Προς το περιεχόμενο

Το Facebook «κατεβάζει» 200 λογαριασμούς χρηστών που σχετίζονταν με ομάδες μίσους


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σύμφωνα με τις πληροφορίες, αυτοί οι χρήστες σχεδίαζαν να πυροδοτήσουν ένα νέο ξέσπασμα βίας σε διαδηλώσεις.

Το Facebook συνεχίζει τον αγώνα του ενάντια στα hate groups και στο μίσος που αναπτύσσεται στις σελίδες του, με μία κίνηση που χαρακτηρίστηκε επείγουσας σημασίας. Το κοινωνικό δίκτυο επιβεβαίωσε στην Associated Press ότι αφαίρεσε 200 λογαριασμούς χρηστών που συνδέονται με ομάδες μίσους, όπως η Proud Boys και η American Guard, ομάδες που είχαν ήδη απαγορευτεί στο παρελθόν. Η εταιρία ετοιμάζονταν ήδη να αφαιρέσει τους λογαριασμούς αλλά όταν έγινε ξεκάθαρο ότι αυτά τα άτομα σχεδίαζαν να προκαλέσουν εντάσεις ενόψει των αντιρατσιστικών διαμαρτυριών στις ΗΠΑ, ενήργησε πολύ γρηγορότερα.

Οι χρήστες αυτοί, όχι μόνο σκόπευαν να συγκεντρώσουν μέλη για πάρουν μέρος στις διαδηλώσεις, ενθαρρύνοντας ταυτόχρονα τις αντιπαραθέσεις, αλλά μερικοί ετοιμάζονταν να εξοπλιστούν με διαφόρων ειδών όπλα, σύμφωνα με τον διευθυντή της αντιτρομοκρατικής υπηρεσίας του Facebook, Brian Fishman. Το μέτρο ήρθε αμέσως μετά την καταστολή του Facebook σε ομάδες που περιελάμβαναν ρατσιστές, καθώς και λευκούς υπερασπιστές που προσπάθησαν να ενταχθούν ως μέλη της antifa.

Τους τελευταίους μήνες, η εταιρία εντείνει τις προσπάθειές της κατά του μίσους, συμπεριλαμβανομένης της απαγόρευσης περισσότερων ομάδων σε σύγκριση με το παρελθόν αλλά και τη χρήση AI για τον εντοπισμό ρητορικής μίσους. Ωστόσο, οι τρέχουσες συνθήκες βάζουν τις πολιτικές του Facebook κάτω από αυστηρές δοκιμασίες αν και ο γίγαντας των social media είναι αποφασισμένος να δείξει ότι όχι μόνο μπορεί να αναλάβει δράση ενάντια στο μίσος, αλλά και να κινηθεί αρκετά γρήγορα για να περιορίσει τις προσπάθειες πυροδότησης της βίας.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εάν έβαζαν ban σε κάθε χρήστη που έβριζε άσχημα και αδικαιολόγητα όπως και σε όσους σε βρίζουν με πολιτικούς χαρακτηρισμούς ανεξάρτητα εάν εκφράζεις πολιτική άποψη, θα είχε πέσει ο αριθμός των χρηστών στο μισό. Και αυτοί μίσος και φανατισμό προκαλούν.

  • Like 10
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι αλήθεια ότι η γραμμή μεταξύ απλών απόψεων/πεποιθήσεων και αναρτήσεων μίσους δεν είναι ξεκάθαρη. Υπάρχουν όμως αναρτήσεις που είναι τόσο μακριά από τη (γκρίζα) γραμμή που δε χωρούν αμφιβολία. Προφανώς για αυτό είναι και μόνο 200 τα ban.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόρτηδες, εγώ έκανα έναν λογαριασμό με ψεύτικο όνομα προ ημερών, κι ενώ τον χρησιμοποίησα για μερικές μέρες, μου τον κατέβασε το fb και ζητάει να του ανεβάσω φωτογραφία ταυτότητας. Τί λάθος έκανα; Έχει κανείς κανένα work-around;

  • Confused 1
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το φεηςμπουκ να ριχνει προστιματα σε οσους στηνουνε πωλητες απο το μαρκετπλεης η δε πανε στο ραντεβου τους,ετσι μονο θα στρωθουνε μερικοι,και προστιματα και σε αυτους τους αγοραστες που δεν πανε καν στο ταχυδρομειο να παραλαβουνε το δεμα τους που πληρωσε απο την τσεπη τους ο πωλητηςSon Of A Bitch Omg GIF by Manifest Destiny Down: SPACETIME

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Abudi είπε

Μόρτηδες, εγώ έκανα έναν λογαριασμό με ψεύτικο όνομα προ ημερών, κι ενώ τον χρησιμοποίησα για μερικές μέρες, μου τον κατέβασε το fb και ζητάει να του ανεβάσω φωτογραφία ταυτότητας. Τί λάθος έκανα; Έχει κανείς κανένα work-around;

φιλε μου ποιος ο λογος να κανεις ψευτικο προφιλ και ονομα στο φεηςμπουκ?εχεις να κρυψεις κατι?ξερεις ποσοι σκαμαριδες υπαρχουνε στο φεηςμπουκ?χιλιαδες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα.... Το συνταγματικό μου δικαίωμα να βρίζω και να απειλώ τις μειονότητες κα τους αδύναμους. Φασισμός ξεκάθαρα. Και ο Χίτλερ όταν ανέλαβε εξουσία τα ίδια έκανε, κυνηγούσε τους ρατσιστές. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ριχνει μπαν και σε αυτους που γραφουν για κρεμαλα/σφαιρα στους φασιστες ομως.. Και αυτοι το ιδιο μισος δειχνουν και χειροτερο.

  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, Abudi είπε

Μόρτηδες, εγώ έκανα έναν λογαριασμό με ψεύτικο όνομα προ ημερών, κι ενώ τον χρησιμοποίησα για μερικές μέρες, μου τον κατέβασε το fb και ζητάει να του ανεβάσω φωτογραφία ταυτότητας. Τί λάθος έκανα; Έχει κανείς κανένα work-around;

Καλά σου έκανε.

Γιατί να φτιάξεις ψεύτικο προφίλ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...