του ΟΤΕ που ανέφερα πριν ότι έχει 4 στενά πιο κάτω. Επίσης κ εκεί έχει στο δρόμο καπάκι Vodafone. Τα 4 στενά είναι περίπου 300 μέτρα σε ευθεία είναι στον ίδιο δρόμο. Να υποθέσω ότι αν βάλω vdsl θα παίρνω από την καμπίνα του ΟΤΕ (την καινούργια); 

Επεξ/σία από original911
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μην υποθέσεις τίποτα. Δεν έχει σημασία πόσο κοντά ή μακρυά είναι οι καμπίνες που βλέπεις, αλλά σε ποια ακριβώς συνδέεται η οικοδομή σου. Και αυτό δεν αλλάζει ποτέ.

Γνωρίζεις τον αριθμό της καμπίνας με την οποία συνδέεσαι; Τον βρίσκεις στον κεντρικό κατανεμητή της οικοδομής και είναι ένα 3ψήφιο νούμερο. Μας τον λες, όπως και την περιοχή σου για να δούμε τι ισχύει όσον αφορά τις καμπίνες και τις υπηρεσίες που μπορεί να έχεις.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, jkoukos είπε

Να μην υποθέσεις τίποτα. Δεν έχει σημασία πόσο κοντά ή μακρυά είναι οι καμπίνες που βλέπεις, αλλά σε ποια ακριβώς συνδέεται η οικοδομή σου. Και αυτό δεν αλλάζει ποτέ.

Γνωρίζεις τον αριθμό της καμπίνας με την οποία συνδέεσαι; Τον βρίσκεις στον κεντρικό κατανεμητή της οικοδομής και είναι ένα 3ψήφιο νούμερο. Μας τον λες, όπως και την περιοχή σου για να δούμε τι ισχύει όσον αφορά τις καμπίνες και τις υπηρεσίες που μπορεί να έχεις.

Όχι δεν τον γνωρίζω δυστυχώς. Θα προσπαθήσω να τον μάθω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Με βάση ένα χάρτη με τα vdsl καφαο στην περιοχή μου είδα ότι έχει αρκετά η voda στην οποία κ είμαι. Έκανα αίτηση με πήραν τηλ κ έκλεισα για 50αρα. Ήρθε το μόντεμ κ χθες ήταν η μέρα η οποία θα έπρεπε να ενεργοποιηθεί. Κ λέω έπρεπε γιατί αυτό δεν έγινε. Στις 2 το μεσημέρι διακόπηκε η adsl κ από εκείνη τη στιγμή δεν έχω Internet. Πήρα σήμερα τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση κ αφού του εξήγησα με έβαλε σε αναμονή κ μίλησε με 2 τμήματα το τεχνικό κ των ενεργοποιησεων. Εν τω μεταξύ στο μόντεμ φαίνεται να είναι ενεργοποιημενη η σύνδεση μου κ ότι συγχρονίζω 51990 😜 αύριο θα τους ξαναπάρω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν ξανά μίλησα σήμερα μου έδωσαν τους κωδικούς για το προφίλ αλλά πάλι δεν έπαιξε. Μου πρότειναν να έρθει τεχνικός με δικό τους μόντεμ να δούνε μήπως φταίει ο εξοπλισμός. Επειδή είχα βγει εκείνη τη στιγμή όταν γύρισα δοκίμασα με το παλιό μου που είναι κ vdsl αλλά δεν έπαιξε ούτε default ούτε βάζοντας τα στοιχεία προφίλ που μου έδωσαν. Κ στα 2 μόντεμ έχω dsl αλλά δεν έχω ίντερνετ. Καμία ιδέα; θα ξαναπάρω σε λίγο να ξέρω πως θα κινηθώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...